تشدید اسلام هراسی در فرانسه؛ تبعیض سازمان یافته علیه مسلمانان با کمک دولت‎های اروپایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. بین‌المللی

تشدید اسلام هراسی در فرانسه؛ تبعیض سازمان یافته علیه مسلمانان با کمک دولت‎های اروپایی

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- پدیده اسلام هراسی و اقدامات ضد مسلمانان در سراسر اروپا به ویژه در فرانسه سبب شکل گرفتن موج جدید اعتراضی در این کشور شده است. تاریخ انتشار: 04:00 - 21 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۶۸۴۹

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ اسلام هراسی در سال‌های اخیر و در پی اقدام تروریستی و فاجعه آفرین گروه‌های تروریستی نظیر «داعش» در کشور‌های اروپایی که از پیش تضاد آشکاری با اسلام و مسلمانان را به نمایش گذاشته بودند، به بحرانی جدی برای مسلمانان این جوامع تبدیل شده که در موارد متعددی سبب به خطر افتادن جان و حتی قتل عام آنان شده است.انفعال دولت‌های اروپایی در برابر پدیده اسلام هراسی در سراسر جهان غرب و تلقی آن به عنوان اختلاف عقیده و نه جرم، بر مشکلات مسلمانان که با تبعیض‌های گسترده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مواجه هستند، افزوده است.

فرانسه در میان کشور‌های اروپایی بیشترین جمعیت مسلمان را در بر دارد. شمار مسلمانان در این کشور حدود شش میلیون نفر اعلام شده که معادل ۸ درصد کل جمعیت این کشور است و اسلام دومین دین این کشور به شمار می‎رود. با این وجود موضوع اسلام هراسی به ویژه در «پاریس»، پایتخت این کشور موضوعی بسیار جدی است. در حالی که اقدامات ضد مسلمانان در سایر مناطق این کشور و دور از مرکز کمتر است.

تشدید اسلام هراسی در فرانسه؛ تبعیض سازمان یافته علیه مسلمانان با کمک دولت‎های اروپایی - 3

گذشته از پراکندگی جغرافیایی اقدامات ضد مسلمانان در فرانسه، نکته قابل توجه محل وقوع این اقدامات است. برخلاف انگلیس که عمده این اقدامات در لندن و در وسایل نقلیه عمومی به ویژه اتوبوس و قطار و فضا‌های عمومی که روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد، انجام می‌شود، اقدامات ضد مسلمانان در فرانسه در فضای مکانی محدودتر و خاص به ویژه در موسسات دولتی مانند مدرسه، بیمارستان، شهربازی و … رخ می‌دهد و در بردارنده تبعیض شخصی است.بیشتر بخوانید: ده‌ها مسجد در فرانسه تعطیل شدند

دلیل اصلی بروز چنین تبعیضی در موسسات دولتی، تصویب قانونی در سال ۲۰۰۴ در فرانسه (لاسیته) مبنی بر ممنوعیت حجاب در اماکن دولتی و نیز موسسات و ادارات تحت حمایت مالی دولت است. این قانون سبب شده تا مخالفت با حجاب و مسلمانان به صورت غرضی شخصی در بیاید. فرانسه در ادامه سیاست‌های ضد اسلامی در سال ۲۰۱۰ پوشیدن نقاب را نیز ممنوع کرد؛ بنابراین باید به اسلام هراسی در این کشور به عنوان روندی نهادینه نگریست که عمدتا زنان مسلمان و بیشتر زنان مسلمان دانشجو را هدف قرار می‌دهد. البته باید به نقش پررنگ دولت در شکل گیری روند‌های ضد مسلمانان و تشدید اسلام هراسی توجه ویژه‌ای داشت.

نکته قابل تامل در این مورد، ارتباط معنادار تبعیض علیه مسلمانان در فرانسه با موضوع استعمار است. مسلمانان فرانسه عمدتا از آفریقای شمالی هستند که در گذشته نه چندان دور مستعمره این کشور بوده است؛ بنابراین تاریخ مهاجرت و استعمارگری بر اسلام هراسی در فرانسه دامن می‌زند.

تشدید اسلام هراسی در فرانسه؛ تبعیض سازمان یافته علیه مسلمانان با کمک دولت‎های اروپایی - 8

از سوی دیگر در حالی که در سایر کشور‌های اروپایی مردان سفیدپوست عامل اقدامات ضد مسلمانان هستند، در فرانسه به دلایل پیش گفته، عاملان از ۲ جنسیت زن و مرد بوده و احتمال دست زدن زنان فرانسوی به ویژه فمینیست‌های این کشور به چنین اقداماتی زیاد است.

در تشریح شرایط مسلمانان در فرانسه باید به این نکات توجه داشت:

۱. تبعیض گسترده به دلیل رنگ پوست: غالب مسلمان فرانسه آفریقایی تبار و از شمال و جنوب آفریقا هستند. این موضوع مشکلات مسلمانان فرانسه را در قیاس با مسلمانان سایر کشور‌های اروپایی که از اقلیت‌های نژادی نیستند، مضاعف می‌کند.

۲. بیکاری و فقر در جوامع مسلمان فرانسه: سه برابر بالاتر از میانگین ملی و درآمد سالانه آن‌ها ۳۰ درصد پایین‌تر است.

۳. جمعیت بالای زندانیان مسلمان: مسلمانان در حالی که ۸ درصد جمعیت فرانسه را تشکیل می‌دهند، ۵۰ تا ۷۰ درصد جمعیت زندان‌های این کشور را شامل می‌شوند.

۴. تمرکز در مناطق حاشیه‌ای: تبعیض اقتصادی سبب زندگی و تمرکز جوامع اسلامی در مناطق حاشیه‌ای می‌شود. این مناطق که عمدتا میزبان مهاجران هستند، در قیاس با میانگین‌های ملی از نرخ بیکاری و فقر بالاتری رنج می‌برند.

۵. ممانعت در ادغام مسلمانان در جامعه فرانسه

رشد پدیده اسلام هراسی در فرانسه در سال‌های اخیر سبب بروز حملات گسترده به اماکن اسلامی اعم از مساجد و قبرستان‌های مسلمانان نیز شده است. از سال ۲۰۰۷ تاکنون مساجد فرانسه به طور متناوب هدف حملات ضد مسلمانان قرار گرفته‎اند.بیشتر بخوانید: اظهارات نخست وزیر فرانسه درباره افراط گرایی و اسلاماین روند در سال ۲۰۱۵ و در پی حادثه «شارلی ابدو» تشدید شده و ده‌ها مسجد هدف آتش سوزی عمدی، انفجار بمب و نارنجک و تیراندازی قرار گرفته‎اند و در مواردی نیز مانند آن چه در سپتامبر سال جاری رخ داد، فرد مهاجم با خودرو به مسجد وارد شده است.

تشدید اسلام هراسی در فرانسه؛ تبعیض سازمان یافته علیه مسلمانان با کمک دولت‎های اروپایی - 17

ذکر این نکته نیز ضروری است که در سال ۲۰۱۷ در فرانسه ۷۲ عمل خشونت آمیز ضد مسلمانان به ثبت رسید. این میزان در سال ۲۰۱۶، ۶۷ مورد اعلام شده بود.

براساس موسسه نظرسنجی Ifop که در اوایل ماه جاری اجرا شد، بیش از ۴۰ درصد مسلمانان فرانسه اعلام کردند که تبعیض مذهبی را در این کشور احساس کرده‎اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو) انفجار مهیب مخزن پمپ بنزین در مدینه

فراروفرارو2 روز قبل
فرارو- مشتریان پمپ بنزین با خیال راحت منتظر هستند تا باکشان را پر کنند و مسیر خود را ادامه دهند که ناگهان انفجار مهیبی در پمپ بنزین رخ می‌دهد. مشتری‌های و کارکنان از همه جا بی خبر به خود می‌آیند و هر کدام از طریقی از مهلکه می‌گریزند. در ویدئو مشاهده می‌شود که شعله‌های آتش زبانه می‌کشند. دیگری به سمت اتومبیل خود رفته، سوار و پیاده می‌شود. نفر سوم دوست خود را از ماشین خارج کرده و پایش را روی گاز می‌گذارد، در حالی که شیلنگ پمپ بنزین هنوز به ماشینش متصل است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
افکارنیوزافکارنیوز20 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشملی‌پوشان ساحلی ایران متشکل از دو تیم رحمان رئوفی- حامد میرزاعلی و بهمن سالمی- آرش وکیلی از تاریخ ۲۵ تا ۲۷ آذرماه در مرحله مقدماتی مسابقات انتخابی المپیک در منطقه مرکزی آسیا که در شهر ویزاگ هندوستان برگزار خواهد شد، حضور خواهند داشت. اخبار ورزشی - رضا نایینی سرمربی تیم ملی ساحلی ایران در این رقابت‌های مقدماتی است که میان تیم‌های منطقه مرکزی آسیا برگزار می‌شود و ساحلی‌بازان ملی‌پوش، برای راه‌یابی به مرحله بعدی مسابقات انتخابی، برابر نمایندگان قزاقستان و ترکمنستان به میدان خواهند رفت. تیم دوم مسابقات منطقه مرکزی نیز از تاریخ ۱ تا ۳ تیر ماه سال ۹۹ با دیگر تیم‌های بازنده از سایر مناطق آسیا به رقابت می‌پردازد و فرصت دوباره برای صعود به مرحله نهایی مسابقات انتخابی المپیک را خواهد داشت. گفتنی است پیش از این تیم‌های عمان، چین و اندونزی، با شرکت در دور مقدماتی انتخابی المپیک در مناطق مختلف آسیا، صعود خود را به مرحله نهایی این مسابقات قطعی کرده‌اند. اردوی آماده‌سازی تیم‌‌های ملی والیبال ساحلی ایران برای شرکت در مرحله مقدماتی رقابت‌های انتخابی المپیک، از اول آذر ماه و با حضور شش بازیکن در جزیره کیش آغاز شده بود و امروز (چهرشنبه ۲۰ آذر) پایان یافت.
مهرمهر6 ساعت قبل
با این مقدمه نظری تلاش کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای برای رساندن سطح همکاری امنیتی به «دفاع دسته جمعی» بهتر قابل تبیین خواهد بود. برای فهم این موضع بررسی اهداف شکل گیری شورای همکاری خلیج فارس کمک کننده خواهد بود. اما در نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس در ریاض و در بیانیه پایانی آن آمده است: هر گونه حمله به هر کشور شورای همکاری خلیج فارس به مثابه حمله به همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تلقی می‌شود. مسأله بحرین و شیعیان عربستان ثابت کرده بزرگترین تهدید برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از جنس تهدید «امنیت انسانی» است ۶-مسأله بحرین و شیعیان عربستان ثابت کرده بزرگترین تهدید برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از جنس تهدید «امنیت انسانی» است. منطقه خلیج فارس باید در برابر اقدامات خصمانه ایران متحد باشد و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس باید خود را از گزند حملات با موشک‌های بالستیک مصون بدارند.

نظرها

اخبار بیشتر