رقابت زنده باشد افشاگری ادامه دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
رقابت زنده باشد افشاگری ادامه دارد

رقابت زنده باشد افشاگری ادامه دارد

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 - شهروندان اندوهگین و ناراحت ایران زمین در سالهای اخیر به دلایل گوناگون به ویژه فساد اقتصاد دولتی ، تحریم و سیاستهای نادرست اقتصادحکومتی قدرت خرید خود را از دست داده و نگران آینده هستند اما دست کم از اینکه دو مقام ارشد اداره کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم رو در روی هم ایستاده و هرکدام می خواهند فساد بیشتری افشا شود خرسندند.

مردم ایران از سوی دیگر اما دلشکسته و بال شکسته شده و حسرت می‌خورند چرا ایران با این بلای بزرگ فساد همزیستی مسالمت آمیز داشته است. چرا این اتفاق افتاده و چگونه شده است که سران دوقوه از سه قوه با گرایش‌های گوناگون سیاسی از دیگری می‌خواهند برای شفافیت درمبارزه با فسااد کمک کنند. به نظر می‌رسد این اتفاق این روزها را باید به مقوله شریف رقابت نسبت داد. رقابت برای کسب قدرت بیشتر و نگهداری قدرت موجود میان رییسی و روحانی و دنباله‌های آنها برای ایرانیان یک نعمت شده است تا بخش هایی از آلودگی اقتصاددولتی و دستهای آلوده و فسادساز برای جامعه معلوم شوند. مقوله شریف اما درجای دیگری نیز به کمک ایران آمد است و آن رقابت میان آمریکا و چین از یک سو، میان آمریکا و روسیه از سوی دیگر و میان آمریکا و اروپا از سوی سوم است. رقابت اقتصادی میان کشورها برای به دست آوردن بازار ایران نیز به کمک آمده و اجازه می‌دهد ایران هنوز بتواند از بازار جهانی خرید کند و کمبودهای خود را برطرف کند و هنز بتواند اندکینفت بفروشد.

شجاعت، عدالت، آزادی و انصاف از مقوله‌های گرانسنگی‌اند که جامعه انسانی آرزومند جاری شدن آنهاست تا نوع انسان بالنده و در آسایش باشد. در مقابل، مقوله‌هایی مثل عهدشکنی، ستمگری، ترس و جبن و فریبکاری از مقوله‌های ناپسندی‌اند که آدمیان دوست ندارند متصف به آنها شوند.دو دسته از مقوله‌های یاد شده برای اثبات شرافت و رذالت خود چندان نیاز به اثبات ندارند و تصور آنها به تصدیق اهل نظر و حتی توده مردم منجر می‌شود. برخی مقوله‌های شریف دیگر هستند که نیاز به اثبات دارند و عیار آنها روزی به چشم می‌آید که رذیلت‌های ضد آنها به جامعه آسیب بزند. مقوله رقابت شاید در زمره دسته اخیر جای بگیرد که اثبات مزیت، برتری و نیروی پیش‌برنده آن در جایی که انحصار بیداد می‌کند آشکارتر می‌شود. تجربه جامعه‌های بشری بویژه در دوران معاصر نشان می‌دهد آن دسته از سرزمین‌ها و ملت‌ها که به مقوله رقابت در حوزه‌های گوناگون اهمیت واقعی داده و آن را در هر اقدامی در صدر اولویت‌های عملی قرار داده‌اند پیشرفت کرده‌اند.در مقام مقایسه می‌توان به تحولات آلمان غربی و آلمان شرقی (در زمان حیات) در اروپا و کره ‌جنوبی و کره ‌شمالی در آسیا اشاره کرد. چین قبل از رقابتی شدن اقتصاد با چین دوره مائو و هند دوران پس از ۲۰۰۱ و هند دوران وفاداری به آرمان‌های اقتصاد غیررقابتی نیز قابل توجه است. در همین جامعه ایران می‌توان به رقابت در صنعت لبنیات و انحصار در صنعت اتومبیل‌سازی اشاره کرد. وجود رقابت در صنعت لبنیات موجب شده است که شهروندان با سلیقه‌های متفاوت انواع ماست، پنیر و شیر خریداری کنند و انحصار در صنعت اتومبیل آزادی انتخاب مصرف‌کنندگان را محدود کرده است. مقوله شریف رقابت در هر عرصه‌ای که عینیت پیدا کند موجب ترقی در رشد خواهد شد و این در فرهنگ، در امور اجتماعی و در سیاست نیز مصداق دارد. در جایی که رقابت حاضر باشد و انتخاب آزاد ممکن باشد، همواره پیشرفت به دست می‌آید.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

در شرایطی که انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌مثابه یک رخداد مهم سیاسی در جامعه ایرانی نزدیک‌تر می‌شود، مقوله رقابت اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند. در شرایطی که واجدان شرایط رأی دادن احساس کنند آزادی انتخاب آنها به هر دلیل کم‌دامنه و کم‌عمق شده است و آنها با نوعی انحصار مواجه خواهند شد، در ذهن‌شان امتناع شکل می‌گیرد و در خرج کردن دارایی خود که همان حق رأی است نوعی مقاومت پدیدار می‌شود. انحصار به هر دلیل که ایجاد شود و به هر شکل که به جامعه تحمیل شود، نخستین اثر منفی‌اش کاهش تمایل دارندگان حق رأی برای حضور در بازار است. روزی این بازار ممکن است بازار کالا و پول باشد و روزی دیگر ممکن است بازار انتخابات باشد. درروزها و هفته‌های آینده که شاهد اوج گیری رقابت میان احزاب و گروههای سیاسی برای فتح کرسی‌های مجلس است باید شاهد افشاگری‌های بیشتر باشیم و این یک مزیت برای ایرانیان است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ محرومیت زدایی در دل استان پایتخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل

کاهش قیمت گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: با افزایش کشت گوجه فرنگی در جنوب کشور امروز شاهد کاهش قیمت این محصول در میدان مرکزی هستیم. مصطفی دارایی نژاد افزود: امروز قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در میدان مرکزی بین ۲ تا ۵ هزار تومان است. وی گفت: محصول گوجه کشاورزان بوشهری این روز‌ها برداشت می‌شود و در سراسر کشور در حال توزیع است. دارایی نژاد افزود: از حالا به بعد شاهد کاهش روزانه قیمت گوجه فرنگی هستیم و این روند تا پایان سال ادامه دار است. وی گفت: کشور عراق واردات ۱۷ قلم میوه و تره بار را از ایران ممنوع کرده که گوجه فرنگی هم جزء آن است و به این ترتیب گوجه فرنگی زیادی در کشور دپو خواهد شد. دارایی نژاد افزود: این روز‌ها دولت باید به فکر صادرات و تبدیل گوجه فرنگی باشد تا کشاورزان دچار ضرر و زیان نشوند.

تکذیب معافیت مالیاتی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: این ستاد از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و همه مالیات‌های خود را وفق قانون پرداخت کرده است. سید مصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه این روز‌ها بحث معافیت مالیاتی در رسانه‌ها و مجلس شورای اسلامی داغ شده است افزود: به همین دلیل برخی رسانه‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور به دنبال این هستند که اثبات کنند ستاد اجرایی معاف از مالیات است و مالیاتی پرداخت نمی‌کند. وی با اشاره به تأکید رئیس ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر پرداخت همه مالیات‌های قانونی گفت: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از هیچ معافیت مالیاتی برخوردار نبوده و در زمینه مالیات برعملکرد سود و زیان، مالیات بر حقوق و مزایای کارکنان، مالیات بر نقل و انتقال و املاک، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تمامی مالیات‌هایی که در قانون مالیات مستقیم به آن‌ها اشاره شده، ستاد اجرای فرمان حضرت امام جزو نهاد‌هایی است که هم به موقع و هم دقیق و کامل مالیات خودش را پرداخت کرده است. سیدهاشمی با تأکید بر اینکه رئیس سازمان امور مالیاتی نیز بار‌ها ستاد اجرایی فرمان امام را جزو مؤدیان خوش حساب کشور معرفی کرده است افزود: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص معافیت مالیات‌ها، ستاد می‌توانست آن بخش از هزینه‌هایی که در رابطه با دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز فرهنگی، کمک به درمان بیماران صعب العلاج، کتابخانه‌های عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد، جزء هزینه‌های دستگاه مربوطه خود محاسبه و از شمول مالیات خارج کند، اما ستاد از این قانون تاکنون استفاده نکرده است. وی با بیان اینکه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تاکنون از معافیت‌های قانونی نیز استفاده نکرده است گفت: تاکنون ستاد هزار و ۷۰۶ مدرسه و ۱۲ بیمارستان هزار و صد تختخوابی، ۲۱۰ مرکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور ساخته و همه هزینه‌های بیماران صعب العلاج را تقبل کرده با این حال مالیات اینگونه فعالیت‌ها نیز تمام و کمال پرداخت شده است.

نظرها

اخبار بیشتر