بررسی مشکلات شیوه نامه نشریات دانشجویی در دانشگاه تربیت مدرس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
بررسی مشکلات شیوه نامه نشریات دانشجویی در دانشگاه تربیت مدرس

بررسی مشکلات شیوه نامه نشریات دانشجویی در دانشگاه تربیت مدرس

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس از بررسی مشکلات شیوه نامه نشریات دانشجویی در این دانشگاه خبر داد و گفت: فقدان وحدت رویه در دانشگاه‌های کشور برای حمایت از نشریات دانشجویی در عمل موجب شده است که برنامه منسجمی برای حمایت از تولید نشریات دانشجویی وجود نداشته باشد.

به گزارش ایسنا،‌ دکتر شریعتی با بیان اینکه نشریات دانشجویی محفلی مناسب برای تمرین کار جمعی و تولید محصول توسط دانشجویان دانشگاه‌های کشور است و نمی‌توان سهم و نقش مؤثر این نشریات در پیشرفت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان را کتمان کرد، افزود: وجود آیین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌های متعدد در خصوص فعالیت نشریات دانشجویی هرچند از سویی بیانگر اهمیت این عرصه است اما تعدد و سردرگمی این شیوه‌نامه‌ها که هر کدام در زمانه‌ای و به مناسبتی نوشته شده است، گاه موجب می‌شود که نشریات دانشجویی از اهداف مهمی که برای آنها مشخص شده است، باز مانند و اسیر مشکلات و حواشی بشوند که نیرو و انگیزه یک کار جمعی و مفید را از دانشجویان سلب کند.

وی در خصوص دسته بندی‌های انجام شده برای نشریات دانشجویی گفت: دسته‌بندی‌های انجام شده برای نشریات دانشجویی بدون مرز مشخص نسبت به هم هستند در حالیکه می‌توان نشریات را در دست کم در سه دسته علمی، فرهنگی- اجتماعی (هنری، ورزشی، ادبی و …) و نشریات سیاسی ویژه تشکل‌های دارای مجوز از هیات نظارت دانشگاه‌ها، تقسیم کرد.

مدیر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس به اهمیت بررسی محتوایی نشریات دانشجویی اشاره کرد و اظهار کرد: با توجه به برگزاری جلسات کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی در دانشگاه‌ها به صورت ماهیانه، امکان عملی بررسی محتوایی نشریات دانشجویی که یکی از وظایف اصلی این کمیته است، وجود ندارد و کارگروه‌های معین کمیته ناظر هم در این شیوه‌نامه‌ها برای انجام این مهم، پیش‌بینی نشده است.

وی در ادامه از نبود برنامه منسجم جهت حمایت از نشریات دانشجویی گفت و تأکید کرد: مشخص نبودن نحوه و میزان حمایت از نشریات دانشجویی و فقدان وحدت رویه در دانشگاه‌های کشور برای انجام این حمایت‌ها در عمل موجب شده است که برنامه منسجمی برای حمایت از تولید نشریات دانشجویی مفید و پویا وجود نداشته باشد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

دکتر شریعتی در تشریح برخی دیگر از نقاط ضعف آئین نامه‌ها و شیوه نامه‌های مربوط به نشریات دانشجویی تاکید کرد: فقدان ضمانت اجرایی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه‌ها برای ارسال صورت جلسات خود به کمیته ناظر مرکزی، امکان تصدی همزمان یک نفر برای مدیر مسئولی بیش از یک نشریه، امکان برخوردهای سلیقه‌ای در تعیین نوع تنبیهات برای نشریات دانشجویی، نبود امکان عملی اعتراض به روند برگزاری انتخابات کشوری مدیر مسئولان، عدم وجود ساز و کار مناسب برای حمایت از نشریات الکترونیکی و … فقط بخشی از مصادیق نقاط ضعف آیین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌های مربوط به نشریات دانشجویی هستند که متاسفانه تا کنون مورد دقت، قرار نگرفته است.

وی اضافه کرد: فراهم‌سازی بسترهای الکترونیکی که منجر به کاهش هزینه‌ها می‌شود متاسفانه در هیچکدام از شیوه‌نامه‌های موجود مورد توجه قرار نگرفته است و سهمیه دانشگاه‌ها برای شرکت در این انتخابات که به نظر می‌رسد باید بر اساس سطح‌بندی کیفی نشریات دانشجویی باشد فقط بر مبنای تعداد عددی نشریات است.

مدیر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در پایان خاطر نشان کرد: بخش بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی نشریات دانشجویی کشور به علت آن است که معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها به هر علت برنامه‌ریزی لازم را برای انجام اقدامات مسئله محور ندارند و از طرف دیگر این معاونت نیز در دانشگاه‌ها به مثابه چرخ پنجم دیده می‌شود. معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تربیت‌ مدرس با استفاده از تجربیات خود، شیوه‌نامه‌ای را برای حمایت و رتبه‌بندی نشریات دانشجویی به تصویب رسانده که این شیوه‌نامه می‌تواند با هم‌اندیشی مدیران فرهنگی و اجتماعی دیگر دانشگاه‌ها بهتر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ماجرای نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرضا

فراروفرارو2 روز قبل
مدیرکل روابط عمومی اداره بهزیستی اصفهان گفت: نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرستان شهرضا هم‌اکنون در شیرخوارگاه این شهر تحت مراقبت قرار دارد. به گزارش برنا؛ محمدرضا عسکریان‌زاده، افزود: این نوزاد در وضعیت سالم و مطلوب قرار دارد و تمامی اقدامات موردنیاز درباره او در حال انجام است. وی از دادن هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و آن را بسته به اعلام مسوولان عنوان کرد. روز گذشته کلیپی مبنی بر رهاشدن یک نوزاد در یکی خیابان‌های شهرضا در جنوب اصفهان منتشر شد. براساس روال قانونی نوزادانی که در سطح معابر و خیابان‌ها رها می‌شوند پس از دریافت حکم قضایی و طی شدن یک دوره زمانی و مطمئن شدن از عدم بازگشت والدین، به خانواده‌هایی که تائید صلاحیت شوند و نوزاد امنیت جانی و روانی داشته باشد، سپرده می‌شوند.

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری1 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر1 روز قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری1 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

نظرها

اخبار بیشتر