سه کشوراروپایی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران بیانیه صادر کردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
سه کشوراروپایی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران بیانیه صادر کردند

سه کشوراروپایی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران بیانیه صادر کردند

مهرخبرگزاری مهر |
سه کشور اروپایی امضا کننده برجام با صدور بیانیه‌ای نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس، با صدور بیانیه‌ای مشترک از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی ادعا کرده‌اند که اقدام اخیر ایران در فردو به منزله تسریع اقدامات این کشور در زمینه فاصله گرفتن از توافق هسته‌ای برجام است.

سه کشور اروپایی امضاکننده برجام همچنین از ایران خواستند تا آن چه را که «اقدامات ناسازگار با برجام» عنوان کرده‌اند، متوقف کرده و میزان ذخائر اورانیوم و درجه غنی‌سازی را کاهش دهد و فعالیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه را لغو کند.

این سه کشور اروپایی در حالی که از آمادگی خود برای استفاده از مکانیسم‌های برجام از جمله «مکانیسم حل و فصل اختلافات» برای حل و فصل مسائل خبر دادند، می‌گویند که آماده‌اند تا به تلاش‌های دیپلماتیک برای ایجاد شرایط لازم جهت تنش‌زدایی در خاورمیانه ادامه دهند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

بیانیه این سه کشور اروپایی پس از انتشار گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام شد که در آن گزارش آژانس آغاز غنی سازی در سایت فردو در ایران را تأیید کرد.

از سوی دیگر تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفت.

ایران گام چهارم کاهش تعهدات خود در توافق برجام را در واکنش به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در این توافق اعلام کرده و گفته است این کاهش تعهدات تا زمان عمل به تعهدات کشورهای اروپایی عضو برجام ادامه خواهد داشت.

ایران در عین حال تاکید کرد در صورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، امکان بازگشت به تعهدات پیشین در توافق هسته‌ای وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر