چرا روحانی عصبانی است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
چرا روحانی عصبانی است؟

چرا روحانی عصبانی است؟

الفخبرگزاری الف |

ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. ایشان در سخنان خود به صراحت اعلام می‌کند: «وظیفه مبارزه با فساد اول بر عهده دولت است و ابزارش هم چیزی جز شفافیت نیست.»

اینکه رئیس دولتی که بیشترین فساد در دستگاه‌های تحت نظر او رخ داده است با چنین صراحتی حاضر است شانه زیر بار مبارزه با فساد بدهد قابل تقدیر است. اما متاسفانه تکرار مفاسد و اختلاسهای بانکی و دولتی نشاندهنده این است که دولت نتوانسته منافذ و گریزگاههای فساد را مسدود کند که هیچ بلکه در انتخاب مدیران شایسته نیز کوتاهی‌هایی داشته است.

سوالی که ممکن است در ذهن ایجاد شود این است که آیا دولت به تنهایی می‌تواند با فساد مبارزه کند و یا باید سایر قوا را نیز در این مبارزه درکنار خود داشته باشد؟

اگر دستگاه‌های قضایی در حال مبارزه با مفسدین است، رئیس‌جمهور باید از آن حمایت کند یا به نحوی سخن بگوید که به تضعیف این مبارزه بیانجامد؟

آقای روحانی در یزد تلاش کرد تا تلویحا دستگاه قضایی را به برخورد گزینشی با مفاسد اقتصادی متهم کند. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد.

او همچنین خواستار تعیین تکلیف دلارهای اختصاص یافته به برخی نهادها شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست.

آقای روحانی پاسخ دهند آیا برای عدد ۹۴۷ میلیون دلاری که مدعی اند نمیدانند چه شده است تاکنون اعلام شکایت کرده‌اند؟ آیا از بانک مرکزی پرسیده‌اند که برای تخصیص این مبلغ هر ساله از سازمان گیرنده گزارش دریافت کرده است یا نه؟

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

آیا اساسا چنین پرونده‌ای وجود خارجی دارد یا فقط ساخته و پرداخته ذهن ایشان است؟

از سوی دیگر آقای روحانی خوب است بگویند چرا بانکهایشان حاضر نیستند علیه ابربدهکارانی که هزار هزار میلیارد از پول‌های مردم را به گروگان گرفته‌اند طرح شکایت کنند؟

حفظ بیت‌المال برای کسانی میتواند موضوعیت داشته باشد که گریزان و مخالف حقوقهای نجومی باشند. نه برای کسانی که مخالف شفاف سازی حقوق مسولین و انتشار آن در سامانه بوده وهستند.

متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید.

برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.

من نمیدانم این ادعا تا چه حد میتواند درست باشد اما به نظرم دستگاه قضایی در استقبال از درخواست شفاف سازی آقای رییس جمهور جزییات بیشتری از پرونده‌های رسیدگی شده از جمله پرونده حسین فریدون را در اختیار افکار عمومی قرار دهد

-----------

(۱) – ۶ شهریور ۹۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
روزنوروزنو2 روز قبل
مسئولان باشگاه استقلال ظاهرا در تلاش هستند تا به هواداران بگویند در تلاش هستند استراماچونی را بازگردانند ولی به نظر نمی‌رسد، خواست واقعی این باشد. امروز استراماچونی فاش کرد اصلا قراری با مسئولان این باشگاه در ترکیه ندارد! شب گذشته استقلالی‌ها اعلام کردند خلیل زاده سرپرست استقلال عازم ترکیه شده تا با این مربی دیدار و توافق کند. حتی تصویری از خلیل زاده هم منتشر شد که اصلا حواسش به دوربین نبود. بدین ترتیب برای همه این سوال به وجود می‌آید که سرپرست استقلال در ترکیه به دیدار چه کسی رفته است؟!

نظرها

اخبار بیشتر