سریال ادامه‌دار دوقطبی‌‌سازی‌های انتخاباتی روحانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
سریال ادامه‌دار دوقطبی‌‌سازی‌های انتخاباتی روحانی

سریال ادامه‌دار دوقطبی‌‌سازی‌های انتخاباتی روحانی

فارسخبرگزاری فارس |
هر رئیس‌جمهوری می‌خواهد دولت را با کارنامه‌ای خوب به رئیس‌جمهور بعدی تحویل دهد و گویا روحانی تصور می‌کند این هدف فقط با شکل‌گیری مجلس «وکیل‌الدوله‌ها» محقق می‌شود.

حوزه احزاب خبرگزاری فارس: باز هم همان حکایت همیشگی. خوب حرف می‌زند و آنقدر تبحر دارد که بتواند صدای عده‌ای را که با پلاکاردهای خود یا شعارهایشان رسیدگی رئیس جمهور کشورشان به مسائل اقتصادی و معیشتی را مطالبه می‌کنند، به راحتی خاموش کند.

تقریبا دو سال به پایان دوازدهمین دوره ریاست جمهوری مانده و هر رئیس جمهوری می‌خواهد به‌خاطر بقای سیاسی خود دولتش را با کارنامه خوبی به رئیس جمهور بعدی تحویل دهد؛ و ظاهرا از نظر رئیس دولت تدبیر و امید، این مهم، فقط با شکل‌گیری مجلسی ممکن است که به قول معروف «وکیل‌الدوله» باشد. به خاطر همین، چند ماهی است که حسن روحانی خودش برای تغییر فضای انتخاباتی به نفع خود دست به کار شده و طبق روال معمول تاکتیک دوقطبی‌سازی را در دستور کار قرار داده است.

*آغاز جنجال‌های انتخاباتی برای ماراتن دوم اسفند

* حمله به نگهبان قانون؛ اولین جرقه دوقطبی‌سازی انتخاباتی

سریال ادامه‌دار دوقطبی‌‌سازی‌های انتخاباتی روحانی - 5

یکی از اولین حملات روحانی برای این دوره انتخابات مجلس به شورای نگهبان قانون اساسی بود. او چهارشنبه ۱۷ مهرماه۹۸ ضمن اینکه گفت «هرچه فیلتر را تنگ‌تر کنیم، نتیجه مثبت‌تری خواهد داشت»، با این جمله که «در انتخابات اولین دوره مجلس شورای نگهبان، این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت ولی بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود»، به نوعی در صدد اعتبارزدایی از این نهاد قانونی برآمد.

* گام دوم؛ حمله به مقاومت انقلابی با ابزار رفراندوم

همچنین روحانی ۲۴ مهرماه ۹۸ ابتدا در یک مقدمه‌چینی سخن حامیان گفتمان مقاومت در مورد نوع مواجهه با دشمن را زیر سوال برده و می‌گوید: «می‌گویند مشکلات ما با جهان راهی جز قدرت نمایی ندارد، باید طرف را بشکنیم و الا آدم نمی‌شود، باید با دشمن مقابله کنیم، اینجا دوئل است یعنی باید بزنیم و بکشیم و کشته شویم».

سریال ادامه‌دار دوقطبی‌‌سازی‌های انتخاباتی روحانی - 9

سپس با طرح مساله رفراندوم که چند سالی می‌شود بصورت مبهم درباره آن سخن می‌گوید، به لزوم همه‌پرسی اشاره کرده و بیان می‌کند که «مسئله تعامل یا عدم تعامل یک مورد است، ده‌ها مورد داریم که دانشگاه‌ها باید به عنوان مسائل استراتژیک وارد شوند، اگر در این مسائل استراتژیک سال‌ها بحث کردیم و به نتیجه نرسیدیم، باید به دنبال همه‌پرسی از مردم برویم».

*حمله به مبارزین علیه فساد با شعار ضد فساد

سریال ادامه‌دار دوقطبی‌‌سازی‌های انتخاباتی روحانی - 12

۱۹ آبان‌ماه ۹۸ هم روحانی به قوه قضائیه تاخت. او که یزد را برای اظهارات جنجالی‌اش انتخاب کرده بود، تصریح کرد: «من در اینجا اعلام می‌کنم و از قوه قضاییه می‌خواهم حالا که با فسادهای میلیونی و میلیاردی برخورد می‌کند مبارزه با فساد چند ده میلیارد دلاری هم برای مردم توضیح بدهد … مبارزه با فساد دانه‌درشت‌ها کجاست؟ گفت: چرا به این پول‌ها رسیدگی نمی‌کنید؟ چند نفر را به دادگاه بردند و تبلیغ و سر و صدا کردند. مردم باید بدانند؛ قضات شریف ما نترسند، دادستان‌های شریف ما نترسند به این جناح آن جناح نگاه نکنند. این پولهایی که امروز اعلام کردم باید برای مردم توضیح دهند. من در سفر به استان‌های مختلف این رقم‌ها را اعلام می‌کنم».

دست آخر هم برای اینکه پیاز داغ این جنجال سیاسی‌اش را که از شبکه خبر سیما پخش زنده می‌شد زیاد کند، سیدمحمد خاتمی را «افتخار ایران و افتخار این دیار (یزد)» خواند تا پروژه دوقطبی‌سازی انتخاباتی را تکمیل کند.

* دوقطبی سازی، نسخه قدیمی مشاورین روحانی

اما این نوع اظهارات آن هم در آستانه انتخابات روشی تکراری‌ هست که مشاوران روحانی در تمام انتخابات‌های این ۶سال گذشته، برای دوقطبی‌سازی به نفع دولت تجویز کرده‌اند.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

*دوقطبی انتخاباتی دانشگاه آزاد یا امنیتی/ دوقطبی تعامل و رفع سایه جنگ یا تقابل با جهان

یکی از سخنرانی‌های جنجال‌برانگیز وی در فضای انتخابات، سخنانش در سوم اردیبهشت‌ماه ۹۶ در جمع مردم قزوین بود. اظهاراتی که به نوعی یادآور سخنان وی قبل از پیروزی در انتخابات سال ۹۲ بود. او در این سخنرانی گفت: «امروز موضوع مهم این نیست که فردی به عنوان رئیس‌جمهور برگزیده می‌شود، بلکه بحث بر سر این است که آیا از امروز به بعد، می‌خواهیم مسیر آزادی بیان را ادامه دهیم یا نه و آیا از امروز به بعد باید باز هم فضای امنیتی به دانشگاه‌ها برگردد یا نه؟ و بحث بر سر این است که آیا امروز فضای جامعه ما باید بازتر شود یا فضای جامعه به گذشته برگشته و بسته گردد. اساس بحث بر سر این است که آیا می‌خواهیم دو مرتبه تقابل با جهان آغاز شده و سایه شوم جنگ به کشور برگردد؟ یا می‌خواهیم فضای تعامل عزت‌مند یا سازنده را با جهان ادامه دهیم؟ اساس ما در انتخابات این است که آیا می‌خواهیم مسیر عزت و عظمت ایران را در سراسر جهان ادامه دهیم، یا اینکه می‌خواهیم دوباره به دوره‌ای برگردیم که برای انتقال پول نیازمند صرافی‌ها باشیم، یا می‌خواهیم از سیستم بانکی جهانی استفاده کنیم. یا می‌خواهیم دوباره به شرایط حصر ایران برگردیم، یا اینکه می‌خواهیم حصر را برای همیشه برداریم.»

* دوقطبی انتخاباتی هراس از دیوارکشی‌های خیابانی

روحانی همچنین در خلال رقابت‌های انتخاباتی و در سفر به همدان نیز با کلمه جنجال برانگیز دیوارکشی حاشیه‌‌ای تاریخی را رقم زد.

سریال ادامه‌دار دوقطبی‌‌سازی‌های انتخاباتی روحانی - 22

وی ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۹۶ در جمع مردم همدان گفت: «اگر همه جوانان و غیور مردان و زنان بدانند که دو مرتبه می‌خواهند ناامنی، اختلاف و تنش را در منطقه بیشتر کنند و همه آنهایی که می‌دانند عده‌ای می‌خواهند آرامش کشور را برهم زنند ما برای ایجاد امنیت، آرامش و آزادی به پای صندوق رأی می‌رویم. برای پیشرفت ایران عزیز به پای صندوق رأی خواهیم رفت و برای اشتغال جوانان، مدیریت جوانان و اشتغال زنان پای صندوق رأی می‌رویم. کسانی که در طول هشت سال هنرشان این بود که ۸۶۰ هزار نفر از خانم‌ها را بیکار کردند و ما در دولت یازدهم ۷۵۰ هزار خانم را مشغول به کار کردیم. اگر شما جوانان خانه بنشینید و هر نفر ۱۱ نفر را همراه خود به پای صندوق نبرد، بدانید در پیاده‌روهای ما نیز دیوار خواهند کشید، شما این‌ها را نمی‌شناسید، من این‌ها را می‌شناسم. این‌ها روزی در جلسه‌ای تصمیم گرفته بودند در تهران در خیابان دیوار بکشند و می‌خواستند مردانه، زنانه در پیاده‌رو ایجاد کنند، همانطور که در محل کار بخشنامه جدایی جنسیت زنانه، مردانه ایجاد کردند.»

از این دست اظهارات زیاد است و روحانی تقریبا تمام پروژه‌های خود اعم از انتخابات را در ۶سال گذشته با همین ابزار تزریق دوقطبی و ایجاد شکاف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه پیش برده است. آنچه برمی آید این است که حسن روحانی دوباره وارد یک بازی شده که بطور رسمی در میدان امیر چخماق یزد کلید خورد و حداقل تا دوم اسفندماه یعنی روز انتخابات دوازدهمین دوره مجلس ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.

فیلم| شمخانی خطاب به خانواده قربانیان اعتراضات بنزینی: نگران نباشید/ ما از جنس شما و خادم مردم هستیم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل
ایمناایمنا1 روز قبل
روزنامه ابتکار، در صفحه نخست امروز خود با تیتر «شیخین در سودای خبرگان» به بررسی ثبت نام آیات یزدی و مصباح برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری پرداخت و نوشت: اصولگرایان که در انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی با همه توان و نیروهای خود وارد عرصه انتخابات شدند حالا در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان نیز همان رویه را در پیش گرفته‌اند و با تمام توان از خراسان رضوی و قم آمده‌اند. این را می‌توان از حضور دو چهره‌ ارشد اصولگرایان و نماینده‌ چندین ‌دوره خبرگان، یعنی آیت‌الله محمد یزدی و محمدتقی مصباح‌یزدی فهمید. این در حالی است که پیش‌تر هر دوی این چهره‌ها همیشه از تهران به مجلس خبرگان راه‌ یافته‌ بودند. اما گویا قرار نیست در این دوره آنها حضور خود در مجلس خبرگان را به رای مردم تهران بسپارند. این دو چهره شاخص اصولگرایی چهار ‌سال پیش در انتخابات خبرگان، با پیروزی قاطع فهرست مورد حمایت میانه‌روها و هاشمی‌رفسنجانی، از راهیابی به خبرگان بازماندند.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.
همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مسکو تایمز، در پی کشته شدن یک شهروند چچنی در برلین و درخواست مقام‌های قضایی آلمان از مسکو برای همکاری در روشن شدن زوایای تاریک این پرونده، روسیه از همکاری با آلمان خودداری کرد. بازپرس‌های آلمانی معتقدند روس‌ها در قتل این تبعه چچنی در خاک آلمان مشارکت داشته‌اند و حتی رئیس‌جمهوری روسیه روز گذشته اعلام کرد مقتول یک فرد جنایتکار و خونریز بوده است. پس از اقدام برلین در اخراج دیپلمات‌های روس، وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه سفیر آلمان را فراخواند و مراتب اعتراض شدید خود را از این اقدام به وی اعلام کرد. روس‌ها به دو دیپلمات آلمانی یک هفته فرصت داده‌اند خاک روسیه را ترک کنند. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم از پوتین خواسته بود برای یافتن متهمان اصلی پرونده قتل خانگوشویلی با برلین همکاری کند.

انتخابات انگلیس، پایان بحران یا آغازی دیگر

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن، تازه‌ترین نظرسنجی‌های منتشر شده حکایت از این دارد که حدود یک چهارم از چهل و شش میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات انگلیس حتی روز انتخابات تصمیم نگرفتند به نامزد کدام حزب رای دهند.

نظرها

اخبار بیشتر