کلینتون تاخیر دولت انگلیس در انتشار گزارش روسیه را «شرم‌آور» خواند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
کلینتون تاخیر دولت انگلیس در انتشار گزارش روسیه را «شرم‌آور» خواند

کلینتون تاخیر دولت انگلیس در انتشار گزارش روسیه را «شرم‌آور» خواند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
وزیر امور خارجه سابق آمریکا تاخیر دولت انگلیس در رابطه با انتشار گزارشی درباره مداخله احتمالی روسیه در سیاست‌های بریتانیا را "زیان‌بار، غیرقابل توجیه و شرم‌آور" توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا به روزنامه گاردین گفت: بسیار حیرت‌آور و غیرقابل قبول است که در کشور شما یک گزارش دولتی درباره نفوذ روسیه وجود دارد و دولت کنونی شما آن را منتشر نمی‌کند.

این گزارش توسط کمیته اطلاعات و امنیت تهیه و توسط آژانس‌های اطلاعاتی تهیه شده است. دفتر نخست وزیری انگلیس در تاریخ ۱۷ اکتبر پیش‌نویس نهایی این گزارش را دریافت کرده و قرار بود تا پایان ماه گذشته آن را منتشر کند. با این حال دفتر نخست وزیری انگلیس اعلام کرد که این گزارش پارلمانی تا پیش از انتخابات منتشر نخواهد شد، چرا که روند بررسی و پایان دادن به این گزارش شش هفته به طول می‌انجامد.

دومینیک گریو، رییس کمیته اطلاعات و امنیت انگلیس این تصمیم برای به تاخیر انداختن انتشار این گزارش را حیرت‌آور توصیف کرد.

کلینتون گفت: آنها فکر می‌کنند که هستند که اجازه نمی‌دهند اطلاعات مهمی همچون این گزارش به ویژه تا قبل از انتخابات به اطلاع مردم برسد؟

وی با مرتبط کردن تاخیر در انتشار این گزارش به ظهور خودکامگی در بین رهبران غربی افزود: من به شما می‌گویم که آنها فکر می‌کنند که هستند؟ آنها فکر می‌کنند افراد بسیار قدرتمندی هستند که باید حکومت کنند.

این گزارش به طور ویژه تلاش‌های روسیه برای تحت تاثیر قرار دادن نتیجه رفراندوم ۲۰۱۶ درخصوص خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را بررسی می‌کند.

اگرچه دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا انکار می‌کند، اما احتمال مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا تقریبا قطعی شده است.

کلینتون گفت: فردی به من گفت روس‌ها را رها کن، من نیز به او گفتم زمانی روس‌ها را رها خواهم کرد که آنها نیز ما را رها کنند.

کلینتون احتمال کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را رد نکرد و گفت: ‌ من می‌توانستم رییس جمهور خوبی شوم، در نتیجه این مساله در پس ذهن من وجود دارد.

کلینتون روز یکشنبه نیز در جریان سخنرانی در لندن گفته بود که نسبت به تلاش بریتانیا برای جدا کردن خود از اروپا آن هم در زمانی که دموکراسی‌ها باید با یکدیگر متحد بمانند چرا که به شدت از سوی دولت‌های دیکتاتور و خودکامه تحت فشار هستند، نگران است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو1 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز پنجشنبه گفت که به دنبال قتل فجیع نوجوان عراقی در میدان الوثبه در مرکز بغداد وقت آن رسیده که دولت حاکمیت خود را در میدان‌های اعتراضات اعمال کند. خلف در اظهاراتی خبری با بیان اینکه نوجوان مقتول بر خلاف شایعات حتی یک گلوله هم به سمت معترضان شلیک نکرده بود، گفت: «با قاتلان وی به شدت برخورد خواهد شد.» وی افزود: «قاتلان این نو جوان نزدیک منزل او شلوغ کرده بودند که او از آنها می‌خواهد از خانه او دور شوند، چون خانواده در خانه زندگی می‌کند که در جواب او، قاتلانش به سوی منزلش چند کوکتل مولوتوف پرتاب کردند و سپس به داخل خانه یورش بردند و اینقدر او را مورد ضرب وشتم قرار می‌دهند که بدنش سیاه می‌شود سپس او را به حد مرگ خفه می‌کنند و در میدان الوثبه آویزان می‌کنند.» خلف ادامه داد: «جنایت وحشتناکی که در حق این نوجوان صورت گرفت بی مجازات نخواهد ماند و وقت آن رسیده که دولت حاکمیت و تسلط خود را بر میدان‌های اعتراضات اعمال کند.» وزارت کشور عراق هم اعلام کرد که اطلاعاتی کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه دریافت کرده است و در روزهای آنی نیروهای امنیتی نقش بزرگ‌تری در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهند داشت. سرتیپ «خالد محنا» سخنگوی وزارت کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه العراقیه گفت: «وزارت کشور اطلاعات کاملی را درباره عوامل حادثه الوثبه جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی تحویل داده است.» المحنا حادثه الوثبه را وحشتناک خواند و گفت: «یک اجماع نظر ملی وجود دارد که خواهان مداخله نیروهای امنیتی برای اعمال امنیت است و در روزهای آتی شاهد نقش بزرگ‌تر نیروهای امنیتی در پیرامون میدان‌های تظاهرات و داخل آن خواهیم بود.» المحنا ادامه داد: در مقطع اخیر انتقادهای رسانه‌ای علیه نیروهای امنیتی به راه افتاده بود که این امر منجر به دور شدن آنها از صحنه‌های اعتراضات برای درگیر نشدن با معترضان شد، اما حالا فرماندهان ارشد دستور گرفته‌اند که نیروهای امنیتی در نزدیکی معترضان برای مقابله با هر گونه تخلفی مسلح باشند. روز پنجشنبه در شبکه‌های اجتماعی عراق ویدیوئی منتشر شد که در آن تظاهرات‌کنندگان میدان الوثبه نزدیک میدان الخلانی، محل اصلی تجمع معترضان عراقی، یک نوجوان را به شکل فجیعی به قتل می‌رسانند. نوجوان مقتول با هویت «هیثم علی اسماعیل» ۱۷ سال سن داشته و پس از قتل توسط معترضان جسدش از تیر چراغ برق آویزان می‌شود. انتهای پیام/.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از المسیره، یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که یگان موشکی این کشور با یک فروند موشک بالستیک مواضع مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی در الجوف را هدف قرار داد که بر اثر این حمله ده‌ها نفر از آنها کشته و زخمی شدند. به گفته سخنگوی نیروهای مسلح یمن، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور امروز موفق شدند عملیات گسترده مزدوران در استان الجوف را که ۱۶ ساعت به طول انجامید به شکست بکشانند. وی افزود که مزدوران با وجود برخورداری از پشتیبانی هوایی و انجام ۳۰ حمله هوایی از سوی جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی در تحقق هرگونه پیشروی ناکام ماندند. سخنگوی نیروهای مسلح یمن تاکید کرد که حمله موشکی به مواضع مزدوران به نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی در دفع حملات آنها در الجوف کمک کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز22 ساعت قبل
وی تأکید کرد که هدف از مداخلات آمریکا در عراق، این است که بتواند جنگ داخلی در عراق به راه بیاندازد. این نماینده عراقی خاطر نشان کرد که آمریکا در حال ایجاد هرج‌ومرج در عراق است و در همین راستا، از اینکه دولت عراق، به تظاهرات مردمی، مشغول شده است، بهره‌برداری می‌کند. در همین ارتباط، «صباح العکیلی» تحلیل‌گر سیاسی عراق، از شکست آمریکا در موج‌سواری بر تظاهرات‌های جاری عراق و تلاش برای حمله به منطقه سبز بغداد خبر داد. منابع خبری هم اعلام کردند که این طرح توسط آمریکا، امارات و عربستان سعودی پایه‌ریزی شده بود. هزینه مالی این کودتا که حدود ۱۵۰ میلیون دلار بود، بر عهده عربستان سعودی قرار گرفت.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
یادداشت دیپلماتیک مربوط رسما به «گزه‌ آندرهاس‌ فون گایر» سفیر آلمان در مسکو که امروز در همین رابطه به وزارت امور خارجه روسیه احضار شده بود، تحویل داده شد. در اوایل ماه دسامبر دولت آلمان دو دیپلمات روس را «عنصر نامطلوب» اعلام کرده و از این کشور اخراج کرد. در آن زمان «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اعلام کرده بود که برلین این حق را برای خود محفوظ می‌داند که اقدامات بعدی علیه روسیه، از جمله اعمال تحریم را در نظر بگیرد. وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به این مسئله هشدار داده بود که در حال بررسی مجموعه‌ای از اقدامات تلافی جویانه در رابطه با اخراج دو مقام سفارت روسیه در آلمان است. در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده بود که اظهارات طرف آلمانی درباره علت اخراج دیپلماتهای روسی از برلین کاملا بی اساس و اقدامی غیردوستانه ارزیابی می‌شود.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه واشنگتن‌پست در ادامه افشاگری خود درباره دروغگویی دولت‌های متوالی آمریکا درباره روند جنگ در افغانستان شواهدی از نقش واشنگتن در گسترش فساد در این کشور منتشر کرده است. منابع مورد استناد واشنگتن‌پست به علاوه می‌گویند واشنگتن در ایجاد واقعیتی ناخوشایندتر هم نقش داشته و آن اینکه با توزیع مقادیر هنگفتی پول بدون انجام نظارت‌های مکفی در دامن زدن به فساد در افغانستان نقش داشته است. به نوشته واشنگتن‌پست، میزان فساد، نتیجه ناخواسته غرق کردن افغانستان جنگ‌زده در کمک‌ها و قراردادهای دفاعی‌ بوده که میزان آن فراتر از آن بوده که این کشور توان جذبش را داشته است. منابع آگاه می‌گویند میزان این کمک‌ها از محل پول مالیات‌دهندگان آمریکایی به قدری زیاد بوده که فرصت‌های نامحدودی برای رشوه و اختلاس ایجاد کرده است. ارتش آمریکا و سایر سازمان‌های این کشور هم با توزیع پول یا قراردادها در میان گروه‌های میانجی‌گر قدرت در ایجاد فساد در این کشور نقش داشته‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر