نگاهی به کارنامه و میراث «مورالس» در بولیوی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اقتصادی

نگاهی به کارنامه و میراث «مورالس» در بولیوی

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
میراث مورالس برای بولیوی به هیچ وجه قابل مقایسه با میراث چاوز برای ونزوئلا نیست؛ مورالس کشور فقیر بولیوی را متحول کرد و میراث و کارنامه ای موفق از خود به یادگار گذاشت.
نگاهی به کارنامه و میراث «مورالس» در بولیوی - 0

عصرایران - «ایوو مورالس» رییس جمهوری چپگرای بولیوی روز یکشنبه در اثر فشار ارتش این کشور مجبور به استعفا شد و دیروز (دوشنبه) کشورش را به مقصد مکزیک ترک کرد.

با کنار زدن مورالس از قدرت، آینده کشور بولیوی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است و معلوم نیست ژنرال‌های ارتش که حالا به واسطه خلاء قدرت «تمشیت» امور را به دست گرفته‌اند با میراث و کارنامه موفق و درخشان اقتصادی مورالس چه خواهند کرد؟

مورالس با وجودی که چپگرا بود و رابطه نزدیکی با دولت چپگرای ونزوئلا داشت اما مسیری کاملا متفاوت با «هوگو چاوز» را در پیش گرفت به نحوی که کارنامه او از مدیریت اقتصادی ۱۳ ساله کشور فقیر بولیوی (بدون منابع و ثروت سرشار نفتی که ونزوئلا روی آن خوابیده است) به هیچ وجه قابل مقایسه با میراث چاوز که به صورت ورشکستگی گسترده اقتصادی در ونزوئلا نمایان شده است، نیست.

مورالس از سال ۲۰۰۶ به مدت بیش از ۱۲ سال رییس جمهوری بولیوی بود و در دوران او اقتصاد کشور فقیر بولیوی به سمت مثبت متحول شد.

کشور ۱۱٫۵ میلیونی بولیوی حتی به اذعان مخالفان سیاسی مورالس، در دوره این رییس جمهوری چپگرا متحول شد و مردم بومی بولیوی که پیشتر در حاشیه بوده و به شدت در فقر به سر می‌بردند با الگویی از رشد اقتصادی و توزیع عادلانه‌تر ثروت و امکانات از حاشیه به متن آمدند و شکاف شدید بین فقیر و غنی تا حدود زیادی ترمیم شد.

مورالس در سال ۲۰۰۹ با تغییر قانون اساسی بولیوی فرصت‌های برابر آموزشی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و اداری را در اختیار بومیان فقیر و حاشیه‌نشین قرار داد تا با اقلیت سفید پوست مهاجر بولیوی که قرن‌ها امکانات و ثروت کشور را در اختیار داشتند، امکان رقابت برابری داشته باشند.

مورالس در هواپیما و هنگام ترک بولیوی به مقصد مکزیک/عکس: توییتر مورالس

نگاهی به کارنامه و میراث «مورالس» در بولیوی - 9

مورالس به بیش از ۳۰ زبان بومی رایج در مناطق مختلف بولیوی در کنار زبان رسمی اسپانیولی، رسمیت داد.

آمارها حاکی است در طی دوران ریاست جمهوری مورالس، متوسط نرخ رشد اقتصادی بولیوی به طور میانگین و متناوب بیش از ۴ درصد (حدود ۵ درصد) بوده است و در اثر این رشد مداوم اقتصادی، درآمد سرانه بولیویایی‌ها طی ۱۳ سال گذشته بیش از ۶۰ درصد رشد داشته است.

مورالس در دوران ریاست جمهوری خود درصد فقر را در بولیوی از ۶۵ درصد به ۳۰ درصد کاهش داد و بیش از ۳ میلیون بولیویایی را از طبقه فقیر به طبقه متوسط ارتقا داد.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

او در سال ۲۰۰۶ یعنی در همان سال نخست ریاست جمهوری خود صنعت نفت و گاز بولیوی را ملی کرد و سفره شرکت‌های خارجی و خصوصی را از منابع نفتی و گازی (محدود) بولیوی قطع کرد و سهم خزانه دولت را از منابع درآمدهای نفتی از ۲۰ درصد سابق به ۸۰ درصد رسانید و بیشتر درآمد حاصل از این اقدام را صرف توسعه مناطق فقیر در زمینه‌های اقتصادی، آموزشی، بهداشتی و زیر ساختی کرد.

در دوران مورالس با وجودی که روابط اقتصادی کشور بولیوی با کشورهایی چون چین، روسیه و برخی دیگر از کشورهای چپگرای آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا و کوبا تقویت شد، اما مورالس و مدیران ارشد اقتصادی او با قبول الگوی بازار آزاد سعی در باز کردن درهای اقتصاد کشور به روی همه کشورهای جهان و خلق فرصت رشد و شکوفایی اقتصادی برای کشور بولیوی داشتند و تا حدود زیادی هم در این مهم موفق شدند.

مورالس منتقد جدی سیاست‌های مداخله‌جویانه و «امپریالیستی» ایالات متحده آمریکا در آمریکای لاتین و جهان بود.

نطق ۹ دقیقه‌ای او در روز چهارشنبه ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸ در نشست شورای امنیت در حضور ترامپ و دیگر رهبران ۱۵ عضو شورای امنیت، در دفاع از موضع ایران و برجام هنوز در یادها مانده است.

او در این نطق به شدت به سیاست‌های کنونی ترامپ و اقدامات دولت ایالات متحده آمریکا طی دهه‌های گذشته از جمله حمایت از دیکتاتورها و انجام کودتاها در اقصی نقاط جهان تاخت و حتی به ماجرای کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ علیه دولت ملی «محمد مصدق» در ایران اشاره کرد و این قبیل اقدامات را در راستای خوی امپریالستی و مداخله جویانه آمریکا تعبیر و تفسیر کرد.

او در آن جلسه گفت: «دولت بولیوی قویا تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه دولت و ملت ایران را محکوم می‌کند.»

مورالس دیروز در حالی کشور بولیوی را تحویل مخالفان و ارتش بولیوی داد که هم‌اینک منابع ارزی این کشور فقیر بیش از ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی یک سال کشور را در خود جای داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بودجه نیازمند اصلاح ساختاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بودجه سال آینده در حالی به مجلس ارائه شد که قرار بود برای پایدار شدن درآمد‌ها و کارایی هزینه‌ها با اصلاحی ساختاری تبیین شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اصلاح نظام بودجه ریزی اگر سطحی و محدود باشد پاسخگو شرایط فعلی اقتصاد کشور نخواهد بود در فرصتی که تحریم‌ها برای جداشدن از درآمد‌های نفتی ایجاد کرده ضرورت اصلاح ساختار بودجه بیش از گذشته احساس می‌شود اصلاحی که انجام آن اراده عزم جدی را می‌طلبد.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

سورن پلاس به زودی رونمایی می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

به ثانیه‌های آخر این ویدیو دقت کنین!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

نظرها

اخبار بیشتر