همکاری با کشورهای منطقه عامل مدیریت بهتر مخاطرات طبیعی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
همکاری با کشورهای منطقه عامل مدیریت بهتر مخاطرات طبیعی

همکاری با کشورهای منطقه عامل مدیریت بهتر مخاطرات طبیعی

مهرخبرگزاری مهر |
رییس سازمان هواشناسی کشور گفت: امیدواریم بتوانیم با همکاری کشورهای منطقه به یک پایگاه داده مشترک برسیم تا بتوانیم سامانه‌های مخاطرات را بهتر مدیریت کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سحر تاج بخش رییس سازمان هواشناسی و معاون وزیر راه و شهرسازی صبح امروز در سومین نشست روسای سازمان‌های هواشناسی کشورهای عضو اکو، در جمع خبرنگاران گفت: آن چیزی که مهم است دبیرخانه اکو است که بخش بلایای طبیعی آن در مشهد است و تهران دبیرخانه را اداره می‌کند. اهداف بلند مدت این دبیرخانه پایش و پیش‌بینی مخاطرات جوی و تولید سامانه‌های هشدار سریع در منطقه اکو که امیدواریم بتوانیم با همکاری کشورهای منطقه به یک پایگاه داده مشترک برسیم تا بتوانیم سامانه‌های هشدار سیل و سایر مخاطرات را بهتر مدیریت کنیم.

تاج‌بخش افزود: این مرکز حدود ۱۰ سال است که تشکیل شده و مدیریت آن با ایران است چون دبیرخانه در ایران واقع شده و کشورها نیز مشارکت می‌کنند امیدواریم اساسنامه آن را در این جلسه بتوانیم به تصویب اعضا برسانیم. اساسا کار مرکز مخاطرات اکو پایش مخاطرات جوی و غیر جوی طبیعی است.

وی ادامه داد: هواشناسی مسئول مخاطرات غیر جوی نیست. بنابراین موظف هستیم با سایر سازمان‌ها و نهادها از جمله دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی در خصوص سایر مخاطرات مانند زلزله و رانش زمین مشارکت داشته باشیم و این مرکز را در آن حوزه‌ها هم تقویت کنیم. اما آن چیزی که مهم است این است که مانیتورینگ و پیش‌بینی مخاطرات جوی در این مرکز باید انجام شود و به کشورهای منطقه اکو سرویس دهد.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

رییس سازمان هواشناسی تاکید کرد: این کار اکنون در حال انجام است اما هر حرکت رو به جلو نیازمند توسعه همکاری‌های بیشتر و جمع‌آوری اطلاعات بیشتر است که در این زمینه در حال حرکت هستیم.

وی ادامه داد: کشورهای ترکیه، افغانستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، پاکستان و ایران در این نشست حضور دارند. چون در کنار این نشست یک کارگاه نیز برگزار می‌شود روسای برخی سازمان‌های هواشناسی کشورها هم برای شرکت در کارگاه و هم این نشست حضور یافته‌اند و همچنین سفرای برخی از این کشورها نیز حضور یافته‌اند.

وی به ادامه این برنامه در مشهد نیز اشاره کرد و گفت: قرار است فردا در مشهد اعضا از مرکز مدیریت ریسک بازدید کنند تا از نزدیک با نحوه تولیدات هواشناسی در این مرکز آشنا شوند که طی آن تلاش می‌کنیم روند همکاری‌ها را تقویت کنیم.

تاج‌بخش در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر محورهای افزایش تاب‌آوری مد نظر برای مقابله با آثار بلایای طبیعی و مخاطرات جوی نیز گفت: در سند این محورها دیده شده اما اساسا نخست باید سامانه‌های هشدار مخاطرات دیده شود و تاب‌آوری بر اساس آن ملاحظه شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برف و باران در راه است

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: این سامانه بارشی برای پنج شنبه و جمعه در بیشتر مناطق به شکل برف و باران و برای مناطق جنوبی کشور به شکل رعد و برق پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به آغاز بارش‌ها از نیمه غربی کشور، افزود: این سامانه به تدریج به بخش‌هایی از مرکز، جنوب و شمال کشور خواهد رسید. احمدی افزود: این سامانه به سمت شرق کشور حرکت می‌کند و برای ابتدای هفته آینده بخش‌هایی از شرق و شمال شرق، شاهد بارندگی خواهند بود. همچنین افزایش تدریجی دما در حد یک تا دو درجه در سایر مناطق دور از انتظار نیست. کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز سامانه بارشی در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب دامنه زاگرس فعال است.

سالروز شهادت شهید کشوری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شهید کشوری در ۱۵ آذر سال ۵۹ در غرب کشور به شهادت رسید و این روز به نام روز هوانیروز نام‌گذاری شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ به مناسبت سی و نهمین سالگرد شهادت سرلشکر کشوری جمعی از خلبانان ستاد هوانیروز ارتش دور هم گرد آمدند و این روز را گرامی داشتند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

نظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغ

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
گزارش اختصاصینظارت تعزیرات بر بهداشت عرضه گوشت و مرغتعزیرات امروز، در شرق تهران سراغ قصابی‌ها و فروشندگان مرغ رفت، اما متخلفان که شستشان خبردار شده بود، خواستند ردی از خودشان به جا نگذارند.
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
مردی که زن همسایه را هدف نیت شوم خود قرار داده بود، نامه عجیبی برای قضات نوشت. رسیدگی به این پرونده از سال ۹۷ به دنبال شکایت یک زن ۲۶ساله به نام فائزه در دستور کار پلیس قرار گرفت. رسیدگی به این پرونده از سال ۹۷ به دنبال شکایت یک زن ۲۶ساله به نام فائزه در دستور کار پلیس قرار گرفت. به دنبال شکایت این زن، مرد همسایه ردیابی و بازداشت شد و جرم سیاهش را گردن گرفت. در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و وی را به ۱۲ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق محکوم کردند.

نظرها

اخبار بیشتر