فتاحی: اجتماعی شدن کتابخانه‌ها به توسعه خدمات و ارتقاء منزلت کتابداران می‌انجامد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
فتاحی: اجتماعی شدن کتابخانه‌ها به توسعه خدمات و ارتقاء منزلت کتابداران می‌انجامد

فتاحی: اجتماعی شدن کتابخانه‌ها به توسعه خدمات و ارتقاء منزلت کتابداران می‌انجامد

فارسخبرگزاری فارس |
یکی از استاتید رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد با تشریح مهم‌ترین دلایل کمرنگ شدن جایگاه و شأن کتابدار در دوران معاصر، رویکرد جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را باعث توسعه خدمات و همچنین ارتقاء هرچه بیشتر منزلت کتابداران دانست.

رحمت‌الله فتاحی، استاد رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد، در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره موضوع منزلت اجتماعی کتابداران همزمان با فرارسیدن ایام هفته کتاب اظهار داشت: کتابداران در طول تاریخ ایران همواره دارای جایگاهی ویژه و ارزشمند بودند، به طوری که بهترین دانشمندان ما خود کتابدار بودند. اما منزلت کتابدار در دوران معاصر، به دلیل ارتباط مستقیمی که با سایر عوامل دیگر در جامعه دارد، دچار کاستی‌ بزرگی شد.

وی درباره برخی از مهم‌ترین عوامل موثر در ایجاد این کاستی بزرگ گفت: نظام آموزشی ما از ابتدای شکل‌گیری، مبتنی بر نظام تک کتابی، یعنی استفاده از کتاب از پیش آماده شده بود که روخوانی و از بر کردن کتاب، شیوه استفاده از آنها بود. این اتفاق با نادیده گرفتن کتابخانه‌ها، ضربه بزرگی به منزلت کتابداران در جامعه زد که متأسفانه همچنان نیز این روند ادامه دارد و نشانه بارز آن حذف پست کتابدار از مدارس در سال ۱۳۹۰ توسط وزیر وقت آموزش و پرورش بوده است.

فتاحی ادامه داد: اما عامل دیگر این کاستی که یک عامل درون‌زا بوده است، خلاء دانش‌آموختگان کتابداری در برهه‌ای از تاریخ معاصر است. به طوری که حدود سه دهه گذشته تعداد دانش‌آموختگان کتابداری بسیار کم بود و کتابداران حاضر در کتابخانه‌ها طی این سال‌ها بیشتر به عنوان کتاب‌بان و حافظان کتاب به ایفای نقش می‌پرداختند و نتوانستند بر اساس نیازهای روز و آن گونه که شایسته است به ارائه خدمات به مخاطبان بپردازند؛ به همین دلیل رفته رفته یک دید واپس‌گرا در جامعه نسبت به کتابداری شکل گرفت.

این استاد رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: خوشبختانه طی سال‌های اخیر تعداد ورودی‌ها و دانش‌آمختگان این رشته افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته، اما دلیل مهمی که همچنان مانع از ارتقاء منزلت کتابداران شده، عدم توجه فراوان به موضوع «خدمت» در این رشته و حرفه است. فلسفه وجودی رشته و حرفه کتابداری ارائه خدمت است و متاسفانه ما به دلیل محدودیت‌های مختلف نتوانستیم انواع خدمات را به جامعه ارائه کنیم.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی مهم‌ترین عامل ارتقاء منزلت کتابداران را همت خود کتابداران دانست و گفت: حتی باوجود اینکه طی سال‌های اخیر درس‌هایی در حوزه ارائه خدمات به دروس دوره کارشناسی ارشد این رشته افزوده شد، اما در عمل به توفیق چندانی منجر نشد. بنده هم در رابطه با توسعه خدمات در کتابخانه‌ها همایش‌هایی برگزار کرده‌ام، اما در نهایت مهم‌ترین عامل در توسعه خدمات و ارتقاء منزلت کتابدار، همت خود کتابداران است.

فتاحی با تأکید بر توسعه خدمات کتابخانه‌ها در جامعه، گفت: بارها در مقاطع مختلف عنوان کرده‌ام که کتابخانه‌ها باید وارد زندگی اجتماعی مردم شوند؛ چرا که راه حل تمام مشکلات خانوادگی، فرهنگی، اجتماعی و حتی معیشتی خانواده‌ها از طریق کتاب قابل حل است. اتفاقی که سال‌ها است در کتابخانه‌های کشورهای پیشرفته در حال انجام است.

این استاد رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به رویکرد جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در تبدیل کتابخانه‌ها با مراکز فرهنگی و اجتماعی چندمنظوره گفت: این رویکرد و اقداماتی که تا کنون در این جهت صورت گرفته گامی رو به جلو در جهت پررنگ کردن نقش کتاب و کتابخانه در زندگی مردم بوده که در ادامه قطعا به ارتقاء هرچه بیشتر منزلت کتابدار در جامعه منجر خواهد شد.

خوشبختانه امروز به لحاظ آموزش کتابداران با مشکلی روبه‌رو نیستیم، چرا که ظرفیت خوبی هم از لحاظ آکادمیک در دانشگاه‌ها و هم از لحاظ تجربی وجود دارد که نیاز آموزشی در حوزه کتابداران را پاسخ خواهد داد. ما نیز آمادگی خود را برای ایفای نقش در این رویکرد جدید اعلام می‌کنیم تا بتوانیم نقش کوچکی در ارتقاء هرچه بیشتر منزلت کتابداران در جامعه داشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«پنهان خانه پنج در» صاحب تیزر شد/ ادامه اجرا بعد از کنترل کرونا

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیزر نمایش «پنهان خانه پنج در» نوشته حسین کیانی و کارگردانی آرش فلاحت پیشه که به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اجرایش در تالار مولوی تا ۹ اسفند ماه لغو شده است، منتشر شد. این اثر نمایشی با باز شدن تماشاخانه‌ها به اجراهای خود ادامه می‌دهد. در خلاصه این نمایش آمده است: درس اول این بود که نترسید از آنچه با آن می‌ترسانند، در زمانه‌ای که آگاهی برای زنان جرم محسوب می‌شد عطری جان منزل خود را وقف آموزش و تحصیل زنان کرده که مردان، شوهران، گزمه‌ها و درآخر بیگانگان و مغول‌ها بر آنها وارد می‌شوند و هر بار به ترفندی باید ایشان را مغلوب سازند. هژیر سام احمدی، شیما پروهان، شیوا ترابی، سعید جاودان، علی رجایی، بهروز سروعلیشاهی، محمد مهدی کیان، عیسی محمدی، علیرضا موسوی، آیلار نو شهری، نساء یوسفی، ریحانه ادراکی، میثم پاکدامن، فاطمه حاجی حسنی، دیاکو حسامی، هلیا حمیدی، مریم شایسته، نگار شهبازی، مجید صد خسروی، مهدی مرتضوی بازیگران نمایش به ترتیب حروف الفبا هستند. دیگر عوامل نمایش «پنهان خانه پنج در» عبارتند از مدیر تولید: امین محمدی، دستیار کارگردان و سرپرست گروه: سیدجواد حسینی، طراح لباس: پریدخت عابدین‌نژاد، طراح صحنه: سینا ییلاق‌بیگی، طراح نور: احسان فلاحت‌پیشه، آهنگساز و طراح صدا: محمد اسلامی، طراح گریم: سیدامین میری، مدیر هنری: امین منتظری، مدیر اجرا: مرتضی حقیقت‌بیان، دستیار طراح صدا و نوازنده سازهای کوبه‌ای: پدرام سلیمانی، منشی صحنه: کوثر مرادی، مجریان گریم: احمد نگهبان و مژده زادمهر، مدیران صحنه: کامران کندی و محمدصالح محمدی، روابط عمومی: سعید جمشیدی پور، مشاور رسانه: فاطمه امین‌الرعایا، عکاس: شکرانه کریم، مربی کاتاکالی: شیما مهدوی، مربی تایچی: فریبا کامران، دستیار طراح صحنه: محمد حسن درباغی فرد، دوخت لباس: فرحناز معصومی و پگاه میرشجاعی، سرپرست ساخت دکور: امیرحسین بابائیان و مصطفی طباطبایی و گروه ساخت دکور: احمد بابائیان، مصطفی جمالی، محمد حسن درباغی فرد، حمید برنا، فرزاد چوپانی و محمد کیالها.

آقای وزیر اگر شما یک شهروند عادی بودید از وزیر بهداشت چه می‌خواستید؟ پاسخ نمکی به رکنا + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
مردم هم از طریق فضای مجازی خواست‌های خود از دولت و وزارت بهداشت را مکرر بیان کردند و هر کدام از دید خود برای مهار این ویروس راهکارهایی را ارائه دادند و خواست هایی از وزیر بهداشت داشتند و دارند. و اما اگر وزیر بهداشت، وزیر نبود، در جایگاه یک شهروند در این روزهای مبارزه با کروناویروس از وزیر بهداشت کشورش چه درخواستی داشت؟ سعید نمکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا به این سوال اینگونه پاسخ داد: " از وزیر می‌خواستم آنچه به نفع سلامت جامعه است بیان کند. من هیچ مصلحتی را بیشتر و مهم‌تر از مصلحت سلامت مردم نمی‌بینم. من مصلحت را در مصلحت سیاسی، اقتصادی و … نمی‌بینم بلکه مصلحت را از منظر بهداشت و درمان نگاه می‌کنم. به عنوان وزیر بهداشت از مردم غیر از این هم انتظار ندارم و مردم نباید از من بیش از این انتظار داشته باشند.

ببینید | اعتراف مازیار میری و فریدون جیرانی به دلایل مشکوک نامزد نشدن جواد عزتی و هادی حجازی‌فر برای سیمرغ

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
مازیار میری کارگردان سینمای ایران و عضو هیات داوران سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر مهمان فریدون جیرانی (که او هم جزو داوران این دوره جشنواره فیلم فجر بود) در برنامه کافه آپارات بود و به اشتباه تیم داوری در نامزد نکردن جواد عزتی برای «شنای پروانه» و هادی حجازی فر برای «آتابای» اعتراف کرد و چند بار به فریدون جیرانی متذکر شد که دلیلش را هم که خودمان می‌دانیم!
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
همچنین با احتساب افرادی که روز گذشته به این بیماری مبتلا شده‌اند تعداد کلی مبتلایان به ویروس کرونا تا لحظه نگارش این گزارش ۱۳۹ نفر اعلام‌شده است. حالا با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند. ترس از ابتلا در همه جای این کشور موج می‌زند و کرونا تنها موضوع داغ میان مردم و خبرگزاری‌هاست. به گفته مجید مرجانی ممکن است ویروس‌ها روی سطوح این وسایل بنشینند و در خصوص ویروس کرونا، تا مدت چند ساعت یا چند روز، زنده بمانند. با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب می‌نامند. در این شب ملائک بر زمین نزول می‌کنند. برای این شب عملی از رسول خدا صلی الله علیه و آله ذکر شده است که فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است: نماز شب لیلة الرغائباخبار مذهبی - ما بین نماز مغرب و عشا، دوازده رکعت نماز بجاى مى آورى، هر دو رکعت با یک سلام به این ترتیب که در هر رکعت یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «سوره قدر» و دوازده مرتبه «سوره توحید» می‌خوانى و هنگامى که از نماز فارغ شدى هفتاد مرتبه مى گویى: اللهم صل على محمد النبی الأمی و على آله و آل محمد. سبوح قدوس رب الملائکة و الروحرب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم إنک أنت العلی الأعظمپروردگارا! مرا بیامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من میدانى بگذر، تو خداى برتر و بزرگ ترى

نظرها

اخبار بیشتر