آنچه از زوج حسن‌زاده - تورک در یاد‌ها می‌ماند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. ورزشی

آنچه از زوج حسن‌زاده - تورک در یاد‌ها می‌ماند

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
موج تغییرات فدراسیون، مسئولان قضایی فوتبال را هم در امان نگذاشت و رئیس کمیته انضباطی و رئیس کمیته اخلاق، همزمان از شغل‌شان کناره‌گیری کردند.

ایران ورزشی: موج تغییرات فدراسیون، مسئولان قضایی فوتبال را هم در امان نگذاشت و رئیس کمیته انضباطی و رئیس کمیته اخلاق، همزمان از شغل‌شان کناره‌گیری کردند. حسن‌زاده از سال ۹۰ و تورک، از ۹۵ رؤسای دو رکن قضایی تأثیرگذار در فدراسیون بودند و در سال‌های ریاست‌شان، درگیر پرونده‌های جنجالی زیادی شدند. پرونده‌هایی که تأثیر زیادی روی سرنوشت تیم‌ها و افراد تأثیرگذار فوتبال ایران گذاشت.

شادی گل شیث و نصرتی

سال اولی که حسن‌زاده رئیس کمیته انضباطی فدراسیون شده بود، ماجرای معروف شیث و نصرتی پیش آمد. شادی گل آنها مقابل داماش گیلان، در صدا و سیما هم با آب و تاب زیادی پخش شد. کمیته انضباطی هم که حسابی تحت تأثیر واکنش‌های تند به این اتفاق زشت قرار گرفته بود، در حکمی عجیب شیث را ۲۰ ماه و نصرتی را ۱۰ ماه محروم کرد.

این حکم صدای خیلی‌ها را درآورد که نباید فوتبال دو نفر، به‌خاطر یک اشتباه تمام شود. استیناف محرومیت شیث را به ۶ ماه و محرومیت نصرتی را به ۴ ماه کاهش داد. جالب اینکه این حکم، جایگاه بین‌المللی هم نداشت و هر دو نفر در مسابقات لیگ قهرمانان، برای پرسپولیس به میدان رفتند.

سقوط شهرداری

شیث سهمی بیشتر از یک حکم در دوران حسن‌زاده دارد. سال ۹۲ شهرداری با مربیگری کمالوند و حضور شیث رضایی به لیگ برتر صعود کرد. حاشیه‌های زیاد این صعود، باعث شد کمیته انضباطی وارد ماجرا شود و شهرداری به اتهام تبانی، جریمه شد و یک دسته پائین‌تر رفت. در آن گروه، بیشتر تیم‌ها جریمه شدند و در نهایت استقلال خوزستان با وجود جریمه به خاطر تخلف کمتر (!) سهمیه حضور در لیگ برتر را به دست آورد.

سختگیری‌های مقطعی

لیگ سیزدهم کمیته انضباطی قصد داشت با توهین تماشاگران در ورزشگاه، برخورد جدی انجام دهد. عزمی که فقط چند ماه دوام آورد. اعتراض تیم‌هایی که از آنها امتیاز کسر می‌شد، کمیته انضباطی را مجبور کرد همین حکم را در قبال دیگر مدعیان هم صادر کند تا عدالت برقرار باشد و تأثیری روی سرنوشت قهرمانی نگذارد! پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی، در کنار ملوان همگی جریمه یک امتیازی را دریافت کردند و جالب اینکه این امتیازات آخر فصل هیچ تأثیری روی جدول نهایی لیگ نگذاشت.

این اولین و آخرین باری بود که کمیته انضباطی از این راه برای جریمه تیم‌ها و تماشاگران‌شان استفاده کرد. یکی دیگر از سختگیری‌های مقطعی کمیته انضباطی، محرومیت سنگین صادقیان به خاطر هل دادن داور بود که دیگر تکرار نشد و فقط مهاجم جنجالی پرسپولیس تاوان آن را داد.

