پلیس آمار شماره‌گذاری خودروها را جزو اسناد محرمانه می‌داند/ تشریح دلایل افزایش قیمت پراید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اقتصادی
پلیس آمار شماره‌گذاری خودروها را جزو اسناد محرمانه می‌داند/ تشریح دلایل افزایش قیمت پراید

پلیس آمار شماره‌گذاری خودروها را جزو اسناد محرمانه می‌داند/ تشریح دلایل افزایش قیمت پراید

برناخبرگزاری برنا |
یک کارشناس صنعت خودرو:

«فربد زاوه»، کارشناس صنعت خودرو، در گفتگو با خبرنگار برنا درباره افزایش قیمت پراید به‌رغم کاهش قیمت دلار گفت: دلار عامل تورم نیست بلکه دلار خودش محل تورم است. وقتی در کشور موج تورم شروع می‌شود یعنی آن نقدینگی‌ها ورود می‌‌کنند به جریان نقدینگی کشور و یا به هر دلیلی وقتی نقدینگی در کشور افزایش پیدا می‌کند، قیمت کالاها از جمله دلار افزایش می‌یابد. دلار دینامیک‌ترین کالای بازار ایران است. دینامیک‌ترین کالا در همه دنیا نرخ تبدیل پول و نرخ طلا است. تغییرات این‌ها مستقیما روی بازار تأثیر می‌گذارد و دماسنج تورم است یعنی نشان می‌دهد موج تورم چگونه است. تورم یکنواخت، مثلا قیمت ماست، خودرو، مسکن، دارو و دلار اینها با یک نرخ زیاد نمی‌شود. اولی که بالا می‌رود کم کم جذب سرمایه می‌کند و آنها هم بالا می‌روند. اینکه بگوییم دلار گران شده یا ارزان شده پس باید سایر چیزها هم ارزان یا گران شود دلیل منطقی نیست.

عامل اول: میزان تحویل خودرو

زاوه اولین دلیل این افزایش را میزان تحویل پراید دانست و اظهار کرد: قطعا میزان تحویل خودرو اولین عامل است. واقعیت این است که در ۶ ماه اول امسال نسبت به ۶ ماه پارسال ۴۰ درصد کاهش تولید داشتیم. در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ که بازار عادی بود هم کاهش تولید داشتیم یعنی وضعیت تولیدمان در سال ۹۶ برای ۶ ماه نزدیک ۷۰۰ هزار دستگاه اتومبیل بود که امسال به کمتر از ۳۰۰ هزار رسید. این عامل اولی بود. یعنی وقتی عرضه را کم می‌کنید و عرضه کاهش پیدا می‌کند طبعا قیمت بالا می‌رود.

عامل دوم: احتمال پلاک نکردن پراید در روزهای اخیر

وی در توضیح عامل دوم اظهار کرد: عامل دومی که وجود دارد این است که ممکن است ماشین‌سازان لحظه‌ای میزان تحویل‌شان را تغییر دهند؛ ما روزانه آماری از شماره‌گذاری خودرو در کشور دریافت نمی‌کنیم، پلیس این را جزو اسناد محرمانه می‌داند و اعلام نمی‌کند. یعنی برخلاف همه جای دنیا نمی‌توانیم دقیق بگوییم آیا در ۱۰، ۱۵روز گذشته خودروسازان ماشین پلاک کردند یا خیر. در صورتی که خودرو پلاک نکرده باشند این خودش می‌تواند عامل دومی باشد که در واقع قیمت‌ها را تغییر دهد.

عامل سوم: رشد نقدینگی بدون رشد اقتصادی

کارشناس صنعت خودرو دلیل سوم را رشد نقدینگی بدون رشد اقتصادی معرفی کرد و گفت: موضوع سوم این است که رشد نقدینگی ما همچنان ۲۷ درصد است، وقتی ۲۷ درصد رشد نقدینگی داریم باید همچنان انتظار تورم داشته باشیم. برایم جالب است که چرا هیچ یک از مسئولین اقتصادی حاضر نبوده و نیستند، بپذیرند که نقدینگی بدون رشد اقتصادی صرفا موجب تورم می‌شود.

عامل چهارم: ریسک کمتر پراید برای سرمایه‌گذاری نسبت به دلار و سکه

وی افزود: ممکن است چون معاملات طلا و دلار ریسک دارد و بازداشتی و اعدامی داشتند عده‌ای تصمیم بگیرند پول‌شان را به جای اینکه در بانک بگذارند به کالایی مثل پراید تبدیل کنند و بگویند بعدا می‌فروشم. رکود در بازار این اشکال را دارد ایجاد می‌کند که فروختن و خریدن به سادگی صورت نمی‌گیرد.

عامل پنجم: توقف خط تولید پراید

زاوه با اشاره به توقف خط تولید پراید تصریح کرد: عامل دیگری هم که وجود دارد این است که تولید پراید تا مرداد ۹۹ متوقف خواهد شد. البته فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد و تا این سیستم هست این ماشین هم هست. تا به حال ۳۰ بار از خطر خارج شده ولی دوباره می‌آید.

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

او تاکید کرد: توقف تولید پراید ممکن است این شبهه را ایجاد کند که دیگر ماشین ۵۰ تومانی در بازار وجود نداشته باشد؛ یعنی با فروش پراید و ۴۰۵ با توجه به وضعیت موجود صنعت خودرو و با توجه به کیفیت مدیریتی که الان دارد اتفاق می‌افتد، تصور غلطی هم نیست.

عامل ششم: تولید ناقص خودرو و مشکلات نقدینگی

کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه هر دلیلی که باعث شود عرضه کاهش پیدا کند طبعا منجر به افزایش قیمت می‌شود، اظهار داشت: تنها دلیل کاهش عرضه تأمین قطعه بوده است. یک سری قطعه‌ها را خودروسازان مستقیم می‌خرند و یک سری را به قطعه‌سازان سفارش می‌دهند. واقعیت این است که این کاهش عرضه‌ای که اتفاق افتاده ناشی از این بوده که ماشین‌ها ناقص تولید می‌شدند البته اشتباه مهلکی که اتفاق افتاد این بود که دستور دادند ماشین‌ها به صورت ناقص هم تولید شوند.

وی تولید ناقص خودرو را یک تصمیم غلط دانست و تشریح کرد: بلایی که اصرار بر تولید ناقص بر سر صنعت خودرو آورده، این است که تمام نقدینگی را به یک سری محصول ناقص غیرقابل تغییر، تبدیل کرده، و بعد در هزینه‌های روزمره شرکت‌ها اختلال ایجاد شده است. خودروی ناقص از آن طرف تبدیل می‌شود به بدهی و بهره هم به آن تعلق می‌گیرد. نقدینگی‌شان را هدر دادند و تبدیل به پول نشد. الان ادامه همان داستان است. اینکه روند تولید نمی‌تواند پایدار باشد تابع همین تصمیم‌هاست. همین دیروز آقای مقیمی می‌گفت ما هنوز ۳۸ هزار دستگاه خودرو کف پارکینگ داریم. ببینید چقدر پول است. عدد وحشتناکی است.

عامل هفتم: وام‌های بانکی

زاوه درباره تاثیر وام‌های بانکی برای تامین نقدینگی خودروسازان در افزایش قیمت پراید، گفت: تأمین نقدینگی توسط بانک یک روتین بین‌المللی است. این عادی است. ۵ درصد سرمایه تأمینش با تولیدکننده است و بقیه‌اش را بانک تأمین می‌کند. اشکال این است که یک خودروساز سرمایه در گردش می‌گیرد که در ۳ ماه خودرو تولید کند، ولی به جای تولید یک کارخانه تاسیس می‌کند.

وی در پایان افزود: ما الان اصلا به سمت حل مشکل حرکت نمی‌کنیم. رویکرد سایپا و ایران خودرو شوآف است.

بیشتر بخوانید:

قیمت پراید پس از توقف تولید چگونه خواهد شد؟ آخرین قیمت پراید صفر در بازار + جدول

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری4 روز قبل
هر چند زنان آزاردیده در این پرونده جنجالی به پول می‌رسند اما تبرئه شدن واینستین و حتی عذرخواهی نکردن او از قربانیان می‌تواند لکه لنگ نظام قضایی آمریکا باشد. کاترین کندال، بازیگر ۵۰ ساله آمریکایی و یکی از زنان حاضر در پرونده واینستین است که در ۱۹۹۳ آزار جنسی دیده است. از جمله اتهام‌هایی که علیه واینستین مطرح شده می‌تواند به یک مورد تجاوز در سال ۲۰۱۳ و یک مورد آزار شدید جنسی در ۲۰۰۶ اشاره کرد. واینستین از زمان بازداشت در ماه می‌۲۰۱۸ با سپردن وثیقه آزاد است و البته دادگاه میزان وثیقه او را از یک میلیون دلار به پنج میلیون دلار افزایش داد. دلیل آن هم از کار انداختن عمدی ابزاری است که متهم‌ها را در زمان آزاد بودن با وثیقه ردیابی می‌کند.
ایلناایلنا3 روز قبل
دبیر شورای روابط خارجی با ببان اینکه کشور به این جمع‌بندی رسیده که سیاست همسایگی‌مان را توسعه دهیم، تاکید کرد: برای موفق بودن و داشتن روابط خوب با کشورها باید مناسبات اقتصادی داشت. تحریم‌ها به کشور فشار وارد کرده و در چنین شرایطی همسایگان کارگشا هستند. روس‌ها در شمال ایران عضو پیمان امنیتی شانگهای هستند یعنی همسایه ما عضو دو پیمان مهم امنیتی و نظامی است و این مساله موجب شده تا ما سیاست امنیتی را درباره همسایگان داشته باشیم. دیروز آقای انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه می‌گفت ما سومین صادرکننده سیب هستیم اما در صادرات آن مانده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند روش‌های جدید در پیشبرد دیپلماسی هستیم، ابراز داشت: بردن کشور به ویژه سیاست اقتصاد پایه در مناسبات همسایگی به سود ما است و باید زمینه و شرایط آن فراهم شود.

رمز پویا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
استفاده از رمز پویا از تاریخ اول دی به منظور افزایش امنیت کاربران برای انجام تمام تراکنش‌ها اجباری است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با وجود اینکه پرداخت‌های اینترنتی اخیرا مورد استقبال قرار گرفته، اما مشکلات امنیتی را نیز برای کاربران ایجاد کرده است. در همین راستا بانک مرکزی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و افزایش ضریب امنیت پرداخت‌های اینترنتی مدتی است اعلام کرده، بانک‌ها باتوجه به در نظر گرفتن شرایط بهره‌برداری مناسب از سامانه‌های پیامکی و موبایلی در تراکنش‌های خرید غیرحضوری و انتقال وجه شتابی، باید از رمز پویا استفاده کنند و کلیه رمز‌های دوم ثابت نیز از تاریخ ۱۵ دی ماه غیرقابل استفاده خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر