ترویج چندهمسری نوعی مد خبری است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
ترویج چندهمسری نوعی مد خبری است

ترویج چندهمسری نوعی مد خبری است

ایمناخبرگزاری ایمنا |
یک آسیب‌شناس اجتماعی گفت: ترویج چندهمسری نوعی مد خبری است، این مد به زودی فروکش می‌کند و چندان مورد توجه افراد نخواهد بود چرا که متاسفانه مسئولان و نمایندگان مجلس ما در رشته‌های جامعه‌شناسی، آسیب‌شناسی و علوم اجتماعی چندان آگاهی خاصی ندارند.

مرتضی پدریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص اینکه آیا طرح موضوع چند همسری در جامعه ما ضرورت دارد یا خیر، اظهار کرد: به لحاظ جمعیت شناختی چند همسری در جوامعی اتفاق می‌افتد که نسبت جنسی به نفع زنان باشد یعنی تعداد زنان جامعه بیشتر از مردان باشد که در حال حاضر نسبت جنسی در جامعه ما ۱۰۳ به ۱۰۰ است بدین معنا که در مقابل هر ۱۰۰ زن ۱۰۳ مرد وجود دارد و نسبت جنسی در اینجا به نفع مردان است و این از لحاظ علمی و جمعیت شناختی توجیه کننده چند همسری زنان نیست و اگر چندهمسری هم اتفاق بیفتد سیستم چند شوهری باید باشد نه چند زنی.

وی با انتقاد از مطرح کردن چنین موضوعاتی در جامعه افزود: در جامعه ما برتری نسبت جنسی زنان به مردان از نظر تعداد را نداریم و در چنین حالتی پدیده چندهمسری در جامعه ما معنایی ندارد و امروز مردان ما در تامین نیازهای معیشتی اینقدر دچار مشکل هستند که حاضرند همسر اول را هم نداشته باشند و یکی از مشکلاتی که در طلاق وجود دارد بحث تامین نیازهای معیشتی است.

دختران امروز از طرح چندهمسری استقبال نخواهند کرد

این آسیب‌شناس اجتماعی با بیان اینکه طرح چندهمسری در برخی برهه‌های زمانی می‌تواند به عنوان یک راهکار باشد، تصریح کرد: اما به عنوان یک الزام اجتماعی نمی‌تواند مطرح شود و امروز بحران‌های اجتماعی جامعه ما بحران چندهمسری یا تک همسری نیست و طرح این مسئله نوعی انحراف افکار عمومی جامعه است.

وی با اشاره به اینکه ترویج چندهمسری نوعی نگاه ابزاری داشتن به زنان است، اظهار کرد: این نگاه زن را به عنوان ابزاری در خدمت مرد می‌داند تا نیازهای او را تامین کند همچنین در ازدواج‌های چند همسری به ندرت پیش می‌آید که دختران مجرد همسر مردان متاهل دارای همسر شوند.

پدریان با بیان اینکه ترویج این موضوع نمی‌تواند توسعه دهنده امر ازدواج باشد، گفت: زنان ما قادر به زیست مسالمت‌آمیز با همسر دوم نیستند و علاقمند به زندگی با مردی نیستند که همسر دیگری داشته باشد مگر در موارد محدود که زن مشکلات زیستی و فیزیکی داشته باشد و قادر به فرزندآوری یا ارتباط جنسی نباشد.

چند همسری نهاد خانواده را متزلزل می‌کند

وی با تاکید بر اینکه اختیار همسر دوم را اسلام تنها برای موارد اضطرار در نظر گرفته است، افزود: قطعا این موضوع به ثبات خانواده کمک نمی‌کند و حتی یکی از عواملی است که می‌تواند در ساختار نهاد خانواده اختلال ایجاد کند و این نهاد را دچار تزلزل بیشتری کند چرا که نظام خانواده در ایران به اندازه کافی متزلزل است که ترویج چنین تفکری میزان تزلزل آن را بیشتر می‌کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه پدیده ترویج چندهمسری نوعی مد اخباری است، خاطرنشان کرد: این مد به زودی فروکش می‌کند و چندان مورد توجه افراد نخواهد بود چرا که متاسفانه مسئولان و نمایندگان مجلس ما در رشته‌های جامعه‌شناسی، آسیب‌شناسی و علوم اجتماعی چندان آگاهی خاصی ندارند.

وی با بیان اینکه نوع نگرش نسل جدید جامعه ما به خانواده، زن و زندگی تغییر بسیاری کرده است، گفت: نسل جوان امروز ما به ازدواج فکر نمی‌کند و تجربه زیسته فرزندان جامعه ما از زندگی زناشویی تجربه تلخ و عدم آرامش است که برای اصلاح این تفکر باید زیرساخت‌های جامعه شناختی بسیاری ایجاد کرد.

جوانان امروز ما الگوی موفقی از زندگی مشترک ندیده‌اند

پدریان در تشریح این موضوع تصریح کرد: به بیان دیگر خانواده‌های ما خانواده‌هایی هستند که بگومگو و تعارض همسران در آن زیاد است و در پی این رفتارها الگوی مناسبی به فرزندان در مورد ازدواج نداده است.

وی با ابراز تاسف از اینکه موضوعاتی چون کنش‌های عاطفی، عشق و دوست داشتن در زندگی بسیاری از زوج‌های امروزی جاری نیست، افزود: بنابراین افراد مجرد با الگو گیری از والدین خود و چنین زندگی مشترکی خود را علاقمند به داشتن چنین زندگی نمی‌داند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ایجاد تغییر در حوزه‌های نگرشی تغییراتی زمان بر است، اظهار کرد: این تغییرات در یک بازه زمانی شروع و پس از یک بازه زمانی طولانی مدت نتیجه خود را نشان می‌دهد و ما باید برای علاقمندی نسل جوان به زندگی مشترک الگوی موفقی از ازدواج را در اختیار او قرار دهیم.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی باید سیستم آموزش کنش‌های عاطفی را در جامعه ترویج دهد، خاطرنشان کرد: باید مهارت‌های عاطفی و اجتماعی از در سیستم آموزشی جامعه خود بگنجانیم که این امر هم یک فعالیت جامعه‌شناختی و روانشناختی است که یک شبه امکان این امر نیست. کد خبر ۳۹۶۴۲۹

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ماجرای نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرضا

فراروفرارو2 روز قبل
مدیرکل روابط عمومی اداره بهزیستی اصفهان گفت: نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرستان شهرضا هم‌اکنون در شیرخوارگاه این شهر تحت مراقبت قرار دارد. به گزارش برنا؛ محمدرضا عسکریان‌زاده، افزود: این نوزاد در وضعیت سالم و مطلوب قرار دارد و تمامی اقدامات موردنیاز درباره او در حال انجام است. وی از دادن هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و آن را بسته به اعلام مسوولان عنوان کرد. روز گذشته کلیپی مبنی بر رهاشدن یک نوزاد در یکی خیابان‌های شهرضا در جنوب اصفهان منتشر شد. براساس روال قانونی نوزادانی که در سطح معابر و خیابان‌ها رها می‌شوند پس از دریافت حکم قضایی و طی شدن یک دوره زمانی و مطمئن شدن از عدم بازگشت والدین، به خانواده‌هایی که تائید صلاحیت شوند و نوزاد امنیت جانی و روانی داشته باشد، سپرده می‌شوند.

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری1 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر1 روز قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری1 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

نظرها

اخبار بیشتر