علما و مراجع باید کاندیداهای قم را تایید کنند/ یک نفر را از آن طرف دنیا آورده‌اند در قم کاندیدا کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
علما و مراجع باید کاندیداهای قم را تایید کنند/ یک نفر را از آن طرف دنیا آورده‌اند در قم کاندیدا کنند

علما و مراجع باید کاندیداهای قم را تایید کنند/ یک نفر را از آن طرف دنیا آورده‌اند در قم کاندیدا کنند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
آیت‌الله مسعودی خمینی گفت: من نمی‌دانم چطور آقای لاریجانی که 12 سال نماینده قم و رئیس مجلس بوده است، کنار گذاشته می‌شود و فردی که اصلا مشخص نیست یک کتاب منطق را خوانده است یا نه، به مجلس راه پیدا می‌کند.

اعتمادآنلاین| چند روز پیش بود که شورای هماهنگی اصولگرایان قم لیستی سه نفره از علیرضا زاکانی، احمد امیرآبادی و مجتبی ذالنوری به عنوان کاندیداهای این شهر در انتخابات مجلس یازدهم معرفی کرد. این لیست آنقدر عجیب و غریب بود که اغلب چهره‌های سیاسی در اما و اگر چنین لیستی انگشت به دهان ماندند.

ماجرا فقط مربوط به قرار نگرفتن علی لاریجانی در لیست کاندیداهای قم نبود چراکه اساسا از اول هم آمدن و نیامدن لاریجانی به انتخابات صد درصد نبود اما موضوع مهمتر این است که چرا فردی مثل زاکانی خارج از شهر قم در این لیست گنجانده می‌شود و چقدر اتاق فرمان انتخابات قم یعنی جامعه مدرسین نقش داشته است.

آیت الله مسعودی خمینی از اعضای جامعه مدرسین در این رابطه از شکاف در درون جامعه مدرسین خبرمی‌دهد و می‌گوید نمی‌شود هرکسی را به مجلس فرستاد. او صریحا به لیست معرفی شده کنایه می‌زند و می‌گوید باید سه چهره معمم و مجتهد از شهر قم راهی پارلمان شوند.

آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح این گفت‌وگو است:

* چند روز پیش لیستی از سوی شورای هماهنگی اصولگرایان قم برای انتخابات مجلس یازدهم منتشر شد که به نظر می‌رسد هیچ هماهنگی و مشورتی با جامعه مدرسین صورت نگرفته است؛ ماجرا چه بود؟ چرا این اتفاق افتاد؟

از روز اولی که جامعه مدرسین تشکیل شد که حدودا به ۵۰ الی ۶۰ سال پیش بازمی‌گردد قرار بود هیچ فردی از افراد جامعه مدرسی عقاید شخصی خود را در جریان انقلاب و تصمیمات جامعه مدرسین به میان نیاورد؛ به این معنا که اگر شخصا با فردی خوب یا بد بود باید آن را کنار بگذارد و تمام جریان باید طبق روال کلی جریان جامعه مدرسین پیش برود یعنی اگر جامعه مدرسین رای داد که فلان فرد کاندیدا شود اگر من سخت هم با این گزینه مخالف بودم باید موافق باشم.

این اولین دستور در جامعه مدرسین بود و تا زمانی که آقایان، علما و بزرگان در جامعه مدرسین آمد و رفت می‌کردند وضعیت به همین منوال بود اما متاسفانه از روزی که جامعه مدرسین دو طبقه شدند و شکافی میان آنها ایجاد شد و آیات آذری قمی، مهدی روحانی، امینی، میانکی و جوادی آملی از جامعه مدرسین خارج شدند، جامعه مدرسین دیگر نتوانست آن جامعیت خود را حفظ کند لذا در آراء نگاه‌های مختلفی شکل گرفت. در این میان برخی آرای شخصی خود را هم دخالت دادند. لذا من می‌خواهم بگویم اگر جامعه مدرسین می‌خواهد برقرار و تاثیرگذار باشد باید سعی کند آن کسی که از هر جهت به درد جامعه می‌خورد آن فرد را تعیین و معرفی کند.

مجلس ما مجلس اسلامی است. من نظرم این است که افرادی که می‌خواهند به مجلس بروند باید حداقل از نظر علمی سطح بالایی داشته باشد یک نفری که کتاب‌های اولیه لازم را نخوانده است و می‌خواهد سمتی در مجلس بگیرد معلوم است که نتیجه‌اش چه می‌شود؛ باید فردی باشد که از نظر علمی عده‌ای او را قبول داشته باشند می‌خواهد. من به جامعه مدرسین گفته‌ام وکلایی که می‌خواهد از قم به مجلس بروند لااقل باید مجتهد متجزی باشند چرا از بزرگان و علما در تعیین کاندیدا استفسار نمی‌کنند؟!

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

یک‌نفر از آن طرف دنیا بلند می‌شود و می‌آید اینجا و می‌شود کاندیدای قم. درحالی که نماینده قم را باید قمی‌ها بشناسند و علمای قم بر آن صحه بگذارند. سابق یکی می‌خواست نماینده قم شود دارای درجه و وجهه‌ای مانند آقای آذری قمی بود امروز هم باید به همین صورت باشد. لذا این شکافی که به وجود امده باید رفع شود و از سوی دیگر سلیقه‌های فردی کنار گذاشته شود تا این مشکلات مرتفع شود.

فردی که می‌خواهد به مجلس برود باید سرآمد یک عده‌ای باشد؛ هرکسی را که نمی‌شود به مجلس فرستاد و لذا باید جامعه مدرسین به درستی روی گزینه‌ها بیندیشد و افرادی که به درد اسلام و انقلاب می‌خورد را به مجلس بفرستد.

* حاج آقا به نظر نمی‌رسد قم خالی از چهره‌ شناخته شده باشد که نیازی باشد از فردی مانند زاکانی را بیاورند و کاندیدا کنند …

من همین را می‌گویم. آقای زاکانی یا غیر زاکانی یا انهایی که از خارج از قم امده‌اند و آنهایی که از سطح پایین علمی برخوردار هستند، بر چه اساسی از قم کاندیدا می‌شوند؟ من نمی‌دانم این افراد کجا درس خوانده‌اند؟ مسلم است که یک نماینده جامع‌الشرایط باید از قم به مجلس برود نباید هرکسی را که از راه رسید و فریاد زد که من چه می‌کنم و چه کاری نمی‌کنم را کاندیدا کنند.

لذا من عرض می‌کنم جامعه مدرسین وظیفه شرعی و انسانی‌اش این است که فردی را که به درد اسلام می‌خورد و دارای وجاهت اسلامی است آن را به عنوان کاندیدا تعیین کنند که خوشبختانه قم از این شخصیت‌ها زیاد دارد فقط باید انها را شناسایی کنند و این افراد را تعیین کنند. به نظر من سه نفر معمم جامع‌الشرایط باید از قم به مجلس برود که دیگران را با فقاهت خود رهبری کند. این‌ها مسائلی است که همواره گفته‌ایم و امیدواریم گوش شنوایی وجود داشته باشد.

* به نظر شما این اختلاف درون جامعه مدرسین بوده است که موجب شده فردی مانند لاریجانی از لیست کنار گذاشته شود و فردی مانند زاکانی جایگزین آن شود؟

من درباره افراد صحبت نمی‌کنم بلکه نظرم متوجه کلیت موضوع است. من می‌گویم سه نفر مسلمان فقیه جامع الشرایط از قم از این جهت که صحه می‌گذارند به مجلس برود که چهره و شخصیت با این شرایط در قم زیاد است و نیازی نیست از فراهان، زاکان و … بیاید.

من نمی‌دانم چطور آقای لاریجانی که ۱۲ سال نماینده قم و رئیس مجلس بوده است کنار گذاشته می‌شود و فردی که اصلا مشخص نیست یک کتاب منطق را خوانده است یا نه به مجلس راه پیدا کنند. به نظر من علما باید استین بالا بزنند و سه نفر مجتهد را به مجلس بفرستند تا مجلس را رهبری کنند.

* آیا این احتمال وجود دارد که جامعه مدرسین در ماه‌های باقی مانده یک لیستی ارائه کند؟

باید این را از جامعه مدرسین درخواست کرد تا جلسه‌ای داشته باشند و نزد مراجع و علما بروند و از آنها بخواهند سه نفر را معرفی کنند. جامعه مدرسین نیز انها را اعلام کنند چراکه جامعه مدرسین سابقه درخشانی دارد و مورد قبول است البته هر چه جلوتر رفته فاصله میان افراد بیشتر شده است و ابهت سابق را از دست داده است.

منبع: خبرآنلاین

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وحید جلیلی: آیا ما در خون حاج قاسم شریک نیستیم؟

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا روز پنج‌شنبه از اظهار نظر روشن در خصوص افشای نقش مستقیم «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در جاسوسی ریاض از یک سرمایه‌دار آمریکایی، طفره رفت. به نوشته پایگاه خبری شبکه «سی‌ان‌ان»، «هوگان گیدلی» سخنگوی کاخ سفید در این مورد گفت: «روشن است که عربستان سعودی یک متحد مهم ماست.» وی افزود: «من اطلاعات بیشتری در این خصوص ندارم. ظاهرا سعودی‌ها بعدا از این طریق توانسته‌اند به محتوای تلفن همراه بزوس دست یافته و این اطلاعات را در اختیار نشریه «اینکوایرر» قرار دهند. این نشریه نیز با افشای روابط نامشروع بزوس، نهایتا موجب طلاق همسر وی شد. رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند که این اقدام احتمالا به تلافی افشاگری‌های واشنگتن‌پست بعد از قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی در استانبول، صورت گرفته است.

«دلایل رد صلاحیت ۹۲ نماینده مجلس» در هفته‌ای که گذشت

10+
ایسناایسنا18 ساعت قبل
الفالف15 ساعت قبل
این ازهم‌گسستگی و ناسازگاری در هیچ زمینه‌ای به اندازه سیاست دولت ترامپ در برابر ایران آشکار نیست. بنابراین از آنجا که واشتنگتن نمی‌تواند حتی به یک هدف محقق شده استناد کند باید گفت که سیاست فشار اقتصادی به پایان خود رسیده است. افزایش تحریم‌ها، ارزیابی‌های ایران را تغییر نمی‌دهد و فشار اقتصادی هیچ یک از تغییرات مورد نظر واشنگتن در ایران را محقق نخواهد کرد. ادامه سیاست فشار حداکثری، ابزاری خطرناک در دستان تهران است که تلاشش برای بقا بیش از تلاش ایالات متحده برای نابودی آن است. اما اگر آسیا اولویت دولت ترامپ است، واشنگتن نمی‌تواند سیاست تغییر رژیم در ایران را دنبال کند.

اولین فیلم از زلزله سهمگین ترکیه

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل

:: لندن - پول آمریکایی، سیاست انگلیسی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر