کم رغبتی صنعتگران برای تولیداسباب‌بازی‌های الکترونیکی و رایانه‌ای
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
کم رغبتی صنعتگران برای تولیداسباب‌بازی‌های الکترونیکی و رایانه‌ای

کم رغبتی صنعتگران برای تولیداسباب‌بازی‌های الکترونیکی و رایانه‌ای

مهرخبرگزاری مهر |
تولید اسباب‌بازی‌های الکترونیکی و رایانه‌ای در ایران به استناد آمارهای رسمی در رده پنجم جدول ثبت مجوز تولید از سوی شورای نظارت بر اسباّب‌بازی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نگاهی به آمارهای این شورا در ۱۷ سال گذشته یعنی از سال ۱۳۸۱ تا شش ماه نخست سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که تولیدکنندگان ایرانی اسباب‌بازی، رغبت چندانی به تولید اسباب‌بازی‌های الکترونیکی و رایانه‌ای نشان ‌نمی‌دهند در حالی که نگاهی گذرا به بازی‌ها و چگونگی گذران اوقات فراغت کودکان و نوجوانان ایرانی نشان می‌دهد در حال حاضر بخش زیادی از این زمان صرف چنین بازی‌هایی می‌شود.

در این میان اداره کل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون در آستانه برگزاری پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی در تهران با استناد به آمار رسمی شورای نظارت بر اسباب‌بازی، گزارشی را منتشر و در آن توضیح داده است که در مقابل، طی همین مدت از بین ۳۳۰۴ تعداد پرنده‌های ثبتی در این مدت، گروه فکری با ۱۲۰۴ عنوان در صدر این جدول قرار گرفته است و پس از آن گروه آموزشی با ۸۸۵ عنوان در رده‌ دوم، گروه فرهنگی با ۷۴۳ عنوان در رده‌ سوم، گروه حرکتی با ۳۴۵ عنوان در رتبه‌ بعد و البته گروه الکترونیکی و رایانه‌ای با ۱۱۹ عنوان در رده‌ی پنجم قرار دارد.

اسباب‌بازی‌های گروه کمک‌درمانی نیز با ۸ عنوان در پایان این فهرست در بخش ثبت قرار گرفته است.

این اداره همچنین یادآوری کرده است که ثبت اسباب‌بازی در شورای نظارت در شش گروه ‌ «حرکتی مهارتی»، «آموزشی و کمک‌آموزشی»، «فکری»، «فرهنگی‌هنری»، «کمک درمانی»، «الکترونیکی و رایانه‌ای» انجام می‌شود.

در همین حال از بین این پرونده‌های ثبتی تنها بخشی به مرحله تولید می‌رسد و مجوز آن را از شورای نظارت دریافت می‌کند که در این مرحله نیز بر اساس آمار ارایه شده از ابتدای سال ۱۳۹۱ - که مجوز تولید به صورت رسمی از سوی شورا صادر می‌شود - تنها مجوز تولید ۴ عنوان اسباب‌بازی طی ۸ سال گذشته صادر شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

این در حالی است که جمع مجوزهای تولید در این ۸ سال ۸۲۳ عنوان بوده که به ترتیب در گروه فکری ۴۶۱ عنوان، در گروه آموزشی ۱۴۶ عنوان، در گروه حرکتی ۱۳۹ عنوان و در گروه فرهنگی ۷۳ عنوان اسباب‌بازی مجوز دریافت کرده است.

در این زمینه محسن حموله مدیرکل سرگرمی‌های سازنده کانون، هزینه بالای تولید و مشکلات واردات قطعه‌های الکترونیکی را مهم‌ترین عاملی می‌داند که به اعتقاد وی، باعث کم‌رغبتی تولیدکنندگان به تولید این نوع اسباب‌بازی‌ها شده است.

او در عین حال از آمادگی کانون برای حمایت از تولید این دسته اسباب‌بازی‌ها و برگزاری رویدادهای ایده‌محور در این حوزه در آینده خبر داد.

دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی مرجع قانونی اسباب‌بازی کشور است که مسوولیت نظارت بر واردات و گمرکی اسباب‌بازی، ثبت اثر و نیز مجوز تولید و توزیع آن را در کشور بر عهده‌ دارد.

پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی قرار است از ۷ تا ۱۳ دی‌ماه در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار ‌شود.

از جمله بخش‌های این جشنواره‌ بخش رقابتی است که در آن فعالان و تولیدکنندگان اسباب‌بازی محصولات خود را که در بازه زمانی ۱۳۹۷ تا شهریور ۱۳۹۸ تولید کرده‌اند، با هم رقابت می‌کنند.

نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت اسباب‌بازی نیز در کنار نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب‌بازی از دیگر بخش‌های این رویداد ملی است.

نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی و آموزشی، بازار اسباب‌بازی و نمایشگاه عروسک‌ها نیز دیگر بخش این جشنواره خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر