بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/افت بی سابقه محبوبیت رئیس جمهور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/افت بی سابقه محبوبیت رئیس جمهور

بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/افت بی سابقه محبوبیت رئیس جمهور

فارسخبرگزاری فارس |
شیب افول محبوبیت روحانی بسیار تند است. هیچ رییس جمهوری در طول تاریخ 3 دهه گذشته، در سال ششم ریاست جمهوری خود، وضعی چنین اسف بار از حیث محبوبیت نداشته است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی با استناد به آخرین نظرسنجی‌های روز سیاسی نوشت:

۱/۱۲ نظرسنجی یک نهاد معتبر دانشگاهی -که از ۱۳۸۸ تاکنون دقت بالایی داشته و اعتبار آن ثابت شده- در مرداد ۹۸ می‌گوید درصد کسانی که به روحانی بسیار علاقمند هستند حدود ۱۰ درصد و درصد کسانی که به او بی علاقه یا بسیار بی علاقه هستند حدود ۴۵ درصد است.

۲/۱۲ به این معنا اکنون در جامعه ایران یک دوقطبی جدید به نام ‘موافق روحانی-مخالف روحانی’ خلق شده که در آن مخالفان بیش از ۴ برابر موافقان هستند. این یک دوقطبی جدید و محصول افول بسیار پرشتاب محبوبیت روحانی است.

۳/۱۲ داده‌ها نشان می‌دهد ۴ عامل تورم، بیکاری، فساد و سوء مدیریت عوامل اصلی نارضایتی مردم از روحانی است. مردم روحانی را به عنوان مقصر مشکلات شناسایی کرده‌اند و او با همه تلاشی که کرده موفق نشده مشکلات را فرافکنی کند.

۴/۱۲ شیب افول محبوبیت روحانی بسیار تند است. هیچ رییس جمهوری در طول تاریخ ۳ دهه گذشته، در سال ششم ریاست جمهوری خود، وضعی چنین اسف بار از حیث محبوبیت نداشته است.

۵/۱۲ شکل گیری این وضعیت برای روحانی و تیم او که سعی دارند از طریق دوقطبی‌های ساختگی مانند آزادی-محدودیت، یا مذاکره-عدم مذاکره یا جنگ- صلح، افکار عمومی را به نفع خود بسیج کنند، خبر بسیار بدی است.

۶/۱۲ دوقطبی آزادی-محدودیت هنوز در جامعه ایران وجود دارد و متمرکز بر مسئله زنان است اما اکنون مسئله اصلی جامعه نیست. دوقطبی مذاکره-عدم مذاکره در نیویورک شکست خورد (البته برنامه امریکا احیای آن است) و دوقطبی جنگ- صلح پس از ماجرای پهپاد امریکایی شانس خود را از دست داده است.

۷/۱۲ طبیعی است که با وضع فعلی روحانی تلاش کند دوقطبی قدرتمند موافق روحانی-مخالف روحانی را با دوقطبی جدیدی جایگزین کند. تداوم روند فعلی کار را در هر انتخاباتی در آینده برای او و اصلاح طلبان سخت خواهد کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

۸/۱۲ روحانی با سخنرانی یزد تلاش برای عوض کردن زمین بازی را آغاز کرد. اما نقطه تمرکز او کاملا اشتباه است چرا که مردم در زمینه مبارزه با فساد قوه قضاییه و آقای رییسی را جدی و صادق می‌دانند و روحانی اعتبار اجتماعی لازم برای مخدوش کردن این روند را ندارد. روحانی با سخنرانی یزد جایگاه خود را در سمت دفاع از فساد تثبیت کرد.

۹/۱۲ با این روند، هر جریانی که دو ویژگی داشته باشد شانس بالایی در انتخابات پیدا می‌کند: ۱-به طور معتبر مخالف روحانی باشد و مردم باور کنند آمده تا بلایی را که در دوره روحانی سر زندگی مردم آمد پایان بدهد ۲-سوژه هراس اجتماعی نباشد و نتوان از آن در ذهن مردم لولو ساخت.

۱۰/۱۲ انقلابیون برای پیروزی نیازمند اجماع به معنای تقسیم نکردن سبد رای خود، دوری از تندروی بی حاصل و تمرین فرهنگی رای دهی لیستی هستند.

۱۱/۱۲ آیا با این وضع پیروزی مخالفان روحانی قطعی است؟ به هیچ وجه. تنها چیزی که با قاطعیت می‌توان گفت این است که اگر روندهای فعلی جامعه حفظ شود آنها شانس بالایی دارند. پس دعوا بر سر حفظ یا به هم ردن روندها و تعادل افکار عمومی خواهد بود.

۱۲/۱۲ نظرسنجی پیشگویی نیست، انتخابات هم شعبده بازی نیست. روندهای اجتماعی تغییر می‌کند. نظرسنجی شدت و جهت تغییرات را در یک لحظه از زمان نشان می‌دهد. اینکه نتیجه چه می‌شود به عمل ما بستگی دارد. نظرسنجی نقطه شروع و جهت حرکت را روشن می‌کند نه نقطه پایان را.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا23 ساعت قبل
واشنگتن پست می‌گوید چند سناتور جمهوری‌خواه دیروز به این نشریه گفته‌اند که با کوتاه و موجز برگزار کردن جلسات استیضاح قصد دارند که از به راه افتادن یک «سیرک سیاسی» جلوگیری کنند. به همین علت هم بسیاری از اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا چگونگی برگزاری جلسات استیضاح و نتیجه پایانی آن را به سرنوشت خود در انتخابات آتی گره خورده می‌دانند. با این حال به نظر می‌رسد نانسی پلوسی، رئیس دموکرات و کهنه‌کار مجلس نمایندگان هر چه داغ‌تر شدن جریان استیضاح ترامپ را یک بازی برد-برد برای حزب خود می‌داند. دلیل دیگر برای خوش‌بینی دموکرات‌ها این است که با استیضاح ترامپ و «گناه‌کار و قانون‌شکن» جلوه دادن رئیس‌جمهوری آمریکا، ممکن است رای‌دهندگان مستقل و حتی بخشی از آرای خاموش، به انتخابات سال آینده به عنوان یک «رای اعتراضی» نگاه کنند و فارغ از توانایی نامزد نهایی دموکرات‌ها برای مقابله با دونالد ترامپ، این رای‌دهندگان تنها برای «نه گفتن به ترامپ» سراغ دموکرات‌ها بروند. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی با دعوت از استیو بنن، استراتژیست سابق کاخ‌سفید و از حامیان جدی ترامپ در میان راست‌گرایان تندرو، به بررسی انتظارات ترامپ از جلسات استیضاح پرداخته است.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
ایسنا/خراسان شمالی امام جمعه بجنورد با اشاره به برگزاری مسابقات کشتی جام باشگاه‌های جهان در بجنورد گفت: برگزاری این مسابقات در ایران نشان از قدرت ایران در شرایط تحریم دارد. وی افزود: این رویداد علاوه بر اینکه نام خراسان شمالی را مدیریت می‌کند، سبب توسعه این استان نیز می‌شود و همچنین موجب نشاط اجتماعی در جامعه و جوانان شود. امام جمعه بجنورد تصریح کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب باید وحدت میان حوزه و دانشگاه عمق بیشتری پیدا کند و گفتمان وحدت حوزه و دانشگاه بر محور بیانیه گام دوم انقلاب قرار گیرد. وی افزود: آن‌ها در آتش اغتشاش سوختند و نتوانستند به اهداف خود برسند در نتیجه در تلاش هستند تا از راه دیگری وارد شوند. امام جمعه بجنورد ادامه داد: اروپا پیاده رو آمریکا است و اگر کشوری مانند فرانسه مدیریت داشت خیابان‌های خود را مدیریت می‌کرد و درخواست‌های به حق مردم خود را پاسخ می‌داد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، جنبش حماس در فلسطین اخبار منتشر شده درباره امکان توافق برای آتش بس طولانی مدت با رژیم صهیونیستی را تکذیب کرد. حماس تاکید کرد این موضوع در دیدار نمایندگان این جنبش با واسطه‌ها در قاهره مطرح نشده است. پس از تنش‌های اخیر میان رژیم صهیونیستی و مبارزان فلسطینی در نوار غزه، خبر‌هایی از اسرائیل منتشر شد که در آن‌ها آمده است، ممکن است میان حماس و تل آویو توافق آتش بس طولانی مدت امضا شود، در این زمینه به نقل از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و نفتالی بنت وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، گفته شد، فرصت‌هایی برای پیشبرد مذاکرات آتش بس به وجود آمده است. در مقابل، حماس چنین اظهاراتی را نوعی تحریک‌گری علیه مواضع این جنبش و برنامه هایش برای مقاومت دانست. مصطفی صواف تحلیلگر فلسطینی می‌گوید آنچه هم اکنون جریان دارد منطبق با تفاهم‌های گذشته است، آنچه هم که درباره آن سخن می‌گویند هیچ ارتباطی به آتش بس و حماس ندارد. موضع حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی، همچنان همان چیزی است که پیش از آن، بدان متعهد بوده‌اند. در این زمینه، شاهد تعهد جدید در برابر طرحی خاص نیستیم.

نظرها

اخبار بیشتر