کشف نفت جدید، ناراحت باشیم یا خوشحال؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

کشف نفت جدید، ناراحت باشیم یا خوشحال؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
به کارکنان نفت بیاموزیم همان گونه که مسائل روز فنی را می آموزیم و برای آن هزینه می کنیم نحوه جلوگیری از آسیب به محیط زیست و تعامل با جوامع محلی را نیز بیاموزیم که این دومی اهمیتی دو چندان نسبت به اولی دارد.

جناب آقای بیژن نامدار زنگنه

وزیر محترم نفت

سلام

آقای رئیس جمهور در سخنرانی اخیر خود از کشف میدان جدید نفتی در ایران خبر داده است. به گفته آقای روحانی این دومین میدان نفتی بزرگ ایران در استان خوزستان قرار دارد و مساحت آن منطقه وسیعی از بستان (شمال غرب اهواز) تا امیدیه (جنوب شرقی خوزستان) را شامل می‌شود.

از این خبر هم خوشحال شدم و هم ناراحت.

خوشحال شدم از اینکه به ذخایر و ثروت طبیعی کشورم اضافه می‌شود. ثروتی که می‌توان آن را به پول تبدیل کرد و آن پول را در مسیر ارتقای توسعه میهنم هزینه کرد. خوشحال شدم چون به قدرت و دارایی‌های وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران افزوده می‌شود.

خوشحال شدم چون در آینده به ذخایر تولید نفت ایران اضافه می‌شود. خوشحال شدم چون قدرت نفتی کشورم افزایش می‌یابد.

اما

اما ناراحت هم شدم. چرا؟ چون در مقابل چشمانم همه اتفاقاتی را که در آینده رخ خواهد داد می‌توانم ببینم و تصور کنم. احتمالا صحنه‌ای شبیه آنچه که در جای جای مناطق نفتخیز و تاسیسات صنعت نفت در خوزستان و بوشهر و برخی دیگر از استان‌ها به وجود آمده؛ این بار در در منطقه‌ای جدید هم دیده خواهد شد.

اجازه بدهید شفاف‌تر و با جزئیات بیشتری صحبت کنم.

زندگی عادی مردم بومی ساکن منطقه و جریان زندگی آنها می‌تواند قربانی نفت شود. با نگاهی به گذشته و حال، می‌توان پیش بینی کرد محیط زیست این منطقه هم دستخوش تغییرات ناخوشایند شود و با تولید آلودگی، هوا، زمین و آب نابود شود یا به نابودی نزدیک شود؛ چیزی شبیه عسلویه.

می‌توان پیش بینی کرد آلودگی جدیدی به آلودگی‌ها و آسیب‌های زیست محیطی نفت، ریزگردها و دود آتش زدن مزارع نیشکر در خوزستان اضافه شود.

می‌توان پیش بینی کرد صنایع نفتی جدید بر خلاف انتظار بومیان و مردم محلی، اشتغالزایی چندانی برای این مردم نداشته باشد و امید آنها را نامید سازد چون تجربه نفت در مناطق مختلف جنوب در مقابل دیدگان ماست که چگونه بخش مهمی از نیروهای محلی حسرت کار را باید به دوش بکشند.

اما می‌توان این پیش بینی‌ها را تغییر داد.

جناب آقای زنگنه

از شما درخواست دارم

لطفا به کارکنان نفت بیاموزید به فرهنگ و ارزش‌ها جوامع میزبان/ ساکنان نخستین/ محلی/ بومی احترام بگذارند.

به کارکنان نفت بیاموزید میهمان، همیشه باید احترام میزبان را نگه دارد حتی اگر از لحاظ اختیارات و قدرت و امکانات و پول در موقعیت برتری قرار داشته باشد.

لطفا به کارکنان نفت بیاموزید از محیط زیست منطقه میزبان نگهداری کنند و از آسیب زدن به فضای زندگی انسان‌ها و حیوان‌ها در هوا و زمین و آب خودداری کنند.

