نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان دیروز روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان دیروز روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان دیروز روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

الفخبرگزاری الف |
هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانی

سخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. احمد مازنی، نماینده اصلاح‌طلب تهران در اعتماد نوشت: «انتظار از رییس‌جمهوری این است که ۲ نکته را مدنظر قرار دهد. نخست اینکه وقتی رییس‌جمهوری مسائلی را مطرح می‌کند، نباید به ورطه گروکشی جناحی افتاده و احیانا شاهد تکرار آن «بگم‌بگم» هایی باشیم که زمانی در این کشور اتفاق می‌افتاد.

نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. رییس‌جمهوری مسوول اجرای قانون اساسی است و اگر مطلع است که مثلا خلافی صورت گرفته است، باید در اجرای وظایف نظارتی خود ثابت‌قدم باشد و این تخلفات را یا از طریق دستگاه‌های نظارتی بیرون دولت یا از طریق خود دولت پیگیری کند.

به بیان دیگر تا زمانی که صرفا از مشکلات بگوییم اما نسبت به رفع این مسائل اقدامی نکنیم، راه به جایی نخواهیم برد. همچنین اگر آنچه در این سخنان انتقادی مطرح می‌شود، صرفا جنبه گلایه دارد، بهتر است این مسائل را در جلسات خصوصی بازگو کند؛ چرا که در غیر این صورت، ناخودآگاه چنین ذهنیتی برای شهروندان ایجاد می‌شود که مسوولان بر سر تخلفاتی که کرده و منافع خود با یکدیگر دعوا دارند و این داد و قال‌ها برای حل مشکلات مردم نیست.»

از سویی دیگر روزنامه صبح‌نو در سرمقاله‌ای با عنوان «اشتباه روحانی» نوشت: «روحانی همیشه این هوش را داشت که مذاق مردم را خوب تشخیص می‌داد و سمت جامعه می‌ایستاد؛ در عین حال از انرژی اصلاح‌طلبان هم به سود پروژه خود استفاده می‌برد. او از این شیوه به‌خوبی در ٦ سال اخیر استفاده کرده بود. سخنرانی دیروز روحانی اما دقیقا نقطه مقابل عملکرد گذشته او بود.

او این‌بار با حمله به قوه‌قضاییه دقیقا مقابل مردم ایستاد. در حالی که در میان مردم امیدواری‌های زیادی درباره عملکرد آیت‌الله رییسی به وجود آمده اما گویا آقای روحانی علاقه دارد ضمن مشروعیت‌زدایی از مبارزه با فساد، مقابل خواست مردم بایستد. در عین حال اسم‌بردن از رییس دولت اصلاحات هم با اقبالی از سوی بدنه اصلاحات مواجه نشد.

این یعنی روحانی وارد بازی سه سر باختی شده که هم اعتماد حاکمیت را از دست می‌دهد، هم مردم و هم بدنه اصلاحات. به نظر می‌رسد حالا که او کارنامه‌ای برای دفاع‌کردن ندارد و دارای عملکرد قابل‌ارائه‌ای نیز نیست، سعی می‌کند با حمله به کسانی که انگیزه کار دارند، آتش مناسب برای رقابت انتخابات مجلس را فراهم کند. این‌طور به نظر می‌آید که این استراتژی این‌بار کاملا اشتباه باشد.»

***

نظر علی مطهری درباره چندهمسری

علی مطهری، نماینده تهران در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد درباره تعدد زوجات یا چند همسری نوشت. مطهری در این یادداشت تک‌همسری را حالت بهتر و طبیعی‌تر دانسته و نوشته است: «چند همسری برای هر مردی جایز نیست بلکه باید شرط عدالت، توانایی مالی و توانایی جسمی را داشته باشد. بسیاری از مردان که شرایط لازم را نداشته‌اند و اقدام به این کار کرده‌اند و مثلا با اختیار کردن همسر دوم، همسر اول را فراموش کرده و حقوق او را ضایع کرده‌اند این حکم حکیمانه را بدنام کرده‌اند. اینها از ابتدا حق این کار را نداشته‌اند …

نباید چند همسری را هوسرانی تلقی کرد، زیرا در ازدواج، مرد تعهدات سنگینی را می‌پذیرد و اگر اهل هوسرانی باشد تن به ازدواج مجدد نمی‌دهد خصوصا که معمولا راه هوسرانی برای افراد متمول باز است …

مسئله چندهمسری چیزی نیست که برای آن کارگاه ترویج درست کنیم و همه مردان را به آن ترغیب نماییم، بلکه باید به طور طبیعی مردانی که شرایط آن را دارند و از طرفی همسرانی دارند که فلسفه این حکم را می‌دانند که برای حل یک معضل اجتماعی است، به تکلیف خود عمل کنند و حکومت اسلامی نیز می‌تواند در تشخیص صلاحیت آن مردان دخالت کند …

افرادی که قبول این حکم برایشان سنگین است با مقیاس فردی می‌سنجند نه با مقیاس اجتماع. اینها بگویند قبولش برای من سخت است ولی حکم اسلام را زیر سؤال نبرند یا توجیه نکنند که مثلا این حکم مربوط به جامعه آن روز است و دنیای مدرن نمی‌پذیرد. اتفاقا بشر امروز بیشتر از بشر دیروز به این حکم نیازمند است.»

