پای بساز بفروش‌ها به سینمای ایران باز شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
پای بساز بفروش‌ها به سینمای ایران باز شد

پای بساز بفروش‌ها به سینمای ایران باز شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
جبار اذین منتقد سینما گفت: محمدرضا هنرمند در فیلم "سمفونی نهم" که هم اکنون بر پرده سینماهای کشور است، حرف ها و مسائلی را بازگو می کند که گرچه گوشه ای از معضلات اجتماعی را به نمایش می گذارند اما این توجه به مضامین عمدتا سطحی است.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، جبار آذین منتقد، کارشناس و مدرس سینما در خصوص اکران فیلم سینمایی سمفونی نهم آخرین ساخته محمدرضا هنرمند در گفتگو با راه دانا؛ گفت: محمدرضا هنرمند از جمله سینماگران شناخته شده عرصه سینما و تلویزیون است، او که پیشتر با توجه به سلیقه‌ها و نگرش هایش آثاری را در عرصه سینما و تلویزیون عرضه کرده که به طور عیان می‌شود رد پای برخی از ارزش‌های اجتماعی را در آنها مشاهده کرد با تاخیری چند ساله مجدد با یک اثر تازه در سینما به صف سینماگران پیوسته است، فیلمی که با تولیدات کارنامه هنری پیشین او تفاوت‌های اساسی در پردازش مضامین اجتماعی دارد.

وی افزود: هنرمند در فیلم سمفونی نهم که هم اکنون بر پرده سینماهای کشور است، حرف‌ها و مسائلی را بازگو می‌کند که گرچه گوشه‌ای از معضلات اجتماعی را به نمایش می‌گذارند اما این توجه به مضامین عمدتا سطحی بوده و بیش از ان که همسو و در خدمت فرهنگ و باورهای جامعه باشد، نگاهی ویژه به گیشه داشته و برای ان ساخته شده، در واقع سمفونی نهم از جمله آثار بساز و بفروش است.

آذین اظهار داشت: فیلمی که سازنده‌اش با دور شدن از بینش‌ها و نگرش‌های اعتقادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی خود کوشیده است در ان به گونه‌ای متفاوت متجلی شود، این فیلم به جای آن که در ردیف فیلم‌ها پر حرف اجتماعی گذشته هنرمند باشد و دست کم نمایانگر بخشی از رخدادهای فرهنگی و اجتماعی جامعه در جهت تخریب دستآوردهای جامعه در سالیان اخیر و مخدوش کردن مناسبات خانوادگی و اجتماعی است؛ لذا ان چه در این فیلم متوسط به نمایش گذاشته شده است می‌توانیم از آن به عنوان اثری مغایر با سبک زندگی ایرانی و اسلامی یاد کرد و آن را به گونه‌ای مبلغ و ترویج‌گر زندگی بی بند و بار و اغواگر غربی نامید.

وی در ادامه اضافه کرد: گرچه سمفونی نهم در کل از نظر ساختار سینمایی فیلم بسیار ضعیفی نیست ولی داستان سرایی خیال پردازانه و فانتزی ان و نداشتن شخصیت و استفاده از تیپ و نگاه ساده لوحانه به روابط انسان‌ها با سوءاستفاده از نیاز مخاطب به شادی و امید، باعث شده تا در این فیلم بسیاری از اعتقادهای فرهنگی، روابط سنتی و جاری خانوادگی به سخره گرفته شود؛ به عبارتی سمفونی نهم بسیار پرده دریده‌تر از فیلم‌های سبک، سطحی و سخیف شبه کمدی خانوادگی که در آن‌ها از همه چیز برای سرگزم سازی و اغوای مخاطب استفاده می‌شود، از همه چیز برای سرگرمی کاذب و فروش بیشتر در گیشه بهره برده است.

این منتقد سینما اذعان داشت: سمفونی نهم نه تنها به عنوان وصله‌ای مناسب در پرونده هنری هنرمند جای ندارد که جایگاهی مشخص و قابل احترام هم در میان آثار اجتماعی کشور ندارد؛ هنرمند می‌توانست هم چنان هنرمندانه فیلم بسازد، احترام فرهنگ و سلیقه مخاطب را پاس بدارد و بدون ان که در دام سوداگری بغلتد فیلمی خوب و اجتماعی و تحلیلگرایانه بسازد، اما ماحصل تلاش او و همکارانش به رغم استفاده از برخی چهره‌های هنری شناخته شده در این فیلم اثری پیش پا افتاده، زودگذر، مردم فریب و کاملا گیشه‌ای است.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

وی ادامه داد: جای تاسف دارد برای هنرمندی که روزگاری جزو فیلمسازانی با گرایش ارزشی محسوب می‌شد و این توجیه مناسبی نیست که گفته شود هنرمند هم مانند دیگر هنرمندان سینمای کشور از سر ناچاری، نیاز و برای معیشت اقدام به تولید سمفونی نهم کرده است، زیرا بسیاری از هنرمندان شریف همچنان با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته‌اند و هنوز هم پاسدار ارزش‌ها و آرمان‌های جامعه‌اند و خود را به هر قیمت به حراج گیشه و ابتذال گرایی نمی‌گذارند.

آذین خاطر نشان کرد: یکی از مختصات این فیلم که گامی فراتر در ابتذال گرایی در سینما برداشته است، صحنه مراوده و ارتباط نزدیک نامتعارف فیزیکی شخصیت‌ها است، درواقع اگر در گذشته در این قبیل آثار برای ایجاد ارتباط نامشروع از ترفندهای پناهان و ظاهر استفاده می‌شد، هنرمند در سمفونی نهم بسیار آشکارتر گام برداشته و نشان داده است که دیگر پایبند اخلاقیات نیست و در یک کلام آن که سمفونی نهم فیلمی فراتر از فیلم‌های سخبف، فرهنگ ستیز و ضداخلاقیات از کار در آمده است. فیلمی که متاسفانه شاید نمونه‌ای برای حضور افسار گسیخته بیشتر ابتذال گراها، فیلم فارسی سازها و باندهای مافیایی و پول شویان در سینمای کشور تلقی شود.

جبار آذین در پایان گفت: از آن جا که مدیران کارشناس و کاربلد و متخصص امور فرهنگ و هنر سکان دار سینمای کشور نیستند و سازوکارهای مناسب، استاندارد و هدفمند بر تولید و اکران فیلم‌ها حاکم نیست، اغلب مدیران بر اساس نگاه سلیقه‌ای و رفاقتی اجازه تولید و اکران برخی از فیلم‌های همسو با نگرش‌ها و اهداف خود را صادر می‌کنند. چنان چه سازوکار درستی در تولید فیلم وجود داشت و شورای صدور پروانه ساخت از عناصر متعهد و متخصص بهره مند بود، بدیهی است دست کم برای رعایت موازین اجتماعی و اخلاقیات اجازه تولید و حتی بعد از آن اکران این فیلم را نمی‌داد اما چون هدف این جماعت اقدام و حرکت‌های فرهنگی نیستو تجارت و زر اندوزی سرلحه اقدام‌های آن‌ها است، تولید و اکران این قبیل فیلم‌های پیش پا افتاده بازاری و ضد فرهنگ چندان غیر طبیعی نیست، چرا که خانه سینما از پای بست ویران است و در سخنی دیگر فیلم محصول سینما است و چون سینمای امروز ایران آشفته، نابسمان و ملوک الطوایفی است بدیهی است که محصولاتش هم دارای این مولفه‌ها و خصوصیات غیر فرهنگی و ضداخلاقی باشند.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گفتگوی صریح دانشجویان با رئیس دستگاه قضا

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس قوه قضائیه همچنین تاکید کرد که جریان دانشجویی همواره باید دلداده نظام و انقلاب باشد و در زمینه هر اشکالی در کشور احساس مسئولیت کند.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی اداره کل تعزیرات حکومتی تهران، آقای محمد علی اسفنانی، گفت: باشکایت شکات خصوصی و گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، پرونده تخلف شرکت مذکور برای رسیدگی به این اداره کل ارسال و به شعبه ششم هیات بدوی تعزیرات حکومتی تهران ارجاع شد. وی افزود: شعبه پس از رسیدگی و احراز تخلف، مدیر عامل شرکت را جمعا به مبلغ ۶ میلیارد و ۹۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد که ۲ میلیارد و ۳۰۷ میلیون ریال آن مربوط به شکات خصوصی پرونده است که از جهت اضافه دریافتی باید بازگردانده شود.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ آقای یحیی جعفری صبح امروز با حضور در مجتمع قضایی شهید فهمیده، از نزدیک در جریان رسیدگی به پرونده‌ها و مشکلات کارکنان این مجتمع قرار گرفت. وی همچنین در ملاقات مردمی، ​ به مطالبات مراجعان رسیدگی و با بررسی پرونده‌های قضایی دستور لازم را صادر کرد. رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران همچنین امروز به کانون اصلاح و تربیت رفت و پای درددل مددجویان این مجموعه تربیتی نشست. بازدید رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران از مجتمع‌های قضایی سطح شهر تهران ادامه دارد.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود. نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای روحانی در نشست امروز مطالبی را یکطرفه بیان کرد که ما اصلا باورمان نمی‌شود که چنین سخنانی علمیاتی شود. ما در گذشته هم سخنان عمل نشده‌ ایشان را دیده‌ایم لذا عموما حرف‌هایی که از رئیس جمهور می‌شنویم را باور نمی‌کنیم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. وی با اشاره به اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بیان کرد: ما که در جریان نبودیم قرار است کالاها گران شود و یا بنزین افزایش قیمت داشته باشد، اما متاسفانه در شرایط کنونی کالاها در حال گران شدن است و هیچ کس کاری برای جلوگیری از این روند انجام نمی‌دهد. این نماینده مردم در مجلس افزود: متاسفانه شرکت‌های دولتی از همه در گران کردن کالاها و خدمات سبقت گرفته‌اند و ما می‌بینیم که ملت در این رابطه خون دل می‌خورد؛ بنابراین باید این موارد پیگیری شود.
خبر فوریخبر فوری57 دقیقه قبل
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران تصریح کرد: با اولویت محله‌هایی که فاقد بازار هستند، احداث ۲۲ بازار برای سال آینده و ۱۵ بازار برای سال ۱۴۰۰ را در دستور کار داریم. مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران در سخنان خود در جمع مدیران روابط عمومی شهرداری تهران افزود: شرایط اقتصادی جامعه از دیگر دلایل افزایش اقبال عمومی نسبت به میادین میوه و تره بار است، چنانچه به عنوان نمونه، قیمت پرتقال که در میادین میوه و تره بار بین ۳ تا ۴ هزار تومان است، در فروشگاه‌های شمال شهر ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان و در فروشگاه‌های جنوب شهر ۵ تا ۷ هزار تومان به فروش می‌رسد. وی با اشاره به اینکه علاوه بر میوه و تره بار، در بحث گوشت قرمز، مرغ و آبزیان نیز از شرایط خوبی در میادین میوه و تره بار برخوردار هستیم، اظهار کرد: مردم با مراجعه به این مراکز، می‌توانند مایحتاج روزانه و هفتگی خود را با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب تهیه کنند. مهندس یزدانی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۴۶ میدان و بازار میوه و تره بار داریم و تا پایان سال ۱۰ بازار جدید نیز احداث می‌شود، تصریح کرد: با اولویت محله‌هایی که فاقد بازار هستند، احداث ۲۲ بازار برای سال آینده و ۱۵ بازار برای سال ۱۴۰۰ را در دستور کار داریم. بنا براعلام روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران؛ معاون شهردار تهران در پایان، کیفیت مطلوب، مکان یابی مناسب، دسترسی آسان و قیمت ارزان را از جمله دلایل و عوامل استقبال شهروندان از میادین میوه و تره بار بر شمرد و خاطرنشان کرد: همه محله‌های تهران باید بازار میوه و تره بار داشته باشند و از این رو، احداث یک بازار میوه و تره بار در هر محله تهران را هدف‌گذاری کرده‌ایم.
صدا و سیماصدا و سیما27 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ «محمد بخشنده» امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه هدف‌گذاری ما افزایش ۲۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در سال ۹۸ بوده است، اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۶ تن مواد مخدر کشف شده است و خوشبختانه افزایش ۴۶ درصدی کشفیات را داشتیم. وی گفت: همچنین امسال ۵۰ باند مواد مخدر متلاشی و ۳۸۸ قاچاقچی مواد مخدر دستگیر شدند و افزایش ۱۰ درصدی در دستگیری‌ها ثبت شده است. رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ ادامه داد: بیش از پنج تن مواد مخدر در ۱۴ ورودی تهران کشف و همچنین دو هزار و ۵۷۹ دستگاه انواع خودرو توقیف شده و در این زمینه هم افزایش پنج درصدی گزارش شده است. سرهنگ بخشنده با اشاره به دستگیری ۲۲ هزار و ۴۴ خرده‌فروش و توزیع‌کننده مواد مخدر افزود: کسانی که دستگیر شدند، سابقه‌های متعدد فروش مواد مخدر را داشتند. همچنین بیش از ۴۱ هزار معتاد متجاهر از ابتدای سال تاکنون جمع‌آوری شده است. وی گفت: معتادان متجاهر مرد ساماندهی شده‌اند و حضور آن‌ها در پارک‌ها و بوستان‌ها کاهش یافته و محله‌های شوش، مولوی و هرندی کاملا پاکسازی شده است. سرهنگ بخشنده با اشاره به اینکه پاکسازی مناطق اطراف مدارس همچنان در دستور کار پلیس است، افزود: تا شعاع هزار کیلومتری مدارس و مراکز آموزشی، پاکسازی شده است و مأموران ما حضوری فعال دارند.

نظرها

اخبار بیشتر