سیدصالحی: به خاطر شعارهای مذهبی همیشه در آسیا جریمه می‌شدم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. ورزشی
سیدصالحی: به خاطر شعارهای مذهبی همیشه در آسیا جریمه می‌شدم

سیدصالحی: به خاطر شعارهای مذهبی همیشه در آسیا جریمه می‌شدم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
سیدصالحی بازیکن اسبق استقلال و پرسپولیس مهمان برنامه سلام صبح بخیر بود و به سوالات مجری برنامه پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سعید اکبری امروز در برنامه سلام صبح بخیر میزبان سیدمهدی سیدصالحی بازیکن سابق سپاهان، استقلال و پرسپولیس بود تا درباره خاطرات مسجدی این فوتبالیست با او گفتگو کند.

سیدصالحی درباره اینکه آیا درست است به او مارکوپولو فوتبال ایران می‌گویند، اظهار کرد: از صدقه سر مرتضی علی و عنایت خداوند لطفی شامل حالم شد و توانستم در تیم‌های بزرگ بازی کنم اما شاکرم من همیشه یک جور فوتبال بازی کردم و در هر تیمی که بازی کردم عاشق پیراهنم بودم. شاکرم در این سالها جزو بازیکنان تاثیرگذار این تیم‌ها بودم. هیچ موقع هم ادعایی نداشتم.

وی درباره شادی پس از گل خود و زیرپوشی که بر آن عنوان «یا فاطمه الزهرا» نقش بسته بود، توضیح داد: من زمانی که سپاهان بودم در بازی‌های آسیایی، عنوان امامزاده آقاعلی عباس را می‌زدم که امامزاده مقربی در کاشان است. من ۱۰ دوره در بازی‌های آسیایی بودم و بابت هر شعار مذهبی که در بازی‌های آسیایی بود برای هربازی که پیراهنم را بالا می‌زدم جریمه می‌شدم که مبلغ آن از ۴۰۰، ۵۰۰ دلار تا ۱۵۰۰، ۲۰۰۰ دلار هم رسید و باشگاه محبت می‌کرد از من کم می‌کرد. هدف من هم نه ریاکاری بود نه گرفتن پست و مقام.

این بازیکن سابق فوتبال ادامه داد: حالا هم دو سال است فوتبال را کنار گذاشته‌ام و نه پست و مقامی دارم نه جایی را گرفته‌ام. آن کارهای من دلی بود. بعد از مصدومیت من در استقلال در بازی آخر فصل که آقای صمد مرفاوی در لیگ بودند در بازی با شاهین بوشهر در آمادگی بسیار بالا رباط صلیبی پاره کردم. آقای آشتیانی رفت فتح الله زاده آمد، مرفاوی رفت، مظلومی آمد. یکی از کربلا این لباس را برای من آورد و من این لباس را در گرمای ۴۰ درجه عربستان زیر پیراهنم پوشیدم و هر جا حتی خوزستانی که برای استقلال خوزستان بازی کردم این لباس در همه بازی‌ها تنم بود.

سیدصالحی تاکید کرد: کار دلی که آدم انجام می‌دهد یک انرژی و قوت قلب خاصی دارد. من چیزی در زندگی ام ندارم و عددی هم در فوتبال ایران نبودم و نخواهم بود اما اگر عنایتی هم شده از سوی امام حسین (ع) و اهل بیت بوده و به کسی کاری نداشتم و دلی بوده است.

وی درباره خاطرات کودکی اش از مسجد گفت: من با افتخار بچه اصفهانک منطقه دولاب تهران هستم و فوتبالم را از زمین شیرازی با تیم نادر قیاسی شروع کردم. تا سن ۱۸، ۱۹ سالگی در مسجد بودم. من در راه آهن همزمان در رده امید و بزرگسال می‌کردم و تا برمیگشتم با بچه‌ها در مسجد بودیم و کارهای ورزشی انحام می‌دادیم. تا ۱۴، ۱۵ سالگی مکبر مسجد بودم. خودم به شخصه بزرگ شدنم در مسجد بود و جایی غیر از مسجد نداشتم با بچه محل‌ها بروم. در مسجد تیم‌های ورزشی و حتی فوتبال داشتیم و به مسابقاتی رفتیم که در آسفالت بازی می‌کردیم و همانجا دستم شکست. اردوهایی بود که با بچه‌ها می‌رفتم.

این فوتبالیست پیشکسوت درباره تاثیر مسجد رفتن بر زندگی اش اظهار کرد: یکی از اتفاقاتی که حال دل آدم را عوض می‌کند اینجا است. اتفاقی که برایم افتاد و مسیر فوتبالی و زندگی ام این بود که من مسجد زیاد می‌رفتم و آقای گل امیدهای تهران شدم و از سه باشگاه سپاهان، فجر سپاسی و سایپا پیشنهاد داشتم اما سرانجام با سایپا قرارداد بستم. با منوچهر صالحی که مدیرعامل وقت سایپا بود قرارداد بستم و یک چک ۴ میلیون تومانی هم از ایشان گرفتم.

سیدصالحی ادامه داد: چند روز که گذشت پیش حاج سیدمهدی طباطبایی که خدا رحمتشان کند رفتم و استخاره با قرآن گرفتم. سایپا میانه آمد، فجر سپاسی را به من گفت خیلی بد است، سپاهان را گرفتم گفت خیلی عالی است اما غربت دارد پسر می‌توانی بروی؟ گفتم بله. پول را به آقای صالحی برگرداندم و ایشان گفت تو بچه تهران هستی سایپا تیم بزرگی است اینجا کنار خانواده‌ات بمان. گوش نکردم و مسیر زندگی ام تغییر کرد. من با سپاهان آقای گل آسیا شدم و آن فصل ۸ گل زدم. با سپاهان قهرمانی لیگ دارم و اینها از اثرات و عنایات خداوند است.

وی درباره خاطرات شبهای احیا بیان کرد: در مناطق جنوب شهر و شرق تهران خانواده‌ها تا صبح در مسجد هستند و به جز مسجد محله مان و مسجد موسی ابن جعفر، در هیات خوانساری‌های مقیم مرکز هم می‌رفتم و آن شبها به هیات حاج منصور ارضی در مسجد ارگ با دوستم آقای دهقان می‌رفتیم و به سمت بازار حرکت می‌کردیم و ساعت ۲ تا ۴ نصفه شب دعای ابوحمزه ثمالی می‌خواندیم و با او که جانباز بود جلو می‌نشستم و اینها همه‌اش خاطره است. بچه که بودیم مسجد می‌رفتیم و بزرگترها نماز قضا می‌خواندند و ما خوابمان می‌برد. به مرور بزرگتر شدیم و خاطراتی از شلوغ بازی در مسجد داریم. به مرور سعی می‌کردیم شرایط را برای سن و سال دارها فراهم کنیم تا اذیت نشوند.

خبری: به روزترین اخبار ورزشی را در خبری بخوانید

این بازیکن سابق پرسپولیس در پاسخ به اینکه آیا وقتی مطرح شدی این رابطه قطع نشد، تصریح کرد: نه همه می‌دانند. بین عزت و ذلت همیشه یک پلک زدن است و خیلی‌ها باید بدانند پست و مقامی که به دست می‌آوری لطف و عنایت آن بالایی است که خیلی راحت می‌تواند از تو بگیرد. فرهاد کاظمی که فوتبال را با او شروع کردم می‌گفت طوری بازی کنید که بعد که در اوج بودی و به محله‌ات رفتی بچه محل هایت تحویلت بگیرند. اگر تحویلت گرفتند بدان درست عمل کردی وگرنه خوب عمل نکردی. من هنوز به محله قدیمی پدرم می‌روم و پدرم هنوز آنجا زندگی می‌کند و هراز گاهی فوتبال بازی می‌کنم. سعی می‌کنم هرازگاهی بروم و بچه محل‌ها را ببینم و هیچ تفاوتی بین دکتر مهندس فقیر گدا نیست و ما نمی‌توانیم به چیزی بنازیم اگر بدانیم این دنیا گذرا است و خیلی آن را سفت نگیریم به هر قیمتی چنگ نزنیم که بمانیم راحت‌تر زندگی می‌کنیم. چون زندگی یک بازی گذرا است. من می‌توانستم فوتبال بازی کنم اما به هر قیمتی نمی‌خواستم فوتبال بازی کنم.

سیدصالحی درباره تجربه مداحی نیز گفت: این تاثیر خانواده است و من مداح نیستم و صدایی دارم. در خانواده‌ام اعتقاداتی داشتیم. همه ایرانی‌ها با خانواده هایشان در شبهای قدر بوده‌اند. ما هم در هیات خوانساری‌های مقیم مرکز بزرگ شدیم و ۶ ساله بودم که دست پدرم را می‌گرفتم و ما را ته صف می‌فرستند که زنجیر بزنیم. ما عشق داشتم. هیات جوانان علی اکبر را وقتی ۱۴ ساله بودم در سال ۷۴ بنا کردیم حاج آقا دلاوری خدا بیامرزد به ما که چادر می‌زدیم گفت در پارکینک خانه ما کار کنید. حالا همه بزرگتر شدیم و هم محلی‌ها بچه دارند و بچه هایشان هیات را می‌چرخانند. باورتان نمی‌شود آن هیات را بدون بلندگو شروع کردیم نه اینکه مداح باشم افتخار می‌کنم در این دستگاه بودم و بزرگ شدم و به بچه هایم یاد می‌دهم این فضا را دوست داشته باشند دیگر به خودشان برمیگردد که چطور این مسیر را بروند.

وی درخواست مجری برنامه برای خواندن در وصف پیامبر را رد کرد و افزود: من مولودی خوان نیستم. مداح بودن لیاقتی می‌خواهد و باید از خیلی چیزها چشم پوشی کنی و من لیاقت آن را ندارم. الگو بودن مداحان خیلی گیرا است و وقتی درباره خاندان اهل بیت خرف می‌زنی حرف و عملت باید یکی باشد. من سختی فوتبال را کشیدم و از زمین خاکی شروع کردم و اگر با جوانان درباره آن صحبت می‌کنم می‌توانم تجارب خود را منتقل کنم اما این ویژگی درباره مداحی برای من نیست.

در ادامه روی دیوار تصویری برنامه تصویری از یک بازیکن اتلتیکو مادرید اسپانیا به نمایش درآمد که شباهت عجیبی با سیدصالحی داشت و او در واکنش گفت: من زیاد در فضای مجازی فعالیت ندارم و بلد نیستم. یکی از دوستانم دو سه هفته پیش این عکس را برایم فرستاد و آن موقع متوجه نشدم اما الان دیدم که خیلی شبیه است.

سیدصالحی درباره پیش بینی اش از بازی پجشنبه تیم ملی با تیم عراق گفت: از زمانی که ویلموتس آمده طرز تفکر خاصی وارد تیم ملی کرده است. کی‌روش اصلا به اینکه بازیکن در زمین بازی می‌کند یا نمی‌کند کار نداشت، البته او مربی بزرگی است و هر مربی تزی دارد. اما ویلموتس تمام بازی‌های لیگ را رصد می‌کند.

وی در این باره که آیا با کیروش دعوایش شده، تصریح کرد: سال ۹۲ برای دو بازی دوستانه تیم ملی مرا دعوت کردند و من آن سال بهترین گلزن لیگ بودم اما دعوت نشدم. آن برهه در تراکتورسازی تبریز بودم اما مشکل خانوادگی داشتم و عذرخواهی کردم.

این بازیکن سابق فوتبال در پایان گفت: مطئنم بچه‌ها برنده می‌شوند. ما با بحرین به نتیجه نرسیدیم اما بازی با عراق همیشه یک دربی حساس بوده است و با روحیه‌ای که از بچه‌ها می‌بینم ان شاءالله بتوانیم برنده باشیم و بچه‌ها بازی‌های حیثیتی را همیشه خوب بازی می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نگاهی به حواشی هفته چهاردهم

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هفته پایانی نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال جمعه و شنبه پیش رو برگزار می‌شود، در مهم‌ترین بازی‌های این هفته شنبه استقلال در ورزشگاه آزادی میزبان تیم شهرداری بوشهر است و پرسپولیس در ورزشگاه شهدای شهر قدس مهمان سایپاست.

عصبانیت عجیب کریستیانو رونالدو از جیمی جامپ!

مهرمهر1 روز قبل
شب گذشته پس از پایان بازی یوونتوس و بایرلورکوزن در آلمان، وقتی یک جیمی جامپ به سمت کریس رونالو رفت و قصد عکس گرفتن با وی را داشت با عکس العمل عجیب و بدی روبه رو شد.

گل از راه دور دروازبان!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

آخرین شب مرحله گروهی لیگ قهرمانان

مهرمهر1 روز قبل
بارسلونا، بایرن، یوونتوس، لایپزیش، منچسترسیتی، پاریسن‌ژرمن، رئال مادرید و تاتنهام جواز صعود به دورحذفی لیگ قهرمانان را به دست آورده و تکلیف چند تیم پس از بازیهای شب گذشته قراراست امشب مشخص شود.

باستانی کاران خارجی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در حال حاضر ۸۵ کشور دنیا داخل گود آمده‌اند؛ آماری که اگر افزایش پیدا کند افراد بیشتری مجذوب فرهنگ پهلوانی خواهند شد.

ویدیو؛ انیمیشن زیبای بلیچر ریپورت از ۱۶ تیم صعودکننده به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان (۲۰۱۹/۲۰)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- با پایان یافتن دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۹/۲۰، چهره ۱۶ تیم صعودکننده به مرحله یک هشتم نهایی مشخص شد. قرعه کشی این مرحله، روز دوشنبه برگزار خواهد شد. صفحه رسمی بلیچر ریپورت این ویدیو را به همین مناسبت منتشر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر