میراث فرهنگی ارتش هم داشته باشد نمی‌تواند از آثار تاریخی حفاظت کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

میراث فرهنگی ارتش هم داشته باشد نمی‌تواند از آثار تاریخی حفاظت کند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- محمد حسین طالبیان گفت: برای حفاظت از سنگ نگاره‌های موجود در دل کوه‌ها هیچ راهی جز راه فرهنگی نیست و اگر کسی تصور کند که میراث فرهنگی اگر نیرو داشته باشد و حقوق بدهد می‌تواند از این آثار حفاظت کند اشتباه است چرا که در کشور ما میزان زیادی کتیبه و... وجود دارد که متعلق به عشایر یا غیره است که هنگامی که از آنجا در حال عبور بوده اند نگاشته اند که حفاظت از آن‌ها آسان نیست. تاریخ انتشار: 08:01 - 20 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۶۵۷۱
میراث فرهنگی ارتش هم داشته باشد نمی‌تواند از آثار تاریخی حفاظت کند - 0

محمد حسین طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، درباره اقدامات حفاظتی میراث فرهنگی در حفاظت از میراث فرهنگی و سنگ نگاره‌هایی که در مناطق صعب العبور هستند گفت: بیش از ۲ هزار پروژه مرمتی در کشور در ۷ ماه گذشته داشتیم که این تعداد نشان دهنده توجه و مشارکت مردم در بحث حفاظت و مرمت و بهره برداری هم شان آثار تاریخی است.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در ادامه بیان کرد: این امر خیلی به نسبت گذشته رشد داشته است و به این صورت که بیش از ۸۰ درصد آن با مشارکت مردم بوده است.

نقش نگاره‌های موجود در کوه‌ها را حتما باید اهالی محل در حفظ آن مشارکت کنند

طالبیان در ادامه بیان کرد: نقش نگاره‌های موجود در کوه‌ها را حتما باید اهالی محل کسانی که هویتشان وابسته به آن‌ها است در حفاظت از آن‌ها مشارکت کنند. اگر ما ارتش هم داشته باشیم نمی‌توانیم از آن‌ها حفاظت کنیم. گشت‌هایی در این مکان‌ها داریم، ولی کفایت نمی‌کند در همه جای دنیا به افراد از همان سنین پایین باید از آموزش ببینند که این آثار چقدر اهمیت دارد در این صورت حفظ خواهند شد.

در حال پیگیری دو قانون برای حمایت و حفاظت از میراث فرهنگی هستیم

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی در ادامه بیان کرد: در مجلس برای حمایت و حفاظت از آثار تاریخی دو تا سه قانون وجود دارد که در حال پیگیری آن‌ها هستیم یکی از آن‌ها این است که آموزش و پرورش در کتاب‌های درسی این مباحث را بگنجاند و یا آموزش عالی در دروسی که در دانشگاه است برخی از این آثار گنجانده شود تا آموزش داده شود. این کار بسیار فراگیر است و البته گفتن و گفتن خیلی تاثیر گذار است و یا تهیه فیلم مستند در این مسیر خیلی خیلی تاثیر گذار است.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

برای حفاظت از سنگ نگاره‌های موجود در دل کوه‌ها هیچ راهی جز راه فرهنگی نیست

طالبیان در ادامه بیان کرد: برای حفاظت از سنگ نگاره‌های موجود در دل کوه‌ها هیچ راهی جز راه فرهنگی نیست و اگر کسی تصور کند که میراث فرهنگی اگر نیرو داشته باشد و حقوق بدهد می‌تواند از این آثار حفاظت کند اشتباه است چرا که در کشور ما میزان زیادی کتیبه و … وجود دارد که متعلق به عشایر یا غیره است که هنگامی که از آنجا در حال عبور بوده‌اند نگاشته‌اند که حفاظت از آن‌ها آسان نیست.

راه رهایی از توهم گنج کار فرهنگی است

معاون میراث فرهنگی در ادامه بیان کرد: توهماتی وجود دارد که در بسیاری از این آثار گنج وجود دارد به همین دلیل به آن‌ها آسیب وارد می‌شود و تنها راه رهایی از توهمات کار فرهنگی است.

طالبیان افزود: میراث فرهنگی با مشارکت مردم و کار فرهنگی می‌تواند به حیاتش ادامه دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازگشت دکتر سلیمانی به وطن

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

رحیم پور ازغدی: صوت جلسات را منتشر کنید ببینید چه کسی توهین کرد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم بزرگداشت روز دانشجو، شنبه (۱۶ آذر ۱۳۹۸) با سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران برگزار شد. رحیم پور ازغدی در بخشی از این مراسم گفت: برخی نقل‌ها درباره جلسه شورای انقلاب فرهنگی از من در فضای مجازی شد که نادرست است. صوت و متن جلسات را به طور کامل منتشر کنید و ببینید چه کسی توهین کرد. بیشتر بخوانید: صحبت‌های رئیس جهاد دانشگاهی درباره دعوای روحانی و رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی + فیلمانتهای پیام/

تولید نیاز صنعت در دانشکده نفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وزیر نفت: صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با هدف حمایت از کسب و کار‌های نوپا و طرح‌های این حوزه با اعتبار اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان تأسیس خواهد شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه رویداد توسعه فناوری کالا‌های پر مصرف حوزه گاز در صندوق نوآوری و شکوفایی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: حمایت از کسب و کار‌های نوپا و محصولات بومیتاسیس صندوق پژوهش فناوری حوزه نفت با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانوی ادامه داد: با اجرای طرح خرید تضمینی تمام محصولات ساخته شده در داخل توسط شرکت‌های دانش بنیان در صورت داشتن استاندارد‌های داخلی به قیمت توافق شده خریداری خواهند شد. آقای علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: صندوق پژوهش فناوری وزارت نفت درخواستش در حال بررسی و به زودی مجوز خواهد گرفت.

ماجرای قبوض مدارس

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
گزارش تصویریماجرای قبوض مدارسپیرو مصوبه مجلس قرار بود که هزینه آب و برق و گاز مدارس در صورت رعایت کردن الگوی مصرف رایگان باشد، اما برخی مدارس که الگوی مصرف را هم رعایت کرده‌اند همچنان قبض و اخطار قطع انشعاب دریافت می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
خانم مصلحی ۶۷ ساله پس از شکسته شدن مهره گردنش بر اثر یک عطسه شدید فهمید که پوکی استخوان دارد پوکی استخوان نامریی است. درمان پوکی استخوان بسیار موثر بوده و می‌تواند به شما کمک کند به زندگی فعال و مستقل خود ادامه دهید. پوکی استخوان درمان پذیر است بیمارانی که در معرض خطر بالای شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان هستند، می‌توانند با درمان دارویی مناسب، این خطر را کاهش دهند. وقتی پوکی استخوان روی ستون فقرات تاثیر بگذارد، اغلب منجر به درد، کاهش وزن و ایجاد قوز در پشت می‌شود. کارشناسان شبکه تحقیقات استئو پروز (پوکی استخوان) می‌گویند: ناتوانی حاصل از پوکی استخوان همانند یا بیشتر ازناتوانی ناشی از بسیاری از بیماری هاست.

نظرها

اخبار بیشتر