نقوی حسینی: اروپا در برابر گام‌های برجامی ایران عاقلانه برخورد کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
نقوی حسینی: اروپا در برابر گام‌های برجامی ایران عاقلانه برخورد کند

نقوی حسینی: اروپا در برابر گام‌های برجامی ایران عاقلانه برخورد کند

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: بهتر است که اتحادیه اروپا در برابر گام های کاهش تعهدات برجامی ایران عاقلانه برخورد کند.

به گزارش افکارنیوز، سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: مطابق با مواد ۲۶ و ۳۶ برجام، جمهوری اسلامی ایران گام‌های کاهش تعهدات خود را برنامه‌ریزی کرده و برای هر گام هم دو ماه به طرف مقابل مهلت داده بود.

اخبار سیاسی-او با اشاره به بدعهدی‌های طرف غربی، ادامه داد: با وجود اینکه اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام صراحتا در بیانیه‌ای اعلام کردند که ۱۱ تعهد خود را به ایران انجام خواهند داد؛ بعد‌ها هم وعده اجرای SPV و اینستکس را ارائه کرده و سرانجام هم وعده احداث خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری را ارائه کردند، اما شاهد بودیم که تا امروز هیچ گام عملی در جهت انجام تعهدات خود برنداشته‌اند؛ بنابراین جمهوری اسلامی ایران هم متقابلا گام چهارم را طراحی کرد و اعلام که در این گام، گازدهی به سانتریفیوژ‌های سایت فردو و افزایش غنی‌سازی تا سطح ۵ درصد را مد نظر دارد.

نقوی حسینی سایت فردو را دارای اهمیتی استراتژیک دانست و گفت: با تمامی اقدامات صورت گرفته از جانب ایران، اما بازهم اگر جمهوری اسلامی ایران این اطمینان را حاصل کند که اروپا می‌خواهد به تعهدات خود را عملی کند، تمامی گام‌های خود را مورد تجدید نظر قرار خواهد داد؛ اما این اراده را در طرف غربی ندیده‌ایم به همین دلیل هم جمهوری اسلامی ایران گام چهارم خود را برداشته است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به واکنش طرف اروپایی در برابر اجرای گام چهارم ایران تاکید کرد: بهتر است که اتحادیه اروپا در برابر اقدامات ایران عاقلانه برخورد کرده و با زبان منطق و قانون با جمهوری اسلامی ایران صحبت کند، زیرا در هیچ منطقی نمی‌گنجد که طرف مقابل دو سال و نیم به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکند، اما در مقابل همواره از ایران طلبکار باشد که چرا تعهدات خود را کاهش می‌دهد.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

نماینده مردم ورامین اظهار کرد: امروز اکثر مجامع بین‌المللی و کشور‌های مستقل جهان این حق را به ایران می‌دهند که وقتی غربی‌ها به تعهد خود عمل نمی‌کنند دلیلی ندارد که ایران بر سر تعهدات خود باقی بماند.

او با اشاره به مواضع سایر کشورها درباره اقدامات ایران گفت: چین و روسیه که هم عضو ۵+۱ بوده و هم عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل هستند، هر دو این حق را به ایران داده و اعلام کردند که نمی‌شود طرف مقابل همچنان بر تعهدات خود عمل نکند، ولی در عین حال طالب این باشد که ایران دست به اقدامی نزند؛ بنابراین امروز ایران گام چهارم را برداشته و اگر همچنان اقدام عملی صورت نگیرد حتما گام پنجم خود را هم برخواهد داشت.

نقوی حسینی در پایان تاکید کرد: فعال‌سازی سایت فردو به این معناست که جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد اقدامات اساسی خود را در حوزه هسته‌ای انجام دهد و در این راستا حتی از سایت فردو که برای غربی‌ها بسیار مهم و تأثیر گذار است، هم نخواهد گذشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی

مهرمهر14 ساعت قبل

روحانی: کی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنم؟

مهرمهر1 روز قبل
روحانی در مراسم روز دانشجو درحالیکه هیچ رسانه‌ای حضور نداشت گفت: همه دولت‌ها یک برنامه ۱۰۰ روزه دارند و یک برنامه ۴ ساله، من هم بیشتر از این قولی ندادم.

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

نظرها

اخبار بیشتر