برای حلال یا حرام بودن موسیقی مبارزه نکردیم/ آنچه موسیقی را به ابتذال کشانده، کلام است/ موسیقی به خودی خود مبتذل نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

برای حلال یا حرام بودن موسیقی مبارزه نکردیم/ آنچه موسیقی را به ابتذال کشانده، کلام است/ موسیقی به خودی خود مبتذل نیست

ایلناخبرگزاری ایلنا |
چنگیز حبیبیان درباره ارتباط ملودی‌های پاپ با نوحه‌ و مداحی می‌گوید: به نظرم هیچ ایرادی ندارد، مداحان از ملودی‌های پاپ استفاده کنند، زیرا موسیقی به کلام کمک می‌کند. دستگاه‌ها و نواهای تلاوت نیز بر اساس موسیقی شکل گرفته‌اند. یعنی در واقع قاری قرآن باید با مقوله موسیقی و دستگاه‌ها و نواهای مرتبط آشنا باشد.

برای حلال یا حرام بودن موسیقی مبارزه نکردیم/ آنچه موسیقی را به ابتذال کشانده، کلام است/ موسیقی به خودی خود مبتذل نیست - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، چنگیز حبیبیان در دهه هفتاد به جمع فعالان موسیقی پیوست. او در سال ۱۳۶۶ به رادیو معارف رفت و نزد حسین صبحدل و محمدحسین جعفری فعالیت خود را آغاز کرد و سپس در اوائل دهه هفتاد یعنی سال ۱۳۷۳ همکاری خود را با مرکز موسیقی صداوسیما آغاز کرد.

«نغمه‌های عاشورایی» اولین آلبوم حبیبیان است که در سال ۱۳۷۶ منتشر شده. «همسفر» به آهنگسازی شادمهرعقیلی و محمدرضا چراغعلی نخستین آلبوم پاپ حبیبیان است که در سال ۱۳۷۸ تولید شده. «دلسپرده»، «ترانه‌ بارون»، «عطش باران»، «شب عاشق»، «قصه دیدار»، «لحظه دیدار»، «گلشن راز» و «فراموشم نکن» نیز دیگر آلبوم‌های این خواننده هستند.

به اعتقاد حبیبیان؛ آنچه موسیقی را به ابتذال می‌کشاند کلام است. گفتگوی ایلنا با این خواننده را در ادامه می‌خوانید.

شما در دهه هفتاد کار در زمینه پاپ را شروع کردید. از آن زمان تا امروز چه اتفاقاتی افتاده است؟

در آن مقطع ما برای حلال یا حرام بودن موسیقی مبارزه نکردیم، زیرا در جایگاهی نبودیم که در این‌باره اظهارنظر کنیم و همچنان هم در آن جایگاه نیستیم. اما آنچه که به نظر می‌رسد این است که برخی مسائل با گذشت زمان حل شده‌اند. این روند درباره موسیقی نیز وجود داشته و باعث نرمش‌هایی شده است. به هرحال موسیقی یکی از هنرهای پرمخاطب است و به قول استاد فریدون شهبازیان موسیقی به خودی خود نمی‌تواند مبتذل باشد.

پس چه چیزی باعث به ابتذال موسیقی می‌شود؟

آنچه موسیقی را به ابتذال می‌کشاند کلام است. کلام یکی از مقولات بسیار مهم است که از ابتدا تاکنون حائز اهمیت بوده و پیشینیان نیز بر آن تاکید داشته‌اند. کلام حتی در عرصه‌های دیگر نیز مهم و با اهمیت است. سخنرانان، گویندگان، مجریان، خطبا نیز مقوله کلام را جدی می‌گیرند.

از دهه هفتاد به این‌سو در بخش کلام ضعف‌هایی ایجاد شده و هنرمندان عرصه موسیقی در این بخش ضعیف عمل کرده‌اند و در حال حاضر نیز این کاستی همچنان وجود دارد. به اعتقاد من اگر مقوله کلام را جدی بگیریم و کیفیت اشعار و ترانه‌ها را بالا ببریم بخشی از مشکلات کیفی آثار پاپ و دیگر گونه‌ها حل خواهد شد. این را هم بگویم از آن مقطع تاکنون اتفاقات عدیده‌ای نیز در بخش موسیقی رخ داده است. به طور مثال از برهه‌ای به بعد موسیقی الکترونیک مورد توجه قرار گرفت و اتفاقا کارهای خوبی در این زمینه تولید شد و این روند همچنان ادامه دارد.

متاسفانه ادبیات موسیقایی و کلامی ما طی این سال‌ها به دختربچه‌ها و پسربچه‌های نوجوانی که به درستی راهنمایی نشده‌اند و آموزش ندیده‌اند، ‌ سپرده شده است. منظورم این نیست که آن افراد آگاهی ندارند و اگر چنین است ما به آنها آگاهی درست نداده‌ایم. از سویی رسانه‌ها نیز برای حل این معضل تلاشی نکرده و نمی‌کنند.

شاید علت اصلی این است که ادبیات را نادیده گرفته‌ایم.

بله ادبیات اساس و پایه شعر و ترانه است. این را هم بگویم که اغلب نوجوان‌ها و جوان‌هایی که پا به عرصه دانشگاه می‌گذارند، بعدها که سنشان بالاتر می‌رود، متوجه کاستی‌های خود خواهند شد و از اینکه در نوجوانی فلان آثار را گوش می‌داده‌اند تعجب خواهند کرد. آنچه که مسلم است این است که آن نوجوان‌ها و جوان‌ها در حال زندگی می‌کنند اما آسیب‌ها را بعدها متوجه می‌شوند.

البته در حال زندگی کردن خیلی خوب است، اما شرایطی دارد. نه اینکه هرچه را به خورد ما دادند، بینیم و بشنویم. از طرفی به طور کلی سرعت و ریتم زندگی مردم بالاتر رفته و این تعجیل، زمان تولید آثار را کوتاه‌تر کرده است. قاعدتا تولید آثار در مدت زمان خیلی کوتاه کیفیت آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از سویی دیگر، طی سال‌های اخیر موسیقی الکترونیک به کمک موسیقی آنالوگ آمده و همین اتفاق مدت زمان تولید آثار کوتاه‌تر کرده است. به هرحال وفور ابزار و ادوات نرم‌افزاری و دستگاه‌های مختلف همچنین عمومیت یافتن اینترنت به عنوان رسانه‌ای همگانی کم و کیف تولید و انتشار آثار را تخت تاثیر قرار داده است. در کل با وجود شرایط فعلی، منطقی و طبیعی است که سرعت تولید بالاتر برود و چه بخواهیم چه نخواهیم این اتفاق رخ داده است. مثلا اگر در گذشته تولید یک اثر یک هفته زمان می‌برده، حال همان اثر دو روزه ضبط می‌شود و به مرحله انتشار می‌رسد. طی این روند شخصی که برای تولید اثری، یک هفته زمان می‌گذاشته، حال همان زمان را به تولید دو یا چند اثر اختصاص می‌دهد. بنا به همین دلایل است که تعداد تولیدات آثار مختلف موسیقایی به شدت افزایش یافته است.

به نظرتان این رویه در همه کشورها وجود دارد؟ ‌

به نظرم کشورهای دیگر نیز فارغ از حلال یا حرام بودن موسیقی، چنین رویه‌ای دارند. به هرحال موسیقی خوب و بد همیشه وجود داشته و اینگونه نیست که کاستی‌ها و ضعف‌ها، محدود به کشور ما باشد. در حال حاضر دیگر حلال و حرام بودن موسیقی برای ما موضوعی حل شده است و اگر توجه کنید انواع آثار در ایران تولید می‌شود. در حال حاضر وزارت ارشاد به هر نوع موسیقی مجوز می‌دهد و انواع کنسرت‌ها روی صحنه می‌روند.

خبری: اخبار فرهنگی و هنری روز

می‌توان گفت وزارت ارشاد و نهادهای مرتبط در این تنزل سهیم هستند.

به هر حال نهادهای ذیربط باید قدری در شیوه نظارت‌ها جدی‌تر باشند و به دور از روابط و غرض‌ورزی به انتخاب آثار بپردازند و طی روندی مشخص به آثار مجوز دهند. در نهایت ما و مسئولان باید خوراک مردم و مخاطبان را بشناسیم و طبقه‌بندی‌ها و رنج سنی را مدنظر قرار دهیم.

اشعار کلاسیک چقدر در موسیقی پاپ مورد توجه قرار گرفته‌؟

قرار نیست که همه به خواندن اشعار کلاسیک شعرای مطرح بپردازند، زیرا پرداختن به آثار شعری بزرگانی چون حافظ و مولانا به شناخت نیاز دارد که من نیز در این زمینه آن شناخت و تخصص لازم را ندارم. شاید اشعار این بزرگان را بخوانم، اما رسیدن به آن شناخت و معرفت لازم که به درک مفهوم و مضمون درست منتهی می‌شود، کار راحتی نیست. به اعتقاد من پرداختن به آثار شعرای کلاسیک محدود به افراد خاصی است و باید اینطور باشد؛ زیرا برای خواندن شعری از حافظ یا مولانا باید حافظ‌شناس و مولاناشناس باشیم.گرچه فکر می‌کنمبهتر است ترانه‌های مفاخر معاصرمان را مورد توجه قرار دهیم.

شما با آقای فریدون شهبازیان هم همکاری داشته‌اید.

حدود سال ۱۳۷۷ بود که آلبوم «همسفر» را تولید کردم. در آن اثر با استادی مثل سهیل محمودی همکاری کردم و آقای شهبازیان به عنوان ناظر حضور داشتند. به طور کلی دو سه آلبوم من با نظارت ایشان تولید و منتشر شده است. آقای شهبازیان کلام را خیلی خوب می‌شناسند و از دانش بالایی برخوردارند.

فکر می‌کنید هم‌نسلان‌تان چقدر در بروز کاستی‌های موجود موثر بوده‌اند؟

بی‌شک عقب نشستن نسل ما باعث شده دیگران به میدان بیایند. نمی‌توانیم کنار بایستیم و انتظار داشته باشیم با نشانه‌گیری درست به هدف بزنیم. واقعیت این است که ورود ابزار و نرم‌افزارها در ابتدا باعث شد من و هم‌نسلانم تا حدودی سر درگم شویم. ضبط آثار ما توسط دستگاه‌های آنالوگ انجام می‌شد و از مقطعی به بعد فرمت و رویه تولید عوض شد. آشنایی آهنگسازان ما با مقوله دیجیتال مقداری زمان برد. همان چند سال وقفه باعث شد تعداد زیادی از علاقمندان و هنرجویان آن سال‌ها پا به عرصه حرفه‌ای بگذارند که البته در میان آنها خوانندگان و آهنگسازان و نوازندگان کاربلد نیز وجود داشتند.

خوانندگان دهه هفتاد و هشتاد تمایلی به تولید آثاری هم‌راستا با سلیقه مخاطبان امروز نداشتند و ندارند. چرا؟

آنچه درمورد من و هم‌نسلانم وجود دارد این است که ما نمی‌توانیم بدون توجه به جایگاه‌مان، ‌ فرمت و آنچه که در شخصیتمان وجود دارد را تغییر دهیم. موافقم که نحوه تنظیم‌ها باید به روز باشد و باید از سمپل‌های جدید استفاده کنیم؛ اما قطعا انتخاب ملودی‌ها باید درخور شخصیت و کاراکتر خودمان باشد و در این میان شأن مخاطب نیز باید مورد توجه قرار گیرد. سن و سال نیز به نوعی اهمیت دارد به طور مثال من دیگر جوانی بیست ساله نیستم که آثاری برای آن سن و سال بخوانم. چه بسا اگر به خواندن چنین آثاری بپردازیم مردم و مخاطبان آن را نمی‌پذیرند و در نهایت نتیجه‌ای معکوس خواهیم گرفت.

خانواده‌‌تان و اینکه جدتان عاشیق بوده و پدرتان در زمینه موسیقی مذهبی فعال بوده، چقدر در سلیقه شما در موسیقی موثر بوده است؟

پدربزرگم عاشیق بود و همواره می‌نواخت و می‌خواند و پدرم نیز از مداحان به‌نام دوره خود بود. از پدرم تاثیر بسیاری گرفته‌ام. ایشان به من می‌گفت آثار سخیف و سطحی نخوان و به تولید آثار قابل دفاع بپرداز. در ابتدا جامعه مداحان نسبت به من موضع گرفتند که چنگیز حبیبیان پا به عرصه موسیقی گذاشته است اما امروز بسیار ی از مداحان به عرصه موسیقی می‌آیند و حتی از موسیقی کمک می‌گیرند که به نظرم اتفاق درستی است.

چرا مداحان از ملودی‌های موسیقی پاپ استفاده می‌کنند؟

به نظرم هیچ ایرادی ندارد، زیرا موسیقی به کلام کمک می‌کند. حتی در تلاوت قرآن نیز از موسیقی کمک گرفته می‌شود. دستگاه‌ها و نواهای تلاوت نیز بر اساس موسیقی شکل گرفته‌اند. یعنی در واقع قاری قرآن باید با مقوله موسیقی و دستگاه‌ها و نواهای مرتبط آشنا باشد. دوستانی دارم که قاری قرآن هستند و فارغ‌التحصیل موسیقی هستند و فقط در زمینه تلاوت فعالیت می‌کنند. بنابراین هیچ ایرادی ندارد که مداحان با استفاده از موسیقی به نوحه‌خوانی بپردازند. طی این روند موسیقی به کمک کلام آمده و باعث شده آثار نافذتری تولید شوند.

کار تازه‌ای دارید؟

دو کار جدید خوانده‌ام که یکی از آنها ترکی و دیگری فارسی است. اثر ترکی‌ام «فانی» نام دارد که کلام آن ترکی استانبولی و بسیار زیباست و آن را بازخوانی کرده‌ام. اثر دیگرم فارسی است و در وصف امام زمان (عج) است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سومین همایش کاردیوانکولوژی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از نماز جمعه تهران تا سیل سیستان

صدا و سیماصدا و سیما46 دقیقه قبل
از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید.

همت مردم در احیای بناهای تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این آثار نیاز به مرمت دارند و اینبار شهروندان آستینها را برای مرمت بالا زدند و حمام قدیمی تهران را مرمت کردند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نمونه مهندسی ماهواره ملی «ظفر» در دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده که با فناوری‌های پیشرفته‌تر نسبت به ماهواره نوید، قابلیت عکسبرداری رنگی با قدرت تفکیک بهتر از ۸۰ متر را دارد. این ماهواره پس از ماهواره «نوید»، به عنوان دومین پروژه فضایی در دستور کار دانشگاه علم و صنعت قرار گرفته است. به گفته دکتر بلندی رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت، مقایسه این دو ماهواره نشان می‌دهد که فناوری دوربین‌ها در ماهواره ظفر، ارتقای ۵ برابری یافته و دو برابر شدن دقت کنترل و افزایش بیش از ۱۵ برابری نرخ ارسال داده‌های تصویری از دیگر مزایای ماهواره ظفر است. دکتر بلندی افزوده است: این ماهواره مجهز به دوربین‌های رنگی و قادر به تصویر برداری از سطح زمین است و ۳۰۰ درصد نسبت به ماهواره نوید در وضع بهتری قرار دارد و دارای سیستم کنترل پیشرفته‌تری نیز است. تصاویر ماهواره ظفر می‌تواند در پایش ذخایر نفت، معادن، بررسی جنگل‌ها، بررسی زمین‌های شور و قلیایی، بررسی امراض و آفات گیاهی و استفاده از تصاویر در جهت بررسی بحران‌های طبیعی به کار برده شود.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای اسحاق جهانگیری صبح امروز در همایش ملی گرامیداشت هفته شورا‌های آموزش و پرورش که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با تأکید بر اینکه شورا‌های آموزش و پرورش باید خود را مسوول آموزش و پرورش استان‌ها بدانند، گفت: در نخستین فرصتی که قانون اساسی اصلاح می‌شود، باید موضوع نظام مدیریت متمرکز مورد توجه و اصلاح قرار بگیرد. وی افزود: امروز به محض تفویض اختیار به استان‌ها، از سوی وزرا اعلام می‌شود که از آنجایی که وزیر در برابر رئیس جمهوری و مجلس پاسخگو است، این تفویض اختیار امکان پذیر نیست. این در حالیست که ایران کشور بزرگی است و به طور مثال یک وزیر نمی‌تواند از تهران برای فلان جاده در فلان منطقه کشور تصمیم گیری کند. آقای جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود به عضویت ۱۷ دستگاه در شورای آموزش و پرورش استان‌ها اشاره کرد و گفت: همه این دستگاه‌ها باید در کنار خیرین، سرمایه گذاران و علاقه‌مندان به کار‌های توسعه‌ای به آموزش و پرورش کمک کنند. سرمایه گذاران و خیرین بدانند هیچ کاری قابل قبول‌تر از کمک به آموزش و پرورش نیست.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی کانون، «سایبانی برای زمین» نوشته حمید نوایی لواسانی و «روح عزیز» نوشته مینو کریم‌زاده هر دو از مجموعه «رمان نوجوان امروز» از جمله کتاب‌هایی هستند که در این روز رونمایی می‌شود. همچنین کتاب‌های «یک آدم نقاشی کن!» نوشته فریبا کلهر و تصویرگری میترا عبداللهی و «سوار بر باد» نوشته محمد رودگر و تصویرگری هاجر سلیمی‌نمین از دیگر کتاب‌هایی است که در روز ۲۹ دی رونمایی خواهد شد. قرار است این آثار با حضور نویسندگان آن در ساعت ۱۴ روز یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ در فروشگاه محصولات فرهنگی هنری «آفرینش» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی رونمایی شود. هفته گذشته نیز دو عنوان کتاب کودک کانون از مجموعه «قصه‌های مرغک» در فروشگاه آفرینش کانون واقع در شهرک قدس تهران رونمایی شد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

5 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1

فرمانده حشدالشعبی ترور شد+ عکس پیکر فرمانده / تکذیب شد

6 روز قبلرکنا1