از «سگدو» تا «مری پاپینز» | در سالن‌های نمایش پایتخت چه می‌گذرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. فرهنگ
از «سگدو» تا «مری پاپینز» | در سالن‌های نمایش پایتخت چه می‌گذرد

از «سگدو» تا «مری پاپینز» | در سالن‌های نمایش پایتخت چه می‌گذرد

همشهریخبرگزاری همشهری |
پاییز امسال سالن‌های تئاتر پایتخت میزبان نمایش‌هایی است که برخی از آنها پرمخاطب و برخی همچنان در اندیشه جذب مخاطب هستند.

به گزارش همشهری آنلاین، پاییز امسال، بازار خرید بلیت‌های ‌تاتر در تهران گرم شده و سالن‌های بزرگ و کوچک شهر با مضامین و اجراهایی متفاوت، مخاطبان این هنر نمایشی را از هر سبک و سیاق به سوی خود می‌کشاند.«سگدو» در سایه

از «سگدو» تا «مری پاپینز» | در سالن‌های نمایش پایتخت چه می‌گذرد - 1

«سگدو» عنوان نمایشی به نویسندگی «محمد چرم‌شیر» و کارگردانی «عباس غفاری» است که از روز ۱۶ آبان در تالار سایه به صحنه رفته است. این نمایشنامه سال‌ها پیش توسط محمد چرم‌شیر نوشته شده و داستان آن درباره دختر ایرانی‌ست که تصمیم به مهاجرت دارد و قرار است در یک کشور اروپایی پناهنده شود. مضمون این نمایش حول کابوس‌های این دختر می‌‌چرخد. به گفته کارگردان «سگدو» اتفاقات این نمایش در امروز ما می‌گذرد.

این روزها با افراد بسیاری مواجه هستیم که تصمیم به مهاجرت دارند اما برخی از آنها پس از مهاجرت حس می‌کنند هویت خود را از دست داده‌اند. از آنجا که این نمایش فضای کابوس‌گونه‌ای دارد و مخاطب شاهد کابوس‌های شخصیت اصلی است، سبک و شیوه اجرای آن سورئالیستی است. این نمایش هر روز غیر از شنبه‌ها ساعت ۱۸ به مدت ۷۰ دقیقه میزبان علاقه‌مندان تئاتر است. «مرتضی آقا حسینی»، «زهره رستمی»، «محمدرضا صولتی»، «سروش طاهری» و «آیه کیان‌پور» بازیگران این نمایش هستند.«پارتی» دخترانه در تاتر شهر

در همین تالار سایه، نمایش دیگری با نام «پارتی» به نویسندگی و کارگردانی «آرش عباسی» از ۱۹ آبان به روی صحنه رفته است. این نمایش روایت‌گر قصه ۳ زوج است که شبی در یک مهمانی جمع شده‌اند و بازی را با تلفن‌های همراه خود شروع می‌کنند که زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این نمایش با نگاهی رئال به معضلات نسل امروز می‌پردازد. در واقع نمایش «پارتی» در رابطه با روابط آدم‌هاست. در این نمایش هر روز ساعت ۲۰ به مدت ۶۰ دقیقه پذیرای دوست‌داران تئاتر است، «مهسا باقری»، «شقایق پورحمدی»، «مسعود روستا»، «محمد عسگری»، «شیوا مکی‌نیان» و «علی نجفی» به عنوان بازیگر حضور دارند.جادویی به نام «مری پاپینز»

نمایش موزیکال «مری پاپینز» به کارگردانی «احمد سلیمانی» و حضور چهره‌هایی مانند «بهنوش طباطبایی»، «مهراوه شریفی‌نیا»، «احسان کرمی» از ابتدای آبان در تالار وحدت روی صحنه رفته است. این اجرا اقتباسی آزاد از مجموعه داستان‌های مری پاپینز نوشته «پاملاتراورس» با ترجمه «احمد کولیوندی» و ترانه‌سرایی و دراماتورژی «محمدرضا کوهستانی» است. مری پاپینز قصه‌ی ماجراجویی‌های هیجان‌انگیزی است که در خانواده بنکس و با حضور پرستاری به نام مری پاپینز اتفاق می‌افتد.

آقای بنکس و همسرش در جستجوی پرستار جدیدی برای ۲ فرزند کوچک خود هستند. بچه‌ها همه پرستارها را از خانه بیرون می‌رانند تا نوبت به مری پاپینز می‌رسد اگرچه ظاهراو نیز مانند یک زن عادی به نظر می‌رسد اما در حقیقت او یک جادوگر خوش‌ذوق است که قصد دارد به اوضاع نابسامان این خانه، کمک کند و نه تنها بچه‌ها بلکه همه اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تا چند دقیقه‌ ابتدایی نمایش، تماشاگر گیج و منگ است اما این آغاز دلسردکننده پس از چند دقیقه رنگ می‌بازد و دکورهای عظیم و متحرک، تماشاگر را محو تماشای صحنه می‌کند.

«بهنوش طباطبایی» با بازی و انرژی که از خود در صحنه به جای می‌گذارد، وقتی روی سن حضور دارد، آنجا را متعلق به خود می‌کند. آوازها و حرکات موزون در نمایشنامه مری پاپینز به فیلم اصلی وفادار مانده و برای تماشاگران آشنا به نسخه اصلی، خاطره خوبی را تداعی می‌کند. مری پاپینز هر روز ساعت ۱۸:۳۰ به مدت ۶۰ دقیقه پذیرای علاقمندان است. «آرمین رحیمیان» و همراهی بیش از ۱۰۰ هنرمند گروه حرکت و بخش آوازی از دست‌اندرکاران این پروژه موزیکال نمایشی هستند.اسطوره مده‌آ در «هیچکس رو محکم بغل نکن»

«هیچکس رو محکم بغل نکن» به نویسندگی «محمدجواد سجادی» و «فاطمه کاظمی» و کارگردانی «محمدجواد سجادی» از هنرمندان تئاتر شهر اصفهان از روز ۱۶ آبان در کارگاه نمایش اجرای خود را آغاز کرده است. نگار و مهرداد دانشجویان رشته تئاتر هستند که در جریان فعالیت‌های هنری خود به یکدیگر علاقمند می‌شوند. همزمان با اوج گرفتن این عشق، کم‌کم رابطه دچار بحران می‌شود. این نمایشنامه با نگاهی به مده‌آ، اثر «ژان آنوی» نوشته شده است و به نوعی سرگذشت اسطوره‌ای مده‌آ در جهان معاصر ما ایرانیان است. در این اثر نمایشی که هر روز ساعت ۱۸ به مدت ۷۰ دقیقه روی صحنه می‌رود، «ابوالفضل صفوی»، «فاطمه کاظمی» و «عرفان آیتی» به عنوان بازیگر حضور دارند.ردپای بیضایی در «جنگ‌نامه غلامان»

نمایش «جنگنامه غلامان» به نویسندگی «بهرام بیضایی» و کارگردانی «محسن حسینی» نیز که از روز ۱۸ مهر در تالار قشقایی روی صحنه رفته تا روز ۲۴ آبان‌ به اجرای خود در این تالار ادامه می‌دهد. مضحکه «جنگ‌نامه غلامان» اثر «بهرام بیضائی» درباره ۳ سیاه به نام‌های «الماس»، «مبارک» و «یاقوت» است که به خدمت ارباب خود یا به روایت نویسنده «پهلوانان پوشالی» یعنی ببرازخان، شیرباش خان و اژدرخان در آمده‌اند تا از سطل‌های آب آنها در نبودشان، نگهداری کنند. چراکه این پهلوانان دن‌کیشوت‌ وار با دشمنان خیالی خود در جنگ، نبرد و هراسند.

زبان سنگین از ویژگی‌های خاص نمایشنامه‌های بیضایی است. زبانی که به گفته خود او زبان صحنه بوده و از زبان عامیانه مردم دور است. با توجه به اینکه این زبان آهنگین، وزن و قافیه دارد و این موضوع دخل و تصرف در متن را ناممکن می‌کند. گروه اجرایی آشنا به شعر کلاسیک، بازی قابل توجهی را از خود نشان می‌دهند. در این نمایش که هر روز ساعت ۱۸ با مدت زمان ۸۰ دقیقه روی صحنه می‌رود «مرجان صادقی»، «فاطمه صارمی»، «الهه مونسی»، «شقایق سرسختی»، «مریم آشوری» و «لیلی جنیدی» به عنوان بازیگر حضور دارند.«برگشتن» پس از ۹ سال

از «سگدو» تا «مری پاپینز» | در سالن‌های نمایش پایتخت چه می‌گذرد - 11

نمایش «برگشتن» نوشته «خیرالله تقیانی‌پور» و کارگردانی «حسین مسافرآستانه» که از ۸ آبان در تالار چهارسوی تاترشهر اجرای خود را آغاز کرده تا روز ۲۹ آبان، ساعت ۱۹:۳۰ به مدت ۶۰ دقیقه و به اجرای خود ادامه می‌دهد. «برگشتن» نمایشی با مضمون اجتماعی ومحوریت وضعیت امروز خرمشهر است. این نمایش نگاهی به ارتباطات اجتماعی امروز جامعه دارد. حسین مسافرآستانه بازیگر و کارگردان تئاتر که سال ۸۹ نمایش «تمام صبح‌های زمین» را در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه برده بود هم‌اکنون بعد از ۹ سال دوری از کارگردانی تئاتر، با نمایش «برگشتن» به صحنه برگشته است. «فرید قبادی»، «شیرین بینا»، «مجید رحمتی»، «علی غابشی»، «فاطمه رادمنش»، «ابتسام بغلانی»، «ماهان عابدی»، «طاها عابدی» و «پونه شاملو» بازیگران این نمایش هستند.«تالاب هشیلان»

نمایش «تالاب هشیلان» به نویسندگی و کارگردانی «نوشین تبریزی» از ۱۸ مهر در تالار قشقایی تاتر شهر اجرای خود را آغاز کرده است. تالاب هشیلان با نگاهی رئالیستی به موضوعات اجتماعی زمان حاضر می‌پردازد. رابطه‌ای که از جز به کل شکل می‌گیرد و می‌توان آن را از خانواده به اجتماع تعمیم داد. ماجرا از ابراز عشق سالومه به پسرخاله‌اش شروع می‌شود. عشقی که به سرانجام نمی‌رسد. اجرای این نمایش که با منطق رئالیستی پیش می‌رود و فرم پیچیده‌ای ندارد تا ۲۴ آبان، ساعت ۲۰ به مدت ۷۰ دقیقه ادامه دارد. «نوشین تبریزی»، «افشین سلیمان‌پور»، «مسعود شاکرمی»، «یعقوب صباحی»، «محمد صدیقی‌مهر»، «آیه کیانپور» و «اتابک نادری» بازیگران این نمایش هستند.

کد خبر ۴۶۲۶۷۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، یلدا جبلی از فیلمسازان جوان سینمای ایران که برای اولین‌بار در جایگاه انتخاب فیلم‌های جشنواره فیلم فجر قرار گرفته درباره حضور خود و همچنین پتانسیل جشنواره فیلم فجر گفت: بیشتر فیلمسازان این امید را دارند که جشنواره فجر بهترین‌ها را انتخاب کند. وی در همین راستا خاطرنشان کرد: فیلم‌های خوب فارغ از اینکه سازنده آن چه کسی است. شانس حضور در جشنواره را داشته باشند و فیلمساز پیشکسوت و یا فیلمساز جوان فیلم‌اولی همگی صرفا براساس کیفیت اثر انتخاب شوند. تصور می‌کنم آنچه که همه توقع دارند نیز همین باشد. بیشتر بخوانید: برای آشنایی با ۳۵ فیلمی که راهی جشنواره فیلم فجر می‌شوند اینجا کلیک کنیدانتهای پیام/

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
فارسفارس11 ساعت قبل
در واقع این ربات همان کاری را انجام می‌دهد که در زمان وقوع رعد و برق رخ می‌دهد و نتیجه آن انتقال انرژی زیاد به گیاهان هرز است که آنها را از بین می‌برد. یک شرکت نوپای انگلیسی به نام اسمال ربات این ربات خودران را اختراع کرده و می‌گوید این محصول بدون نیاز به دخالت انسان گیاهان هرز را از بین می‌برد. این ربات که تام نامگذاری شده می‌تواند در یک روز زمینی به مساحت ۲۰ هکتار را از گیاهان هرز پاکسازی کند. این ربات برای کاشت دقیق دانه و تهیه نقشه‌ای از زمین کشاورزی پس از این کار نیز قابل استفاده است. ربات مذکور از سال ۲۰۲۱ به صورت تجاری در بازارهای جهانی عرضه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
به گزارش مشرق، بیست و دومین نشست ملی اقتصاد و رسانه، چهارمین دوره از سلسله نشست‌های علمی و تخصصی پدافند رسانه‌ای و سومین کرسی آزاد اندیشی با عنوان «جنگ‌های رسانه‌ای و تغییر رفتار مخاطبان» چهارشنبه بیستم آذرماه در فرهنگ سرای رسانه برگزار می‌شود. این نشست‌های علمی با رویکرد «حل مسئله و تولید راهکارهای بومی» و با محورهای علمی جنگ رسانه‌ای، مبارزه رسانه‌ای با فساد سازمانی، تهاجمات رسانه‌ای و هنجارسازی سوءرفتارها با حضور استادان و صاحب نظران این حوزه و دانشحویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارتباطات علوم اجتماعی و مدیریت رسانه دایر می‌شود. سازمان پدافند غیرعامل کشور، دبیرخانه پدافند رسانه‌ای و انجمن علمی مدیریت رسانه و علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند برگزارکنندگان این نشست‌های ملی و تخصصی بوده که از همراهی فرهنگ سرای رسانه، گروه مدیریت رسانه و دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات بهره مند هستند. این نشست علمی چهارشنبه ۲۰ اذر ماه ساعت ۱۵ در فرهنگ سرای رسانه برگزار می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
دبیر اجرایی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» با اعلام این خبر گفت: اعضای هیات داوران بخش رمان و داستان بلند جایزه «جلال» در جریان بررسی آثار این بخش، کتاب «پس از بیست سال» نوشته «سلمان کدیور» را به خاطر کوشش موثر در زمینه دراماتیک کردن تاریخ و وقایع دینی و هویتی، شایسته تحسین دانسته و پیشنهاد تجلیل از این نویسنده و اثر ادبی او را به دبیرخانه این جایزه ارائه دادند. رمان «پس از بیست سال» روایتی است تاریخی در صدر اسلام که از دوران امام علی (ع) آغاز و به پس از حادثه عاشورا ختم می‌شود. مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» ساعت ۱۵ شنبه، ۲۳ آذرماه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران با معرفی برگزیدگان این دوره برگزار خواهد شد.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
پیکر تورج شعبانخانی هنرمند پیشکسوت موسیقی پاپ ایرانی و خالق ترانه «بهار بهار» چهارشنبه ۲۰ آذرماه از مقابل تالار وحدت تشییع می‌شود. به گزارش خبر فوری به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، پیکر تورج شعبانخانی از خوانندگان و آهنگسازان پیشکسوت موسیقی، ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه ۲۰ آذرماه از مقابل تالار وحدت تشییع می‌شود. تورج شعبانخانی علاوه بر خوانندگی آثار متنوع و متعدد در سبک موسیقی پاپ، در حوزه آهنگسازی و ترانه‌سرایی نیز به صورت جدی فعال بود و برای خوانندگان مطرح این ژانر موسیقی آثاری ماندگار خلق کرد. شعبانخانی ۱۵ بهمن ۱۳۲۹ در تهران به دنیا آمد و هجدهم آذرماه ۹۸ در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

نظرها

اخبار بیشتر