سازمان ها در کنار آگاهی باید نگرش زیست محیطی پیدا کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
سازمان ها در کنار آگاهی باید نگرش زیست محیطی پیدا کنند

سازمان ها در کنار آگاهی باید نگرش زیست محیطی پیدا کنند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/گیلان رئیس سازمان جهاددانشگاهی گیلان با تاکید بر لزوم برقراری پیوند میان آگاهی و نگرش زیست محیطی با وظایف سازمانی، گفت: در راستای حفاظت از محیط زیست سازمان ها نیز باید آگاهی و نگرش زیست محیطی پیدا کنند.

دکتر فریبرز جمالزاد فلاح در حاشیه برگزاری دومین کارگاه تدوین و اجرای برنامه ارتباطات، آموزش، مشارکت و آگاهی افزایی (سیپا) تالاب امیرکلایه در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حوزه محیط زیست با دو واژه «آگاهی» و «نگرش» رو به رو هستیم، اظهار کرد: آگاهی زمانی معنا پیدا می کند که نسبت به محیط زیست و مسائل و مشکلات آن مطلع هستیم، اما اقدامات عملی ما نسبت به آن آگاهی نگرش زیست محیطی را شکل می دهد.

وی با بیان اینکه جامعه ما نسبت به مشکل زباله آگاهی دارد، تصریح کرد: اگر تفکیک زباله را انجام دهیم و زباله ها را در محیط زیست رها نکنیم، آنگاه از نگرش زیست محیطی هم برخورداریم. در راستای حفاظت از محیط زیست سازمان ها نیز باید آگاهی و نگرش زیست محیطی پیدا کنند.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی گیلان با تاکید بر لزوم برقراری پیوند میان آگاهی و نگرش زیست محیطی با وظایف سازمانی، متذکر شد: در گام بعدی باید آگاهی و نگرش فردی به آگاهی و نگرش بین بخشی تسری یابد و وظایف سازمانی را به فعالیت های بین بخشی مرتبط کنیم.

جمالزاد فلاح، حفاظت از محیط زیست را نیازمند تمرین و ممارست دانست و اضافه کرد: امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته و دوستدار محیط زیست دنیا، اقدامات حفاظتی به سمت حفاظت ذی نفعان محلی رفته است لذا باید به دنبال اجرای چنین پروژه های حفاظتی باشیم که بتواند سطح آگاهش و نگرش بین بخشی را افزایش دهد تا خروجی آن منجر به بهره مندی ذی نفعان از محیط زیست شود.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

وی با اشاره به اجرای پایلوت پروژه مدیریت جامع زیست بومی تالاب بین المللی امیرکلایه، خاطرنشان کرد: هدف از اجرای این پروژه ارتقای آگاهی و نگرش زیست محیطی به صورت بین بخشی و بر حسب وظایف سازمانی است.

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی با بیان اینکه رودخانه ها و تالاب ها مرجعیت مشکلات زیست محیطی در شمال کشور را دارند، گفت: تالاب از اکوسیستم منحصر به فردی برخوردار است و حوزه های اقتصادی و اجتماعی منطقه را درگیر می کند لذا پرداختن به موضوع تالاب به منظور ارتقای آگاهی و نگرش زیست محیطی با رویکرد وظایف سازمانی و بین بخشی می تواند راهگشای این حوزه باشد.

وی بسیاری از قوانین را ناشی از عرف جامعه دانست و عنوان کرد: قوانین عرفی برخاسته از متن جامعه است لذا در مسائل مربوط به تالاب نیز بسیاری از قوانین عرفی وجود دارد، اما اجرای این قوانین وابسته به یک دستگاه خاص بوده و برای مردم و ذی نفعان قابل دسترسی نیست.

جمالزاد فلاح با اشاره به پیشینه پردازی پروژه مدیریت جامع زیست بومی تالاب امیرکلایه در راستای شناسایی قوانین عرفی حفاظتی، خاطرنشان کرد: عرف جوامع محلی برای حفاظت از تالاب این قابلیت را دارد که تبدیل به قانون شود و این قانون می تواند در کنار حفظ محیط زیست، ذی نفع بودن مردم و دستگاه ها را مراعات کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ماجرای نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرضا

فراروفرارو2 روز قبل
مدیرکل روابط عمومی اداره بهزیستی اصفهان گفت: نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرستان شهرضا هم‌اکنون در شیرخوارگاه این شهر تحت مراقبت قرار دارد. به گزارش برنا؛ محمدرضا عسکریان‌زاده، افزود: این نوزاد در وضعیت سالم و مطلوب قرار دارد و تمامی اقدامات موردنیاز درباره او در حال انجام است. وی از دادن هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و آن را بسته به اعلام مسوولان عنوان کرد. روز گذشته کلیپی مبنی بر رهاشدن یک نوزاد در یکی خیابان‌های شهرضا در جنوب اصفهان منتشر شد. براساس روال قانونی نوزادانی که در سطح معابر و خیابان‌ها رها می‌شوند پس از دریافت حکم قضایی و طی شدن یک دوره زمانی و مطمئن شدن از عدم بازگشت والدین، به خانواده‌هایی که تائید صلاحیت شوند و نوزاد امنیت جانی و روانی داشته باشد، سپرده می‌شوند.

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری1 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر1 روز قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری2 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

نظرها

اخبار بیشتر