به آنها بیاموزید آب و زمین و هوای سالم، قابل قیمت گذاری نیست و با هیچ بودجه و اعتبار مالی قابل خرید و فروش نیست. اگر آسیب ببینند جبران آنها امکان پذیر نیست.

به آنها بیاموزید انسان‌ها برای زندگی اولیه و عادی، نیازمند هوای سالم برای تنفس، آب سالم برای رفع تشنگی و نیازهای بهداشتی و زمین پاک برای زندگی هستند. به کارکنان نفت بیاموزید فعایت‌های مستقیم و غیرمستقیم نفتی نباید منجر به آلودگی و نابودی اینها شود.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

به کارکنان نفت بیاموزید محیط زیست شامل درختان، جنگل‌ها، رودخانه، دریا، خاک و هوا ارزشمندتر و قیمتی‌تر از همه منابع نفتی جهان هستند. پس منطقه محل فعالیت را قربانی نفت نکنند.

به این عزیزان وضعیت تالاب / هور العظیم را نشان دهید که چگونه کشف و تولید نفت، آن را به نابودی کشاند البته تالاب مقاومت کرد و کامل نابود نشد ولی دیگر اثری از زندگی بومیان در میان تالاب نیست و جانوران و گیاهان آن محدود شدند و مساحت آب نیز کم و کمتر شد.

به آنها بیاموزید که دیر یا زود و پس از پایان فعالیت نفتی، منطقه را ترک خواهند کرد اما مردم محلی می‌مانند و منطقه‌ای که اگر محیط زیست آن آسیب دیده باشد ادامه زندگی در آن سخت خواهد شد. کاری نکنیم ادامه زندگی برای مردم محلی، سخت‌تر شد. نفت آمده تا زندگی مردم را راحت‌تر کند نه دشوارتر.

به کارکنان نفت بیاموزید به هویت جوامع محلی/ بومی احترام بگذارند و آن را به رسمیت بشناسند؛ از جابه جایی اجباری انسان‌ها خودداری کند. به آنها بیاموزید تنوع فرهنگی یک ارزش است. در حفظ و تقویت آن بکوشند و از تلاش برای یکسان سازی فرهنگی اجتماعی مردم منطقه میزبان خودداری کنند.

به کارکنان نفت بیاموزید که ایران از نژادها، زبان‌ها، فرهنگ‌ها و بخش‌های مختلف تشکیل شده است. همه، انسان و ایرانی هستند و دوستدار ایران. از اعمال تبعیض میان انسان‌ها خودداری کنند.

به کارکنان نفت بیاموزید که انسان‌ها قبل از ورود شما، زندگی عادی دارند و مشغول کسب و کار متنوع خود هستند. صنعت نفت نباید این کسب و کارها و زندگی عادی را به هم بزند یا نابود کند.

در سابق از نفت انتظار می‌رفت همراه با خود، جدیدترین فناوری‌ها و امکانات را برای زندگی راحت‌تر و کاهش رنج انسان‌ها به همراه خود می‌آورد و در اختیار جامعه میزبان هم قرار می‌داد همانگونه که مسجد سلیمان (میزبان اولین دکل نفتی ایران) و آبادان (میزبان اولین پالایشگاه نفت خاورمیانه)، برخی از اولین‌های ایران را دارند اما متاسفانه هم اکنون این گونه نیست.

لطفا به کارکنان نفت بیاموزید اگر از رنج مردم منطقه میزبان نمی‌کاهید حداقل بر رنج آنها نیافزایید.

به آنها بیاموزید که برای بهره مندی از فرصت‌های شغلی، نیروهای محلی را در اولویت قرار دهند نه اینکه بومی‌ها را تنها در یک یا دو بخش شغلی پایین دست بتوان دید. به نیروهای بومی آموزش دهید، توانمند سازید و از آنها بهره ببرید.

به کارکنان نفت بیاموزید مردم ولی نعمت مسوولان هستند. مسوولان نفتی از برتری جویی بر مردم عادی خودداری کنند.

به کارکنان نفت یاداور شوید شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت دارای مسوولیت اجتماعی هستند و باید در مسیر زندگی راحتر انسان‌ها در مناطق میزبان فعالیت‌های نفتی و ابادانی این مناطق بکوشند و هزینه کنند.

به کارکنان نفت بیاموزید همان گونه که مسائل روز فنی را می‌آموزند و برای آن هزینه می‌کنند نحوه جلوگیری از آسیب به محیط زیست و تعامل با جوامع محلی را نیز بیاموزند که این دومی اهمیتی دو چندان نسبت به اولی دارد.

رضا غبیشاوی

روزنامه نگار

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغ

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
گزارش اختصاصینظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغتعزیرات امروز، در شرق تهران سراغ قصابی‌ها و فروشندگان مرغ رفت، اما متخلفان که شستشان خبردار شده بود، خواستند ردی از خودشان به جا نگذارند.

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

جهنم‌دره تهران کجاست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصرایران- زینب کریمی- یکی از مخوف‌ترین و خطرناکترین پاتوق‌های اعتیاد است، درست بین محله پونک و سعادت‌آباد؛ کنار رودخانه پونک، میان دره‌ای که در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز قرار گرفته؛ دره فرحزاد. جایی که سال‌هاست محلی امن برای زندگی معتادان و موادفروشان است. چهل پله، ممددراز، کرم، خزایی و پل آهنی از جمله پاتوق‌های دره فرحزاد است. می‌گویند همه زن‌های این پاتوق برای تامین پول مواد خود مجبور به تن‌فروشی‌اند. بیشتر بدانیداز زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) پشت دیوارهای کوه سنگی چه خبر است؟ از رفت و آمد‌های مشکوک تا ساکنان بزرگترین گرمخانه تهران (+فیلم) از زنان رانده شده تا دختران فراری بی‌نام و نشان/ خانه زنان بی‌خانمان تهران کجاست؟ (+فیلم) چرخه معیوب درمان اعتیاد در ایران؛ ۲۰ بار ترک فقط برای یک نفر (فیلم) تصاویر مخفی بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب شرق تهران/ در حاشیه بزرگراه امام رضا چه می‌گذرد؟ (+فیلم)

سالروز شهادت شهید کشوری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شهید کشوری در ۱۵ آذر سال ۵۹ در غرب کشور به شهادت رسید و این روز به نام روز هوانیروز نام‌گذاری شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به مناسبت سی و نهمین سالگرد شهادت سرلشکر کشوری جمعی از خلبانان ستاد هوانیروز ارتش دور هم گرد آمدند و این روز را گرامی داشتند.

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

۸۰۰ دانشجو با ۸ ملیت در دانشگاه امام رضا (ع) تحصیل می‌کنند

ایسنا1 روز قبل

انتقام وحشتناک از پیرمرد ثروتمند به خاطر رفتار شیطانی

اقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

پزشکیان: رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است

فردا نیوز20 ساعت قبل

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸

خبر فوری1 ساعت قبل

ایران ششمین کشور پناه‌جوپذیر جهان

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

در صورت پیروزی در انتخابات، اعضای خانواده‌ام اجازه فعالیت در خارج از کشور را ندارند

ایلنا1 روز قبل

یک خواننده ترکیه‌ از قطعه «عالیجناب عشق» ایوان بند کپی کرد

خبر فوری1 روز قبل

نکته آماری NBA؛ لبران جیمز و آنتونی دیویس اولین زوج لس آنجلس لیکرز از زمان شکیل اونیل و کوبی برایانت هستند که در دو بازی متوالی حداقل ۷۰ امتیاز کسب می‌کنند

طرفداری1 روز قبل

شعب اختصاصی تامین اجتماعی برای حل مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان

مهر18 ساعت قبل

تیم منتخب کشتی آزاد صبح امروز به کشور بازگشت

ایلنا20 ساعت قبل