نشست خبری کنسرت آرکو| ریشه‌های با ارزش موسیقی‌مان در حال خشک شدن است/ قدرت هنری بالاتر از قدرت نظامی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
نشست خبری کنسرت آرکو| ریشه‌های با ارزش موسیقی‌مان در حال خشک شدن است/ قدرت هنری بالاتر از قدرت نظامی است

نشست خبری کنسرت آرکو| ریشه‌های با ارزش موسیقی‌مان در حال خشک شدن است/ قدرت هنری بالاتر از قدرت نظامی است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
هنرمندان ارکستر آرکو در نشست خبریِ کنسرت پیش رویشان، به بیان نکات مهمی درباره موسیقی ارکسترال و موسیقی کلاسیک پرداختند.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری کنسرت ارکستر زهی آرکو، ظهر امروز سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ در تالار وحدت برگزار شد. در این نشست ابراهیم لطفی رهبر ارکستر، علی جعفری پویان مایستر ارکستر، نیما جوان برگزارکننده این کنسرت و پورنگ پورشیرازی نوازنده ارکستر حضور داشتند.

در این نشست هر کدام از حاضران به بیان دیدگاه‌هایشان درباره کنسرت پیش رو و البته مشکلاتی که ارکستر آرکو با آن مواجه است؛ صحبت کردند. در ادامه متن صحبت‌ها را می‌خوانید:

قدرت فرهنگی و هنری بالاتر از قدرت نظامی است

ابراهیم لطفی: چند سال پیش به تشویق برخی از شاگردانم تصمیم بر تشکیل این گروه گرفتیم و چون ارکستر زهی بود، نامش را «آرکو گذاشتیم». اولین کنسرتمان را دی ماه ۱۳۹۷ برگزار کردیم. در شیراز و در جشنواره موسیقی فجر هم کنسرت‌هایی داشتیم.

بنای این ارکستر بر اساس نوازندگان جوان گذاشته شده است. نوازندگانی از ۱۶ ساله تا ۴۰ ساله داریم. امیدواریم در آینده این ارکستر روز به روز منسجم‌تر و قوی‌تر شود.

در کشورهای پیشرفته هم مخاطب موسیقی پاپیولار بسیاری بیشتر از موسیقی کلاسیک است. اما برای آشتی بین موسیقی کلاسیک و مردم چه باید کرد؟

وقتی صبح تا شب از تمام رسانه‌ها بیشترین حجم از موسیقی پاپیولار پخش می‌شود، بالطبع مخاطب هم همان موسیقی را می‌شنود و دوست دارد. برای گسترش موسیقی کلاسیک و موسیقی‌های جدی بیشترین نقش را رادیو و تلویزیون دارد.

اولین اجرایمان را با قطعه‌هایی از موسیقی «باروک» به صحنه بردیم. کنسرت پیش رو را با قطعه‌هایی از موسیقی «رومانتیک» چیدمان کرده‌ایم.

بردیا کیارس از اولین شاگردان من است و ابراز تمایل کرد تا در اجرا کنارمان باشد. من هم استقبال کردم. کیارس در حال حاضر خودش از استادان حوزه موسیقی است.

ارکسترها و هر فعالیت هنری جدی بازتاب و بیانگر قدرت و سطح فرهنگی و هنری کشورها است. هر چقدر این اتفاق‌ها در سطح بالاتری رخ بدهد، بیانگر قدرت کشور است. توان فرهنگی و هنری را بالاتر از توان نظامی هر کشوری می‌دانم.

برایآرکو نگرانم

علی جعفری پویان: پس از ۱۰ سال وقفه بالأخره همکاری دوباره‌ای با معلم عزیزم ابراهیم لطفی دارم و این برایم خوشحال‌کننده است. فعالیت‌های ارکستری مختلفی اتفاق افتاده است تا موسیقی کلاسیک در ایران زنده نگهداشته شود.

نماد زنده نگهداشتن موسیقی کلاسیک، تنها ارکستر سمفونیک تهران نیست. ارکسترهای کوچک و جانبی هستند که با کمترین امکانات و حداقل‌ترین پشتوانه‌ها دارند بار زنده نگهداشتن موسیقی کلاسیک را به دوش می‌کشند.

از چند دهه پیش تاکنون ارکسترهای زیادی تشکیل شده اما به دلیل نداشتن حمایت‌های لازم، آرام‌آرام کنار رفته‌اند.

ما نباید یادمان برود که موسیقی متعالی و غیرمتعالی داریم. سبک‌هایی از موسیقی هستند که اگر نباشند، دیگر سبک‌ها نمی‌توانند از آنها خوراک بگیرند. خیلی از نوازندگان موسیقی کلاسیک می‌توانند به گسترش موسیقی‌های دیگر هم کمک کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

ریشه‌های با ارزش موسیقی‌مان در حال خشک شدن است. ما باید سه یا چهار ماه تمرین کنیم تا فقط یک شب اجرا داشته باشیم.

گاهی ۱۰۰ کنسرت برگزار می‌شود اما تنها چند کنسرت ارزش هنری دارند. باید از گروه‌هایی که کار هنری واقعی می‌کنند، حمایت کنیم.

ابراهیم لطفی در آموزش و نوازندگی ساز ویلن کارهای بزرگی شکل داده است. اما باز هم برخوردی که با لطفی می‌شود، واقعا برخورد درست و حمایتی نیست.

مسئولان فرهنگی باید بیایند و از چنین ارکسترهایی حمایت کنند. ما محل تمرین نداریم. چرا نباید ارکستر آرکو بهترین سالن‌های تمرین کشور را شکل بدهد.

هر ارکستری که در ژانر موسیقی کلاسیک فعالیت می‌کند، باید به گونه دیگری در حوزه فرهنگ و هنر برخورد شود. باید از این ارکسترها حمایت شود و حتی اجاره‌ بهای سالن از این ارکستر دریافت نشود.

برای آرکو نگرانم و امیدوارم بتوانیم با همکاری و حضور هنردوستان به حیات این ارکستر ادامه بدهیم.

یک سال پشت در اتاق آقای مدیر ماندم

نیما جوان: ما اکنون با نام آرکو کنار هم جمع شده‌ایم. اما پس از مدتی دیگر نام و عنوان مهم نیست و هدف اصلی به کمک برای ادامه حیات موسیقی کلاسیک تبدیل می‌شود.

اجرا در تالار وحدت بسیار سخت و دشوار است. یکی از مسائلی که داشتیم این است که با مدیران نمی‌توانیم دیدار داشته باشیم. هفته گذشته بالأخره توانستیم حمایتی از سوی بنیاد رودکی داشته باشیم.

این سبک از موسیقی به حمایت‌های بیشتری نیاز دارد. در چند ماه گذشته ما انرژی بسیاری خرج کردیم و موجب خستگی‌مان شد. این مسئله ما را درباره اجراهای بعدی هم دچار چالش می‌کند.

در اجرای سال گذشته خیلی از مسئولان فرهنگی آمدند و اجرای ما را دیدند. همه هم بعد از اجرا از ما تعریف و تمجید کردند و وعده حمایت‌های بسیاری به ما دادند. الان نزدیک به یک سال است که پشت در اتاق یکی از همین مسئولان فرهنگی‌ایم.

توقع داریم که در برخی روزها سالن‌های تمرین بنیاد رودکی به صورت رایگان در اختیار ما قرار بگیرد. به خصوص در روزهایی که این سالن‌ها خالی‌اند.

عشق ما را کنار هم جمع کرده است. سود مالی در چنین اجراهایی اصلا مطرح نیست و سود مالی هم در کار نیست. همیشه مشکلات مالی با ما است. مگر اینکه بتوانیم اسپانسر بگیریم که البته اسپانسرها تمایلی برای حمایت از این نوع موسیقی ندارند.

در کشورهای دیگر اسپانسرها اگر از موسیقی‌های جدی حمایت کنند، از معافیت‌های مالیاتی برخوردار می‌شوند، اما در ایران چنین چیزی اصلا نیست.

ما در رپرتوار این کنسرت یک قطعه اجرا می‌کنیم که اگر در رسانه‌ها به خوبی معرفی شود، بی‌شک با اقبال زیادی مواجه می‌شود و می‌تواند یکی از پاپیولارترین قطعه‌های موسیقی در ایران باشد.

پورنگ پورشیرازی: در اجرای زنده انرژی وجود دارد که میان مخاطب و هنرمند و اتفاقی جمعی شکل می‌گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تقدیر از پژوهشگران دانشگاه آزاد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فراروفرارو1 روز قبل
تصاویری جدید از گریم حسام منظور در فیلم «مست عشق» ببینید. به گزارش خبرآنلاین، حسام منظور در نقش حسام‌الدین چلبی، همنشین و شاگرد مولانا ایفای نقش خواهد کرد. شهاب حسینی، پارسا پیروزفر، ابراهیم چلیکول، هانده ارچل، سلما ارگچ، بنسو سورال، بوراک توزکوپاران و بوران کوزوم سایر بازیگران «مست عشق» هستند. داستان فیلم «مست عشق» همزمان با دوران زندگی مولانا و شمس تبریزی اتفاق می‌افتد. صفحه اینستاگرام فیلم «مست عشق» این تصاویر را به مناسبت تولد حسام منظور که مخاطبان تلویزیون او را با سریال «بانوی عمارت» و «برادرجان» می‌شناسند، منتشر کرد.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
آقای ابوالفضل همراه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضعیت سلامتی آقای رضا ایرانمنش گفت: این بازیگر سینما و تلویزیون دو شب پیش بر اثر حملات ناشی از عوارض شیمیایی شدن در بیمارستان بعثت بستری شد. وی ادامه داد: این هنرمند اکنون بستری است و مراحل درمان را طی می‌کند. از مردم عزیز می‌خواهم برای سلامتی این هنرمند دعا کنند. آقای رضا ایرانمنش ۱۹ شهریور ۱۳۴۶ در جیرفت کرمان متولد شد. وی در ده‌ها فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته است.
خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
دبیر اجرایی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» با اعلام این خبر گفت: اعضای هیات داوران بخش رمان و داستان بلند جایزه «جلال» در جریان بررسی آثار این بخش، کتاب «پس از بیست سال» نوشته «سلمان کدیور» را به خاطر کوشش موثر در زمینه دراماتیک کردن تاریخ و وقایع دینی و هویتی، شایسته تحسین دانسته و پیشنهاد تجلیل از این نویسنده و اثر ادبی او را به دبیرخانه این جایزه ارائه دادند. رمان «پس از بیست سال» روایتی است تاریخی در صدر اسلام که از دوران امام علی (ع) آغاز و به پس از حادثه عاشورا ختم می‌شود. مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» ساعت ۱۵ شنبه، ۲۳ آذرماه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران با معرفی برگزیدگان این دوره برگزار خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما به نقل از روابط عمومی ایده بازار امیرکبیر؛ پیرو برگزاری دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی، پیش نشست این رویداد با حضور آقایان دکتر عبدالعظیم بهفر (مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی سازمان غذا و دارو)، دکتر عبدالحسین قاسم‌زاده (معاون برنامه‌ریزی اداره کل فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) و دکتر شهرام شعیبی (مشاور مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) برگزار شد تا درباره چالش‌ها و فرصت‌های این صنعت و نیز تبیین اهداف و چشم‌انداز دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی پرداخت. آقای عبدالعظیم بهفر، عضو هیأت علمی سازمان غذا و دارو در خصوص اهمیت این رویداد گفت: با تشکیل سازمان غذا و دارو در سال ۹۰ و با توجه به اهمیت حوزه فراورده‌های آرایشی و بهداشتی، اداره‌کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی را تشکیل دادیم. آقای عبدالعظیم بهفر با اشاره اهدافی که در دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی دنبال می‌شود گفت: این فراورده‌ها را از دو منظر می‌توان نگاه کرد. اول بازار داخلی کشور: طبیعی است که در داخل کشور نیاز‌هایی در این زمینه داریم. در بخش فراورده‌های آرایشی و بهداشتی به راحتی می‌توان ایده‌ای را مطرح کرد که اثبات این ادعای این ایده نسبت به فرآورده‌های دارویی آسان‌تر است.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ آقای دکتر سید احمد معتمدی در جلسه مشترک سازمان ایمیدرو با دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این سازمان بودجه خوبی برای تحقیقات دارد که دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و محققان می‌توانند با تدوین طرح‌های تحقیقاتی مؤثر از این بودجه استفاده کنند. وی با اشاره به آغاز همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان ایمیدرو افزود: باید برنامه ریزی صورت گیرد تا این دانشگاه و سازمان ایمیدرو طرح‌های تحقیقاتی مشترک و اثرگذار با یکدیگر داشته باشند. رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه براساس قراردادی که با اتاق بازرگانی تهران دارد در حال پیگیری طرح‌های مختلف از جمله طرح‌های معدنی است. آقای دکتر معتمدی ادامه داد: قرارداد این دانشگاه با اتاق بازرگانی تهران یک فعالیت بلند مدت و مستمر خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر