افزایش حجم صادرات ایران به کشور عمان/ یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار حجم تجارت ایران و عمان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
افزایش حجم صادرات ایران به کشور عمان/ یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار حجم تجارت ایران و عمان

افزایش حجم صادرات ایران به کشور عمان/ یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار حجم تجارت ایران و عمان

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان گفت: در سال 96 حجم صادرات ایران به عمان بالغ بر ۱۴۶ میلیون دلار بوده که با تلاش‌های اتاق مشترک در سال گذشته این رقم به ۷۲۸ میلیون دلار افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، محسن ضرابی پیش از ظهر امروز در نشست مشترک فعالان اقتصادی استان با سفیر عمان در ایران که در اتاق بازرگانی اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: در سال ۹۶ حجم صادرات ایران به عمان بالغ بر ۱۴۶ میلیون دلار بوده که با تلاش‌های اتاق مشترک این رقم در سال گذشته به ۷۲۸ میلیون دلار رسید.

وی از تدوین نقشه راهی برای توسعه تجارت بین ایران و عمان از سوی اتاق مشترک در سال ۹۲ خبر داد و افزود: در آن سال با توجه به آمارهای موجود تصمیم گرفتیم، مشکلات و موانعی که بر سر راه مناسبات بین ایران و عمان بود را شناسایی کنیم و با ارائه راهکارهایی، زمینه توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور را مهیا سازیم.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان بیان کرد: خوشبختانه امروز روادید با هزینه کم و با سرعت بالاتری برای تجار ایرانی صادر می‌شود و همچنین خط مستقیم کشتیرانی بین چندین بندر ایران و عمان و خط هوایی مستقیم بین تعدادی از شهرهای دو کشور برقرار است.

وی تشریح کرد: در سال ۹۲ میزان واردات ایران از این کشور ۷۵ میلیون دلار بوده که در سال گذشته به ۴۳۳ میلیون دلار رسیده است و در مجموع حجم تجارت ایران و عمان در سال ۹۷ به یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار رسید.

ضرابی گفت: روابط سیاسی این کشور با کشورهای مختلف دنیا مطلوب است و عمان پایگاه خوبی برای صادرات مجدد کالا به‌ویژه در شرایط فعلی است و این کشور به‌دلیل عضویت در سازمان جهانی تجارت و داشتن موافقت‌نامه تجارت آزاد با بسیاری از کشورهایی که به‌دلیل سیاسی قادر به ارتباط با آنها نیستیم، می‌تواند محل خوبی برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی به بازارهای مختلف دنیا باشد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان تصریح کرد: برای ورود به این بازار بهترین راه، حضور در ۸ نمایشگاه تخصصی است که به همت دولت عمان برگزار می‌شود و زمینه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور نیز مهیا شده است که طی مذاکراتی که بین مقامات دولتی دو کشور انجام شده، ایرانی‌ها می‌توانند با احراز شرایط در سرزمین اصلی و یا مناطق آزاد عمان سرمایه‌گذاری کنند.

وی گفت: در حال حاضر در مناطق آزاد می‌توان با صددرصد سهام خارجی، وارد شد و این مشوق از اوایل سال جدید میلادی در سرزمین اصلی نیز اجرا خواهد شد.

استان اردبیل بی‌بهره از بازار کشور عمان

رئیس اتاق بازرگانی اردبیل در این نشست اظهار کرد: استان اردبیل می‌تواند محصولات فراوانی را به کشور عمان صادر کند و این استان توانمندی‌های زیادی در زمینه معادن و صنایع غذایی دارد اما تاکنون بازار مطلوبی را در کشور عمان نداشته است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

حسین پیرمؤذن افزود: امروزه کشورهای اسلامی و مسلمانان بیش از پیش نیازمند کمک و همکاری یکدیگر هستند که این همکاری‌ها را به خوبی می‌توان در بین دو کشور ایران و عمان مشاهده کرد و امیدواریم این همکاری‌ها در آینده افزایش یابد.

وی با اشاره به روابط مطلوب میان ایران و عمان، تصریح کرد: تعامل و همکاری بین دو کشور همواره منشا خیر و برکت بوده است و در ادامه نیز به همین شکل خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی اردبیل ادامه داد: زمینه صادرات غیرنفتی از ایران به عمان مهیا شده که امیدواریم استان اردبیل نیز از این صادرات سهمی برای خود اختصاص دهد.

پیرمؤذن با مطلوب ارزیابی کردن روابط بین ایران و عمان، بیان کرد: کشور عمان در شرایط سخت تحریم یکی از دوستان پا به میدان ایران بوده و در حوزه‌های اقتصادی همکاری‌های خوبی بین دو کشور انجام شده است.

وی گفت: تا دوهفته آینده تفاهم‌نامه‌ای در خصوص احداث شهرک صنعتی مشترک بین ایران و آذربایجان در اردبیل برقرار خواهد شد که این شهرک صنعتی مزیت‌هایی در حد یک منطقه آزاد را دارا است و این موضوع سبب توسعه و رشد میزان صادرات استان اردبیل خواهد شد.

خواستار گسترش روابط تجاری با ایران هستیم

سفیر عمان در ایران نیز در این نشست اظهار کرد: مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به دنبال توسعه روابط تجاری با کشور ایران هستیم که این موضوع برای هر دو کشور منشأ خیر و برکت خواهد بود.

احمد البروانی افزود: تلاش می‌کنیم هیأت‌های تجاری خصوصی عمان و ایران نیز در اجلاس اقتصادی که به‌زودی میان دو کشور برگزار خواهد شد، شرکت کنند که با این کار قطعا همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور افزایش خواهد یافت.

وی بیان کرد: رویکرد ما نسبت به ایران عقبه چندین هزار ساله دارد و کما فی‌السابق روابط عمیق میان دو کشور حفظ خواهد شد.

سفیر سلطنت عمان ضمن ابراز خرسندی از سفر به استان اردبیل تصریح کرد: افتخار می‌کنم که به اردبیل سفر کردم و از نزدیک پتانسیل‌های فراوان این منطقه را دیدم و با کمی دقت می‌توان دریافت که این استان قابلیت‌های فراوانی را در حوزه‌های تاریخی، اقتصادی و کشاورزی دارا است.

البروانی گفت: در حال حاضر صدور ویزا برای اتباع ایرانی به سهولت انجام می‌شود و اکنون تمام زمینه‌ها برای همکاری‌های مشترک و سرمایه‌گذاری در کشور عمان مهیا است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
آقای نوبخت افزود: برای رتبه بندی حقوق فرهنگیان, ۲ هزار میلیارد تومان امسال و سال آینده علاوه بر این میزان, ۳ هزارمیلیارد تومان در نظر گرفته‌ایم. آقای نوبخت افزود: در سال آینده حقوق بگیرانی که ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و یا کمتر از آن در ماه حقوق می‌گیرند از پرداخت مالیات معاف هستند. وی با اشاره به اینکه دولت هر ۱۰ روز مبلغی را به مشمولان پرداخت می‌کند، اضافه کرد: دولت هر ماه حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان را به ۶۰ میلیون نفر به عنوان یارانه معیشتی پرداخت می‌کند که مجموع آن در طول سال حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان می‌شود. همچنین دولت در ۲۰ هر ماه حدود ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به عنوان یارانه هدفمندی پرداخت می‌کند و قبل از ۳۰ هر ماه هم حقوق کارکنان دولت به میزان حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان پرداخت می‌شود. آقای نوبخت افزود: تصمیم داریم برای حمل و نقل عمومی حداقل ۲ هزار میلیارد تومان برای نوسازی اتوبوسرانی شهر‌های بزرگ کمک کنیم.

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، طی ۲۴ ساعت گذشته اخباری در خصوص بررسی دلایل افزایش قیمت گوجه فرنگی، لایحه بودجه سال ۹۹ و قیمت ارز و سکه در خبرگزاری میزان منتشر شد. لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور منتشر شد/ حذف یارانه نقدی ۳ دهک/ یارانه خرید تضمینی ۲ برابر شد + جزئیاتباتوجه به بودجه سال ۹۹ کل کشور ماده واحده لایحه بالغ بر ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان است. تعادل قیمت گوجه فرنگی تا ۳ هفته آینده/ تگرگ و سرمای زود‌رس عامل افزایش قیمت شدرئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: باتوجه به افزایش تولید و برداشت گوجه فرنگی گلخانه‌ای قیمت‌ها حداکثر تا ۳ هفته آینده متعادل می‌شود. مصرف روزانه بنزین ۲۲ میلیون لیتر کاهش یافتوکیل‌زاده گفت: مصرف روزانه بنزین در آذر ماه نسبت به مدت مشابه در سال پیش حکایت از کاهش مصرف روزانه ۲۲ میلیون لیتر بنزین در کشور دارد. وکیل‌زاده گفت: مصرف روزانه بنزین در آذر ماه نسبت به مدت مشابه در سال پیش حکایت از کاهش مصرف روزانه ۲۲ میلیون لیتر بنزین در کشور دارد.

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا20 ساعت قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایلناایلنا21 ساعت قبل
وی با بیان اینکه در حال حاضر در دنیا جایگاه‌های کوچک سی ان جی حتی برای مجتمع‌های مسکونی تعبیه می‌شود، اظهار کرد: به عنوان مثال کمپانی بنز تجهیزات تامین خانگی سوخت سی ان جی را در برخی مکان‌ها بنا کرده است. عباس پور با بیان اینکه همانطور که اخذ مصوبه اخیر از سوی وزارت نفت در کمک بلاعوض به خودروهای دوگانه سوز بسیار موثر است، عنوان کرد: همکاری صنعت با دانشگاه نیز می‌تواند در گسترش و حل چالش‌های پیش رو در توسعه سی ان جی تاثیرگذار باشد. به گفته وی، همکاری شهرداری‌ها در ارائه زمین مناسب، وزارت صمت و خودروسازان با ظرفیت سازی در مصرف از طریق افزایش خودروهای سی ان جی سوز و وزارت نفت در تولید و توزیع این گاز می‌تواند با همکاری دانشگاه‌ها یک جهش بزرگی در توسعه صنعت سی ان جی ایجاد کند. وی با بیان اینکه قطر برنامه بلند مدتی برای افزایش برداشت در دست دارد، بر ضرورت برنامه ریزی برای افزایش برداشت از ذخایر این میدان تاکید کرد. عباسپور ادامه داد: ایران با انتشار ۸۰۰ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای رتبه هفتم کشورهای تولید کننده این گازهای آلوده را داراست؛ این در حالی است که جمعیت چین و آمریکا نیز قابل مقایسه با ایران نیست؛ بنابراین توسعه گاز سی. ان. جی با توجه به کاهش قابل توجه گازهای‌های گلخانه‌ای را ایجاب می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر