صرفه‌جویی ۷۵۰ میلیون لیتر گازوئیل با برق‌دار کردن ۷۵ هزار چاه کشاورزی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
صرفه‌جویی ۷۵۰ میلیون لیتر گازوئیل با برق‌دار کردن ۷۵ هزار چاه کشاورزی

صرفه‌جویی ۷۵۰ میلیون لیتر گازوئیل با برق‌دار کردن ۷۵ هزار چاه کشاورزی

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی کشور گفت: با برقدار کردن ۷۵ هزار چاه کشاورزی، سالانه حدود ۷۵۰ میلیون لیتر گازوئیل صرفه جویی خواهد شد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حسین محمودی، مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای نخستین بار و با امضای تفاهم نامه‌ای میان توانیر و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، مقرر شد تا ۷۵ هزار حلقه چاه کشاورزی در مدت سه سال برقدار شوند.

وی افزود: براساس این تفاهم نامه که مهرماه امسال میان توانیر و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به امضا رسید، در راستای اجرای ماده ۱۲قانون رفع موانع تولید و مصوبه شورای اقتصاد میان دو شرکت منعقد شده و ارزش آن رقمی معادل ۱٫۲ میلیارد دلار است که در طی ۸ سال پرداخت می‌شود.

محمودی با بیان اینکه «با برقدار کردن این تعداد چاه کشاورزی، سالانه حدود ۷۵۰ میلیون لیتر گازوئیل صرفه جویی خواهد شد و همچنین در اثر اجرای این قرارداد، به ازای هر لیتر گازوئیل صرفه جویی شده، ۳۰ سنت صرفه جویی ملی نصیب اقتصاد کشور می‌شود»، گفت: در شرایط کنونی که کشور با تحریم‌های ظالمانه مواجه می‌باشد، این اقدام می‌تواند دست وزارت نفت را در صادرات هرچه بیشتر فراورده‌های نفتی به کشورهای دیگر باز بگذارد و به ارزآوری کشور کمک نماید چرا که صادرات فراورده‌های نفتی در شرایط کنونی آسانتر از سایر حامل‌های انرژی است و صنعت برق بدون نگاه بخشی و شرکتی، این موضوع را در قالب منافع ملی دنبال می‌کند. و انتظار دارد که کشور و مجموعه وزارت محترم نفت نیز با اختصاص هر چه بیشتر بخشی از این صرفه جوئی، به توسعه زیرساختهای صنعت برق کمک نماید چراکه صنعت برق کشور برای تامین ۷۵۰۰۰ حلقه چاه کشاورزی باید طی سه سال حداقل رقمی بالغ بر ۴ میلیارد دلار در بخشهای تولید، انتقال، فوق توزیع و. توزیع نیروی برق سرمایه گذاری نماید در حالیکه فقط ۲/۱ میلیارد دلار آن طی ۸ سال بازپرداخت می‌گردد.

مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی کشور با اشاره به این که با برقدار کردن چاه‌های کشاورزی، کنتورهای هوشمند طرح فهام نیز در چاه‌های برقدار شده، نصب خواهد شد تصریح کرد: برقدار کردن و مجهز کردن چاه‌ها به کنتورهای فهام، می‌توان برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی را به راحتی و دقیق کنترل نمود و علاوه بر آن راه برای اجرای طرح‌های نوین آبیاری نیز باز خواهد شد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی اضافه کرد: در طرح برق دار کردن تلمبه‌ها و چاه‌های آب کشاورزی، به استناد مصوبه شورای محترم اقتصاد، دولت متعهد شده است به اشخاص حقوقی که در قالب سرمایه گذاران عامل صرفه جویی نسبت به برق دار کردن تلمبه‌ها و چاه‌های آب کشاورزی اقدام کنند، تا سقف ۱۶۵۰میلیون دلار یا معادل ریالی آن به نرخ سامانه نیما در مدت هشت سال از محل نفت گاز جایگزین شده با برق پرداخت کند.

محمودی ادامه داد: مدت زمان اجرای طرح تا سال ۱۴۰۲ و مدت زمان بازپرداخت تا پایان سال ۱۴۱۰ است و سرمایه گذاران می‌توانند به یکی از روش‌های اتصال به شبکه سراسری برق، استفاده از پنل خورشیدی یا توربین بادی و استفاده از ژنراتور گازسوز نسبت به برق دار کردن چاه‌های کشاورزی اقدام کنند.

مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی کشور اظهار داشت: طرح برق دار کردن چاه‌ها و تلمبه‌های آب کشاورزی دیزلی از جمله طرح‌های مصوب شورای اقتصاد است که در سال ۱۳۹۳ از محل بند ق تبصره ۲ قانون بودجه سالانه تعریف و در سال ۱۳۹۴مطابق با ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین نامه اجرایی آن اصلاح شد. آخرین مصوبه در تیرماه امسال با توجه به عدم پیشرفت مناسب توسط بخش خصوصی، به منظور امکان ورود شرکت توانیر به طرح اصلاح شد. با برق دار کردن ۱۰۰ هزار حلقه چاه یا تلمبه آب کشاورزی است که سالانه حداقل یک میلیارد لیتر نفت گاز از چرخه مصرف حذف می‌شود.

بر اساس آمار‌های موجود شرکت مدیریت منابع آب ایران، هم اکنون بیش از ۲۰۰ هزار حلقه چاه کشاورزی دیزلی در کشور وجود دارد که مطابق مصوبه شورای اقتصاد، برق دار کردن ۱۰۰هزار حلقه چاه طی ۴ سال هدف گذاری شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راهکار‌های فعالان اقتصادی برای رونق تولید

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
او گفت: بدخواهان کشور می‌خواهند ما را منزوی کنند، اما کشور ما در عین حالی که قدرت خود را در تولید بالا می‌برد تعامل خود را با دنیا گسترش می‌دهد و تولیدات خود را به بازار‌هایی صادرات می‌کند. زکایی ادامه داد: در بسیاری مواقع تصمیم گیری‌های عجولانه و قوانین اداری سخت و بروکراسی‌ها، شرایط را برای ما پیچیده‌تر کرده و ناخواسته ما را همسو با محدودیت‌ها و تحریم‌ها قرار می‌دهد. سیروس تالاری تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه در کشورما منابع خدادادی عظیمی از نفت و گاز وجود دارد گفت: دولت با بهره برداری از ان‌ها و تبدیل به فراورده‌های اقتصاد ملی باید بتواند برای مردم رفاه ایجاد کند. او گفت: تبدیل این موارد به منافع اقتصادی نیاز به ابزار‌هایی دارد که نیاز ملی است و این یکی از مهمترین زیست بوم‌ها به شمار می‌آید. او افزود: در همین زمینه ظرفیت عظیمی از منابع انسانی هم به وجود امده که این نیرو نیز در همین کشور متخصص شده‌اند و ظرفیت ملی در صنایع نفت و گاز کشور را تولید می‌کنند. تالاری ادامه داد: ما صاحب هر دو زیست بوم مورد نیاز برای اعتلای کشور هستیم که باید از این مواهب به طور مناسبی بهره گیری کنیم.

تماشا کنید: وزیری که مردم را زمین زد / چرا روحانی باید رحمانی وزیر صمت را عزل کند؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ۲۴ آبان ۹۸، درست در همان روز افزایش قیمت بنزین، وزیر صنعت تاکید کرد دلیلی برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. او پس از آن نیز چند بار دیگر همین موضوع را تکرار کرد، اما واقعیت بازار در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد قیمت‌ها متاثر از گرانی بنزین افزایش یافته‌اند. در چنین شرایط خاصی از نظر اقتصادی، چه اصراری بر ادامه کار این وزرا وجود دارد و چرا روحانی دست به تغییر در کابینه نمی‌زند؟

فیلم | جنجال و درگیری فیزیکی در سخنرانی قالیباف در دانشگاه علامه

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: محمد باقر قالیباف ساعتی قبل از حضور در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات مجلس و صدور بیانیه انتقادی درباره سیاست‌های دولت در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی داشت. جایی که جنبش پر سر و صدای عدالتخواه میزبان بود بود و از پمپ بنزین روی سن استفاده کرده بودند اما عدم اجازه به دانشجویان برای طرح پرسش‌های‌شان این سخنرانی را به جنجال و کمی درگیری فیزیکی و هول دادن همدیگر کشاند.

آمار و ارقام لایحه بودجه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رقم کل بودجه سال آینده حدود ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد شامل ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی بودجه و حدود ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی است. برای تامین منابع عمومی بودجه، قرار است از فروش نفت برای سال آینده حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان، و از واگذاری دارایی‌های دولت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین شود. همچنین برای درآمد‌های گمرکی و مالیاتی هم حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و انتشار اوراق هم ۱۲۴ هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد. افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده ۱۵ درصد خواهد بود و سقف معافیت مالیاتی برای حقوق بگیران با افزایش به عدد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سقف وام ازدواج ۳۰ میلیون تومان و عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان برای سفر اول، از اعداد بودجه سال ۹۹ است. نرخ ارز برای کالا‌های اساسی و دارو هم همان ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. از منابع هدفمندی یارانه‌ها ۷۴ هزار میلیارد تومان به صورت نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شود. بودجه سال آینده در منابع با رشد ۲۴ درصدی بسته شده است و به گفته رئیس جمهور باید منتظر رشد اقتصادی مثبت در سال ۹۹ باشیم.

اولین قطار تمام خورشیدی جهان ساخته شد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، قطار متفاوت و جذابی طراحی و تولید شده است که برای حرکت، از انرژی خورشید استفاده می‌کند. این وسیله مسافربری، اولین قطار تمام خورشیدی جهان و ساخته‌ی یک شرکت استرالیایی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر