صحبت از محاکمه برجامیان تشویش اذهان عمومی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
صحبت از محاکمه برجامیان تشویش اذهان عمومی است

صحبت از محاکمه برجامیان تشویش اذهان عمومی است

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
خرمشاهی گفت: اگر کسی که تریبون دارد بدون آگاهی از قوانین حرفی بزند و از این طریق بر افکار عمومی تأثیر منفی بگذارد یا موجب ایجاد فضای منفی در جامعه شود، رفتار او مصداق تشویش اذهان عمومی و حتی نشر اکاذیب بوده و این روش عقل نیست که در حیطه‌ای که تخصصی نداریم ورود کنیم.

اعتمادآنلاین|عبدالصمد خرمشاهی، حقوقدان درباره صحبت از محاکمه برجامیان بیان کرد: طرح سخنانی مبنی بر این که «برجامیان باید محاکمه شوند» یک ادعای بی‌پایه و اساس است؛ چرا که بر طبق قانون تنها و تنها کسانی محاکمه می‌شوند که مرتکب جرم شده باشند و این جرم در قانون مجازات اسلامی تصویر شده باشد. در قانون مجازات اسلامی هر فعل یا ترک فعلی که مستوجب مجازات باشد، عنوان مجرمانه پیدا می‌کند. کسی که چنین اظهاراتی داشته باید دلیل و مدرک قانونی داشته باشد که فرد مورد ادعا مرتکب جرم شده و بر آن اساس نیز باید محاکمه و مجازات شود. در قوانین کشور و قانون مجازات اسلامی به کدام ماده قانونی استناد می‌کنند که از لزوم محاکمه سخن سر می‌دهند؟ سیاست امری نظری است و با قواعد ایستا و ثابت نظیر آنچه در ریاضی می‌گوییم ۲+۲ برابر با ۴ است، قابل سنجش نیست. دولت و مجموعه نهادهایی که بر آمده از رأی مردم هستند، بر اساس خرد جمعی و مصالح عمومی تصمیم می‌گیرند تا یک قراردادی را امضا کنند و مردم نیز موافق امضای این قرارداد هستند. این تصمیم دولت بوده و طی مراحلی قانونی اجرا شده، حال اگر ایشان سلیقه متفاوتی دارند یا معتقدند تصمیم دولت اشتباه بوده، حق ندارند عنوان مجرمانه به آن ببندند و از محاکمه سخن بگویند.

وی افزود: این که کسی بگوید «هرکس شورای نگهبان قانون اساسی را قبول ندارد، مفسد فی الارض بوده و باید اعدام شود» اظهار نظری شخصی است و نه حقوقی. مفسد فی الارض در قانون مجازات اسلامی یا در فقه جزایی اسلام تعریف به خصوصی دارد و این که کسی به نهادی یا شخصی انتقادی می‌کند، دلیل بر مفسد فی الارض بودن نیست. چه بسا انتقادات زیادی وجود داشته باشد و افراد بخواهند این انتقادات را به طور علنی یا غیرعلنی مطرح کنند و به صرف انتقاد کسی نمی‌تواند حکم «مفسد فی الارض» صادر کند و خواهان اعدام شهروندان یا فعالان سیاسی شود.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

این وکیل دادگستری تصریح کرد: چه خوب می‌شد اگر بی‌گدار به آب نمی‌زدیم و بدون مطالعه قوانین در زمینه ‌های قضایی اظهار نظر نمی‌کردیم. اظهار نظر در حوزه قضایی در حوزه اختیارات و علم کسانی است که حقوق خوانده‌اند، از قوانین آگاهی دارند و به زیر و بم این امور آشنایند. آن‌ها هستند که می‌توانند بگویند شخصی با گفتار یا رفتار خود مصداق جرم خواهد بود یا خیر.

خرمشاهی در پایان گفت: دخالت سیاسیون در امور حقوقی نظیر آنچه ذکر شد، بد آموزی دارد. اگر کسی که تریبون دارد بدون آگاهی از قوانین حرفی بزند و از این طریق بر افکار عمومی تأثیر منفی بگذارد یا موجب ایجاد فضای منفی در جامعه شود، رفتار او مصداق تشویش اذهان عمومی و حتی نشر اکاذیب بوده و این روش عقل نیست که در حیطه‌ای که تخصصی نداریم ورود کنیم. به خصوص کسانی که مسئولیت دارند یا تریبون‌های عمومی در اختیار آنان قرار می‌گیرد باید بسیار بیشتر از دیگران جانب احتیاط را نگه دارند.

منبع: خط اعتدال

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.
الفالف1 روز قبل
***رحمانی‌فضلی استیضاح می‌شود؟ فرارو نوشت: نمایندگان مجلس به خاطر عملکرد ضعیت عبدالرضا رحمانی فضلی در اجرای طرح گران شدن بنزین، استیضاح وزیر کشور را به جریان انداخته‌اند. پرویز امینی در کانال شخصی خود نوشت: جناب پناهیان در توئیتی به قول معروف به شورای نگهبان گرا داده‌اند که علی مطهری را رد صلاحیت کند! … الان مسئله مردم، مسئله جمهوری اسلامی و مسئله مجلس آینده، بود و نبود علی مطهری در انتخابات است؟! عده‌ای در این حوادث، بی‌گناه جان باختند و …، آنوقت شما نگران تأیید و رد شدن علی مطهری هستید؟! کار دومی که می‌کردم این بود که با جامعه گفتگو می‌کردم که در سیاست و حکمرانی، ابوذر زمانه‌ات را بشناس!

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز10 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر