گزارش تسنیم| گرای روحانی برای احیای کمپین فشار حداکثری؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
گزارش تسنیم| گرای روحانی برای احیای کمپین فشار حداکثری؟

گزارش تسنیم| گرای روحانی برای احیای کمپین فشار حداکثری؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
سخنان ناامیدانه روحانی را نباید به پای کلیت نظام و کشور نوشت چرا که ظرفیت‌ها و اراده‌های کشور متفاوت از ظرفیت و اراده آقای روحانی است.

- اخبار سیاسی -

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور امروز با شرکت در نشست شورای اداری استان کرمان صحبت از کمبود منابع مالی در سال آینده کرد و اینکه در بودجه سال بعد ۳۰۰ هزار میلیارد کسری داریم و دولت نمی‌داند چگونه باید آن را تامین کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بودجه سالیانه کشور، حدود ۴۵۰ هزار میلیارد تومان است که شاید امسال بیشتر هم شود و ما این پول را نیاز داریم تا در خزانه برای مصارف دولت و ارایه خدمات به مردم اعم از آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، حقوق کارمندان و بازنشستگان، رسیدگی به معلولان و اقشار کم‌درآمد و مجموع خدماتی که باید ارایه کنیم گفت: بدون پول که نمی‌شود کاری کرد و انجام امور نیاز به تأمین منابع دارد.

وی با بیان اینکه بالاترین مالیاتی که پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده می‌توانیم دریافت کنیم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است و این سوال مطرح می‌شود که ۳۰۰ هزار میلیارد تومان مابقی نیاز را دولت باید از کجا بیاورد، اظهار داشت: در حالی که گمرکات ما در مجموع حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان و یکسری درآمدهای متفرقه دیگر هم داریم، اما آن درآمد اصلی که کشور را اداره می‌کند، پول نفت است. اگر در شرایط عادی قرار داشتیم، سالانه ۶۰ میلیارد دلار نفت می‌فروختیم و با تبدیل آن به ریال حدود ۶۰۰ میلیارد تومان یعنی ۲ برابر آنچه نیاز داشتیم به راحتی به دست می‌آوردیم.

سخنان رئیس‌جمهور در سفر چند روز اخیر به یزد و کرمان بازتاب‌های فراوان و انتقادآمیزی به‌همراه داشت. در حالی‌که اکثریت مردم انتظار داشتند وی به مناطق زلزله‌زده در استان آذربایجان شرقی سفر کند، تیم رسانه‌ای برای سفر یزد فضاسازی زیادی انجام داد که حکایت از صحبت‌های متفاوت رئیس‌جمهور داشت.

مواضع رادیکال وی و حمله به قوه قضائیه و اجرای عدالت درباره برخی مفسدان اقتصادی، حتی موجب انتقاد حامیان وی و برخی اصلاح‌طلبان نیز شد. محمود صادقی نماینده تهران در مجلس به رئیس‌جمهور متذکر شد که به‌جای حمله به قوه قضائیه باید با فساد در زیر مجموعه دولت برخورد کرد.

صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم اظهار داشت از ۲۴ میلیون رای سال ۹۶، الان روحانی ۲۴۰ هزار رای هم ندارد و وی سرمایه اصلاح طلبان را هم سوزاند.

حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران نیز امروز در مصاحبه با روزنامه سازندگی با بیان اینکه در زمینه پاکدستی و به‌کارگیری آدم‌های صالح انتظار بیشتری از روحانی داشتیم، گفت: نباید در این سطح در دولت‌های ما آدم‌‌های آلوده وارد کار شود.

اظهارات روز گذشته وی درباره پیمان بستن پیامبر اکرم با کفار نیز واکنش مورخان و پژوهشگران تاریخ اسلام را در پی داشت و آن‌را تحریف مسلم سیره پیامبر و آیات قران دانستند.

