بهترین شیوه برای جهت‌دادن به زاویه دید و سلیقه‌ اعضاء
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
بهترین شیوه برای جهت‌دادن به زاویه دید و سلیقه‌ اعضاء

بهترین شیوه برای جهت‌دادن به زاویه دید و سلیقه‌ اعضاء

یکی از ویژگی‌های بنیادین و تعیین‌کننده در تنظیم رابطه میان کتابداران با اعضای کتابخانه، اصطلاحاً «دست به کتاب» بودن کتابداران است؛ مستمسک اثرگذاری که می‌تواند نقشه‌راه اعضاء در کتابخانه‌ را رقم زده و باعث جهت‌دهی صحیح آنها شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، لزوم مطالعه کتاب و به روز بودن کتابداران از این حیث همواره یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی بوده که به عنوان کلیدی اثرگذار در زندگی کاری و شخصی این سفیران فرهنگی کتابخانه‌های عمومی مطرح بوده است. همزمان با فرارسیدن ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار و هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به پای صحبت‌های شماری از کتابداران کتابخانه‌های عمومی کشور نشستیم و مطلوب‌ترین شکل مواجهه یک کتابدار با کتاب را از زبان آنها را جویا شدیم.

لذت کتابخوانی را نباید از دست داد

شبنم حق‌بین / استان همدان

بهترین شیوه برای جهت‌دادن به زاویه دید و سلیقه‌ اعضاء - 4

برای یک کتابدار نباید ضرب‌المثل کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد عینیت پیدا کند. کتاب همیشه باید با ما همراه باشد. با این وجود گاهی فعالیت‌های کتابخانه آنقدر زیاد می‌شود که یافتن مجالی کوچک برای مطالعه‌ نایاب می‌شود. در همین فرصت‌های نایاب اما لذت کتابخوانی را نباید از دست داد.

شیوه‌ای مناسب برای ارتقای زاویه دید و سلیقه‌ اعضای کتابخانه

فاطمه خجسته جعفرآبادی / استان خراسان‌رضوی

بهترین شیوه برای جهت‌دادن به زاویه دید و سلیقه‌ اعضاء - 8

بر جسب تجربه دریافته‌ام که سطح مطالعه و کتاب‌های درخواستی اعضاء نیاز به ارتقایی اساسی دارد. برای همین در نخستین گام می‌بایست آنها را با آثار نویسندگان بزرگ دنیا و نویسندگان برتر کشور خودمان آشنا می‌کردم. برای همین تصمیم گرفتم به جای خواندن کتاب‌های جدید یکبار دیگر به سراغ عناوینی که در سال‌های گذشته مطالعه کرده‌ام بروم و با مطالعه آنها و معرفی‌شان به اعضاء، ترغیب به خوب خواندن و جهت‌دادن به زاویه دید و سلیقه‌شان را با معرفی این دست از کتاب‌ها ایجاد کنم. از آنها می‌خواستم زندگینامه‌های شهداء و کتاب‌هایی که درباره آنها نوشته شده را مطالعه کنند و خلاصه آنها را برای سایر دوستانشان تعریف کنند تا از این طریق آنها را نیز به خواندن تشویق کنند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

نمی‌توان کتابدار بود اما کتاب نخواند!

مریم داوری / استان بوشهر

بهترین شیوه برای جهت‌دادن به زاویه دید و سلیقه‌ اعضاء - 13

نمی‌شود کتاب مهم‌ترین بخش کاری‌ات باشد و قسمت زیادی از زمان روزانه‌ات را پیرامون آن بگذرانی اما خودت یک کتابخوان نباشی. من هم از این قاعده مستثنی نیستم و تقریبا همیشه کتاب برای خواندن دارم.

گفتنی است نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همه ساله همزمان با ایام هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، از کتابداران برتر خود در مراسمی تجلیل به عمل می‌آورد. ویژه‌برنامه بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار امسال روز پنج‌شنبه بیست و سوم آبان‌ماه به میزبانی یزد برگزار خواهد شد و پایتخت کتاب ایران میزبان کتابداران برتر کتابخانه‌های عمومی کشور خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر