مرمت کتیبه ۴۰۰۰ ساله «ثلاث‌باباجانی» این هفته آغاز می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
مرمت کتیبه ۴۰۰۰ ساله «ثلاث‌باباجانی» این هفته آغاز می‌شود

مرمت کتیبه ۴۰۰۰ ساله «ثلاث‌باباجانی» این هفته آغاز می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/کرمانشاه به گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه مرمت کتیبه چهار هزار ساله کشف شده در شهرستان ثلاث باباجانی که متاسفانه تخریب شده بود، این هفته آغاز خواهد شد.

امید قادری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به کشف نقش برجسته‌ای باستانی با قدمت حدود چهار هزار هزار سال در ثلاث باباجانی طی ماه‌های گذشته یاد کرد و گفت: متاسفانه پس از اعلام خبر کشف این اثر، افرادی سودجو اقدام به تخریب بخشی از آن کردند.

وی به پیگیری‌های وزیر میراث فرهنگی و مسئولان استانی برای مرمت این کتیبه باستانی اشاره کرد و افزود: باتوجه به اینکه تکه‌های تخریب شده این اثر را در اختیار داریم، قرار بر این شد تا گروهی از پژوهشگران حوزه حفاظت و مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی با سرپرستی فتح الله نیازی کار مرمت آن را برعهده بگیرند.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه تصریح کرد: مواد اولیه برای مرمت این اثر خریداری شده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، این گروه این هفته به کرمانشاه خواهند آمد و کار مرمت اثر را آغاز می‌کنند.

وی تاکید کرد: همزمان با انجام مرمت این اثر که حدود یک هفته به طول می‌کشد، کار مستندنگاری و اسکن لیزری آن نیز توسط این گروه انجام خواهد گرفت.

قادری در ادامه به فرسایش نقش برجسته باستانی ثلاث باباجانی در گذر زمان و آسیب دیدگی آن در زلزله بزرگ دو سال پیش هم اشاره کرد و گفت: باتوجه به خسارت زلزله سال ۹۶ به این اثر، از معاونت عمرانی استانداری خواسته‌ایم تا از محل اعتبارات زلزله مبلغی را برای مرمت اساسی آن اختصاص دهد.

وی تصریح کرد: موافقت اولیه را برای اختصاص این اعتبار گرفته‌ایم و به محض تخصیص آن کار مرمت اساسی و محوطه سازی اطراف اثر را انجام خواهیم داد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قتل وحشیانه نوجوان عراقی

تابناکتابناک2 روز قبل
گروهی از معترضان عراقی یک نوجوان شانزده سال به نام هیثم علی اسماعیل را که شایعه شده بود عامل قتل چهار تن از معترضان عراقی بوده را به شکل وحشیانه و بدون حتی اجازه دفاع از خود کشتند. تصاویر منتشر شده از این عمل سبعانه نشان می‌دهد این نوجوان ابتدا به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، سپس زیر دست و پا به کشت هدف قرار می‌گیرد، سپس به میدان الخلانی بغداد منتقل می‌شود و در آنجا گلویش توسط چند تن از حاضران بریده می‌شود و در آخر جسدش از تیر چراغ راهنمایی و رانندگی آویزان می‌شود. این تصاویر وحشتناک جنایت را از ابتدا تا انتها با این توضیحات می‌بینید که مناسب افراد کمتر از ۱۸ سال و بیماران قلبی نیست و تماشایش به گروه‌های حساس توصیه نمی‌شود.

گل از راه دور دروازبان!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل

بسکتبال NBA؛ استقبال فوق العاده تورنتو رپترز از کوای لنارد و دادن حلقه قهرمانی به او

طرفداریطرفداری3 روز قبل
طرفداری- در جریان دیدار تورنتو رپترز و لس آنجلس کلیپرز، همانطور که انتظار می‌رفت استقبال بی نظیری از کوای لنرد شد و ستاره فصل گذشته رپترز، حلقه قهرمانی اش را از دست کایل لاوری دریافت کرد. یکی از جذاب‌ترین و خلاقانه‌ترین کارهای رپترز، ساختن صحنه‌ای فوق العاده از گیم وینر لنرد مقابل فیلادلفیا سونی سیکسرز بود.

نظرها

اخبار بیشتر