اظهارات امروز رئیس جمهور درباره شرایط اقتصادی کشور نیز از چند جنبه قابل بررسی است. اولا شرایط اقتصادی پیش‌آمده که کسری بودجه ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی را رقم زده است ناشی از مدیریت غلط اقتصادی دولت در ۶ سال گذشته است و می‌توان این صحبت‌ها را اقرار رئیس جمهور در به تعطیلی کشاندن کشور توسط دولت دانست. روحانی و تیم اقتصادی وی از زمان روی کارامدن در سال ۹۲ تمام تمرکز خود برای حل ادعایی مشکلات اقتصادی را به مذاکره بر سر پرونده هسته‌ای گره زدند تا جایی که رئیس جمهور در یک سخنرانی حتی حل مشکل آب خوردن را منوط به انجام توافق دانست. با امضای برجام این باور پیش آمد که اکنون زمان تحقق وعده‌های دولت روحانی در موضوعات اقتصادی است اما دستاورد تقریبا هیچ اقتصادی و در ادامه خروج رسمی آمریکا از برجام و همچنین تعلل اروپایی‌ها در انجام تعهدات‌شان مشکلات اقتصادی را تشدید کرد و در این شرایط نیز تیم اقتصادی دولت توجه جدی به ظرفیت‌های داخلی نداشت و شرایط پیش آمده ماحاصل عملکرد ضعیف دولت و تیم اقتصادی است تا جایی که مسعود نیلی تئوریسین اقتصادی دولت و دبیرستاد هماهنگی اقتصادی دولت دوازدهم استفعا داد و از همکاری با دولت کنار کشید.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

دوم اینکه، سخنان ناامیدانه روحانی را نباید به پای کلیت نظام و کشور نوشت چرا که ظرفیت‌ها و اراده‌های کشور متفاوت از ظرفیت و اراده آقای روحانی است. پیروزی جبهه مقاومت بر داعش در جنگ سوریه، افزایش توان انصارالله یمن، اجرای گام‌های هسته‌ای ایران در تعلیق تعهدات برجامی که موجب عقب‌نشینی ترامپ از مواضعش شد و نیز تغییرات مثبتی که از چند ماه پیش در روند مسائل اقتصادی پیش آمده نشان می‌دهد ایران به‌‌رغم همه مشکلات دست برتر را در معادلات منطقه دارد تا جایی که ترامپ حتی نتوانست نسبت به سقوط پهپاد گلوبال هاوک توسط نیروهای سپاه در حریم هوایی ایران واکنشی نشان دهد.

حتی انفجار تاسیسات نفتی آرامکو عربستان از سوی انصارالله یمن نیز با انفعال آمریکا و عربستان روبه‌رو شد. سخنان اخیر امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری مشترک با ترامپ و اعتراف به اینکه هژمونی غرب در جهان رو به پایان است و برخی از تصمیمات و اقدامات غلط کشورهای غربی ازجمله آمریکا موجب شده که برخی از واقعیت‌های ژئوپلیتیکی تغییر کند، نشان از شرایط نامساعد آمریکا است و اصطلاحا گوشه رینگ قرارگرفتن آن دارد.

منهای دولت که در ۶ ساله گذشته عملکرد قابل دفاعی نداشته، مجموعه‌ی جمهوری اسلامی در برهه فعلی در شرایطی که آقای روحانی توصیف می‌کند به سر نمی‌برد و اگر ظرفیت دولت نیز به این ظرفیت و همت مردمی اضافه می‌شد قاعدتا وضعیت به مراتب بهتر و قابل دفاع‌تر بود.

سوم اینکه، صحبت‌های امروز آقای روحانی روی دیگری هم دارد و آن گرا دادن به دشمن برای افزایش فشارها است. آمریکا سال گذشته با خروج از برجام، اقدام به اعزام ناو هواپیمابر به خلیج فارس و تشدید تنش‌ها داشت و حتی پمپئو وزیر خارجه آمریکا شروط ۱۲گانه‌ای برای مذاکره با ایران تعیین کرده بود اما با شروع اولتیماتوم‌های جمهوری اسلامی در اجرای گام اول، دوم، سوم و چهارم هسته‌ای ترامپ عملا در یک بی‌عملی قرار گرفت و در سفر روحانی به مجمع عمومی سازمان ملل تقاضای دیدار با رئیس جمهور را داشت. شرایط به گونه‌ای تغییر کرد که اندیشکده و شخصیت‌های قابل توجهی در خود غرب هم اذعان کردند که کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورده و یا در آستانه شکست است.

حال در چنین شرایطی صحبت از کمبود بودجه و نبود امکان فروش نفت و مجموعه‌ی گزاره‌هایی که کشور را در یک شرایط آچمز و بن‌بست نشان می‌دهد موجب می‌شود تا دولت‌های غربی احساس کنند شرایط برای افزایش فشارها و آوردن دولت آمریکا به پای میز مذاکره مساعد است. اشتباهی که دولت تدبیر و امید یک‌بار در مرتکب شد و حسن روحانی در اوایل روی کار آمدنش در همایش پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز مدعی شد در شرایطی کار خود را آغاز کرده که با یک خزانه خالی و انبوهی از بدهکاری‌ها مواجه است. وی ۲۲ مهر ۹۲ و دو روز مانده به آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ در دانشگاه تهران بر تحت فشار بودن دولت تاکید داشت و این اظهارات به امیدواری کشورهای غربی برای تحت فشار قرار دادن ایران می‌افزود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | زورگیری خشن از یک زن، زد و خورد در سخنرانی قالیباف و دردناک‌ترین اتفاق هفته!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
امروزه می‌توان از اعتیاد بعنوان یکی از مشکلات و معضلات اجتماعی بشر در زندگی مدرن نام برد. با ورود انواع مواد مخدر صنعتی و پایین آمدن سن گرایش افراد به مصرف مواد مخدر، زنگ خطر برای خانواده‌ها و جوامع بشری به صدا درآمده است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.
روزنوروزنو23 ساعت قبل
مسئولان باشگاه استقلال ظاهرا در تلاش هستند تا به هواداران بگویند در تلاش هستند استراماچونی را بازگردانند ولی به نظر نمی‌رسد، خواست واقعی این باشد. امروز استراماچونی فاش کرد اصلا قراری با مسئولان این باشگاه در ترکیه ندارد! شب گذشته استقلالی‌ها اعلام کردند خلیل زاده سرپرست استقلال عازم ترکیه شده تا با این مربی دیدار و توافق کند. حتی تصویری از خلیل زاده هم منتشر شد که اصلا حواسش به دوربین نبود. بدین ترتیب برای همه این سوال به وجود می‌آید که سرپرست استقلال در ترکیه به دیدار چه کسی رفته است؟!
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
نامه نیوز- گروه بین‌الملل: اعتراف پایگاه معتبر نشنال اینترست و کارشناس نظامی آن «دیوید اکس» یکی از مواردی است که در روزهای اخیر رشد و توسعه نیروی دریایی ایران را نشان می‌دهد. متن این مقاله را در ادامه به زبان فارسی خواهید خواند: ایران گام‌های جدیدی را برای رسیدن به کلاس ناوگان آمریکا بر می‌داردنیروی دریایی ایران، یک ناوشکن کاملا جدید ساخت. این تلاش دو ساله ایران برای ایجاد توانایی‌ ساخت کشتی جدید، می‌تواند به برنامه بلندپروازانه تهران برای توسعه سری جدیدی از ناوشکن‌ها سرعت بیشتری ببخشد. نیروی دریایی ارتش ایران در آگوست ۲۰۱۹ (مردادماه امسال) اعلام کرد که پس از ۱۸ماه محصولی جدید را به خدمت ناوگان دماوند در آورد. به این ترتیب کشتی‌های ناوگان خزر واقعا نمی‌توانند نقش مستقیمی در درگیری در خلیج فارس داشته باشند.
الفالف1 روز قبل
نویسنده این یادداشت که از دیپلمات‌های سابق نیز می‌باشد، مسأله ایران و آمریکا را صرفا «قهر کردن دو کشور» نامیده است. آمریکا در هشت سال جنگ تحمیلی، صدام را به انواع سلاح‌های کشتارجمعی از جمله سلاح شیمیایی مجهز کرد. آمریکا از رسیدن دارو به بیماران خاص در ایران جلوگیری می‌کند. حال به نظر شما، مسئله ما با آمریکا صرفا قهر کردن است؟! کارشناسان و صاحبنظران تاکنون بارها تاکید کرده‌اند که تحریم‌ها ۲۰ الی ۳۰ درصد در مشکلات کشور نقش داشته و ۷۰ الی ۸۰ درصد مشکلات ناشی از سوءمدیریت در دولت است.

نظرها

اخبار بیشتر