پرونده بی‌سرانجام شایعه‌ساز قهرمانی

لیگ چهاردهم، با یک پرونده جنجالی به پایان رسید. پرونده‌ای که قهرمان لیگ را تغییر داد. تراکتورسازی بعد از ۳‌-۳ شدن بازی هفته آخر با نفت، به تصور تساوی سپاهان بازی را اداره کرد و قهرمانی به اصفهان رفت. قرار بود کمیته انضباطی، تحقیقات گسترده‌ای درباره این موضوع انجام دهد. تحقیقات آنها، هیچ‌وقت به سرانجامی نرسید و پس از گذشت سال‌ها، هنوز کسی نمی‌داند چه کسی شایعه ۲‌-۲ را در ورزشگاه یادگار امام به راه انداخت.

چه کسی سقوط کرد؟

یکی از پرونده‌هایی که در نهایت خارج از عرف فدراسیون تکلیف آن مشخص شد، مارتین موتومبا بود. پیکان در لیگ چهاردهم، به لیگ یک سقوط کرد اما اعتقاد داشت راه‌آهن به خاطر استفاده غیرقانونی از موتومبا باید یک دسته پایین‌تر برود و آنها باقی بمانند. کمیته انضباطی، راه‌آهن را تبرئه کرد. کمیته استیناف‌ رأی به سقوط این تیم داد و در نهایت، با پس گرفتن گزارش سازمان لیگ رأی کمیته استیناف به نفع راه‌آهن برگشت.

خبری: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

از ایران به سوئیس

حکمی که با وجود همه جنجال‌هایش توسط CAS هم تأیید شد، اهدای سوپرجام به پرسپولیس و شکست ۳‌-صفر استقلال به خاطر شرکت نکردن در مسابقه بود. این حکم را ابتدا سازمان لیگ، بدون طی مراحل قانونی اعلام کرد و سپس کمیته انضباطی تشکیل پرونده داد و توسط کمیته استیناف تأیید شد. همین باعث شد استقلالی‌ها، زیر بار نروند و پرونده را به CAS بکشانند. این بار حکم کمیته انضباطی، توانست در یک مرجع بین‌المللی تأیید شود که اتفاق مهمی در دوران ریاست او محسوب می‌شد.

بچه تهران، بچه شهرستان

آخرین جنجال حسن‌زاده، اظهارات او درباره وریا غفوری به‌خاطر انتقاداتش از مسائل مختلف بود: «وقتی یک جوان شهرستانی که تازه به تهران آمده و مشهور شده، علیه وزیر حرف می‌زند یا از زمین و زمان صحبت می‌کند باید در یک برنامه کالبدشکافی شود.» حرف‌های حسن‌زاده باعث شد هشتگ شهرستانی‌ام در حمایت از وریا داغ شود و به رئیس کمیته انضباطی، با اصطلاح بچه تهرون طعنه بزنند. حسن‌زاده در مصاحبه‌های بعدی، حرف‌هایش را اصلاح کرد و گفت خودش، از شهرستان به تهران آمده و به این موضوع افتخار می‌کند.

همیشه پای یک زن در میان است

در مورد تورک و کمیته اخلاق، اولین پرونده‌ای که او را به دردسر انداخت عکس گرفتن رحمتی با یک زن، در اردوی برون مرزی استقلال بود. وضعیت پوشش این زن، باعث شد فعالیت رحمتی موقتا تعلیق شود. با توجه به اینکه رحمتی نقشی در پوشش آن طرفدار آن هم در خارج از کشور نداشت، خیلی‌ها از کمیته اخلاق بابت این تصمیم انتقاد کردند. حکم رحمتی خیلی زود لغو شد.

جادوگر سیاه

اواسط لیگ شانزدهم، کمیته اخلاق به پرونده حضور یک جادوگر در بازی سیاه‌جامگان ورود کرد. کسی که پشت دروازه این تیم در بازی با ماشین‌سازی با لباس عکاسی، حرکاتی مشکوک انجام می‌داد. در نهایت با دستگیری او و مشخص شدن اینکه ارتباطی با عکاسان ندارد، پای مدیرعامل سیاه‌جامگان به میان آمد. کمیته اخلاق علی عباسی مدیرعامل سیاه‌جامگان را سه سال محروم کرد.

