«انس حقانی» که بود و چه کرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
«انس حقانی» که بود و چه کرد؟

«انس حقانی» که بود و چه کرد؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
امروز دولت افغانستان در اقدامی اعلام کرد 3 عضو برجسته‌ شبکه‌ حقانی از جمله «انس حقانی» فرزند رهبر و مؤسس این گروه تروریستی را آزاد می‌کند این در حالی است که روابط این گروه با سرویس‌های امنیتی غربی و منطقه بر کسی پوشیده نیست.

به گزارش مشرق، امروز دولت افغانستان از آزادی ۳ عضو برجسته‌ شبکه‌ تروریستی حقانی خبر داد. منابع آگاه تاکید کرده‌اند که این اقدام به درخواست دولت آمریکا و در قالب مذاکرات این کشور با طالبان برای تبادل اسرا و زندانیان دو طرف صورت گرفته است. این در حالی است که روابط این گروه با سرویس‌های امنیتی غربی و منطقه بر کسی پوشیده نیست.

این ۳ عضو برجسته‌ شبکه‌ حقانی از جمله «انس حقانی» فرزند رهبر و مؤسس این گروه تروریستی در ازاء آزادی ۲ شهروند آمریکایی در بند طالبان از زندان بگرام آزاد می‌شوند.

چندی پیش منابع نزدیک به طالبان اعلام کردند این گروه در ازای آزادی ۲ استاد دانشگاه «آمریکایی – افغانستان» خواهان آزادی ۸۰ زندانی طالبان از جمله «انس حقانی» و «حافظ رشید»، از اعضای برجسته گروه حقانی شده است.

این منابع تأکید کردند که تبادل این زندانیان آغازی برای از سرگیری گفت‌وهای طالبان با آمریکا و نیز آغاز گفت‌وگوهای میان افغان‌ها خواهد شد.

«کوین کینگ»، شهروند استرالیا و «تیموتی ویکس»، شهروند آمریکا، دو تن از شهروندان دانشگاه آمریکایی افغانستان بودند که در سال ۲۰۱۶ از سوی افراد مسلح در کابل ربوده شدند و نزد گروه طالبان نگهداری می‌شدند.

در همین راستا خالی از لطف نیست نگاهی به گروه‌های تروریستی فعال در منطقه از جمله شبکه حقانی و ارتباط این گروه با مقامات آمریکا و برخی کشورهای غربی بیندازیم.

القاعده مادر گروه‌های تروریستی

گروه‌های تروریستی بین‌المللی در کشورهای مختلف دنیا از جمله پاکستان در حال فعالیت هستند.

القاعده ریشه تمام گروه‌های تروریستی فعلی است. گروه‌های افراطی که نشأت گرفته از القاعده هستند با توجه به بستر سازگاری که پاکستان داشت در این کشور نفوذ پیدا کردند.

اتحاد گروه‌های تروریستی در پاکستان تاکنون موجب کشته شدن هزاران نفر از مردم بی‌گناه شده است. با اینکه برخی افراد تصور می‌کنند هماهنگی بین گروه‌های تروریستی فقط یک داستان است اما کارشناسان معتقدند عناصر خارجی نقش مهمی در برقراری ارتباط بین گروه‌های تروریستی مستقر در پاکستان دارند.

«اسامه بن لادن» در دهه ۸۰ گروه تروریستی القاعده را به وجود آورد. این گروه نقش مهمی در برقرار کردن ارتباط بین گروه‌های تروریستی در سراسر جهان دارد. به ظاهر هدف از تشکیل القاعده برپایی نظام خلافت اسلامی است. مبارزه با آمریکا، سرنگونی دولت‌های اسلامی و گسترش نفوذ در کشورهای اسلامی و عربی نیز از دیگر اهداف این گروه تعریف می‌شود.

شبکه حقانی

«شبکه حقانی» در شرق و جنوب شرق افغانستان به ویژه در ولایت «خوست» و «پکتیکا» فعال است. این گروه عملیات‌های زیادی در کابل پایتخت افغانستان انجام داده و حتی تلاش کرد حامد کرزی رئیس‌جمهور این کشور را ترور کند.

شبکه حقانی ارتباط خوبی با طالبان پاکستان و القاعده برقرار کرده و سعی دارد طالبان را در افغانستان به قدرت برساند. این گروه تاکنون حملات زیادی علیه نظامیان خارجی مستقر در افغانستان انجام داده است.

اواخر دوره جهاد افغانستان علیه ارتش سرخ بود که به تدریج اسم گروه یا شبکه حقانی بر سر زبان‌ها افتاد. در آن زمان این شبکه بخشی از حزب اسلامی به نام شاخه «یونس خالص» بود که در جنوب شرق افغانستان فعالیت می‌کرد.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

در دوره مجاهدین و طالبان، شبکه حقانی بیشتر به اسم بنیان‌گذار خود یعنی گروه جلال‌الدین حقانی شناخته می‌شد اما پس از سقوط طالبان، اسم شبکه حقانی برای یک جریان مسلحانه به رهبری جلال‌الدین حقانی و سپس فرزندش سراج‌الدین حقانی تثبیت گردید.

به رغم آن که در حال حاضر شبکه حقانی ساختار و مدیریت جداگانه از طالبان دارد اما هیچ‌گاه از گروه طالبان جدا نبوده است. طالبان نیز همواره شبکه حقانی را زیرمجموعه رهبری این گروه و سران شبکه حقانی نیز خود را تابع رهبر طالبان دانسته‌اند.

این شبکه مرگبارترین حملات را در مناطق مختلف افغانستان به خصوص شهر کابل انجام داده است. بیشتر عملیات‌های شهری شبکه حقانی با استفاده از خودروهای بمب‌گذاری شده و مهاجمان انتحاری صورت گرفته است.

روابط حقانی و آمریکا

البته روابط شبکه حقانی با آمریکایی‌ها همواره تیره نبوده و طرفین در دهه هشتاد میلادی مثل یک متحد در کنار یکدیگر به مقابله با شوروی می‌پرداختند.

گفته می‌شود چارلی ویلسون سناتور جمهوری‌خواه در سال ۱۹۸۷ به شرق افغانستان سفر کرد و چهار روز میهمان جلال‌الدین حقانی بود.

ویلسون یک‌بار جلال الدین حقانی را «تجلی انسانی خوب» نامیده بود.

جلال‌الدین حقانی همچنین از روابط بسیار استثنایی و نزدیک با سیا برخوردار بود که این روابط سیل کمک‌های مالی و تسلیحات از جمله موشک‌های دوش‌پرتاب استینگر را برای جنگجویان حقانی به همراه داشت، موشک‌هایی که ده‌ها بالگرد و هواپیمای شوروی را سرنگون کرد.

پس از سقوط طالبان، جلال‌الدین حقانی، نقش مبارزاتی خود را به فرزندانش به خصوص سراج‌الدین حقانی واگذار کرد. در یک دهه اخیر، اخبار ضدونقیضی از حیات و ممات جلال‌الدین حقانی در رسانه‌ها دست‌به‌دست می‌شود.

دو روز پس از علنی شدن خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر سابق طالبان در سال ۲۰۱۵، بی. بی. سی به نقل از یک منبع، گزارش داد که جلال‌الدین حقانی نیز درگذشته است اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان اعلام کرد که جلال‌الدین حقانی، زنده است.

با این‌ وجود هنوز مرگ و زندگی جلال‌الدین حقانی در هاله ابهام قرار دارد.

مولوی جلال‌الدین حقانی، دارای فرزندان فراوانی است که تاکنون چهار فرزند او «عمر»، «محمد»، «بدرالدین» و «نصیرالدین» حقانی کشته شده‌اند.

انس حقانی

«سراج‌الدین حقانی» و «انس حقانی» از دیگر فرزندان جلال‌الدین حقانی هستند که اولی در حال حاضر رهبری شبکه حقانی را به عهده دارد و دومی در کابل زندانی بوده و قرار است مبادله و آزاد شود.

انس حقانی، فرزند جلال‌الدین حقانی و برادر سراج‌الدین حقانی است. انس که به «عبدالله» مشهور است، نیز بارها به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس سفر کرده و برای شبکه خود و طالبان پول گرفته است.

آخرین سفر او در سال ۲۰۱۴ انجام شد. منابع مرتبط با طالبان مثل سایت «امارت» و «ژمن»، مدعی‌اند انس حقانی در ۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۴ توسط مأموران اطلاعاتی آمریکا در بحرین دستگیر شد. سپس او را به امارات متحده عربی و بعدا به افغانستان منتقل کردند و به اداره امنیت ملی افغانستان تحویل دادند.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم/ تغییر طرح بنزینی دولت در مجلس آینده

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

وصول هزار میلیارد تومان مالیات شناسایی شده تا پایان آبان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه این سازمان، امسال تا پایان آبان، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شناسایی نشده را شناسایی و معرفی کرده است، گفت: سازمان امور مالیاتی هم برای این مالیات‌ها، برگ تشخیص صادر کرده که حدود هزار میلیارد تومان از این مبلغ وصول شده است. وی اضافه کرد: یکی از اولویت‌ها و رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی کشور‏، پیگیری و شناسایی بستر‌های فسادزا و اصلاح آن است که بخش قابل توجهی از این بستر‌ها باید توسط قوه مجریه‏، اصلاح شود. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان گفت: بخشی از این بستر‌ها هم ناشی از قوانین و مقررات است که باید اصلاح شود. وی تاکید کرد: فساد، خط قرمز سازمان بازرسی و دستگاه قضایی است و بدون هیچ اغماضی با آن برخورد می‌کنیم. حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ادامه داد: در سازمان بازرسی کل کشور هم تخلفی انجام شود حتما برخورد می‌کنیم.

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
به گزارش خبر فوری، خبرهای منتشر شده از برخی سایت‌های خبری صهیونیستی حاکی از این است که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و روسیه در سوریه با هم درگیری مختصری پیدا کرده‌اند. از می‌۲۰۱۸ درگیریهای مرزی بین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و ایران و روسیه بیشتر شده است. با این حال، اگر گزارش فوق درست باشد احتمال درگیری هوایی روسیه و متحدانش با اسرائیل بالاتر می‌رود. این جنگنده می‌تواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می‌کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. قدرت هوایی روسیه و رژیم صهیونیستیهم روسیه و هم رژیم صهیونیستی از توان هوایی بالایی برخوردارند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اصولگرایان می‌گویند آرای قشر مذهبی تماما متعلق به آنهاست و قشر غیرمذهبی متعلق به اصلاح‌طلبان! اصولگرایان می‌گویند آرای قشر فرودست جامعه متعلق به آنهاست و آرای قشر ثروتمند - یا به تعبیر آن‌ها اشراف‌زاده و مرفهین بی‌درد - متعلق به اصلاح‌طلبان. در ثانی اگر چنانچه گفته شد او در تشخیص خود در مورد پایگاه و بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان اشتباه بوده باشد، در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که آن بخش از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان که در طبقه مذهبی و حاشیه‌نشین قرار می‌گیرند، رای خود را از اصلاح‌طلبان دریغ خواهند کرد. ماجرا فقط این نیست؛ افزایش قیمت بنزین غالب بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را از این جریان ناامید خواهد کرد؛ چراکه دست‌کم این نوع اجرای طرح بنزینی و نیز در تقابل با وعده‌های اصلاح‌طلبان در مورد شفافیت است. از طرفی، بنزین فقط یکی از دلایل نارضایتی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان از عملکرد این جریان است.

نظرها

اخبار بیشتر