نشست کاخ سفید؛ تلاش برای ترمیم روابط آمریکا و ترکیه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
نشست کاخ سفید؛ تلاش برای ترمیم روابط آمریکا و ترکیه

نشست کاخ سفید؛ تلاش برای ترمیم روابط آمریکا و ترکیه

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در آستانه نشست فردا چهارشنبه روسای جمهور آمریکا و ترکیه در کاخ سفید و در میانه روابط نه چندان گرم دو کشور، پیش بینی شده در صورت موفقیت ترامپ در همراه کردن همتای ترک خود با خواسته‌های ایالات متحده، این نشست بتواند شکاف ایجاد شده در روابط این دو همپیمان اصلی در ناتو را ترمیم کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا سال ۲۰۱۲ در جریان مراسم افتتاح برج ترامپ در شهر استانبول ترکیه خطاب به حاضران در مراسم افتتاحیه گفته بود: «رجب طیب اردوغان، مرد بسیار خوبی است و شما را به خوبی به جهانیان معرفی می‌کند.»

ترامپ همچنین از زمانی که به عنوان رییس جمهور آمریکا زمام امور را در دست گرفته صریحا از رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود و سبک زمامداریش تعریف کرده و وی را یک «دوست و بدون شک یک رهبر خوب» خطاب کرده است.

این علاقه‌ ترامپ به اردوغان که قرار است فردا چهارشنبه با یکدیگر در کاخ سفید دیدار کنند از سوی بسیاری به عنوان تنها دلیل عدم فروپاشی کامل روابط آمریکا و ترکیه تلقی شده است؛ روابطی که به خاطر اختلافات بر سر مسائل گوناگون به شدت خدشه‌دار شده است.

سونر کاگاپتای، مدیر برنامه تحقیقات ترکیه در موسسه سیاست خاور نزدیک واشنگتن ضمن هشدار دادن نسبت به خصومت و دشمنی عمیق در داخل بوروکراسی‌های این دو متحد ناتو، گفت: رهبران آمریکا و ترکیه به عنوان دو رییس جمهور قدرتمند کشش و علاقه خاصی به یکدیگر دارند.

وی ادامه داد: بخش ترامپ – اردوغان روابط ترکیه – آمریکا، تنها بخشی از شرایط کنونی است. اعتماد میان نهادهای دولتی دو کشور فرسایش یافته و خشم قابل توجهی در ترکیه نسبت به آمریکا و بالعکس وجود دارد.

پس از آنکه اردوغان حمله نظامی را علیه متحدان کرد آمریکا در سوریه آغاز کرد و به حضور آمریکا در شمال سوریه پایان داد واشنگتن و آنکارا ماه گذشته وارد یک مرحله بحرانی جدید آن هم به خاطر سوریه شدند. ماه‌ها قبل آمریکا به خاطر تسلیم ترکیه برای خرید سیستم‌های دفاع موشکی روسیه بسیار عصبانی شده بود.

ترکیه تهدیدهای آمریکا برای اعمال تحریم علیه آنکارا را کم اهمیت جلوه داد و شروع به دریافت نخستین محموله‌های سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه در ماه ژوییه کرد. در مقابل، واشنگتن، ترکیه را از برنامه جنگنده‌های اف ۳۵ که آنکارا یکی از سازندگان و خریداران آن بود خارج کرد، اما تاکنون هیچ تحریمی علیه ترکیه اعمال نکرده است.

این اقدام خشم کنگره آمریکا را برانگیخت؛ خشمی که در حال حاضر به دنبال حمله نظامی آنکارا به سوریه برای سرکوب شبه نظامیان کرد که اصلی‌ترین شریک واشنگتن در مبارزه با داعش محسوب می‌شدند بیش از پیش افزایش یافته است.

اعضای نمایندگان مجلس آمریکا ماه گذشته تحریم‌هایی را برای مجازات ترکیه به خاطر عملیات‌اش در سوریه تصویب کردند در حالی که اعضای کلیدی سنا از جمله لیندسی گراهام متعهد شدند تا اگر آنکارا کردها را به خطر بیندازد این تحریم‌ها را عملی کنند.

مجلس نمایندگان همچنین با یک قطعنامه غیرالزام‌آور برای به رسمیت شناختن کشتار ۱٫۵ میلیون ارامنه در ۱۰۰ سال پیش توسط ترک‌ها به عنوان نسل‌کشی موافقت کرد؛ اقدامی که برای اولین بار صورت گرفته و خشم آنکارا را به همراه داشت. برخی قانون‌گذاران آمریکایی نیز روز دوشنبه در نامه‌ای از ترامپ خواسته بودند تا دعوت از اردوغان برای سفر به آمریکا را باطل کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

اردوغان تاکنون توانسته تا از تحریم‌های آمریکا اجتناب کند، اما رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه تاکید کرده بود که این تهدید واقعی است.

وی گفت: اگر ترکیه سامانه‌های اس ۴۰۰ را کنار نگذارد احتمال اعمال تحریم‌ها بسیار قوی خواهد بود. ترکیه تاثیر این تحریم‌ها را احساس خواهد کرد.

اما اختلاف این دو متحد ناتو بسیار فراتر از مساله سوریه و روسیه است. اگرچه واشنگتن در مقابل خودگامگی اردوغان سکوت کرده اما می‌خواهد که آنکارا اتهامات علیه کارمندان کنسولگری آمریکا در ترکیه را لغو کند.

آنکار نیز مدت‌هاست که خواستار استرداد فتح‌الله گولن، روحانی منتقد ترکیه و مستقر در آمریکا شده؛ چرا که وی را رهبر کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه می‌داند و از سوی دیگر نیز اتهامات آمریکا علیه «هالک بانک» ترکیه به خاطر نقض تحریم‌های ایران همچنان ادامه دارد.

یکی از مقامات ارشد دولت واشنگتن گفت: اصلی‌ترین اهداف دولت ترامپ برای نشست روز چهارشنبه این است که اردوغان را متقاعد کند برنامه‌ها برای استفاده از سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ را کنار بگذارد و با یک آتش‌بس دائمی در سوریه موافقت کند.

این مقام با اشاره به این دو موضوع تاکید کرد که ما می‌خواهیم بیش از پیش بر این دو موضوع تمرکز کنیم.

دو تن از مقامات آمریکایی گفتند: اگر ترکیه موافقت کند واشنگتن می‌تواند نهایتا به آنکارا اجازه دهد تا به پروژه جنگنده‌های اف ۳۵ بازگردد و یک توافق تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری را پیشنهاد خواهد داد، اما آنکارا تاکنون مخالف این موضوع بوده است.

یکی از مقامات ارشد ترکیه گفت: چیزی شبیه این‌که ترکیه از خرید اس ۴۰۰‌های خود عقب‌نشینی کند به هیچ وجه در برنامه وجود ندارد.

ترامپ از زمان اعلام تصمیم‌اش در ماه دسامبر برای خروج تمامی نیروهای آمریکایی از سوریه برنامه‌های خود را نرم‌تر کرده و با حفظ تعدادی از نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه موافقت کرده است.

به عنوان بخشی از این برنامه واشنگتن می‌خواهد به همکاری با نیروهای سوریه دموکراتیک در این منطقه به منظور تحت فشار گذاشتن داعش ادامه دهد.

یکی از مقامات ارشد ترکیه گفت: حضور سربازان آمریکایی در میادین نفتی در سوریه مغایر با روح آن چیزی است که در سوریه انجام شده است. حمایت آمریکا از «یگان‌های مدافع خلق» یکی از بزرگترین تهدیدات برای روابط میان ترکیه و آمریکا در سال‌های پیش‌رو محسوب می‌شود. این مساله در جریان دیدار روز چهارشنبه به شدت تاکید خواهد شد.

علی‌رغم این اختلافات آنکارا همچنان امیدوار است و به تماس تلفنی گرم رهبران این دو متحد ناتو در هفته گذشته اشاره دارد.

مقام مسئول ترکیه‌ای افزود: من معتقدم که با حمایت شخصی ترامپ این سفر اردوغان به آمریکا به حل مشکلات کمک خواهد کرد. تماس تلفنی اخیر بیانگر این مساله بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حضور یافت. * در ابتدای این دیدار تعدادی از نمایندگان دانشجویان مطالبات و دغدغه‌های دانشجویی و مردمی خود را با رئیس دستگاه قضا در میان گذاشتند. همچنین گسترش عدالت در کشور، برخورد با فساد در سطوح مختلف، کاهش پرونده‌های قضایی، شفافیت آرای قضایی، پیگیری موضوع افراد عادی و رسمی از دیگر مطالبات دانشجویان از رئیس دستگاه قضا بود. * انتقاد به نحوه اطلاع رسانی دستگاه قضا و عملکرد رسانه‌ای یکی دیگر از خواسته‌های دانشجویان بود. بر این اساس بیشترین سئوالاتی که از رئیس دستگاه قضا مطرح شد به شرح زیر اعلام شد:۱-چرا دادرسی پرونده سکه ثامن علیرغم گذشت یک سال و نیم از بازداشت متهم انجام نمی‌شود.
وانانیوزوانانیوز19 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، سیده فاطمه ذوالقدر با تاکید بر ضرورت تصویب نهائی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان گفت: از آنجا که کودک قدرت تشخیص نفع و ضرر خودش را ندارد، موضوع تامین و حمایت از حقوق آنها از دل‌مشغولی‌های اساسی است. بر این اساس، قانون فعلی حمایت از کودکان و نوجوانان (مصوب ۱۳۸۱) دارای نقص‌های جدی بوده و لذا یک لایحه جدید برای الحاق به قانون فعلی حمایت از کودکان و نوجوانان نیاز و ضروری به نظر می‌رسید. وی با بیان اینکه «ابلاغ این لایحه به عنوان ابزاری برای تامین حقوق کودکان و نوجوانان است که صدایی برای مطالبه‌گری ندارند»، یادآور شد: به همین دلیل لایحه‌ای با عنوان «حمایت از کودکان و نوجوانان» از سوی دستگاه قضا به مجلس ارائه شد که در آن پیش‌بینی‌هایی برای حمایت از کودکان و نوجوانان کار، ‌ کودکان و نوجوانان بزه‌دیده و کودکان و نوجوانان در معرض بزه آورده شده که در مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و برای بررسی به شورای محترم نگهبان تقدیم شد. ذوالقدر اضافه کرد: شورای نگهبان ایراداتی در ماده ٩ این لایحه وارد دانسته که نظر آنها درخصوص این ماده مورد توجه قرار گرفت و برهمین اساس این لایحه این هفته در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد و امیدواریم به تصویب نهائی برسد. انتهای پیام

ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر تظاهرات کردند

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
در کمتر از یک هفته به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معترضان الجزایری بیش از هر زمان دیگری قاطع هستند. ما تنها الجزایر آزاد می‌خواهیم. زن دیگری می‌گوید نه به انتخابات، نه به این دولت که فرزندان ما را زندانی می‌کند. این شخصیت‌ها از زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ در راس قدرت هستند. تظاهرات روز گذشته یکی از قابل توجه‌ترین اعتراضات از زمان آغاز جنبش اعتراضی الجزایر در ماه فوریه بود. مناظره میان نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر کاملا بی سابقه است. سیاست خارجی و تمامیت ارضی نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این مناظره بود.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
حوزه انتخابیه بیجار پس از حوزه انتخابیه مریوان و سرو آباد با ثبت‌نام ۵۰ داوطلب برای انتخاب یک نماینده در جای دوم قرار دارد. حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران برای انتخاب دو نماینده و حوزه انتخابیه قروه و دهگلان برای انتخاب یک نماینده به نسبت آمار مساوی، مشترکا درجای سوم قرار دارد. حوزه انتخابیه سقز و بانه با ثبت نام ۳۷ نفر برای انتخاب یک نماینده، آخرین حوزه انتخابیه کردستان است. *روز هفتم روز ثبت‌نام بیشتر زناناگر روز هفتم ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم را روز ثبت‌نام داوطلبان زن در کردستان بخوانیم گزافه نگفته‌ایم. از مجموع ۲۸ زن داوطلب انتخابات مجلس یازدهم، ۱۷ نفر آنان در روز هفتم ثبت‌نام کرده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر