روش‌های عجیب اعضای طالبان برای کسب درآمد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
روش‌های عجیب اعضای طالبان برای کسب درآمد

روش‌های عجیب اعضای طالبان برای کسب درآمد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
گروهک تروریستی طالبان ۱۸ سال پس از سقوط حکومت طالبان و هشت سال پس از کشته شدن بن لادن هنوز رویای تجدید حیات را در سر می‌پروراند اما محل تامین درآمدهای این گروهک تروریستی کجاست؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاینبه نقل از دویچه وله، منابع درآمدی طالبان مانند بسیاری از گروه‌های تروریستی از محل اخاذی، قاچاق مواد مخدر و کمک‌های خارجی تامین می‌شود ولی در این بین تفاوتی که میان طالبان و داعش است دسترسی داعش به منابع نفتی است در حالی که طالبان به این منابع دسترسی ندارد.

گروهک تروریستی طالبان به مدت ۵ سال نیز در افغانستان حکومت کرد و ۱۸ سال پیش با حمله آمریکا، سقوط کرد. این گروهک که داستان‌های عجیبی در خصوص نحوه شکل گیری و حمایت مالی برخی کشورها از جمله خود آمریکا از آن وجود دارد، در فاصله سال‌های حکومت خسارات عجیبی به بناهای باستانی این کشور زد.

یکی از راه‌های کسب درآمد طالبان از محل تهدید است، به این صورت که روسای طالبان برای اینکه به اموال عمومی افغانستان آسیب نزنند از دولتمردان این کشور اخاذی می‌کنند و مبالغ هنگفتی را با عنوان مالیات برای حفظ اموال عمومی افغانستان دریافت می‌کنند و این اخاذی‌ها نه تنها برای عدم آسیب رساندن به اموال عمومی است بلکه برای جلوگیری از آسیب دیدن شهروندان افغان نیز صورت می‌گیرد.

طی سال‌های گذشته بسیاری از شرکت‌ها در افغانستان به طالبان پول پرداخت کرده‌اند اما در حال حاضر این گروه می‌خواهد این مبالغ را به صورت درصدی بر روی درآمد این شرکت‌ها تعیین کند.

درآمد گروهک‌های تروریستی باید متنوع باشد و بر همین اساس بسیاری از کارشناسان اقتصادی اعضای طالبان را به عنوان متخصصان مدیریت اعمال غیرقانونی می‌شناسند.

بر اساس این گزارش برخی از شورشیان طالبان به کشاورزان و مزارع آن‌ها وابسته‌اند و حاضرند پاداش خوبی به کشاورزان مناطق جنوبی این کشور می‌دهند در صورتی که مزارعشان را برای کشت خشخاش در اختیار آن‌ها قرار دهند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

دلیل اینکه کشاورزان افغان تن به این کار می‌دهند درآمدی است که از این طریق کسب می‌کنند و در مقابل فروش محصولات خود در بازار سود بیشتر عایدشان می‌شود.

در واقع اعضای این گروهک تروریستی نه تنها از فروش مواد مخدر بلکه از طریق کنترل راه‌های اصلی بازرگانی و اخاذی بازرگانان نیز کسب درآمد می‌کنند و این امر خصوصا در حوزه دارو برای اعضاء آن‌ها بسیار پرسود است.

روش‌های عجیب اعضای طالبان برای کسب درآمد - 10

برای آنهایی که از پرداخت پول امتناع می‌کنند چه آینده‌ای رقم خواهد خورد؟

آماری از کسانی که از پرداخت مالیات به اعضای طالبان امتناع کردند موجود است که بر اساس آن نشان می‌دهد کسانی که از پرداخت پول امتناع کردند از خانه هایشان ربوده شده‌اند و کسی از سرنوشت آنان خبرندارد.

اعضای این گروه نه تنها مشغول صادرات مواد مخدر هستندبلکه با کاروان‌ها و باندهای مواد مخدر بزرگتر همکاری می‌کند و مانع آسیب دیدن بار آنها و باعث سالم رسیدن محموله شان به مقصد می‌شود و از این طریق مبالغ هنگفتی پول دریافت می‌کند.

تخمین رقم درآمد این گروه‌ها کار دشواری است ولی براساس آخرین آمارها این گروه سالانه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلون دلار درآمد دارد.

اما این همه داستان نیست و تحقیقات نشان داده است این گروهک تروریستی تحت حمایت خارجی نیز قرار دارد و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از کمک‌های مالی به این گروهک تروریستی دریغ نمی‌کنند به گونه‌ای که گفته می‌شود درست است که این گروه به طور مستقیم به نفت دسترسی ندارد ولی به بخشی از درآمدهای نفتی دسترسی دارد. به این ترتیب می‌توان گروهک تروریستی داعش را گروهی دانست که به صورت مستقیم به نفت دسترسی دارند اما طالبان به شکلی غیر مستقیم به این منابع دسترسی دارند و البته مواد مخدر مهمترین منبع درآمدی این گروه اعلام شده است.

۲۲۳۲۲۷/۶۴

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

رمز یک بار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی از اول دی اجبار کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ در کشور روزانه بیش از ۳۰ میلیون تراکنش بدون کارت بانکی در حال انجام است که نیاز به تدابیر خاص امنیتی دارد و در همین راستا بانک مرکزی دریافت رمز دوم یکبار مصرف را برای تراکنش‌های بدون کارت و اینترنتی اجبار کرده است.

همتی: سال آینده دغدغه علما درباره بانک‌ها برطرف می‌شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در جمع خبرنگاران گفت: قانون بانکداری بدون ربا از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: لایحه اصلاح نظام بانکی مورد تأیید علما و فقها قرار گرفته است و از سال آینده تمام جرایم و سودها بر مبنای بانکداری بدون ربا خواهد بود. همتی با اشاره به مشکلات بانک‌ها در گذشته، اظهار کرد: دریافت سود و نحوه محاسبه آن همیشه مورد انتقاد بوده است اما با اجرای این قانون دیگر مشکلی نداریم و همه چیز شرعی خواهد بود. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک‌ها به‌دلیل داشتن سپرده‌گذاران بلندمدت ممکن است با مشکل مواجه شوند که لازم است سپرده‌گذاری‌های خود را اصلاح کنند. وی ادامه داد: بر اساس نظر شورای فقهی بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار مصوبه بانکداری اسلامی تصویب شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در طول جلسه معاملات بامدادی روز جمعه، شاخص نیککی بیش از ۵۰۰ واحد در مقایسه با پایان معاملات در روز قبل افزایش داشت. تحلیلگران بازار می‌گویند که توئیت دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، مبنی بر این که کشورش و چین در آستانه انعقاد یک توافق بزرگ هستند، باعث افزایش خوشبینی سرمایه گذاران نسبت به چشم انداز اقتصاد جهان شده است. رسانه‌ها صبح امروز جمعه گزارش کردند مذاکره‌کنندگان آمریکایی و چینی مفاد مرحله اول توافق تجاری میان دو کشور را آماده کرده‌اند و منتظر هستند که دونالد ترامپ آن را امضا کند. پیش از این «گائو فنگ» سخنگوی وزارت بازرگانی چین هم گفته بود اگر قرار است توافقی حاصل شود باید تعرفه‌های آمریکا علیه کالاهای صادراتی چین لغو شود. در ۱۸ ماه گذشته که جنگ تجاری میان دو کشور جریان دارد، آمریکا ۳۶۰ میلیارد دلار و چین ۱۵۰ میلیارد دلار از کالاهای آن کشور را تحت افزایش تعرفه قرار داده‌اند با این حال در این مدت نمایندگان سیاسی و تجاری دو کشور چندین بار به گفت وگو پرداختند اما هنوز این جلسات پردامنه نتیجه عملی در برنداشته است. چین و آمریکا برای کاهش تنش‌های اقتصادی به توافق تجاری نزدیک شده‌اند اما به دلیل تنش‌های ناشی از دخالت‌های واشنگتن در امور هنگ کنگ، این توافق نمی‌تواند یک توافق کامل و نهایی برای دو طرف باشد که بر اساس آن تمام مناقشات تجاری دوکشور را برطرف کند.

نظرها

اخبار بیشتر