اگر جلیلی و قالیباف بودند، از دستاورد بزرگ برجام خبری نبود/ روش رئیسی در برخورد با فساد، باعث فرار سرمایه می‌شود!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
اگر جلیلی و قالیباف بودند، از دستاورد بزرگ برجام خبری نبود/ روش رئیسی در برخورد با فساد، باعث فرار سرمایه می‌شود!

اگر جلیلی و قالیباف بودند، از دستاورد بزرگ برجام خبری نبود/ روش رئیسی در برخورد با فساد، باعث فرار سرمایه می‌شود!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
هیچ چیزی به اندازه جنجال و هیاهو و دوقطبی سازی برای به حاشیه رفتن مطالبه گری مردم و به تاخیرانداختن زنگ حساب دولت،به کار اصلاح طلبان نمی آید.

سرویس سیاست مشرق-روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه «ویژه‌های مشرق» نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با«ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** اگر جلیلی و قالیباف بودند، از دستاورد بزرگ برجام خبری نبود!

«عبدالله ناصری» مشاور رئیس دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «هرگاه اصلاح‌طلبان در بخش‌هایی از قدرت حضور داشته، تغییرات مثبتی نیز در سطح جامعه رخ داده است».

ناصری در ادامه گفت: «در شرایط کنونی نیز اگر اصلاح‌طلبان در بخش‌هایی از قدرت حضور نداشته باشند امکان اینکه در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت اقدامات موثری انجام بدهند وجود نخواهد داشت. نمونه بارز این رویکرد این است که دولت آقای روحانی با حمایت جریان اصلاحات روی کار آمد و دستاورد بزرگی مانند برجام با خود به همراه داشت. در حالی که اگر در سال۹۲ آقایان جلیلی یا قالیباف به ریاست جمهوری می‌رسیدند، چیزی به نام برجام وجود نداشت».

اگر جلیلی و قالیباف بودند، از دستاورد بزرگ برجام خبری نبود/ روش رئیسی در برخورد با فساد، باعث فرار سرمایه می‌شود! - 6

برخلاف ادعای این فعال اصلاح طلب، اتفاقا جریان اصلاح طلب هیچگاه نوانسته کارنامه قابل قبولی از خود برجای بگذارد.

این طیف در صورت شکست در انتخابات، دروغ تقلب را مطرح کرده و کشور را به آشوب می‌کشد و در صورت پیروزی در انتخابات نیز دروغ کمبود اختیارات را مطرح کرده و از اجراکردن وعده‌های انتخاباتی طفره می‌رود.

اصلاح طلبان در سال ۹۶ مدعی بودند که اگر رقبای روحانی در انتخابات پیروز شوند، دلار ۵ هزارتومان شده و وضعیت کشور بحرانی می شود. این در حالی است که پس از پیروزی روحانی در انتخابات سال ۹۶، دلار تا ۱۹ هزارتومان افزایش یافت و اکنون نیز در کانال ۱۱ هزارتومان است.

مشاور رئیس دولت اصلاحات مدعی شده است که اگر جلیلی و قالیباف بودند، از دستاورد بزرگ برجام خبری نبود. سوال اینجاست که آیا کاهش ارزش پول ملی در پسابرجام و کاهش فروش نفت و گرانی اقلام ضروری و در نهایت کوچک شدن سفره مردم، دستاورد است؟!

طیف اصلاحات علیرغم در اختیارداشتن اکثریت مطلق دولت، از پذیرش مسئولیت وضع موجود شانه خالی کرده و توافق خسارت بار برجام را نیز دستاورد جا می‌زند، این رفتار چیزی جز توهین به شعور مردم نیست.

** روش رئیسی در برخورد با فساد، باعث فرار سرمایه می‌شود

«سعید لیلاز» عضو حزب کارگزاران- به دبیرکلی کرباسچی- و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در مصاحبه با روزنامه همشهری گفت: «رویکرد تبلیغاتی قوه قضاییه در برخورد با فساد باعث هراس سرمایه‌ها شده که معتقدم این مسئله به روند سرمایه گذاری در اقتصاد آسیب می‌رساند. می‌خواهم به آقای رئیسی، رئیس دستگاه قضا پیشنهاد کنم که با تمام قوا با فساد برخورد کند، اما سیاست و جهت گیری تبلیغاتی را تغییر دهد. همه باید خویشتن دار باشیم که این روند به فرار و ترس سرمایه‌ها منجر نشود».

لیلاز در ادامه گفت: «وقتی یک تولیدکننده و فعال اقتصادی که نشانی آن مشخص است و دارای شناسنامه است به دلیل ضعف ساختارهای ناکارآمد مورد هجمه و فشار قرار می‌گیرد، بازگشت سرمایه گذاری در پرده ابهام بوده و بهره وری در اقتصاد پایین‌تر می‌رود؛ بنابراین به طور طبیعی در یک محیط ناامن، تمایل به فعالیت‌های زیرزمینی بیشتر می‌شود و انگیزه سرمایه گذاری و فعالیت سالم و شفاف اقتصادی کاهش می‌یابد».

اگر جلیلی و قالیباف بودند، از دستاورد بزرگ برجام خبری نبود/ روش رئیسی در برخورد با فساد، باعث فرار سرمایه می‌شود! - 15

اصلاح طلبان همواره مخالف جدی مبارزه با فساد بوده‌اند. این طیف ید طولایی در دفاع از مفسدان دانه درشت اقتصادی دارد. رسانه‌های اصلاح طلب بارها با مفسدان دانه درشت اقتصادی مصاحبه کرده و به تعریف و تمجید از آنها پرداخته‌اند.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

اصلاح طلبان پیش از این مفسدان کلان اقتصادی را کارآفرینایی در سطح استیو جابز نامیده بودند!.

لیلاز در این مصاحبه به یک تولیدکننده شناسنامه دار اشاره کرده و از برخورد قضایی با وی گلایه کرده و اقدام دستگاه قضایی در پرونده این تولیدکننده را ناشی از ساختارهای ناکارآمد نامیده است. هر چند وی به نام این به اصطلاح تولیدکننده اشاره‌ای نکرده اما با توجه به سابقه این فعال اصلاح طلب در خودروسازی به احتمال قوی منظور وی، «عباس ایروانی» مدیر قطعه سازی عظام است.

مدیر هلدینگ «عظام» که حداقل ۱۲ کارخانه قطعه‌سازی دارد، متهم به فروش قطعات چینی به نام تولید داخل به خودروسازها است. دور زدن مسیرهای قانونی گمرک، عدم پرداخت مالیات و اخذ وام‌های کلان بدون وثیقه معتبر از دیگر اتهام‌های سنگینی وی است. اما از جمله موارد مهمی که در جلسات دادگاه ایروانی مورد توجه قرار گرفته، حجم رشوه‌هایی بوده که وی برای پیشبرد اقدامات نادرستش پرداخت ‌کرده است.

** کارنامه دولت مهم نیست، روحانی باید مثل زمان انتخابات جنجال کند

روزنامه‌های اصلاح طلب در شماره امروز با تیترهایی همچون «سپر بلا؛ اختلال در سخنرانی روحانی توسط خودسرها»، «حمایت اکثریت، اعتراض اقلیت»، «اتهام زنی در برابر افشاگری روحانی»، «توپ پر روحانی در میدان امیرچخماق»، و.. به دفاع از سخنرانی دیروز روحانی در یزد پرداختند.

در همین رابطه روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «حمایت اکثریت، اعتراض اقلیت» نوشت: «در جریان سخنرانی رییس‌جمهوری در یزد عده‌ای با شعارهای نقش بسته بر پلاکارد با مضمون اقتصادی و «گله‌مندیم» به استقبال روحانی رفتند. با این حال روحانی معتقد بود که این صدا، صدای همه مردم نیست... علی‌اکبر حدادی، یکی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب یزد، از حاضران در سخنرانی دیروز درباره حواشی پیش‌آمده گفت: "تاکنون هویت این افراد مشخص نشده است، اما از گروه سنی بسیار پایینی بودند. به نظر می‌رسید حتی دانشجو هم نبودند و محصل دبیرستان بودند. تعدادشان به ۳۰ تا ۳۵ نفر نمی‌رسید، جمعیت هم با آنها همراهی نکردند".»

اگر جلیلی و قالیباف بودند، از دستاورد بزرگ برجام خبری نبود/ روش رئیسی در برخورد با فساد، باعث فرار سرمایه می‌شود! - 24

روزنامه آرمان نیز در مطلبی با عنوان «بی‌پروایی روحانی؛ بازگشت به روزهای انتخاب؟» نوشت: «به‌نظر می‌رسد فشارهای فراوان جریان‌های مختلف به روحانی و وضعیت اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و احساس ناسپاسی در برخی تریبون‌ها، زمینه ساز فعال شدن آتش فشان درونی روحانی در قبال مخالفان شده است …روحانی به تنهایی به صحنه آمده است چون تیم رسانه‌ای او نتوانسته است در برابر مسائل مطرح شده واکنش به موقع نشان دهد و معمولا در حالت انفعال قرار دارد …روحانی که در یزد سخنرانی کرد، شبیه‌ترین روحانی این سال‌ها به روحانی جریان انتخابات سال ۹۶ بود».

اصلاح طلبان از اظهارت جنجالی روحانی به وجد آمدند و صراحتا اعلام کرده‌اند که روحانی مطلوب برای آنها، روحانی دوران تبلیغات انتخابات ریاست جهوری است.

کارنامه خالی و غیرقابل دفاع دولت، اکنون به چالشی بزرگ برای اصلاح طلبان بدل شده است. بنابراین هیچ چیزی به اندازه جنجال و هیاهو و دوقطبی سازی برای به حاشیه رفتن مطالبه گری مردم و به تاخیرانداختن زنگ حساب دولت، به کار این طیف نمی آید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | انتقاد سنگین روحانی از شورای نگهبان | این شد انتخابات؟!

همشهریهمشهری8 ساعت قبل
حسن روحانی با انتقاد از شیوه تحقیقات شورای نگهبان و بی‌توجهی آنها به گزارش نهادهای نظارتی گفت: اینکه شخصی همسایه‌هایش را ببیند و به آنها کادو بدهد تا از او تعریف کنند و تایید صلاحیت بگیرید، شد انتخابات …؟! دریافت ۹ MB کد خبر ۴۸۱۱۶۳
برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی‌ها شرایط منطقه را به سمت دیکتاتوری بین‌المللی می‌برند و رفتار تحقیرآمیزی دارند که در این شرایط همکاری‌های ایران و روسیه بسیار مهم است. رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این که ایران و روسیه دو کشور مهم و تأثیرگذار در معادلات منطقه‌اند، عنوان کرد: ایران و روسیه ضمن داشتن منافع مشترک، دشمنان مشترکی دارند که تحریم از سوی آنها نیز وجه اشتراک ایران و روسیه تلقی می‌شود. لاریجانی در ادامه ضمن تشکر از ابراز همدردی رئیس دوما نسبت به شهادت سردار سلیمانی که نمونه بارز تروریسم دولتی آمریکا است، اظهار داشت: دولت روسیه در خصوص این موضوع بسیار مسئولانه عمل کرد. وی افزود: آمریکایی‌ها شرایط منطقه را به سمت دیکتاتوری بین المللی می‌برند و رفتار تحقیرآمیزی دارند که در این شرایط همکاری‌های ایران و روسیه بسیار مهم است. وی در ادامه با بیان امکانات و ظرفیت‌های کمیسیون مشترک پارلمان دو کشور یادآور شد: دو پارلمان می‌توانند به نحوی تصمیم گیری کنند که به توسعه روابط دو کشور منجر شود.

فیلم | روحانی: بروید پای صندوق رای ولو اینکه …

همشهریهمشهری17 ساعت قبل
جام نیوزجام نیوز17 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام نیوز، حسن روحانی در بخشی از سخنان روز گذشته خود گفته است: «شماها که در جلسات خصوصی خود می‌گویید مجلس بعدی صددرصد مال ما هست …اگر مال شماست چرا غصه می‌خورید؟ شما که اینجوری در اتاق فکر گفتید مجلس بعدی صددرصد مال ماست؛ الحمدالله مال شماست؛ اگر مال شماست بگذارید یک رقابت شکل بگیرد» صرف نظر از بازی زودهنگام انتخاباتی رییس جمهور و مجری انتخابات و بدون درنظر گرفت صحت و سقم این ادعا، سؤال اساسی اینجاست که حسن روحانی که بارها از مذمت شنود سخن گفته و نهادهای کشور را متهم کرده است، چگونه به مکالمات و محتوای جلسات خصوصی مورو اشاره‌اش دسترسی دارد؟ رییس جمهور امنیتی با همراهی امنیتی‌ترین کابینه تاریخ، غیر از شنود با چه ابزار دیگری می‌تواند از محتوای جلسات خصوصی منتقدان باخبر شود؟ آیا رد صلاحیت بستگان رییس جمهور او را اینگونه بی‌محابا به میدان جناح‌بازی‌های انتخابات آورده است؟ آیا روحانی با علم به تک رقمی شدن محبوبیت خود و دولتش و البته جناح حامی او، بار دیگر تلاش می‌کند از تجربه انتخابات ۹۲ و ۹۶ برای دوقطبی‌سازی برای انتخابات مجلس هم استفاده کند؟ پیش‌تر منتقدان دولت و برخی نمایندگان مجلس نسبت به‌احتمال شنود از سوی دولت امنیتی حسن روحانی هشدار داده بودند.

انتقاد تند مداح معروف از مسئولان/واقعا شماها دنبال اصول واصلاحید؟

مهرمهر16 ساعت قبل
حاج محمود کریمی مداح اهل بیت در یکی از مراسم‌های خود به مسائل سیاسی و احزاب واکنش نشان داد و گفت: مشکل ما این است که پدافند سیاسی نداریم.

نظرها

اخبار بیشتر