فارس من| رفع نواقص پارک‌ها اولویت چندم شهرداری!؟ / آثار مشهود تبعیض در بالا و پایین شهر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
فارس من| رفع نواقص پارک‌ها اولویت چندم شهرداری!؟ / آثار مشهود تبعیض در بالا و پایین شهر

فارس من| رفع نواقص پارک‌ها اولویت چندم شهرداری!؟ / آثار مشهود تبعیض در بالا و پایین شهر

فارسخبرگزاری فارس |
با توجه به قرار گرفتن واژه بالا و یا پایین در کنار واژه شهر نوع خدمات شهری در آنها متفاوت است که این امر باعث شده در شهر تبریز نوع خدمات شهری بسته به مناطق متفاوت باشد.

خبرگزاری فارس از تبریز- سعیده دلال علیپور: بدون شک وقتی‌ اسم پارک و فضای سبز به میان می‌آید ناخودآگاه ذهن آدمی به سوی محیطی آرام که با چمن‌های یکدست، گل‌های زیبا، درختان کوتاه و بلند، روشنایی مناسب و جذاب زینت داده شده سوق پیدا می‌‌کند.

محیطی مناسب برای گذران اوقات فراغت و شادی کودکان در کنار وسایل و امکانات بازی اما متأسفانه فضای نامناسب بسیاری از پارک‌‌های کلانشهر تبریز باعث شده که خیلی از شهروندان به‌ خصوص کودکان نتوانند اوقات فراغت خوبی داشته باشند چرا که نبود امکانات بازی و نیز روشنایی کافی سبب شده که تنها در گوشه‌ای بنشینند و از بازی کردن کودکانه در پارک‌ها بهره زیادی نبرند.

شهر به عنوان یک موجود زنده نیازهایی دارد که باید توسط مدیران شهری به آن پاسخ داده شود، حمل و نقل، نظافت، آرامش، فضای سبز، نما و خیلی از موارد دیگر از جمله نیازهای یک شهر و مردم ساکن در آن هستند که باید به آنها توجه شده و پاسخ داده شود.

این نیازها، نیازهای یکسانی در همه شهرها محسوب می‌شوند ولی آیا پاسخ به این نیازها هم یکسان است، به راستی خدمات ارائه شده در نقاط مختلف شهرها از جمله شهر همدان یکسان است؟

قرار گرفتن واژه‌های پایین یا بالا در کنار کلمه شهر چه مفهوم و نقشی را در ذهن افراد ایفا می‌کند، قرار گرفتن این واژه‌ها در کنار هم آنقدر معنی‌دار شده که گویا در ارائه خدمات مدیران شهری هم تاثیرگذار بوده است به نحوی که تفاوت خدمات شهری در مناطق مختلف شهر همدان بسیار چشمگیر است.

این تفاوت در فضای سبز کاشته شده هم عیان شده و گل‌هایی که در مناطق به اصطلاح بالا شهر کاشته می‌شود، به هیچ وجه در مناطق پایین دیده نمی‌شود.

مسعود برزگر جلالی مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز با تایید وضعیت نامناسب برخی پارک‌های این کلانشهر به خبرنگار فارس در تبریز گفت: متاسفانه وضعیت کنونی پارک‌های تبریز برای خود من هم قابل قبول نیست اما مسوولیت رسیدگی به اوضاع پارک‌ها برعهده ما نبوده و مناطق شهرداری‌ها موظف به سروسامان دادن به وضعیت پارک‌ها هستند و این سازمان تنها در قبال حفظ و نگهداری از مجموعه ائل گلی مسوول است.

وی افزود: با این حال از چندی پیش شروع به بررسی آخرین وضعیت پارک‌های موجود در سطح شهر کردیم و امیدواریم به زودی آخرین وضعیت و نواقص پارک‌ها آماده شده و جهت رفع مشکلات موجود به مناطق مختلف شهرداری فرستاده شود.

برزگر جلالی در پاسخ به اینکه چرا وضعیت پارک‌ها از نظر زیبایی بصری و توزیع امکانات و حتی کاشت گل‌ها و درختان در مناطق مختلف شهرداری تبریز یکسان نیست، گفت: در بحث احداث پارک‌ها و رسیدگی به وضعیت آنها مشکلی که در تبریز وجود دارد، این است که متاسفانه شیوه مدیریت در مناطق مختلف شهرداری تبریز در مقایسه با برخی کلانشهرهای دیگر متفاوت بوده و از مسیر واحدی تبعیت نمی‌کند و چون مناطق به صورت مستقل و سلیقه‌ای در این امر اقدام می‌کنند لذا خروجی و نتیجه حاصله هم متفاوت می‌باشد و ما این مسئله را در تفاوت ظاهری پارک‌ها و استفاده از امکانات و خدمات رفاهی آنها به عینه مشاهده می‌کنیم.

وی افزود: البته به نظر می‌رسد برخی مناطق شهرداری کلانشهر تبریز درگیر مشکلات متعدد درون اداری خود چون: عمرانی، حقوق کارکنان و … هستند و پارک‌ها و رسیدگی به نواقص آنها در اولویت‌های بعدی این مناطق قرار دارد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز خاطرنشان کرد: به نظر من اگر مسوولان ارشد شهری امور مربوط به بررسی کارشناسانه مشکلات و نابسامانی‌های پارک‌ها و فضاهای سبز کلانشهر تبریز را به سازمان واحدی محول کنند بالطبع خروجی آن به مراتب بهتر خواهد بود.

اما عبدالله تقی‌پور رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص وضعیت پارک‌های شهر تبریز نظر دیگری دارد.

وی معتقد است سازمان پارک‌ها در ارزیابی‌های ماهانه‌ای که از نقاط مختلف شهر انجام می‌دهد عملکرد مناطق و پیمانکاران را بررسی و مشکلات موجود را به مسوولان مربوطه گوشزد می‌کند.

تقی‌پوربا تایید اینکه پارک‌ها و فضای سبز موجود در کلانشهر تبریز دارای نواقص و مشکلاتی هستند، گفت: برخی از پارک‌های موجود در تبریز از نظر امکانات ارائه شده چون خدمات بهداشتی، تامین نور شبانه و … در شان شهروندان نیستند و ما در کیمسیون محیط زیست هم براین نواقص تاکید داریم و مسوولان مربوطه را ملزم به رفع ایرادات و کمبودهای فضاهای سبز و پارک‌ها به خصوص در فصل تابستان می‌کنیم.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به اینکه مناطق مختلف شهرداری ملزم به برطرف کردن نواقص پارک‌ها هستند، گفت: باتوجه به اینکه همه ساله و قبل از آغاز سال جدید بحث واگذاری فضای سبز مناطق به پیمانکاران را شهرداری از شورا می‌گیرد و تامین و تزریق اعتبار لازم برای آنها همیشه در اولویت بوده، براین اساس باید رسیدگی به وضعیت پارک‌ها نیز در اولویت کار مناطق باشد.

تقی‌پور در ادامه به توزیع نامناسب امکانات پارک‌ها و زیبایی‌های بصری آنها در مناطق مختلف تبریز اشاره کرد و گفت: قطعا باید پارک‌های مناطق مختلف شهر تبریز از امکانات فضای سبز درختکاری و گلکاری شده یکسانی برخوردار باشند و اگر موردی مشاهده شود که در مناطقی در خصوص کاشت گونه‌های گیاهی گران و ارزان تبعیضی قائل شدند در کمیسیون مطرح و نسبت به رفع آن مشکل اقدام خواهد شد!

آنچه مسلم است ظاهرا تاکنون واحدی بر عملکرد مناطق شهرداری نظارت نمی‌کرد و مسوولان مربوطه تازه به فکر ایجاد قسمتی در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری تبریز افتادند تا آخرین وضعیت پارک‌ها و نواقص آنها را بررسی کرده به مناطق مربوطه جهت اصلاح اوضاع گوشزد کنند همچنین مناطق شهرداری به حدی درگیر مشکلات عمرانی و حقوق کارکنان و … خود هستند که پارک‌ها و رسیدگی به وضعیت آنها در اولویت‌های بعدی این عزیزان قرار دارد.

به نظر می‌رسد باید این نگاه که جدایی بین حاشیه شهر و پایین شهر با بالای شهر تغییر پیدا کند با مسائل پایین شهر باید تفکری ایجاد شود که نگاه دو قطبی به مناطق شهر از بین برود، معضلات و مشکلاتی در پایین شهر تبریز به چشم می‌خورد که به نظر می‌رسد با برنامه‌ریزی مناسب مسوولان می‌تواند کاهش یابد.

در سامانه فارس من مخاطبان این خبرگزاری با ثبت رسیدگی و توجه به پارک‌ها و فضاهای سبز در شهرها، نباید در مناطق و محله‌های محروم و متوسط کمتر باشدخواستار پیگیری این موضوع شده بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پلیس: اراذل اوباش سابقه‌دار در مسعودیه تیراندازی کردند، یک راننده اسنپ بی‌گناه کشته شد

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

خودکشی همزمان ۲ دختر در ایستگاه متروی شهرری / ظهر امروز رخ داد+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: با بررسی‌های بیشتر مشاهده می‌شود که هنگامی که این دو خانم خودشان را به سمت ریل پرت می‌کنند قطار با آنها برخورد کرده و بر اثر شدت ضربه وارده درجا فوت می‌کنند. وی افزود: در تحقیقات اولیه مشخص می‌شود که این دو خانم با هم نسبت فامیلی دارند و دختر عمه، دختر دایی هستند، شب گذشته دعوایی بین این دختران و خانواده انها حاصل می‌شود که صبح امروز ساعت ۱۰ دختر عمه، از منزل خارج و به خانه دختر دایی اش مراجعه می‌کند. رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: حدود ساعت ۱۰ این دو دختر از خانه خارج می‌شوند و بعد در ایستگاه مترو شهرری چنین اتفاقی برایشان رخ می‌دهد. وی در پایان گفت: تحقیقات پلیس برای روشن شدن ابعاد بیشتری از این ماجرا ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فارس ویدئویی از آتش زدن‌ها و تخریب‌ها منتشر کرد | لیدرهای عملیاتی

همشهریهمشهری1 روز قبل

۱۵ آذر، روز هوانیروز

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ارتش در زمینه ساخت قطعات دست به کار بزرگی زده است و آن بی نیاز کردن کشور از واردات قطعات بالگردهاست. با مجهز شدن بالگردها به انواع موشک‌ها، قدرت هوانیروز ارتش روز به روز در حال افزایش است.

حرف تا عمل ایمن سازی معابر

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ همکارمان خانم جعفری از وضعیت مناسب سازی و ایمن سازی معابر، پارک‌ها و بوستان ها‌ی پایتخت گزارشی تهیه نموده است و این موضوع را پیگیری نموده است ضمن آنکه امسال بودجه مناسب سازی اماکن و معابر از ۱۹٫۸ به ۷۱٫۶ میلیارد ارتقا یافته است.

ورود موج بارش از فردا شب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمد اصغری افزود: این موج بارشی در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد بخش‌های شمالی استان فارس و اصفهان رخ می‌دهد و این استان‌ها شاهد آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها خواهند بود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارشناس سازمان هواشناسی گفت: فردا شب موج بارشی در مناطق شمال غرب کشور در استان‌های ایلام، لرستان، کردستان و کرمانشاه آغاز و بارندگی‌های خوبی پیش بینی می‌شود. آقای محمد اصغری افزود: این موج بارشی در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد بخش‌های شمالی استان فارس و اصفهان رخ می‌دهد و این استان‌ها شاهد آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها خواهند بود. وی ادامه داد: این موج بارش‌ها در استان اردبیل به شکل برف و کاهش دما پیش بینی می‌شود. آقای اصغری همچنین برای تهران از شنبه تا یکشنبه بارش پیش بینی کرد و گفت: ​این موج بارشی به نیمه شرقی خواهد رسید. وی با اشاره به بارش باران و کاهش دما در شهر مشهد افزود: هموطنان در استان‌های اصفهان، البرز، مرکزی و تهران حتی المقدور از تردد‌های غیر ضروری خودداری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر