چه زمانی برای غذا خوردن در سفر مناسب‌تر است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کجارو
  4. سرگرمی
چه زمانی برای غذا خوردن در سفر مناسب‌تر است؟

چه زمانی برای غذا خوردن در سفر مناسب‌تر است؟

کجاروخبرگزاری کجارو |

اگر قصد دارید به زودی با هواپیما سفر کنید، ممکن است در مورد اینکه چه زمانی باید غذا بخورید کنجکاو باشید. برنامه غذایی شما در طول سفر، به‌خصوص در حین پرواز، به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

فرقی نمی‌کند که سفر شما سفر تفریحی باشد یا یک سفر کاری. در هر صورت در طول مسیر به غذا نیاز دارید. به محض اینکه وارد فرودگاه می‌شوید، با تعداد زیادی پیشنهادات غذایی مواجه می‌شوید. شاید فکر کنید که باید قبل از سوار شدن به هواپیما کلی غذا بخورید تا در طول مسیر گرسنه نشوید.

این مسئله شاید برای بسیاری از افراد مشکلی در طول سفر ایجاد نکند؛ ولی گاهی برای بسیاری از گردشگران، حفظ رژیم غذایی سالم و پایبندی به اهداف سلامتی و کاهش وزن و… در طول سفر سخت می‌شود؛ یا این که ممکن است در طول سفر بخواهید از طریق رژیم غذایی با جت لگ مقابله کنید یا تا جایی که ممکن است غذای سالم بخورید. به همین دلیل غذاخوردن در طول سفر، به‌خصوص وقتی پرواز دارید، بسیار اهمیت پیدا می‌کند. نه تنها خود غذا خوردن بلکه ساعت و زمان غذا خوردن هم اهمیت دارد.

در ادامه شما را راهنمایی می‌کنیم تا متوجه شوید که هنگامی که در سفر هستید چه زمانی برای غذا خوردن مناسب‌تر است. همراه کجارو باشید.

قبل از سوار شدن به هواپیما غذا بخورید

چه زمانی برای غذا خوردن در سفر مناسب‌تر است؟ - 6

افرادی که قصد دارند با هواپیما سفر کنند، معمولا دو ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر می‌شوند. بهترین زمان برای غذا خوردن، قبل از اینکه سوار هواپیما شویم، همین زمان است. غذاهایی که در هواپیما سرو می‌شود و معمولا به‌خوبی غذاهایی نیست که می‌توانید در فرودگاه تهیه کنید. در فرودگاه بهتر می‌توانید غذای سالم و با‌کیفیت پیدا کنید و قبل از اینکه سوار شوید کمی غذا بخورید.

این نکته را به‌عنوان یک قانون کلی در نظر داشته باشید. اگر پرواز شما کمتر از ۳ ساعت طول می‌کشد در فرودگاه غذا بخورید نه در طول پرواز. این وعده غذایی می‌تواند یک وعده غذای سالم مثل سالاد مرغ به‌همراه کمی دسر باشد.

برنامه غذایی خود را متناسب با برنامه پروازها تنظیم کنید

مقاله‌های مرتبط:آیا ورزش کردن به مقابله با جت لگ کمک می کند؟چطور در سفر از سلامتی و امنیت خود مراقبت کنیم؟

برای سلامتی عمومی بدن شما، خوب است که تقریبا هر ۴ تا ۵ ساعت یک بار غذا بخورید؛ نه این که هر وقت فرصت شد یک غذای سبک و سریع میل کنید.

در طول سفر نباید کاری کنید که سوخت و ساز طبیعی بدن شما با مشکل مواجه شود.

وقتی قرار است با هواپیما سفر کنید، بهتر است که برنامه زمانی غذا خوردن خود را متناسب با پرواز در نظر بگیرید؛ مثل الگوی زیر: برای پروازهایی که کمتر از سه ساعت طول می‌کشند وقتی وارد فرودگاه می‌شوید غذا بخورید. برای پروازهایی که کمتر از ۵ ساعت هستند یک وعده غذا در فرودگاه بخورید و یک غذای حاضری و ساده در هواپیما. برای پروازهایی که بیشتر از ۵ ساعت طول می‌کشد یک وعده غذا و یک میان وعده در هواپیما بخورید. برای پروازهایی که بیش از ۸ ساعت طول می‌کشند دو وعده غذا در هواپیما بخورید.

جهت سفر را در نظر بگیرید

چه زمانی برای غذا خوردن در سفر مناسب‌تر است؟ - 15

می‌توانید برنامه غذایی خود را با ریتم شبانه‌روزی هماهنگ کنید. الگوی غذا خوردن شما با توجه به این که به سمت شرق پرواز می‌کنید یا به سمت غرب، تغییر می‌کند. مطابق الگوی زیر رفتار کنید:پرواز کردن به سمت غرب

با پرواز به سمت غرب شما در زمان عقب می‌روید و غالبا برای ناهار یا شام به مقصد می‌رسید. ایده اصلی در این روش این است که حتما سه وعده در روز غذا بخورید؛ مثلا اگر برای شام به لس آنجلس می‌رسید باید قبل از پیاده شدن، صبحانه، ناهار و میان وعده خورده باشید.پرواز به سمت شرق

پروانه به سمت شرق باعث می‌شود که در زمان جلو بروید. در چنین پروازهایی معمولا صبح یا بعد از ظهر روز بعد به مقصد می‌رسید، در نتیجه با توجه به این نکته باید غذا بخورید. اگر پرواز شما در طول شب است، می‌توانید از وعده شام صرف‌نظر کنید و فقط صبحانه بخورید. اگر بعد از ظهر پرواز می‌کنید در طول پرواز یک شام سبک و یک صبحانه خواهید خورد.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

روزه متناوب

غذا نخوردن در طول پرواز می‌تواند به شما کمک کند تا زودتر ریکاوری بعد از پرواز را انجام دهید و احتمال ابتلا به جت لگ را کاهش دهید. فرایند روزه متناوب برای بازسازی سلولی، کاهش وزن و مدیریت سطح قند خون و انسولین در بدن مفید است و همین طور باعث افزایش هورمون رشد می‌شود.

با توجه به اهداف سلامتی خود غذا بخورید

چه زمانی برای غذا خوردن در سفر مناسب‌تر است؟ - 23

ممکن است توصیه‌های مختلفی را در مورد حفظ سلامتی شنیده باشید یا جایی خوانده باشید؛ ولی این نکته هم مهم است که همه چیز را متناسب با نیازهای بدن خودتان در طول سفر هماهنگ کنید. در واقع کاری را انجام دهید که برای بدنتان بهتر است.اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید

قانون طلایی در این مورد این است که فقط زمانی که واقعا احساس گرسنگی می‌کنید غذا بخورید؛ نه زمانی که فکر می‌کنید گرسنه هستید. در طول ۲۴ ساعت تعداد وعده‌های غذایی را به سه وعده محدود کنید و در بین وعده‌های غذایی هر زمان که نیاز بود میان وعده و غذای سبک بخورید.اگر قصد دارید وزن خود را افزایش دهیدمقاله‌های مرتبط:پرواز زدگی یا جت لگ؛ از دلایل بروز تا راهکار درمانچگونه در پرواز از کم آبی بدن جلوگیری کنیم؟

این مورد تقریبا غیرمعمول و نادر است و بیشتر برای کسانی است که می‌خواهند عضله‌سازی کنند. سفر با هواپیما در حالت کلی تداخلی با برنامه‌های تناسب اندام شما ندارد؛ ولی ممکن است نیاز پیدا کنید که غذای خود را در هواپیما همراه داشته باشید؛ چون ممکن است غذایی که در هواپیما داده می‌شود، برای رژیم غذایی شما مناسب باشد یا برایتان کافی نباشد.

برای افزایش حجم عضلات و افزایش وزن، در فرودگاه غذا بخورید و هر وعده‌ای که در طول پرواز سر می‌شود باز هم غذا بخورید. البته یک مقاله کامل می‌توان درباره رژیم غذایی ورزشکاران در پرواز نوشت؛ ولی نکته اصلی این است که در روز به مقدار کافی پروتئین و کربوهیدرات مصرف کنید و در واقع پروتئین و کربوهیدرات مورد نیاز روزانه را حتما دریافت کنید.

با همه این حرف‌ها در نظر داشته باشید که یک روز سفر کردن و رها کردن رژیم غذایی مشکلی برای شما و برنامه‌های تناسب اندام‌تان ایجاد نمی‌کند؛ مگر اینکه قهرمان ورزش حرفه‌ای باشید و بخواهید در رقابتی شرکت کنید.اگر قصد دارید نفخ شکم را کاهش دهید

نفخ شکم یکی از عوارض جانبی سفرهای هوایی است و معمولا به‌خاطر وجود فشار در کابین ایجاد می‌شود. زمان‌بندی وعده‌های غذایی چندان تاثیری در ایجاد نفخ شکم ندارد. هر کسی ممکن است دچار شود و فرقی نمی‌کند که چیزی خورده باشد یا نخورده باشد و این که چه ساعتی غذا خورده باشد.

مهم‌ترین کاری که در این زمینه می‌توانید انجام دهید، این است که مقدار غذا خوردن خود را در هواپیما کاهش دهید. همچنین می‌توانید در روزی که پرواز دارید، از محصولات پروبیوتیک استفاده کنید یا آنزیم‌های گوارشی مصرف کنید. این آنزیم‌ها را همراه با خوردن غذا قبل از پرواز یا طول پرواز مصرف کنید.

اگر با رعایت این موارد هنوز هم علائم نفخ شکم دارید، می‌توانید از خدمه هواپیما بخواهید برای شما چای نعناع فلفلی تهیه کنند که می‌تواند کمک‌کننده باشد.اگر قصد دارید انرژی خود را افزایش دهید

افزایش انرژی یک موضوع پیچیده است؛ چون عوامل مختلفی در آن تاثیر می‌گذارد. این عوامل عبارت‌اند از نحوه غذا خوردن، زمان غذا خوردن و نوع غذایی که می‌خورید. عوامل دیگری از جمله سبک زندگی، استرس، خواب، تمرین‌های ورزشی و غیره نیز می‌تواند برای افزیش انرژی تاثیرگذار باشد.

در طول سفر برای اینکه انرژی خود را افزایش دهید، بهترین کار این است که مطابق با منطقه زمانی که در آن حضور دارید، غذا بخورید. روزی که قصد پرواز دارید ساعت خود را مطابق با ساعت رسمی مقصدتان تنظیم کنید و غذا خوردن را متناسب با ساعت مقصد برنامه‌ریزی کنید.

علاوه بر این، باید به غذایی که می‌خورید هم دقت کنید. مقدار مصرف زیاد شکر، کاری برای سطح انرژی شما نمی‌کند؛ در عوض، غذاهای سرشار از پروتئین بخورید. همراه با خودتان غذاهای پروتئینی داشته باشید و مقدار کربوهیدرات مصرفی را کاهش دهید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
از هزاران سال پیش تاکنون، انسان در جستجوی اکسیر جاودانگی و ابدیت است، که البته امروزه بیشتر شبیه افسانه‌هاست تا واقعیت. به نظر می‌رسد گروهی از مردم، تمام این اسرار را می‌دانند و از عمر طولانی و سلامت عالی برخوردارند. آن‌ها قوم مسلمان هونزا هستند که در شمال پاکستان زندگی می‌کنند؛ میانگین سنی آن‌ها کمتر از ۱۰۰ سال نیست و عجیب نیست که بسیاری از آن‌ها تا ۱۵۰ سالگی عمر می‌کنند! مردم هونزا در نزدیکی کوه‌های قراقروم، در مکانی بنام «دره جاویدانها» زندگی می‌کنند و قبایل مسلمان هستند و حدود ۹۲۰ هزار تن جمعیت دارند. چیزی که جای تعجب دارد این است که آن‌ها مریض و پیر نمی‌شوند و ۷۰ سالگی برای آن‌ها مرحله جوانی به حساب می‌آید.
فراروفرارو1 روز قبل
تصاویری جدید از گریم حسام منظور در فیلم «مست عشق» ببینید. به گزارش خبرآنلاین، حسام منظور در نقش حسام‌الدین چلبی، همنشین و شاگرد مولانا ایفای نقش خواهد کرد. شهاب حسینی، پارسا پیروزفر، ابراهیم چلیکول، هانده ارچل، سلما ارگچ، بنسو سورال، بوراک توزکوپاران و بوران کوزوم سایر بازیگران «مست عشق» هستند. داستان فیلم «مست عشق» همزمان با دوران زندگی مولانا و شمس تبریزی اتفاق می‌افتد. صفحه اینستاگرام فیلم «مست عشق» این تصاویر را به مناسبت تولد حسام منظور که مخاطبان تلویزیون او را با سریال «بانوی عمارت» و «برادرجان» می‌شناسند، منتشر کرد.

چگونه موفق شویم؟ | ۱۳ نصیحت از موفق‌ترین افراد جهان

9+
همشهریهمشهری1 روز قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
دو کوهنورد مراسم عروسی خود را بر فراز قله برف‌انبار قم جشن گرفتند. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از برنا، این زوج ورزشکار جشن ازدواج خود را بر فراز قله ۳۲۰۰ متری برف‌انبار قم برگزار کردند. نکته جالب این است که در این مراسم جمعی از خانواده و دوستان داماد و عروس نیز حضور داشتند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
این در حالی است که مصرف ویتامین سی منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش طول دوره این بیماری‌ها می‌شود. در زمستان می‌توانید ویتامین سی مورد نیاز خود را از طریق مصرف مرکبات، سبزی‌جات تیره رنگ و مکمل‌های این ویتامین دریافت کنید. ویتامین دی: اگرچه مصرف ویتامین دی در تمام طول سال مورد نیاز است، اما در فصل زمستان و با مایل شدن نور خورشید، نیاز شما به این ویتامین بیشتر می‌شود. در طول زمستان احتمال بروز دردهای استخوانی و مفصلی به دلیل عدم تابش کافی نور خورشید بیشتر است. به همین دلیل است که با مصرف ویتامین ب به ویژه ویتامین ب ۱۲ افسردگی و اضطراب ناشی از کوتاه شدن روزها در زمستان را کاهش می‌دهد.
انتخابانتخاب18 ساعت قبل
برخی از افراد در فصل زمستان بسیار کمتر از دیگران دچار بیماری می‌شوند و همین موضوع نیز باعث تعجب اطرافیان است. اما اگر به الگوی سلامتی این افراد دقت کنیم متوجه می‌شویم برخی اصول را رعایت می‌کنند تا سلامت باشند. به نظر می‌رسد این ایده‌ای درست است که می‌توان با رعایت برخی اصو رژیم غذایی سلامتی را حفظ کرد. مصرف غذاهای حاوی فیبر، پروتئین، کاهش مصرف قند و چربی و ورزش منظم سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد. او می‌گوید هر بار حس می‌کنم در آستانه بیماری هستم با مصرف سیر، سه بار در روز و طی ۲۴ ساعت احساس خوبی می‌کنم.

نظرها

اخبار بیشتر