گزارش اربعین ۹۸ هفته آینده به شورا ارسال می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
گزارش اربعین ۹۸ هفته آینده به شورا ارسال می‌شود

گزارش اربعین ۹۸ هفته آینده به شورا ارسال می‌شود

فارسخبرگزاری فارس |
معاون خدمات شهری شهرداری تهران با تشریح اقدامات شهرداری تهران در اربعین گفت: گزارش آماده شده و هفته آینده به شورای شهر ارائه می شود.

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، مریم گلباز؛ چند سالی است که شهرداری تهران با مجوز شورای شهر در اربعین حسینی حضور یافته و خدماتی به زائران ارائه می‌کنند.

در ۷ مهر امسال اعضای شورای اسلامی شهر تهران با درج اصلاحاتی لایحه مجوز انجام هزینه شهرداری تهران برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین حسینی (ع) را به تصویب رساندند.

در بند دهم ماده ۵۵ شهرداری‌ها و نظر به ماموریت‌های محول شده از سوی ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع) به شهرداری تهران در برگزاری مراسم اربعین سال ۹۸، به شهرداری تهران اجازه داده می‌شود به منظور ارائه خدمات تخصصی شهری که شهرداری تهران از تجربه و امکانات لازم در ارائه‌های آن برخوردار است، نسبت به فراهم کردن امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز در ایام اربعین حسینی (ع) اقدام و ضمن جذب کمک‌های مردمی و خیرین، حداکثر تا سقف یکصد میلیارد ریال از محل ردیف اعتبار پیش بینی نشده بودجه مصوب سال ۹۸ تحت عنوان «هزینه‌های در اختیار شهردار تهران» هزینه کرده و عملکرد آن را در تفریغ بودجه سال ۹۸ منظور و به شورا ارائه کند.

گزارش اربعین ۹۸ هفته آینده به شورا ارسال می‌شود - 4

همچنین در تبصره این ماده واحده نیز آمده است با عنایت به ماده ۹۷ قانون برنامه پنج ساله ششم، شهرداری تهران موظف است هزینه هایی که بر اساس تکالیف ستاد مرکزی اربعین به انجام می‌رساند را در ردیف مستقلی تحت عنوان طلب شهرداری تهران از دولت بابت هزینه‌های مراسم اربعین ثبت کرده و نسبت به وصول آن اقدام کند.

با مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران در این باره به گفت‌وگو نشستیم.

در خصوص نحوه برگزاری اربعین توضیح دهید؟

در وزارت کشور کارگروه‌های متعددی برای برگزاری اربعین تشکیل می‌‌شود از ۷ الی ۸ ماه قبل از اربعین جلسات در این باره برگزار می‌شود. ۱۴ کمیته در وزارت کشور تشکیل و یکی از کمیته‌ها کمیته خدمات شهری است و البته عملیاتی‌ترین کمیته در کارگروه‌ها است. از ۴ ماه قبل از اربعین سفرهای متعددی به عراق داریم و با مسؤولان عراق، شهرداری، استانداری، سفارت، سرکنسولگری، مسؤولان عتبه، جلسات هماهنگی برگزار می‌شود و همچنین در خصوص مکان نیروها و خدماتی که قرار است ارائه شود بحث و بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد.

آیا همه مسوولیت با شهرداری تهران انجام می‌دهد؟

خیر، قسمتی از کار به شهرداری باز می‌گردد و بخشی هم توسط عراقی‌ها انجام می‌شود. تا سال قبل فقط در کربلا، نجف و کوفه خدمت‌رسانی می‌کردیم اما امسال طریق‌ (فاصله بین نجف تا کربلا) و همچنین مرز خسروی هم به فعالیت‌های ما اضافه شد و در این بخش هم خدمت‌رسانی کردیم.

چرا در سال‌های قبل در طریق خدمت رسانی نمی‌کردید؟

طریق مسیر بین نجف و کربلا است و هزار و خرده‌ای عمود در آن قرار دارد، ۸۰ کیلومتر است و ما امسال یک اکیپ در آنجا قرار داده‌ایم البته در این مسیر زباله‌های زیادی جمع می‌شود که زائرین نیز در برخی موارد خودشان خودجوش زباله‌ها را جمع‌آوری می‌کنند اما ما امسال نیروهایی در آنجا مستقر کردیم.

چقدر زباله امسال در داخل عراق جمع‌آوری کردید؟

در شهر کربلا ۵۸۰ مخزن زباله داشتیم و قریب به ۶۰ هزار تن زباله جمع‌آوری شد در شهر نجف ۴۲۰ مخزن زباله داشتیم که نزدیک به ۶ هزار تن زباله در این شهر جمع‌آوری و در شهر کوفه ۷۰ مخزن زباله داشتیم که حدود ۲۰۰ تن زباله جمع‌آوری شد البته در مسیر نجف به کربلا قریب به ۵ هزار تن زباله جمع‌آوری شده است. این را هم بگویم در مجموع ۱۶۶۰ مخزن زباله در کشور عراق و مرزها داشتیم و نزدیک به ۷۳٫۷ هزار تن زباله جمع‌آوری شد.

در داخل عراق و مرزهای در ایام اربعین بیش از ۷۳ هزار تن زباله جمع آوری شد

چند نماینده در عراق دارید؟

یک نماینده در کوفه، یک نماینده در کربلا، نجف و یک نماینده هم بین مسیر نجف و کربلا داریم. این را هم بگویم که بخشی از کار توسط ما انجام می‌شود و بخشی با هماهنگی استانداری و فرمانداری در مرزها صورت می‌گیرد. مرز شلمچه و چذابه در خوزستان و مرز مهران را در ایلام داریم و امسال هم برای اولین بار مرز خسروی به سایر مرزها اضافه شد و چون جدید بود بخشی از نیروها را به آن سمت هدایت کردیم.

گزارش اربعین ۹۸ هفته آینده به شورا ارسال می‌شود - 18

در کدام مرز بیشترین جمعیت وجود دارد؟

بیشترین جمعیت در مرز مهران است و به دلیل امکانات و همچنین استقبال شهروندان تردد در این مرز بیشتر است.

چه شهرهایی در بحث خدمات شهری خدمت‌رسانی کردند؟

کلانشهرهای مختلف در بحث اربعین حضور داشتند اما مسؤولیت با ما بود و همچنین در مرزها نیز برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است. در مرز مهران شهرداری منطقه ۵ و شهرداری اراک و همچنین ۸۰۰ نفر نیرو، ۴۶ ماشین‌آلات خدمات‌ شهری، ۷ اکیپ آتش‌نشانی و ۵۸۰ چشمه بهداشتی ایجاد شده است.

در مرز شلمچه شهرداری منطقه ۶ و شهرداری شیراز بودند همچنین ۶۵۰ نیروی انسانی، ۴۵ دستگاه ماشین‌آلات خدمات شهری، ۱۹۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۸ اکیپ آتش‌نشانی در آنجا مستقر شدند. در مرز چذابه شهرداری منطقه ۴ و شهرداری اهواز با ۲۴۰ نیرو، ۳۳ دستگاه ماشین‌آلات خدمات شهری، ۳۸۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۵ اکیپ آتش‌نشانی مستقر شدند.

در مرز خسروی که برای اولین بار امسال در ایام اربعین بازگشایی شده بود منطقه ۱۳کرمانشاه و ارومیه هم حضور داشتند و ۳۱۵ نیروی انسانی، ۴۳ دستگاه ماشین‌آلات، ۳۸۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۸ اکیپ آتش‌نشانی در آنجا مستقر شدند.

چرا در مرزها میزان گسیل نیروها متفاوت بوده است؟

توزیع بستگی به میزان استقبال مردم دارد و چون در مرز مهران تردد بیشتر از سایر مرزهاست توزیع نیرو هم در آنجا بیشتر است و مردم به دلیل مسافت کمتر بیشتر از این مرز استفاده می‌کنند.

گزارش اربعین ۹۸ هفته آینده به شورا ارسال می‌شود - 27

مجموعا چند نیرو در مرزها مستقر شدند؟

۲ هزار نیرو در مرزها مستقر و ۱۸۷ ماشین‌آلات خدمات شهری و ۱۵۳۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۲۶ اکیپ آتش‌نشانی در مرزها مستقر شده است.

در خصوص توزیع نیرو در داخل عراق توضیح دهید؟

در کربلا شهرداری تهران، رشت، همدان و اصفهان حضور داشتند. تقریبا ۱۰۴۴ نیروی انسانی در کربلا و ۵۰ دستگاه ماشین‌آلات و ۹ اکیپ آتش‌نشانی و تعدادی سرویس بهداشتی ایجاد شده است. با هماهنگی‌ها و تقسیم کار صورت گرفته در عراق بخشی از اقدامات را شهرداری انجام داد البته ما هم با آنها هماهنگ می‌کردیم که افراد در کجا و چگونه مستقر شوند و مسؤولیت کار با عراقی‌ها است و خودشان هم بسیاری از اقدامات را انجام می‌دادند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

در عراق ۲۳۱۰ نیروی انسانی با ۹۷ خودروی خدمات شهری مستقر بوده و در کل در مرزها و عراق ۴۳۱۵ نیروی صرفا خدماتی و ۲۸۴ ماشین‌آلات خدمات شهری و ۴۲ اکیپ آتش‌نشانی مستقر بودند و ۲۷۴۸ چشمه سرویس بهداشتی ایجاد شد.

بنده مسؤول ستاد اربعین شهرداری بودم و تمام کارهای خدماتی و اعزام‌ها با همکاری ستاد انجام می‌شد و اعضای شورای شهر در جلسات قبل اربعین، در صحن شورا و همچنین در بدرقه و بعد از آن بازدیدهایی از عراق داشتند.

چقدر برای اربعین امسال شهرداری هزینه شده است؟

ببینید در سال ۹۷ ما مرز خسروی و طریق را نداشتیم پس ۲ بخش به کارهای ما اضافه شده است و با توجه به افزایش هزینه‌ها نمی‌توان گفت که کمتر از سال گذشته هزینه کرده‌ایم اما هنوز هزینه‌ها نهایی نشده است اما شورا سقف ۱۰ میلیارد تومان را برای ما در نظر گرفته است و ما بیشتر از سقف هزینه نکرده‌ایم تاکنون هم ۵۰ درصد پول را دریافت کرده‌ایم اما در سال ۹۷، ۷٫۵ میلیارد تومان برای اربعین هزینه کرده‌ایم. در حال حاضر هزینه‌های سال ۹۸ قطعی نشده است اما ظرف هفته آینده نهایی می‌شود.

هفته آینده گزارش اربعین را به شورا می‌دهیم از سقف در نظر گرفته شده بیشتر هزینه نکرده‌ایم. هزینه سال گذشته اربعین ۷٫۵ میلیارد تومان بوده است.

در خصوص موضوع حمل‌ونقل زائران توضیح دهید؟

مشکلاتی در این زمینه وجود داشته است اتوبوسرانی تحت نظارت وزارت راه بود چرا که کمیته‌بندی شده بود.

چند دستگاه اتوبوس به عراق اعزام شده بود؟

هزار دستگاه اتوبوس به عراق اعزام شد که ۶۰۰ دستگاه توسط اتوبوسرانی تهران، ۱۶۵ دستگاه توسط اتوبوسرانی کرج و ۱۳۵ دستگاه توسط اتوبوسرانی مشهد و سایر شهرستان‌ها، ۱۳۰ دستگاه جهت جابجایی زوار به داخل خاک عراق (۵۰۰ دستگاه مرز مهران، ۳۵۰ دستگاه مرز خسروی، ۱۰۰ دستگاه مرز شلمچه و ۵۰ دستگاه مرز چذابه بوده است).

گزارش اربعین ۹۸ هفته آینده به شورا ارسال می‌شود - 42

همچنین ۳۵۰ دستگاه تریلر جهت جابجایی زوار در خاک عراق توسط شرکت اتوبوسرانی تهران که ۳۲۰ دستگاه کود به شمیلی و ۲۰۰ دستگاه سامرا اعزام شد و ۶۹۰ لیتر سوخت مورد نیاز ناوگان حمل‌ونقل در کشور عراق توسط شرکت اتوبوسرانی تهران تأمین شد.

البته بد نیستم این را هم بگویم که یک موکب در مسیر نجف و کربلا داریم به نام موکب ۷۰۷ که در آن نانوایی، خشکشویی، اسکان، درمانگاه، سرویس بهداشتی، حمام و … وجود دارد، ۶ سوله داریم و همه خدمات در آن ارائه می‌شود. بسیج شهرداری این کار را انجام می‌دهد اما بسیاری از خدمات مردمی است به عنوان مثال مثلا اتحادیه نانوایان در آنجا نان می‌پزد و یا اتحادیه خشکشویی لباس‌های مردم را شست‌وشو می‌دهد.

همچنین روزانه به 12000 نفر از زائران اربعین حسینی با همکاری خیرین تغذیه داده می‌شد. پزشکان داوطلب هم ثبت‌نام کرده و در اینجا به مردم خدمات می‌دهند البته بیمارستان خاتم‌الانبیاء و بخش خصوصی هم در این زمینه نیرو ارسال می‌کند و همه این کارها با همکاری شرکت شهر سالم است و در مرزها با همکاری اورژانس این اقدامات انجام می‌شد و در داخل عراق با همکاری هلال‌احمر فعالیت‌ها صورت می‌گرفت.

همچنین ۵ تیم کامل پزشکی که ۵۸ نفر می‌شدند از شرکت شهر سالم به همراه تجهیزات به عراق اعزام شدند و در حوزه اسکان هم ۱۵۰ چادر ارسال شد.

همچنین بیشتر موکب‌ها در مسیر طریق عراقی است. نکته دیگری که وجود دارد این است که ما یکسری اسکان‌های چادری داریم که در نجف و کربلا مستقر می‌شوند که در نجف ۵ هزار نفر و در کربلا ۱۵ هزار نفر از امکانات این قسمت استفاده می‌کنند. فعالیت‌ها در اسکان چادری توسط سازمان بهشت‌زهرا صورت می‌گیرد البته پذیرایی، نگهداری و خدمات توسط ستاد بازسازی عتبات انجام می‌شود.

برخی معتقدند که بسیاری از ملزوماتی که قبلا برای اربعین خریداری شده در عراق از بین رفته است؟

ما تجهیزاتی نداریم که خراب شود، ما فقط اسکان داریم و چادرها را در انبارهای شهرداری نجف و کربلا و یا ستاد بازسازی عتبات قرار می‌دهیم و البته همکاری خوبی هم صورت می‌گیرد و مدیریت تمام کارها با وزارت کشور است که البته اخیرا هم جلسه‌ای برگزار شده و تقدیر و تشکرهایی صورت گرفت. البته این را هم بگویم که شورای شهر، شهردار تهران، دفتر شهردار، معاونین شهرداری، شهرداران مناطق ۲۲‌گانه، مشاورین، مدیران کل، مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها در اربعین حضور جدی داشتند.

شورای شهر در خصوص اربعین با شهرداری همراه بود؟

هماهنگی خوبی بین شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری صورت گرفت و در جلسات قبل از اربعین حضور داشته و در کمیسیون‌ خدمات شهری و همچنین کمیسیون فرهنگ و اجتماعی این موضوعات مورد بحث و بررسی قرار گرفت و هماهنگی‌های لازم صورت گرفت.

چه زمان گزارش عملکرد اربعین را به شورای شهر ارائه می‌کنید؟

گزارش آماده شده است و در مرحله نهایی کردن قیمت‌ها هستیم در هفته آینده گزارش را به شورا ارائه می‌دهیم.