بیشتر بخوانید:

علی مطهری: بشر امروز بیشتر از بشر دیروز به «چندهمسری» نیازمند است

***

واکنش سرد رئیسی به سخنان دیروز روحانی

سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قضایی واکنش بسیار سردی به سخنان دیروز روحانی داشت. رئیسی در بخشی از سخنان خود، مبارزه با فساد را نکته‌ای اساسی برای نظام اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد در ذات نظام وجود دارد و هیچکس نمی‌تواند دغدغه مردم، نظام و کشور را داشته باشد اما دغدغه مبارزه با فساد نداشته باشد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مبارزه با فساد یک اصل و ضرورت است، تصریح کرد: امروز به برکت خون شهیدان و هدایتهای مقام معظم رهبری، پرچم مبارزه با فساد برافراشته شده و یک موضوع کاملا همگانی است که مربوط به همه بخشها و آحاد مردم است. هر کس امروز به نام مدیر به مردم خدمتگزاری می‌کند باید بداند توقع مردم از همه دستگاهها، ادارات و سازمانها، سلامت نظام اداری و خدمت بدون شائبه و مبارزه با فساد است.

رئیسی با بیان اینکه مساله فساد برای همه رنج آور شده است، تاکید کرد: دستگاه قضا مصمم است این روند را دنبال کند و هیچگونه حاشیه سازی، ما را گرفتار نخواهد کرد، از مبارزه با فساد باز نخواهد داشت و روند کار دستگاه قضایی را کند نخواهد کرد. ما مصمم‌تر از همیشه به صورت قاطعانه با فساد مبارزه می‌کنیم و مردم را نیز در جریان اقدامات خود قرار خواهیم داد زیرا معتقدیم مشارکت و احساس مسئولیت مردم در این زمینه بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید:

رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

***

اصولگرایان گمان نکنند حتما در انتخابات پیروز می‌شوند

ناصر ایمانی، تحلیلگر اصولگرا درباره حضور یا عدم حضور جبهه پایداری در ائتلاف اصولگرایان به نامه‌نیوز گفت: «جبهه پایداری با صراحت، شفافیت و بدون هیچ گونه رودربایسی باید کار ائتلاف را پیش برد. ادامه وضعیت کنونی کار خطایی است و آقای حدادعادل در این زمینه مسئول است و در مقابل اصولگرایان باید پاسخگو باشد چون بی اندازه دارد با جبهه پایداری مماشات می‌کند. جبهه پایداری با هر عقایدی که دارد محترم است اما وقتی ائتلافی شکل می‌گیرد هر مجموعه‌ای که می‌تواند با آن ائتلاف هماهنگ باشد و اصول آن را بپذیرد به ائتلاف ملحق می‌شود در غیر این صورت باید سریع تکلیف خود را روشن کنند و از جلوی مسیر حرکت ائتلاف کنار برود. معتقدم مماشات نباید کرد چون فرصت نیست.»

ایمانی درباره احتمال پیروزی اصولگرایان در انتخابات مجلس گفت: «به نظر من اگر هر چهره سیاسی فکر کند انتخابات مجلس آینده حتما اصولگراها موفق به کسب اکثریت کرسی‌های مجلس می‌شوند، سخت در اشتباه هستند. به عبارت دیگر اگر کسی فکر کند اصولگراها برنده قطعی انتخابات مجلس هستند مثل سال ۷۶ است که می‌گفتند قطعا و بدون شک آقای ناطق رئیس جمهور است. یعنی تا همین حد این فرضیه خطاست.

من نمی‌گویم احتمال گرفتن اکثریت کرسی‌های مجلس توسط اصولگراها کم است بلکه می‌گویم این قطعی نیست یعنی نباید این طور تصور کرد که قطعا اصولگراها اکثریت کرسی‌های مجلس آینده را مثل مجلس هفتم و هشتم به دست می‌آورد.»

***

اقدام عجیب ذوالنوری در مجلس

خبرگزاری‌های حامی دولت از پخش یک متن انتقادی بر علیه رئیس‌جمهور در صحن مجلس خبر دادند و عکسی از این بیانیه را هم منتشر کردند. پس از چندی مشخص شد نماینده‌ای که این متن را منتشر کرده است کسی نیست جز مجتبی ذوالنوری.

پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. ذوالنوری گفت: «آقای روحانی دیروز می‌خواست مردم یزد را به جان هم بیندازد، چون من در حادثه ۱۴ اسفند و ماجرای بنی‌صدر حضور داشتم، جو دیروز سخنرانی روحانی و حرف‌هایش برایم تداعی‌گر بنی‌صدر و ۱۴ اسفند بود …

آنچه من نوشتم اصلا بیانیه نیست. آقای رئیس‌جمهور گفتند که ۱۸ میلیارد دلار گم و حیف و میل نشده و در حساب و کتاب هم مشکل پیدا کرد و گفت ۱۹ میلیارد! آنچه من نوشتم بیانیه نبود بلکه جهت اطلاع نمایندگان فرمایشات رهبری راجع به ۱۸ میلیارد دلار را که بر باد رفت منتشر کردم. از سوی دیگر حرف‌های دیروز آقای رئیس‌جمهور را آوردم که در خصوص ۱۸ میلیارد دلار چه گفته. صحبت‌های رئیس‌جمهور کاملا در مقابل فرمایشات آقاست و حتی ایشان به کسانی که این حرف را زدند توهین کرده و گفته کسانی که از اخلاق و ایمان سهمی ندارند می‌گویند ۱۸ میلیارد از بین رفته … اگر شما فارسی حالی‌تان است آیا حرف‌های رئیس‌جمهور مقابل آن حرف‌های مقام معظم رهبری نیست؟»

در این زمینه باید گفت اقداماتی مانند اقدامات امروز ذوالنوری، نه‌تنها بر علیه منافع ملی بلکه از زاویه جناحی هم نگاه کنیم به‌نفع روحانی و دولت اوست. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است.

نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است. پیش از این هم ذوالنوری با طرح مسئله استیضاح روحانی در همین مسیر اقداماتی انجام داده بود که در آن زمان هم با انتقادات مختلفی همراه شده بود.

به نظر می‌رسد در این شرایط ذوالنوری به همان غضنفری تبدیل شده است که باید به جای مارادونا او را یارگیری کرد.

***

آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

کاظم جلالی، نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهشهای مجلس و از نزدیکان علی لاریجانی در جلسه روز یکشنبه مجلس با رای نمایندگان استعفا داد تا سفیر ایران در مسکو شود. سایت انتخاب با مقایسه تخصص و سوابق مهدی سنایی، سفیر کنونی ایران در مسکو با جلالی از انتصاب جلالی به این سمت انتقاد کرد و نوشت:

«کاظم جلالی، تا کنون سابقه‌ دیپلماتیک، سیاسی و پارلمانی جدی‌ای در حوزه امور روسیه نداشته است. غالب مناصب او در ریاست گروههای پارلمانی با پارلمان‌های کشورهای اروپایی یا گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه بوده است. تنها مورد معطوف به سابقه او عضویت در گروه دوستی پارلمان ایران و روسیه در مجلس هفتم بوده که آن نیز به نظر سمتی کم اهمیت و فاقد کارایی به نظر می‌رسد.

با این سابقه و تخصص در قیاس میان سفیر جدید و سفیر سابق می‌توان با جرات اظهار داشت: «این کجا و آن کجا؟» در سطحی دیگر، باید از وزارت خارجه پرسید که چرا فردی غیر متخصص که حتی یک روز فعالیت دیپلماتیک را درک نکرده، باید بعنوان سفیر در یکی از مهمترین سفارتخانه‌های ایران در جهان به کار گرفته شود؟!

این مساله همانند این مثال است که یک مکانیک با تجربه در حوزه تعمیرات تخصصی خودرو را از مدیریت یک کارگاه کنار بگذاریم و به جای او یک مسئول فروش خودرو در کمپانی خودروسازی را جایگزین کنیم. درست است هر دو این‌ها در حوزه خودرو کار می‌کنند اما این کجا و آن کجا؟

درست است جلالی و سنایی هر دو علوم سیاسی خوانده‌اند، اما این کجاو آن کجا؟ شاید اکنون جای این تردید باقی بماند که این تصمیم، موضع محمد جواد ظریف نبوده و شاید بر او تحمیل شده باشد چه آنکه وزیر خارجه فعلی ایران همواره از انتخاب چهره‌های غیرمتخصص امتناع کرده است. هرچد باید منتظر ماند و در آینده دید تا چه اندازه این فرضیه درست است.»

بیشتر بخوانید:

بده و بستانی تحت عنوان سفارت برای بی‌خانمانان اسفند ۱۳۹۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
روزنوروزنو2 روز قبل
مسئولان باشگاه استقلال ظاهرا در تلاش هستند تا به هواداران بگویند در تلاش هستند استراماچونی را بازگردانند ولی به نظر نمی‌رسد، خواست واقعی این باشد. امروز استراماچونی فاش کرد اصلا قراری با مسئولان این باشگاه در ترکیه ندارد! شب گذشته استقلالی‌ها اعلام کردند خلیل زاده سرپرست استقلال عازم ترکیه شده تا با این مربی دیدار و توافق کند. حتی تصویری از خلیل زاده هم منتشر شد که اصلا حواسش به دوربین نبود. بدین ترتیب برای همه این سوال به وجود می‌آید که سرپرست استقلال در ترکیه به دیدار چه کسی رفته است؟!

نظرها

اخبار بیشتر