مبارزه با سرطان پوست با کمک ویتامین D
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سلامت

مبارزه با سرطان پوست با کمک ویتامین D

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
دانشمندان انگلیسی مکانیسم بیولوژیکی شناسایی کردند که از طریق آن می‌توان با ویتامین D روند سرطان پوست (ملانوم) را تغییر داد. آنها دریافتند که ویتامین D در مسیر سیگنالینگ درون سلول‌های ملانوم تأثیر می‌گذارد و به متوقف کردن روند این سرطان کمک می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ملانوم خطرناک‌ترین نوع سرطان پوست است که در سلول‌های ایجادکننده رنگدانه پوست، مو و چشم‌ها، موسوم به ملانوسیت ایجاد می‌شود. بر اساس این تحقیقات، ویتامین D مسیرهای سیگنال‌دهی مورد استفاده درون سلول‌های ملانوم را به‌گونه‌ای تغییر می‌دهد که امکان نابودسازی آن‌ها را توسط سیستم ایمنی بدن فراهم می‌کند. محققان پیشنهاد می‌کنند که کاهش فعالیت این مسیر می‌تواند راهی برای کمک به سیستم ایمنی بدن در مقابله با خطرناک‌ترین سرطان پوست باشد. دانشمندان دریافتند که مبتلایان به ملانوم سطح ویتامین D کمتری دارند که البته هنوز دلیل ان را به درستی نمی‌دانند.

جولیا نیوتون- بیشاپ، استاد پوست و مو در دانشگاه لیدز انگلستان می‌گوید: «این یافته جدید همچون یک پازل کمک می‌کند تا چگونگی رشد و گسترش سرطان پوست را درک و با این روش بتوانیم روش‌های جدیدی برای کنترل آن پیدا کنیم.» او می‌افزاید: «نکته جذاب این است که اکنون می‌توانیم ببینیم ویتامین D چگونه به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سرطان کمک می‌کند.»

ملانوما در ملانوسیت‌ها آغاز می‌شود

هنگامی که سلول‌ها از کنترل خارج شده و تکثیر می‌شوند، سرطان بروز می‌کند. در مورد ملانوما، سرطان در ملانوسیت‌ها آغاز می‌شود، یعنی سلول‌هایی که رنگدانه ایجاد می‌کنند و به پوست، مو و چشم‌ها رنگ می‌بخشد. طبق آمار موسسه ملی سرطان (NCI) بیش از ۹۲ درصد از مبتلایان به ملانوم حداقل پنج سال پس از تشخیص بیماری زنده مانده و تقریبا یک میلیون ۱۹۶ هزار نفر در سال ۲۰۱۶ مبتلا به ملانوما در ایالات متحده زندگی می‌کردند.

در این مطالعه جدید، دکتر نیوتون بیشاپ و همکارانش به بررسی بیولوژی سلولی ویتامین D در ملانوما پرداختند. آنها به بررسی رفتارسلول هایی که فاقد پروتئین موسوم به گیرنده ویتامین D) VDR) هستند، پرداختند ویتامین D نمی‌تواند سیگنال‌هایی را به درون سلول‌ها ارسال کند مگر اینکه VDR روی سطح خود داشته باشند. این اتصال مولکول ویتامین D به گیرنده متناظر آن است که سیگنال را به داخل سلول آزاد می‌کند. بنابراین، این تیم برای بررسی آنچه در سلول‌های فاقد VDR اتفاق می‌افتد، ژن VDR را که دستورالعمل ساخت پروتئین دارد، مورد مطالعه قرار دادند. این دانشمندان VDR را در نمونه هایی از ۷۰۳ تومور ملانوما انسانی و در ۳۵۳ تومور ملانوما دیگر که از محل اصلی گسترش یافته بودند، مورد بررسی قرار دادند. همچنین به دنبال ارتباط بین فعالیت ژن و سایر ویژگی‌ها از جمله ضخامت تومورهای ملانوما و سرعت رشد آنها، همراه با هرگونه تغییر ژنتیکی که ممکن است رشد سریع‌تر تومور را همراه داشته باشد، بودند.

خبری: آخرین اخبار پزشکی ایران و جهان

تومورها در سلول هایی با VDR کم، سریعتر رشد می‌کنند

تیم تحقیقاتی سپس از موش استفاده کردند تا ببینند که چگونه تهاجم سلولی در ملانوما به تغییرات سطح VDR پاسخ می‌دهد. این یافته‌ها نشان داد که تومورهای انسانی در حالتی که بیان ژن VDR کم باشد، سریعتر رشد می‌کنند. علاوه بر این، تومورها در ژنهایی که مسیرهای تقویت کننده فعالیت ایمنی در برابر سلولهای سرطانی کنترل می‌کنند، بیان کمتری دارند. در مجموعه دیگری از آزمایشات روی موش‌های مبتلا به ملانوما، محققان نشان دادند که می‌توانند با افزایش بیان VDR روی سلولهای سرطانی فعالیت مسیر را کاهش دهند. این دستکاری همچنین احتمال گسترش ملانوما به ریه‌های حیوانات را کاهش می‌دهد.

کمک به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سرطان

این یافته‌ها یک روش بالقوه برای استفاده از ویتامین D برای کاهش فعالیت مسیر Wnt / β-catenin نشان می‌دهد و از این طریق به سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سرطان کمک می‌کند. پروفسور نیوتون بیشوپ توضیح می‌دهد: «ما می‌دانیم که چه زمانی مسیر Wnt / β-catenin در ملانوما فعال است و می‌تواند پاسخ ایمنی را کاهش دهد و باعث شود سلول‌های ایمنی کمتر به داخل تومور برسند. اگرچه ویتامین D به خودی خود سرطان را درمان نمی‌کند، می‌توانیم از روش کار در تقویت اثرات سیستم ایمنی درمانی که از سیستم ایمنی بدن برای یافتن و حمله به سلولهای سرطانی استفاده می‌کند، استفاده کنیم.» گزارش این تحقیقات در نشریه تحقیقات سرطان (Cancer Research) منتشر شده است.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
ساعت ۲۴ - یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: افرادی که دیابت یا سنگ کلیه دارند، می‌توانند با مصرف روزانه ۳ فنجان آب پیاز به بهبود بیماری خود کمک کنند. داود حاج محمد خانی، محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره گیاه پیاز گفت: این گیاه دارای طبیعت گرم و خشک است. در منابع طب سنتی توصیه شده افراد در مسافرت، برای تعدیل شرایط بدن و سازگاری آن با محیط جدید ابتدا پیاز آن منطقه را میل کنند. همچنین توصیه شده مصرف پیاز پخته بهتر از پیاز خام است
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، نوید مازندرانی اظهارکرد: ظهر جمعه تماسی از مرکز پیام گنبدکاووس برای اعزام بالگرد اورژانس به درمانگاه داشلی برون برقرار شد. بیشتر بخوانید: تولد یک نوزاد در مترو دروازه دولتوی افزود: بلافاصله بالگرد اورژانس جهت اعزام مادر باردار بدحال به محل اعزام شد. مازندرانی افزود: بیمار برای انتقال به بیمارستان تامین اجتماعی گنبدکاووس تحویل گرفته شد اما با اقدامات پزشکی و درمانی، مادر باردار ۱۹ ساله، نوزاد خود را داخل بالگرد به دنیا آورد. طبق گفته وی حال عمومی مادر و نوزادش مساعد است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مثلا سی مهر ماه، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: خبر انتشاریافته در برخی شبکه‌های اجتماعی مبنی بر طغیان بیماری آنفلوآنزا صحت ندارد. یکی از راه‌های کنترل این بیماری، واکسن است، ولی واقعیت این است که میزان این واکسن محدود است. طبیعی است که چنین شرایطی، زمینه برای فعالیت سودجویان فراهم کرد و در چشم برهم زدنی بازار سیاه واکسن آنفلوآنزا شکل گرفت. پس مشکل کجا بود؟ ماجرا از این قرار است که وزارت بهداشت با یک تولیدکننده داخلی، تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر تولید داروی درمان آنفلوانزا امضا می‌کند و این تولیدکننده در ازای جلوگیری وزارت بهداشت از واردات، وعده تولید داروی درمان آنفلوانزا با قیمت کمتر از نمونه خارجی را می‌دهد. با این وجود شاید بهتر این باشد که وزارت بهداشت برای کنترل چنین بیماری‌های واگیرداری که موجب نگرانی گسترده مردم شده شیوه مدیریت خود را تغییر دهد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
انتخاب روش درمانی سرطان روده به پیشرفت این بیماری بستگی دارد. در مواقعی که سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود، قابل درمان است. در مقابل، هنگامی که سرطان در مراحل آخر شناسایی شود و متاستاز شدت گرفته باشد، درمان کامل بعید به‌نظر می‌رسد. در مراحل پیشرفته‌تر عمل قطع و برداشت شامل برداشت بخشی یا همه کولون همراه با توده‌های سرطان و بافت‌های متصل به آن است. در پایان تاکید می‌کنم که خوشبختانه سرطان کولون و رکتوم یکی از بهترین الگوهای سرطان به منظور پیشگیری و تشخیص زودرس است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین2 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - آرزوی یکی دیگر از کودکان مبتلا به بیماری سرطان به همت موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ با پوشیدن لباس عروس صورتی در اهواز محقق شد. وی افزود: آرزوی پرند هشت ساله پوشیدن لباس عروس صورتی بود که برای رسیدن به این آرزو ماه‌ها انتظار می‌کشید. مسئول موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ ادامه داد: شاید از میان تمامی کودکانی که آرزوی آنها برآورده شده است تاکنون این میزان ذوق و اشتیاق را مشاهده نکرده بودیم. مسئول موسسه فرهنگی و هنری پنجمین فصل قشنگ گفت: اعتقاد داریم تمامی افرادی که به میدان آرزو قدم می‌گذارند منتخبان خداوند هستند. وی افزود: آرایشگاه، سفره عقد، آتش بازی، گروه موسیقی، لباس عروس، تالار عروسی، بادبادک آرایی، جرثقیل برای بالا بردن جایگاه عروس و تمامی خدمات و پذیرایی به صورت رایگان انجام شده که جا دارد از تک‌تک این افراد خیر صمیمانه قدردانی کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر