سفیر بولیوی در تهران: جان «مورالس» در خطر است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
سفیر بولیوی در تهران: جان «مورالس» در خطر است

سفیر بولیوی در تهران: جان «مورالس» در خطر است

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
سفیر بولیوی در تهران، با اشاره به تحولات اخیر در کشورش که منجر به استعفای رئیس‌جمهور این کشور آمریکای لاتین شد، اعلام کرد: کودتای رخ‌داده در بولیوی رنگ فاشیستی دارد و جان رئیس‌جمهور «اوو مورالس» در خطر است.

اعتمادآنلاین| خانم «رومینا گوادالوپه پرز راموس» (Romina Guadalupe Pérez Ramos) صبح امروز در یک نشست خبری به همراه سفیر کوبا در تهران در تشریح آخرین وضعیت بولیوی گفت: کودتایی در بولیوی در حال رخ دادن است که از قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برنامه ریزی شده بود.

او با بیان اینکه در پی تحولات اخیر در بولیوی رئیس‌جمهور «اوو مورالس» و معاون او برای حفظ امنیت مردم و حفظ کشور مجبور به استعفا شدند، اعلام کرد: حزب مخالف حاضر نشد که پیروزی آقای مورالس در انتخابات ریاست جمهوری را بپذیرد و با تشکیل تنش‌هایی اقدام به انجام اقدامات خرابکارانه در بولیوی کردند، چنان که به برخی از مردم بومی بولیوی حمله کرده و آنها را تحقیر کردند.

راموس با بیان اینکه مخالفان به برخی از مراکز دولتی و محل سکونت برخی از مقامات کشور بولیوی حمله کردند و مکان‌هایی را آتش زده‌اند، ادامه داد: مخالفان از متدهای فاشیستی استفاده می‌کنند و برای پیشبرد اهداف خود متوسل به اقدمات خشونت‌آمیز شده‌اند.

این دیپلمات بولیویایی در تهران با تاکید بر اینکه اعمال خشونت‌آمیز از سوی مخالفان ادامه دارد، تصریح کرد: تحولات رخ داده در بولیوی همانطور که اشاره کردم توطئه‌ای بوده که از قبل از برگزاری انتخابات طراحی شده بود و هدف نهایی آنها برکناری رئیس جمهور بوده است.

رئیس نمایندگی بولیوی در تهران با بیان اینکه در طول ۱۴ سالی که مورالس رئیس جمهور بولیوی بود، این کشور به عنوان کشوری مستقل در عرصه‌های بین المللی به ایفای نقش پرداخت و در این مدت مقداری زیادی از منابع طبیعی در بولیوی ملی شد، اظهار کرد: در طول چند سال گذشته بولیوی پیشرفت‌های زیادی کرد و تلاش شد که فاصله طبقاتی در این کشور کاهش پیدا کند.

او گفت: در مواردی، اشخاص بیگانه حرکات اعتراض آمیزی در بولیوی را رهبری می‌کنند مانند آنچه که در تحولات ونزوئلا شاهد آن بودیم. روز گذشته اقدامات خشونت‌آمیز در بولیوی شدت گرفت و آقای رئیس جمهور و معاون او به خاطر احترام به امنیت بولیوی و مردم تصمیم گرفتند که استعفا بدهند. طبق قانون اساسی بولیوی وقتی رئیس جمهور استعفا می‌دهد، معاون رئیس جمهور مسئولیت امور را برعهده می‌گیرد و چون اکنون معاون رئیس جمهور نیز استعفا داده است، رئیس مجلس سنا باید امور را برعهده بگیرد؛ در حالی که مخالفان این روند را قبول ندارند و معتقدند باید فرد دیگری مسئولیت امور را برعهده بگیرد.

او با بیان اینکه در ابتدا مخالفان می‌گفتند که باید انتخابات به دور دوم کشیده شود و سپس مدعی شدند که باید انتخابات بار دیگر برگزار شود، اظهار کرد: آنها اکنون می‌گویند که باید رئیس جمهور کنار برود و از طرفی دیگر نمی‌خواهند روندی که در قانون اساسی در این ارتباط پیش بینی شده است، طی شود.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

راموس با بیان اینکه امیدوارم که در این زمینه روند قانونی در بولیوی طی شود، ادامه داد: از دیگر سو مجلس باید استعفای رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور را قبول کند تا فرد دیگری جایگزین شود و سپس انتخابات بعد از چند ماه برگزار شود.

سفیر بولیوی با تاکید بر اینکه این کودتا رنگ فاشیستی دارد و از داخل بولیوی منشا گرفته است، افزود: رهبر مخالفان چندین میلیون دلار به دولت بدهی دارد و به نفعش است که خودش به حاکمیت برسد و مسئولیت را برعهده بگیرد.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا می‌توان نقشی برای آمریکا در تحولات اخیر در بولیوی قائل بود، اظهار کرد: آمریکایی‌ها منافع زیادی در بولیوی دارند قبل از دولت مورالس، دولت واشنگتن، دخالت جدی و مستقیمی در امور بولیوی داشت؛ چنان که این کشور، نمایندگان عالی و مستقیمی در ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه و نیروهای مسلح بولیوی داشت.

او با بیان اینکه روند تحولات در بولیوی مسیری را طی می‌کند که در ونزوئلا شاهد آن بودیم، تاکید کرد: مردم بولیوی، صلح‌دوست و صلح‌طلبی هستند و هیچ گاه این نوع رویارویی بین ملت بولیوی وجود نداشته است.

راموس با بیان اینکه کودتاچیان و حامیان آنها از متدهای فاشیستی برای از بین بردن دموکراسی در بولیوی استفاده می‌کنند، اظهار کرد: در سال ۲۰۰۸ سفیر آمریکا در بولیوی تلاش داشت که یک کودتای مدنی و نظامی در بولیوی اجرا کند که به نتیجه نرسید و در نتیجه از این کشور اخراج شد و اکنون آن چه که در بولیوی شاهد آن هستیم یک کودتای مدنی و پلیسی است.

سفیر بولیوی با اشاره به کینه‌ای که آمریکایی‌ها از مولارس دارند در بخش پایانی صبحت‌های خود تاکید کرد: کودتا در بولیوی به پایان نرسیده است، جان رئیس جمهور مورالس در خطر است و یکی از اهداف کودتاچیان پایان دادن به جان رئیس جمهور است. ما از ملت‌های دنیا می‌خواهیم که به فراخوان بین المللی برای حمایت از رئیس جمهور و حفظ جان او بپیوندند و از این فراخوان حمایت کنند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ربیعی درباره ماجرای پیش آمده میان مردان شماره یک و دو کابینه اظهار داشت: در همه جلسات وجود اختلاف طبیعی است. حسام الدین آشنا نیز در توییتی تصریح کرد: جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است و نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. اما با نگاهی به رخدادهای دو هفته گذشته به خوبی می‌توان فهمید که موضوع اختلاف نظرها چیست؟ اسحاق جهانگیری از ۲۴ آبان در خصوص هیچ اظهار نظری در باره نحوه اجرای طرح نداشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، هر چند اسحاق جهانگیری عضو شورای هماهنگی سران قواست اما سکوت او نشان می‌دهد؛ معاون اول رئیس جمهور با طرح افزایش قیمت بنزین موافقت نکرده است. هر چند اختلاف نظر جهانگیری با روحانی بر مسائل کارشناسی بنزین بوده اما این هیچ کدام از دو طرف تا کنون بدان نپرداخته اندحال باید این سوال را پرسید طرحی که اکنون اجرا می‌شود را چه کسی و چه نهادی ارائه کرده است و دلیل مخالفت روحانی با طرح جهانگیری چه بوده است؟
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.

نظرها

اخبار بیشتر