آیا روسیه درصدد ایجاد سومین پایگاه نظامی در سوریه است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
آیا روسیه درصدد ایجاد سومین پایگاه نظامی در سوریه است؟

آیا روسیه درصدد ایجاد سومین پایگاه نظامی در سوریه است؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
برخی رسانه‌ها از مذاکرات مسکو و دمشق برای اجاره فرودگاه قامشلی در نزدیکی مرز سوریه-ترکیه خبر داده‌‌اند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو امروز نوشت: برخی رسانه‌های گروهی از احتمال اجاره ۴۹ ساله فرودگاه قامشلی سوریه توسط روسیه در فاصله چند کیلومتری از مرز ترکیه صحبت به میان آورده‌اند. گویا مسکو در حال انجام مذاکراتی در این باره با مقامات دمشق است.

برای نخستین بار هفته گذشته مرکز کنترل حقوق بشر سوریه چنین خبری را منتشر کرد. وزارت خارجه روسیه چنین اطلاعاتی را قابل اطمینان ندانسته است. «دمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین نیز روز جمعه درباره این اطلاعات تفسیری ارائه نکرده و یادآور شد: «نمیدانم چه کسی چنین سخنی را گفته است.»

در محافل کارشناسی و برخی رسانه‌های گروهی گفته می‌شود که روسیه برای تحقق منافع خود در منطقه ممکن است یک پایگاه نظامی جدید در شمال سوریه ایجاد کند. بر اساس این اطلاعات، تصور می‌شود که روسیه در آنجا مرکز خاورمیانهای هدایت موشک‌ها برای مقابله با حملات احتمالی آمریکا مستقر کند.

پرتال خبری عربی «المانیتور» نوشته است، این کار به منظور نزدیک کردن موشکهای دفاعی روسیه به پایگاههای نظامی آمریکایی در منطقه خلیج فارس انجام شده است. «جیم او. دین» تحلیلگر نظامی معتقد است، رادار سامانه موشکی اس-۴۰۰ روسی در فرودگاه قامشلی منطقه وسیعی در جهت گیری به سمت شرق را پوشش خواهد داد و می‌تواند فعالیت‌های هوایی آمریکا در عراق را ردیابی کند. به گفته وی، اجاره درازمدت یک پایگاه نظامی دیگر در خاک سوریه توسط روسیه، گویای اهداف ژئوپلیتیکی این کشور در منطقه خاورمیانه در دراز مدت است.

حضور نظامی روسیه در منطقه قامشلی باعث تقویت مواضع دولت بشار اسد می‌شود

شهر قامشلی و فرودگاه نظامی بزرگ در نزدیکی آن موقعیت راهبردی در استان حسکه و مناطق شمال شرق سوریه دارد. جمعیت این شهر عمدتا کرد است و برخی اقوام دیگر (ارامنه، آشوریان و یهودیان) نیز در آنجا ساکن هستند که در نتیجه نسل کشی امپراتوری عثمانی به این منطقه گریختند. این شهر هرگز تحت کنترل گروه داعش قرار گرفت و تا قبل از آغاز عملیات نظامی «چشمه صلح» ترکیه در مناطق شمال شرق، آمریکاییها هم در این شهر حضور داشته و این شهر توسط نیروهای فدرال شمال سوریه که دولت بشار اسد را به رسمیت نمیشناسد، کنترل می‌شد و تحت حمایت آمریکا قرار داشت.

اکنون حضور نظامی دائم روسیه در قامشلی و کنترل بر فرودگاه نظامی این شهر، می‌تواند به دولت بشار اسد کمک کنند تا کنترل خود بر منطقه را تقویت کرده و رهبران کرد را با دمشق آشتی دهد. در ثانی، مسکو با تقویت مواضع خود در این شهر، اجازه نمی‌دهد تا آمریکایی‌ها و نظامیان ترک نیز در این منطقه حضور داشته باشند.