مشتری همیشگی

به جز رحمتی، بازیکنان دیگری هم به‌خاطر مسائل غیر ورزشی به کمیته اخلاق احضار شدند. منشا یکی از بازیکنانی بود که به خاطر مدل موی خاصش به کمیته اخلاق رفت و مسلمان، بابت انتشار عکسش در حال کشیدن قلیان مجبور به توضیح شد. با این حال نام هیچ‌کس به اندازه فروزان به کمیته اخلاق گره نخورد. عکس همسر فروزان و فعالیت‌های او، این دروازه‌بان را به مشتری ثابت کمیته اخلاق تبدیل کرد. فصل پیش اما اوضاع عوض شد و فروزان، این بار به دلیل پرونده‌ای ورزشی به کمیته اخلاق رفت. درباره این پرونده و میزان محرومیت او هیچ‌وقت اطلاع‌رسانی کافی انجام نشد. تنها نکته معلوم، خانه‌نشینی فروزان است.

اخلاق علیه فدراسیون

تورک در این سال‌ها، بارها مسئولین فدراسیون را هم محروم کرد که البته بعضی از آنها، بعدها لغو شد. مسئول امور بین‌الملل فدراسیون فوتبال به‌خاطر عملکردش از او حکم محرومیت ۳ ساله گرفت. پیروانی به‌خاطر پرونده مالی ۵ سال محروم شد و البته توانست آن را لغو کند. سپس نوبت کفاشیان و ترابیان رسید که از کمیته اخلاق، حکم محرومیت ۵ ساله بگیرند. کفاشیان هم مثل پیروانی، توانست محرومیتش را لغو کند تا حکم‌های پر سر و صدای تورک برای پرونده‌های مالی فدراسیون به نتیجه خاصی نرسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خلاصه بازی استقلال و پدیده/ پدیده قربانی بعدی غول آبی

مهرمهر1 روز قبل
استقلال و پدیده در قالب هفته سیزدهم لیگ برتر به مصاف همدیگر رفتند که این بازی با تک گل شیخ دیاباته به سود استقلالی‌ها به پایان رسید. در این فیلم خلاصه بازی را مشاهده می‌کنید.

ببینید | محمدرضا احمدی به خاطر این شوخی جنجالی ناچار به عذرخواهی از استقلالی‌ها شد!

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
شوخی جنجالی محمدرضا احمدی گزارشگر بازی استقلال و پدیده شهر خودرو با همکارش روی تصاویر و در زمانی که هنوز مسابقه آغاز نشده بود، او را وادار به عذرخواهی از هواداران استقلال کرد.

حاشیه دیدار استقلال و شهرخودرو | واکنش هواداران به بازیکنان تیم مشهدی/ رحمتی تشویق شد اما با حسینی روبرو نشد+ فیلم

فارسفارس1 روز قبل
هنگامی که رحمتی خود را گرم می‌کرد هواداران استقلال این بازیکن را مورد تشویق قرار داده که رحمتی نیز در واکنش به این تشویق‌ها به سمت آنها رفت و مقابل جایگاه‌ها تعظیم کرد. در ادامه هواداران استقلال سیدحسین حسینی را مورد تشویق قرار دادند. نکته جالب عدم رویارویی رحمتی و حسینی در زمین با یکدیگر بود. * بازیکنان شهرخودرو با لباس‌های سرمه‌ای وارد زمین شده که هواداران استقلال نسبت به آنها واکنش نشان دادند. * بازیکنان تیم استقلال با کمی تأخیر نسبت به بازیکنان پدیده برای گرم کردن وارد زمین شدند.

در‌های ورزشگاه آزادی باز شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‎، دیدار تیم‌های فوتبال استقلال و شهر خودرو در هفته سیزدهم رقابت‌های لیگ برتر از ساعت ۱۵ امروز در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد.

خلاصه بازی نساجی ۲-۲ سپاهان (لیگ برتر ایران - ۱۳۹۸/۹۹)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- دیدار تیم‌های نساجی و سپاهان از هفته سیزدهم لیگ برتر ایران با تساوی ۲-۲ خاتمه یافت. نور افکن و مهدی زاده برای سپاهان گلزنی کردند و گل‌های میزبان نیز توسط ممشلی و عباس زاده به ثمر رسید.

ویدیو؛ نامزد‌های ۱۰ گل برتر ماه نوامبر بوندس لیگا (فصل ۲۰۱۹/۲۰)

طرفداریطرفداری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر