عوارض ۲۵درصدی به مشکلات ذوب‌آهن کمکی نکرد/ نادیده گرفتن بخش خصوصی، غفلت معاونت معدنی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
عوارض ۲۵درصدی به مشکلات ذوب‌آهن کمکی نکرد/ نادیده گرفتن بخش خصوصی، غفلت معاونت معدنی است

عوارض ۲۵درصدی به مشکلات ذوب‌آهن کمکی نکرد/ نادیده گرفتن بخش خصوصی، غفلت معاونت معدنی است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
معاونت معدنی وزارت صمت، جلسه پایش دو ماهه عوارض ۲۵درصدی را پایان آبان برگزار و قطعا در این مورد، باید تجدیدنظر صورت پذیرد.

اقتصاد آنلاین - سارا اظهری؛ سعید عسگرزاده دبیر انجمن سنگ آهن در گفت و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: مشورت با تشکل‌ها و انجمن‌ها و بخش خصوصی از سوی وزارت صمت، سال‌های زیادی مورد غفلت واقع شده است. تاکنون در مورد جلسه پایش طرح عوارض ۲۵درصدی، اطلاع رسانی صورت نگرفته و از انجمن سنگ آهن دعوتی نشده است، قطعا جلسه را به سمتی پیش می‌برند تا خروجی آن را به نفع خودشان مدیریت کنند. اما اگر عوارض، با اعداد و ارقام واقعی پایش شود، نتایج وحشتناکی را نشان می‌دهد.

وی گفت: نماینده وزارت اقتصاد و دارایی (آقای دهقانی) در کارگروه ماده۳، قرار بر مسکوت ماندن طرح عوارض ۲۵درصدی بود و اگر تولیدکنندگان و صادرکنندگان مدیریت عرضه و تقاضا را در داخل نتوانستند انجام دهند، ارزیابی صورت گیرد و بر مبنای نتایج آن جلسه، تصمیم صحیح اتخاذ شود. متاسفانه آقای سرقینی به این پیشنهاد عمل نکرد و وضع عوارض از سوی معاونت معدنی را نافذ دانست و آن را لازم الاجرا و اعلام کرد اگر نتیجه طرح، خلاف انتظار باشد، جلسه ارزیابی عوارض برگزار خواهد شد.

عسگرزاده پیشنهاد آقای دهقانی را منطقی دانست و افزود: یک تصمیم اشتباه، وقتی اجرا می‌شود اثرات منفی بسیاری به‌جای می‌گذارد، خسارات ناشی از این تصمیم اشتباه را چه کسی قرار است جبران کند. وی ادامه داد: وضعیت ارزآوری و صادرات در این بازه حدودا دوماهه، به صفر رسیده است. لذا گمرک باید آمار دقیقصادرات و ارزآوری زنجیره فولاد با کسب عوارض، را اعلام کند. بدون شک این طرح غیرکارشناسی باعث صفر شدن صادرات و ارزآوری گردیده است. امیدواریم در جلسه پایش، تجدیدنظر صورت پذیرد.

وی ناکارآمدی طرح را با پیش بینی دقیق انجمن سنگ آهن بارز دانست و گفت: وضع عوارض، هیچ کمکی به حل مشکل ذوب آهن نکرد. فرض غلط وزارت صمت بر تاثیر مثبت عوارض است و معتقد به گرفتن عوارض بیشتر و بازدارنده ترهستند. وی ادامه داد: با همین میزان عوارض، هیچ اتفاق مثبتی در صادرات رخ نداده است، لذا اگر قرار به تاثیر گذاشتن می‌بود، در همین شرایط نیز اثر خود را باید می‌گذاشت. متاسفانه این طرح، صرفا باعث کاهش تولید معادن و خارج کردن معادن کوچک مقیاس از حوزه رقابت شده و اگر این اتفاق تا پایان سال ادامه پیدا کند به تعطیلی معادن کوچک و متوسط خواهد انجامید.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی در مورد صحبت رییس نظام مهندسی معدن در مورد منع صادرات سنگ آهن خام با توجه به نیاز کشور برای طرح جامع فولاد (تولید ۵۵ میلیون تن فولاد) و صادرات مازادکنسانتره و گندلهبدون گرفتن عوارض گفت: این تحلیل که از کنسانتره و گندله و آهن اسفنجی نباید عوراض گرفت بسیار درست است ولی در مورد سنگ آهن صحت ندارد ما نمی‌توانیم تمام زنجیره را باهم فعال کنیم. اگر از الان به فکر اکتشاف برای آینده نباشیم، ۱۵ سال دیگر به کمبود ذخیره برخواهیم خورد. باید به فکر توسعه معادن باشیم تا در ۵ سال آینده به مشکل برنخوریم. حالا اگر بخشی از زنجیره تولید سریعتر پیش می‌رود و مازاد تولید دارد، نباید معدن را متوقف کنیم تا شاید این مازاد در آینده مورد نیاز باشد، این استدلال درستی نیست.

وی در پایان طرح جامع فولاد را قانون بالادستی دانست و مطرح کرد: انجمن سنگ، محصول نهایی را به انجمن فولاد ارایه می‌دهد وانجمن فولاد با بررسی ظرفیت واقعی تمام واحدها و مشخص شدن مازاد آن، اجازه صادرات می‌دهد تا هم باعث رونق معادن شود و هم ارزآوری داشته باشد و برای کمبود طرح جامع فولاد نیز مفید خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیمه عمر در سبد خانوار قرار گیرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای اویار حسین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که راه‌های زیادی برای افزایش فرهنگ بیمه‌ای وجود دارد، افزود: در کشور ما بیش از ۷۰ نوع بیمه نامه وجود دارد که عموم مردم اکثرا فقط با بیمه شخص ثالث یا درمان آشنایی دارند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: وظیفه مهمی که ما داریم و می‌خواهم که صدا و سیما به ما کمک کند آشنایی مردم با انواع و اقسام بیمه نامه‌هایی است که می‌تواند در زندگی روزمره شان مفید باشد. آقای اویار حسین اضافه کرد: بیمه نامه‌های عمر الان در دنیا حدود ۶۵ درصد سهم بازار را دارد گرچه در کشور ما این رقم حداکثر حدود ۱۵ درصد است. وی افزود: شناساندن بیمه‌های عمر به مردم سخت است، ما باید سبد خانوار را طوری طراحی کنیم که یکی از ضرورت‌های زندگی همه افراد جامعه بیمه عمر باشد. آقای اویار حسین گفت: بیمه یک صنعت یا کالای لوکس نیست که تصور کنیم فقط افراد پردرآمد باید بیمه عمر بگیرند. وی افزود: شاید در برخی کشور‌هایی که سطح درآمد سرانه شان خیلی پایین است فروش بیمه نامه‌های عمر بسیار زیاد است. آقای اویار حسین خاطرنشان کرد: با توجه به این که ما در کشور معمولا حوادث طبیعی و زلزله داریم ضرورت دارد مردم با شرکت‌های بیمه‌ای که در حوادث طبیعی مختلف برای پرداخت خسارت در کنار آن‌ها هستند آشنا شوند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: در حوادث اخیر سیل و زلزله برای کسانی که بیمه نامه داشتند در اسرع وقت همه شرکت‌های بیمه تعهدات شان را برآورده کردند و التیامی بود بر زخم خسارت‌های مالی و جانی. وی با بیان اینکه باید در فرهنگ سازی بیمه به درون خانواده‌ها برود، اضافه کرد: فرزندان ما باید در مدارس یاد بگیرند که بیمه از ضرورت‌های زندگی است. آقای اویار حسین افزود: انواع بیمه نامه‌هایی که شرکت‌های بیمه صادر می‌کنند یک شرکت بیمه‌گر روی ریسک می‌رود و باید جبران خسارت کند. مدیرعامل بیمه پارسیان گفت: بنابراین شرکت بیمه برای این که جبران خسارت کند نیاز دارد که یک بیمه‌گر اتکایی یا چند شرکت بیمه اتکایی را در قالب قرارداد‌های مختلف داشته باشد که در زمانی که خودش متعهد به پرداخت خسارت است بتواند از شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی بازیافت کند. وی افزود: اکنون در کشور ما بیمه مرکزی اتکایی اجباری و اختیاری وجود دارد و در این زمینه دو شرکت بیمه اتکایی فعال هستند و سه شرکت بیمه هستند که اجازه دارند قبولی اتکایی داشته باشند و با توجه به توانی که شرکت بیمه ما داشته است بزرگترین شرکت بیمه خصوصی در سراسر کشور هستیم که می‌توانیم قبولی اتکایی از سایر شرکت‌های بیمه‌ای داشته باشیم. آقای اویار حسین گفت: البته ضرورت این است که برای حفظ سرمایه ملی شرکت‌های بیمه‌گر اتکایی هم ریسک‌های خودشان را باز به شرکت‌های بیمه اتکایی دیگر منتقل کنند، اما با توجه به تحریم‌هایی که در کشور ما حاکم است این مسئله کاهش پیدا کرده است. وی افزود: امیدواریم شرکت‌های بیمه بتوانند خود را حفظ کنند و ریسک‌هایی را که می‌پذیرند بیمه اتکایی کنند.

فیلم | مدیرعامل معتاد و کارتن خواب در جلسه رسیدگی به یک پرونده ارزی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دومین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی چهارشنبه (۱۳ آذر) در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در پرونده فساد ارزی گروه «طرح و نقشه پناهی» در دو مورد مشخص شد متهمان با یک وعده غذای گرم و یک قطعه تراول چک پنجاه هزار تومانی افراد کارتن خواب و دارای اعتیاد را به عنوان مدیرعامل شرکت معرفی می‌کردند.

خبر‌های خوش برای بازنشستگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کانون بازنشستگی تامین اجتماعی با بیمه آتیه سازان حافظ برای افزایش چتر حمایت بیمه‌ای قرارداد بستند. بر اساس این قرارداد شرکت بیمه‌گر موظف شده با کلیه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی قرارداد داشته باشد.

بومی سازی با دستگاه میکرواسپکتروفتومتر

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
در مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا برای اولین بار یک تیم نخبه موفق به طراحی و ساخت دستگاه میکرواسپکتروفتومتر شدند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاهی با کاربری گسترده در صنایع مختلف که پیش از این جزو اقلام تحریمی محسوب میشده و حالا در ایران بومی شده است.
دنیای خودرودنیای خودرو1 روز قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، بازار امروز خرید و فروش خودرو در مقایسه با هفته‌های گذشته شاهد افزایش قیمت‌ها در انواع محصولات داخلی و خارجی نیست. به‌اعتقاد فعالان بازار در یک ماه اخیر قبل از گرانی بنزین بازار خودرو با شوک افزایش قیمت‌ها در خودروهای داخلی و خارجی مواجه شد اما این موضوع مقطعی بود به‌نحوی که بعد از گرانی بنزین فقط خودروهای دوگانه‌سوز شاهد افزایش قیمتها شدند و سایر خودروها با کاهش تقاضا در بازار روبه‌رو بودند. * تمامی خودروها فقط دارای حق گارانتی هستند و شامل خدمات دیگری (کارت طلایی، کارت نارنجی، بیمه بدنه و …) نمی‌باشد. * تحویل تمامی خودروهای ذکر شده، از مهرماه به بعد است. * رنگ‌های تیره (متالیک) ممکن است با قیمت‌ها بسیار بالاتری در بازار به فروش برسد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی توقیف یک محموله از قطعات موشکی ایران در دریای عرب شد. آسوشیتدپرس ادعا کرد: یک کشتی جنگی متعلق به ناوگان دریایی ایالات متحده محموله‌ای از قطعات موشکی با دقت بالا را که از ایران توسط یک کشتی کوچک به سمت یمن ارسال شده بود، توقیف کرد.

نظرها

اخبار بیشتر