این مسئله جنبه سومی نیز دارد که موجب نگرانی‌هایی در غرب شده است. آمریکا با خارج شدن از مناطق مرزی شمال سوریه در واقع کنترل خود بر این مناطق راهبردی را به دست روسیه داده است. البته به عقیده کارشناسان روس، روسیه به استقرار پایگاه نظامی در نزدیکی مرز ترکیه برای ایستگاه رادار و سیستم هشدار موشکی نیازی ندارد. اگرچه در آنجا با هدف تامین امنیت هوایی مناطق شمال شرق سوریه استقرار سامانه موشکی اس-۴۰۰ بسیار مفید خواهد بود. این سامانه می‌تواند آسمان سوریه، ترکیه و عراق را تحت پوشش قرار دهد.

در حال حاضر روسیه دارای پایگاه نظامی هوایی در فرودگاه حمیمیم سوریه و همچنین مرکز لجستیکی-پشتیبانی ناوگان دریایی روسیه در بندر طرطوس است که برای ۴۹ سال در اجاره روسیه قرار دارد و در نهایت باید به یک پایگاه دریایی تمام عیار تبدیل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرق الاوسط، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا در اظهاراتی، تروریستی بودن تیراندازی اخیر از سوی یک تبعه سعودی در یک پایگاه هوایی در فلوریدا را رد کرد. به گفته اسپر، خیلی زود است که تیرندازی اخیر در فلوریدا را تروریستی عنوان کنیم. این اظهارات وزیر دفاع آمریکا به دنبال وقوع حادثه تیراندازی از سوی یک تبعه سعودی در یک پایگاه هوایی در ایالت فلوریدا صورت گرفته که در جریان آن چهار نفر دیگر کشته شدند. این تبعه سعودی در این پایگاه هوایی مشغول فراگرفتن دوره‌های آموزشی بوده است. پیش از این پلیس آمریکا اعلام کرده بود که ۶ سعودی را با هدف بازجویی درخصوص حادثه تیراندازی به پایگاه هوایی و دریایی پنساکولا در ایالت فلوریدا بازداشت کرده است.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
مطابق گزارشی که نشریه نیوزویک منتشر کرده است، برنی سندرز به انتخاب اول دانشجویان آمریکایی تبدیل شده است. این موضوع، هم برای ترامپ و هم برای نامزدهای دیگر حزب دموکرات یک زنگ خطر محسوب می‌شود. پس از سندرز، ترامپ از محبوبیت ۱۷٫۳ درصدی در میان دانشجویان آمریکایی برخوردار است. هم اکنون ترامپ و بایدن، سایه سندرز را به صورتی واضح‌تر بالای سر خود حس می‌کنند. نگرانی ترامپ و بایدن از پیشتازی سندرزبدون شک پیشتازی سندرز در رقابتهای انتخابات درون حزبی دموکراتها، خبر بدی برای دونالد ترامپ و مخالفان سندرز در حزب دموکرات محسوب می‌شود.
الفالف1 روز قبل
براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای ائتلاف در روزهای اخیر چندین مرتبه حملاتی را علیه نیروهای یمنی در حومه شرقی منطقه «الفازه» در غرب استان الحدیده انجام دادند اما با واکنش متقابل مواجه شدند. اگر رزمندگان یمنی منطقه مهم «الفازه» را به کنترل دربیاورند، ارتباط نیروهای ائتلاف از محور شمال غرب استان تعز و غرب استان الحدیده با همرزمانشان در جنوب شهر الحدیده مسدود می‌شود. خبرها از شهر محاصره شده «الدریهمی» در غرب استان الحدیده حاکیست، حملات خمپاره‌ای نیروهای ائتلاف به مناطق مسکونی ادامه دارد؛ در این حملات ۵ کودک در منطقه «المنقم» به شهادت رسیدند. براساس آخرین آمارهای به دست آمده، صدها تن از شهروندان مظلوم در جریان حملات هوایی، خمپاره‌ای و زمینی نیروهای ائتلاف به مناطق مسکونی شهر محاصره شده الدریهمی شهید و زخمی شدند. به گزارش گروه بین الملل الف، سازمان ملل و نهادهای مدعی حقوق بشر در ۱۶ ماه گذشته اقدامی را برای نجات ۷ هزار شهروند محاصره شده انجام نداده‌اند و در قبال جنایت ائتلاف غربی - عربی در شهر الدریهمی سکوت کرده‌اند.
مهرمهر1 روز قبل
المنار آورده است: دخالت امارات در یمن و اهداف سلطه گرانه آن در این کشور هم بر کسی پوشیده نیست. مشخص نیست که چه طرفی از این سلاح بهره می‌برد و اینکه اقلیم کردستان عراق از آن استفاده خواهد کرد یا نیروهای قسد. این منابع بیان کردند: ارسال سلاح به اقلیم کردستان عراق به مثابه دخالت امارات در پرونده کردی-عراقی است ارسال سلاح به اقلیم کردستان عراق بدون آگاهی بغداد، به مثابه دخالت امارات در پروندی کردی-عراقی است. اگر سلاح برای اقلیم کردستان عراق است چرا بدون اطلاع بغداد رخ داده است؟ این همه سلاح برای چیست؟ آیا به منظور زمینه سازی مرحله‌ای از برخورد و جنگ است؟». چند روز قبل هم سه هواپیمای حامل سلاح در فرودگاه اربیل از امارات به زمین نشستند و این پس از سفر مقامات اقلیم کردستان عراق به امارات بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اخیرا حضور آقای گورباچوف در یکی از آگهی‌های تبلیغاتی شرکت پیتزا هات دوباره مورد توجه قرار گرفته بود. بدون شک برای همه ما هیجان انگیز است که رهبر سابق یک کشور ابرقدرت را در حال تبلیغ پیتزا ببینیم. آقای گورباچوف در واقع ستاره اصلی این آگهی تبلیغاتی نیست. بنیاد آقای گورباچوف نیز در وضعیت بدی قرار داشت. آقای گورباچوف امیدوار بود که بتواند در دوران بازنشستگی کشور خود را به سمت آزادی و دموکراسی بیشتر هدایت کند.
ایلناایلنا12 ساعت قبل
سناتور آمریکایی از آزادی ژائو وانگ استقبال کرد. به گزارش ایلنا به نقل از د هیل، کوری بوکر سناتور دموکرات آمریکایی از آزادی ژائو وانگ استقبال کرد و گفت: بسیار خوشحالم که دانشجوی دانشگاه پرینستون پس از سه سال بار دیگر به خانواده خود می‌پیوندد. مردم نیوجرسی و جهان برای این آزادی بسیار امیدوار بودند و من از تلاش کسانی که خستگی‌ناپذیر و در سکوت در پشت صحنه این اتفاق کار کرده‌اند، سپاسگزارم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

ستاره رئال مادرید به ال کلاسیکو می‌رسد (عکس)

ورزش۳1 روز قبل

ویدیو اختصاصی؛ سید حسین حسینی: آقای فتحی چقدر هوادار بگه برو؟ شب بازی در هتل می‌خندی وضعیت تیم به هیچ جات نیست!

طرفداری1 ساعت قبل

ماکرون روند اصلاحات بازنشستگی را به رغم اعتصاب‌ها پیش‌ می‌برد

ایسنا11 ساعت قبل

ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی و مشکلات حفظ آن

مازن آنلاین10 ساعت قبل

اولین جلسه هیات پیگیری حوادث آبان‌ماه این هفته برگزار می‌شود/ وضعیت خسارت‌دیدگان و نحوه جبران خسارت را بررسی می‌کنیم

اعتمادآنلاین10 ساعت قبل

مجلس یازدهم؛ چرا اصلاح طلبان کاندیدا نشدند؟

عصر ایران1 روز قبل

انتقاد فلیک از بازیکنان بایرن بعد از دومین شکست

برترین‌ها1 روز قبل

رژیم اشغالگر نفت روی آتش می‌ریزد و صبر ما لبریز خواهد شد

افکارنیوز23 ساعت قبل

اصلاح نظام توزیع کالا و سرمایه‌گذاری بر تولیدات داخلی

ایسنا1 روز قبل

تنبور خراسانی در فرهنگستان هنر بررسی و اجرا می‌شود

ایلنا1 روز قبل