آتراکسیونی برای تخریب فرهنگ و سنن ایرانی-اسلامی/ «مطرب»؛ ملغمه‌ای پریشان از لمپنیسم لاله زاری، شوخی‌های رکیک جنسی و واپسگرایی!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
آتراکسیونی برای تخریب فرهنگ و سنن ایرانی-اسلامی/ «مطرب»؛ ملغمه‌ای پریشان از لمپنیسم لاله زاری، شوخی‌های رکیک جنسی و واپسگرایی!

آتراکسیونی برای تخریب فرهنگ و سنن ایرانی-اسلامی/ «مطرب»؛ ملغمه‌ای پریشان از لمپنیسم لاله زاری، شوخی‌های رکیک جنسی و واپسگرایی!

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: «مطرب» اثری پیش پاافتاده، نخ نما و آشفته ای است که در امتداد مسیر و مضمون در حال گسترش سینمای سال های اخیر، مبتنی بر لمپنیسم لاله زاری، شوخی های رکیک جنسی، واپسگرایی، زیر سوأل بردن و تخریب فرهنگ و سنت های ارزشمند ایرانی-اسلامی، تکه پرانی های بی مزه به ارزش ها و امثالهم ساخته شده، فیلمی با روایتی به شدت گنگ، سرگردان، اثری شلخته و شتاب زده همراه با بازی های سطح پایین که امید مخاطبانش را ناامید می کند و نشان از آن دارد که کارگردان این فیلم نه تنها به بلوغ فیلمسازی نرسیده بلکه به شدت دچار عقبگرد و اضمحلال شده است.

سیدرضا منتظری: مدت‌های مدیدی است آوار فیلم‌های زرد، بی هویت، کهنه و سطح پایین به واسطه سیاست گذاری‌های غلط مدیران فرهنگی و سینمایی بر سر سینمای ایران فرو ریخته و جان و رمق سینمای اندیشه ورز و خردمند را گرفته است اما آنچه در این بین اهمیت پیدا می‌کند اینکه روز به روز فیلمسازان بیشتری که از آن‌ها به عنوان امیدهای سینمای کشور نام برده می‌شد در این منجلاب سقوط می‌کنند.

این اتفاق که شکل گیری اش در فیلم‌های سخیفی مانند «نهنگ عنبر» آغاز شد این روزها به اوج خود رسیده؛ نوستالژی سازی‌های فوق سطحی که سرشار از لودگی اند و بس! عنصر لودگی آنقدر در این آثار زیاد است که عامی‌ترین مخاطبان سینما هم آن را پس می‌زنند چرا که آنقدر به پختگی و درک رسیده‌اند که تفاوت میان شوخی و لودگی را بفهمند و اگر چنین فیلم هایی پرفروش می‌شوند تنها به واسطه حضور برخی بازیگران نامدار و تبلیغات پر زرق و برق و رنگ و لعاب دارشان است!

به راستی مایه شرمساری است که در جمهوری اسلامی ایران که نظامی برآمده از ارزش‌ها و آرمان‌های انقلابی و دینی است و در ذیل سیستم مدیریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فیلمی تولید می‌شود که ضمن دغل بازی، فریبکاری و دروغگویی در رابطه با دوران آغازین انقلاب (چرا که هیچکدام از خوانندگان کوچه بازاری قبل از انقلاب زندان نرفته‌اند، کنسرت نداده‌اند و …)، سرشار از شوخی‌های به شدت زننده جنسی و کنایه‌های تند و تیز است.

اینکه فیلمساز چرا و به چه دلیلی خط اصلی فیلمش که برگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر استانبول کشور ترکیه است را به برگزاری کنسرت مشترک «ابراهیم خوش سینه» با یک خواننده زن شهیر ترک زبان پیوند می‌دهد و ضمن قبح زدایی از تک خوانی زنان، تمام توان و قوای خود را به کار می‌بندد تا فرهنگ و سنت‌های ارزشمند، اصیل و متعهدانه ایرانی-اسلامی را زیر سوأل ببرد، سوألی است که مسئولان سازمان سینمایی و عوامل تولیدکننده چنین اثری باید پاسخگوی آن باشند.

سوأل اینجا است که جایگاه دیپلماسی فرهنگی در این اثر پیش پاافتاده و نازل سینمایی کجاست؟ چرا از ایرانی‌ها تصویری زننده لاابالی‌گری، الکلی بودن، دائم الخمر بودن و … نشان داده می‌شود؟ چرا نوازنده ویولون تا پایش به فرودگاه می‌رسد یک کیسه پر از مشروبات الکلی خریداری می‌کند و دائما مست است؟ چرا نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران فردی کثیف معرفی می‌شود که برخلاف ظاهر متدین و مذهبی اش با دختری بیگانه ارتباط دارد و توسط الناز شاکردوست تهدید می‌شود که به زودی لو می‌رود؟ جایگاه عزت و غیرت ایرانی در این اثر سینمایی کجاست؟ مسئولان فرهنگی و سینمایی چطور توانسته‌اند به چنین اثر ضد ارزشی که فرهنگ کهن و عرف ما را به ریشخند می‌گیرد مجوز تولید و پخش و اکران بدهند؟ چرا باید در این فیلم هیچ سنخیت و قرابتی با فرهنگ ایرانی-اسلامی به چشم نخورد و درست در نقطه مقابل عناصر اصیل فرهنگ ارزشمند ایرانی-اسلامی مورد تخطئه قرار گیرند؟

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

«مطرب» بی تردید اثری در راستای مبارزه با فرهنگ و سنت‌های ملی است؛ فیلمی است که ایرانیان را خسته و آزرده خاطر از کشور نشان می‌دهد و تنها راه نجات آن‌ها را پناه بردن به غرب می‌داند! بعید نیست که مسئولان فرهنگی ترکیه و به خصوص شهرداری استانبول حتی اسپانسر این فیلم شده باشند که در آن مبارزه با ایرانیت و تبلیغ برای پناه بردن به کشوری مانند ترکیه به چشم می‌خورد!

جدیدترین ساخته سینمایی کیایی نه تنها از نظر محتوا که از نظر ساختار هم به شدت دچار ضعف و نقصان جدی است! فیلمی که در ساختار با توجه به روایت قصه زندگی فردی از زبان خودش، باید دارای شاخصه‌های سینمای اتوبیوگرافی باشد، به دلیل عدم شناخت فیلمساز از شاخصه‌های چنین سینمایی به جای پرداختن به برش‌های بیوگرافی و پرداخت آن، روایتش متکی بر صدای محزون و غم‌ آلود پرستویی است.

«مطرب» نه سینمای کمدی است نه ملودرام؛ نه در دسته آثار اتوبیوگرافی جای می‌گیرد و نه می‌توان آن را اثری موزیکال دانست! به همین دلیل هم می‌توان بر این امر صحه گذاشت که تصاویر سرهم بندی شده که به عنوان یک اثر سینمایی در این فیلم به خورد مخاطب بخت برگشته سینما داده می‌شود هیچ ارتباطی با سینما و هنرهفتم نداشته و ندارد.

در نهایت باید گفت «مطرب» آتراکسیونی برای تخریب فرهنگ و سنن ایرانی-اسلامی است که در دوران ولنگاری فرهنگی و در راستای کسب منافع سودآور و اقتصادی برای سرمایه گذاران و تهیه کنندگان اش تولید شده؛ فیلمی که مانند بسیاری آثار مشابه خود لکه سیاهی بر کارنامه مدیران وقت سینمایی محسوب می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

رویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گاز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیرویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گازنخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما53 دقیقه قبل
وی خاطرنشان کرد: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ذیل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی فعالیت دارد لذا برخلاف مجموعه‌های دانشگاهی که رسالت اصلی خود را آموزش و تربیت نیروی انسانی می‌بینند ماموریت انجام دادن پژوهش‌های کاربردی را عهده دار است. همه طرح‌های تحقیقاتی پژوهشگاه نیز در راستای اولویت‌های تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی بر رفع چالش‌های عمده بخش کشاورزی متمرکز است. وی در ادامه با اشاره به اهمیت مهندسی ژنتیک و تولید محصولات تراریخته به عنوان یکی از موثرترین فناوری‌های بخش کشاورزی گفت: ارزش بازار جهانی محصولات تراریخته بیش از چند صد میلیارد دلار است و حجم مبادلات بازار بذر تراریخته حدود ۲۰ میلیارد دلار در سال است. تلاش پژوهشگاه این است که کشور ما نیز از این بازار عظیم جهانی سهمی داشته باشد. معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی خاطرنشان کرد: در این پژوهشگاه هم در کنار فعالیت‌هایی که در زمینه تولید محصولاتی با صفات نسل اول از جمله سیب زمینی، پنبه، برنج، سویا، ذرت و کلزا از سال‌ها قبل پیگیری می‌شده روی محصولات با صفات نسل دوم با تمرکز بر مقاومت به خشکی هم کار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما به نقل از روابط عمومی مؤسسه خیریه بچه‌های آسمان؛ آقای ابراهیم صادقی فر در همایش «یک روز برای همه» که به همت مؤسسه خیریه بچه‌های آسمان برگزار شد گفت: معتقدم برای مواجهه با واقعیت معلولیت باید ائتلافی اجتماعی، علمی، فرهنگی و سیاسی شکل بگیرد. وی همچنین ضمن تقدیر از زحمات متولیات توانبخشی و حمایت از معلولان به ویژه معلولان ذهنی تحت پوشش خیریه بچه‌های آسمان این اقدام را ستود. وی افزود: مؤسسه خیریه بچه‌های آسمان اکنون عهده دار اداره بیش از ۴۵۰ توانخواه در مراکز نگهداری و توانبخشی فشم، کرج و خیابان ولیعصر است. مدیرعامل مؤسسه خیریه بچه‌های آسمان گفت: با توجه به شرایط سخت اقتصادی ما از کلیه مسؤولان و نیکوکاران انتظار حمایت و کمک داریم. در ادامه این همایش که با حضور نیکوکاران و مسؤولان برگزار شد از نمایشگاه توانمندی خیریه بچه‌های آسمان بازدید کردند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مبارزه با مواد مخدر رو به پیشرفت استیکی از مراجع تقلید، مبارزه با مواد مخدر را رو به پیشرفت خواند و گفت: ریشه‌های مصرف مواد مخدر و قاچاق آن باید بررسی شود. آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی امروز سه شنبه در دیدار اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر که در قم برگزار شد، گفت: مواد مخدر پدیده‌ای چند وجهی است و همه ابعاد اجتماعی، بهداشتی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی را در بردارد. وی در ادامه؛ سرچشمه بسیاری از جنایات و بزه‌های اجتماعی را مواد مخدر دانست و گفت: به لحاظ سیاسی، دشمن تلاش دارد با ترویج فرهنگ مواد مخدر، نیروی فعال جامعه را به نابودی بکشاند. وی با بیان اینکه بحمدالله مبارزه با مواد مخدر رو به پیشرفت است، گفت: امروز اگر یک ریال در حوزه پیشگیری از اعتیاد هزینه شود، جلوی ده‌ها هزار ریال هزینه در حوزه مبارزه با مواد مخدر را می‌گیرد. دبیرکل ستاد گفت: بیش از ۷۴ درصد کشفیات مواد مخدر مربوط به استان‌های شرق و حاشیه شرق و بقیه مربوط به دیگر شهرهاست.

نظرها

اخبار بیشتر