اهمیت نوسازی ۶۸ هکتار بافت فرسوده کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
اهمیت نوسازی ۶۸ هکتار بافت فرسوده کشور

اهمیت نوسازی ۶۸ هکتار بافت فرسوده کشور

مهرخبرگزاری مهر |
عضو شورای شهر تهران از وجود ۶۸ هکتار بافت فرسوده در شهرهای کشور خبر داد و بر لزوم تغییر الگوی نوسازی این بافت ها در پایتخت تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، زهرا نژادبهرام در نشست سیاست گذاری مسکن گفت: ۶۸ هکتار بافت فرسوده و ۱۰ هزار بافت ناپایدار در شهرهای کشور داریم که باید به سرعت مورد بازآفرینی قرار گیرند و هر اقدامی در خصوص بهسازی این بافت‌ها ارزشمند است.

وی افزود: حوزه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده به سرمایه‌های مردمی وابسته است و هر نوع جذب سرمایه در راستای ارتقای کیفیت زندگی مردم، ارزشمند است.

وی با بیان اینکه تهاتر در حوزه مصالح ساختمانی برای جلب سرمایه گذاران در بازآفرینی شهری مؤثر است، ادامه داد: از طریق تهاتر می‌توان ارتباطات مؤثری میان سرمایه گذار با بخش‌های مختلف ساخت و ساز مسکن به خصوص نوسازی بافت فرسوده برقرار کرد.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه الگوی ساخت و ساز در شهرهای جدید پرند و پردیس، منطقه ۲۲ پایتخت و بافت فرسوده تهران متفاوت است، یادآور شد: در شهرهای جدید اطراف تهران و منطقه ۲۲ امکان احداث برج‌های بلندمرتبه وجود دارد اما الگوی ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده به سمت ساخت واحدهای مسکونی با تراکم پایین باید سوق داده شود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره علت عدم استقبال انبوه سازان از طرح ملی مسکن گفت: انبوه سازان بازار برای فروش مسکن ندارند اگر دولت بتواند تضمین فروش واحدهای ساخته شده را به آنها بدهد، انبوه سازان نیز می‌توانند در آن سرمایه گذاری کنند.

عضو شورای عالی شهرسازی و معماری در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه اقدام ملی مسکن به نتیجه می‌رسد یا خیر؟ اظهار داشت: معتقدم این طرح به سرانجام خواهد رسید، اما اگر انبوه سازان در مقابل تصمین فروش واحدهای ساخته شده خود، بتوانند تضمین کیفیت بنا را به مشتریان ارائه دهند، مردم نیز از آن استقبال می‌کنند. نباید در طرح ملی مسکن مشابه آنچه در مسکن مهر رخ داد، شاهد کاهش کیفیت ساخت و ساز باشیم.

وی با تأکید بر لزوم ایجاد فضای گفت وگو میان دولت و بخش خصوصی ساخت و ساز، گفت: در حال حاضر چنین فضایی میان انبوه سازان با وزارت راه و شهرسازی در موضوع برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن وجود ندارد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

تسهیلات نظام مهندسی به طرح ملی مسکن

در ادامه این نشست بهمن مؤمنی مقدم نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر، درباره نقش این سازمان در نوسازی بافت فرسوده گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پیشنهاد اولیه‌ای به وزارت راه و شهرسازی ارائه داده که بر اساس آن معاونت مسکن و ساختمان این وزارت خانه با نظام مهندسی تهران در خصوص بازسازی بافت فرسوده تفاهم نامه‌ای به امضا برسانند. البته در چند سال قبل تفاهم نامه‌ای میان شرکت بازآفرینی شهری با نظام مهندسی تهران به امضا رسیده بود، اما اجرایی نشد.

وی در خصوص تسهیلاتی که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران قرار است در راستای اجرای طرح ملی مسکن اجرا شود، ارائه خواهد داد، افزود: در این طرح وظیفه نظام مهندسی نظارت بر ساخت و ساز است.

مؤمنی مقدم در خصوص اعطای تخفیفات نظارت بر ساخت و ساز در طرح ملی مسکن گفت: بخش مهمی از این پول به مهندسان ناظر اختصاص دارد که نمی‌توانیم از سهم ناظر کم کنیم اما در بخش کمی که سهم سازمان است، در نظر داریم تا امکان اعطای تخفیف به پروژه‌های نظارت بر ساخت فراهم شود.

گفتنی است در بخشی از این نشست، رضاییان مدیر اجرایی نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری که ۸ تا ۱۰ دی ماه در مصلای تهران برگزار می‌شود، با بیان اینکه صندوق‌های زمین و مسکن، صندوق‌های تأمین مالی و سازندگان بخش خصوصی مسکن و ساختمان، انبوه‌سازان، پروژه‌های عمرانی، پروژه‌های ساختمانی و فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش مسکن و عمرانی کشور، زمینه‌های مشارکت بخش خصوصی در پروژه‌های ساخت مسکن و پروژه‌های عمرانی را فراهم می‌آورد گفت: در این دوره تلاش می‌کنیم تا زمینه ارتباط مستقیم فی ما بین سه ضلع هرم تولیدکنندگان، سازندگان و مصرف‌کنندگان مسکن و ساختمان را فراهم کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یادواره شهدای بسیج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، امروز مراسم یادواره شهدای بسیجی در سالن ۱۲ هزار نفری برگزار شد که در آن بسیجیانی از همه قشر‌ها حضور داشتند. این مراسم اختتامیه کنگره ملی تقدیر از مقام شامخ ۹۲ هزار بسیجی شهید دفاع مقدس بود. یکی از نکات جالب این همایش حضور همه اقوام ایرانی بود. در این مراسم از کتاب یادبود ۹۲ هزار شهید بسیجی و تمبر گنگره رونمایی شد.

خودکشی همزمان ۲ دختر در ایستگاه متروی شهرری / ظهر امروز رخ داد+ فیلم

رکنارکنا5 ساعت قبل
به گزارش رکنا، رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: با بررسی‌های بیشتر مشاهده می‌شود که هنگامی که این دو خانم خودشان را به سمت ریل پرت می‌کنند قطار با آنها برخورد کرده و بر اثر شدت ضربه وارده درجا فوت می‌کنند. وی افزود: در تحقیقات اولیه مشخص می‌شود که این دو خانم با هم نسبت فامیلی دارند و دختر عمه، دختر دایی هستند، شب گذشته دعوایی بین این دختران و خانواده انها حاصل می‌شود که صبح امروز ساعت ۱۰ دختر عمه، از منزل خارج و به خانه دختر دایی اش مراجعه می‌کند. رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: حدود ساعت ۱۰ این دو دختر از خانه خارج می‌شوند و بعد در ایستگاه مترو شهرری چنین اتفاقی برایشان رخ می‌دهد. وی در پایان گفت: تحقیقات پلیس برای روشن شدن ابعاد بیشتری از این ماجرا ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فارس ویدئویی از آتش زدن‌ها و تخریب‌ها منتشر کرد | لیدرهای عملیاتی

همشهریهمشهری10 ساعت قبل

هنرنمایی‌های استثنایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آثاری که در گزارش به تصویر کشیده شده هنر دست افرادی است که درتوان یابی منحصر به فردند و موفقیت شان را هنرمندانه نمایش دادند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، شما هم به نشانی فرهنگستان هنر، تقاطع طالقانی ولی عصر تهران مراجعه کنید و تماشای هنرهای شان باشید.

ورود موج بارش از فردا شب

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
آقای محمد اصغری افزود: این موج بارشی در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد بخش‌های شمالی استان فارس و اصفهان رخ می‌دهد و این استان‌ها شاهد آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها خواهند بود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارشناس سازمان هواشناسی گفت: فردا شب موج بارشی در مناطق شمال غرب کشور در استان‌های ایلام، لرستان، کردستان و کرمانشاه آغاز و بارندگی‌های خوبی پیش بینی می‌شود. آقای محمد اصغری افزود: این موج بارشی در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد بخش‌های شمالی استان فارس و اصفهان رخ می‌دهد و این استان‌ها شاهد آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها خواهند بود. وی ادامه داد: این موج بارش‌ها در استان اردبیل به شکل برف و کاهش دما پیش بینی می‌شود. آقای اصغری همچنین برای تهران از شنبه تا یکشنبه بارش پیش بینی کرد و گفت: ​این موج بارشی به نیمه شرقی خواهد رسید. وی با اشاره به بارش باران و کاهش دما در شهر مشهد افزود: هموطنان در استان‌های اصفهان، البرز، مرکزی و تهران حتی المقدور از تردد‌های غیر ضروری خودداری کنند.

فوت دو کارگر به دلیل برق‌گرفتگی در چاه آب

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، پیمان صابریان، رئیس مرکز اورژانس تهران، درباره برق‌گرفتگی در چاه آب ساختمان گفت: این حادثه سه‌شنبه در احمدآباد مستوفی، محله حسن‌آباد خالصه، در ساختمانی در حال ساخت رخ داد. وی افزود: با اعلام حادثه به اورژانس ١١۵ بلافاصله یک دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد. صابریان گفت: متأسفانه در این حادثه ۲ کارگر این ساختمان در دم جان باختند.

نظرها

اخبار بیشتر