در خصوص اربعین جاماندگان در تهران توضیح دهید؟

بله ما در تهران اربعینی داشتیم به نام جاماندگان و اینکه تعدادی از شهرداری‌های مناطق‌، سازمان‌ها و شرکت‌ها در آن حضور داشتند و کار جدیدی که امسال کردیم این بود که مردم را بیمه کردیم. رئیس دفتر شهردار تهران قبل از مراسم بازدیدی از محور انجام داد و همچنین در روز مراسم هم حضور یافت تا ایرادات مشخص شود البته معاونت اجتماعی و سازمان فرهنگی، هنری هم بیشتر برنامه‌های اجتماعی را انجام دادند. برای برگزاری اربعین تهران جلسات متعددی با استانداری و فرمانداری تهران و ری داشته‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نجات عقاب گرفتار در چنگ اختاپوس در اقیانوس آرام + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران15 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک عقاب سر سفید توسط ماهیگیران از دست یک اختاپوس نجات پیدا کرد. این اتفاق در آب‌های اقیانوس آرام در شهر کواتسینو ساند در ایالت بریتیش کلمبیای کانادا به وقوع پیوست. بیشتر بخوانید: حمله عقاب به مرغ دریایی نگون بخت + فیلمانتهای پیام/

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر1 روز قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل

بشنوید | وکیل محمد علی نجفی: خبر ۷ سال حبس نجفی واقعیت ندارد، اگر تخفیفاتش را لحاظ کنند باید یکسال حبس بگیرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.
خانه ملتخانه ملت21 ساعت قبل
کاهش ۳ هزار نفر از نیروهای شهرداری اقدامی در جهت کاهش هزینه‌های جاریمشاور پارلمانی شهردار تهران ادامه داد: بی‌تردید هر گونه افزایش حقوق به معنای تحمیل بار مالی به شهروندان است که در شرایط اقتصادی کنونی هدف شهرداری این نیست که برای شهروندان تنگنای اقتصادی ایجاد کند، کما اینکه شاهد بودید در تهران توانستیم از زمان فعالیت تیم جدید مدیریتی تعداد ۳ هزار نفر از نیروهای شهرداری را کاهش داده و نیروی اضافی هم استخدام نکردیم. وی تصریح کرد: این اقدام شهرداری به معنای توجه مسئولانه به هزینه‌کرد منابعی است که از مردم دریافت می‌کنیم، چرا که هدف شهرداری این نیست که در شرایط کنونی مبالغی را که از شهروندان دریافت می‌کند بابت حقوق نیروهایش هزینه کند. شهرداری به دنبال کاهش تعداد نیروهای این سازمان استقنبری خاطر نشان کرد: شهرداری به دنبال این است که تعداد کارمندانش را به حداقل ممکن کاهش دهد تا از تحمیل مشکلات اقتصادی بر شهر ممانعت به عمل آورد و مسئولانه در رابطه با منابع مالی شهرداری تصمیم بگیرد. وی تاکید کرد: شهرداری در این مورد یک اقدام کاملا انقلابی انجام داده است تا باعث کاهش هزینه‌های جاری شود و مبلغ بیشتری برای اجرای پروژه‌های عمرانی را در جهت افزایش رضایمندی شهروندان از نحوه ارائه خدمات در حوزه شهری هزینه کند. شهرداری هر ماه پروژه‌های خاص عمرانی را به بهره‌برداری می‌رساندمشاور پارلمانی شهردار تهران، تصریح کرد: شهرداری به طور متوسط هر ماه پروژه‌های خاص عمرانی را به بهره‌برداری می‌رساند که تعدادی از آنها ناتمام بوده که تکمیل شدند، همچنین در حال آغاز عملیات اجرای پروژه‌های عمرانی دیگری در مترو هستیم، ضمن اینکه برای توسعه خطوط حمل و نقل عمومی نیز برنامه‌هایی داریم. /پایان پیام

نظرها

اخبار بیشتر