نرخ ۹۷٫۵ درصد باسودای در گیلان/ تکمیل بانک اطلاعاتی افراد بی‌سواد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
نرخ ۹۷٫۵ درصد باسودای در گیلان/ تکمیل بانک اطلاعاتی افراد بی‌سواد

نرخ ۹۷٫۵ درصد باسودای در گیلان/ تکمیل بانک اطلاعاتی افراد بی‌سواد

مهرخبرگزاری مهر |
رشت- استاندار گیلان با اشاره به نرخ ۹۷.۵ درصدی باسودای مردم این استان و جایگاه چهارم در کشور، گفت: بانک اطلاعاتی افراد بی‌سواد گیلان تکمیل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ارسلان زارع عصر سه شنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش گیلان در سالن اجتماعات استانداری، اظهار کرد: به رغم کمبود نیروی انسانی و نگرانی‌های جدی در زمان بازگشایی مدارس خوشبختانه با اقدامات انجام شده این مشکل در سطح استان گیلان تا حدودی رفع شده است.

وی با بیان اینکه قطعا برای داشتن جامعه پویا، بانشاط و باامید و در راستای توسعه استان و کشور نیازمند انجام اقدامات مناسب در سطح مدارس برای تحقق شعار سال وزارت آموزش و پرورش هستیم، افزود: باید در این زمینه تلاش مضاعف انجام شود.

استانداری گیلان در ادامه با اشاره به اینکه این استان سابقه درخشانی در حوزه فرهنگی، اجتماعی علمی و آموزشی دارد، گفت: قرار گرفتن در رتبه چهارم برخورداری از سواد در سطح کشور به واسطه همین سابقه به دست آمده است اما این کافی نبوده و نیازمند تلاش بیشتر هستیم.

وی با بیان اینکه رشد خوبی در حوزه سواد آموزی در سال‌های ۹۷-۹۶ داشته‌ایم، تصریح کرد: امسال نیز باید با برنامه‌ریزی در راستای ارتقای این جایگاه تلاش کنیم.

ضرورت افزایش تلاش‌ها برای ماندگاری سواد

زارع با اشاره به نرخ ۹۷٫۵ درصدی سواد مردم استان و با بیان اینکه این نرخ بالاتر از میانگین کشوری است، بیان کرد: باید تلاش‌های بیشتری برای ماندگاری سواد، سنجش و ارزیابی برای تثبیت در میان سواد آموزان و انجام تحصیلات تکمیلی انجام شده و برای رسیدن به آن جایگاه تلاش شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه حتما برای رسیدن به این جایگاه نیازمند برنامه‌ریزی جدی از سوی معاونت سوادآموزی اداره کل و تکمیل بانک اطلاعاتی بی سوادان در سطح استان هستیم، گفت: در این زمینه می‌توانیم از کمک کمیته امداد، بهزیستی و صدا و سیما استفاده کنیم.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی همچنین به شناسایی هشت شهرستان در استان گیلان در این زمینه اشاره کرد و افزود: از این میان شش شهرستان وضعیت نامطلوبی دارند که باید تلاش شود تا پایان سال به میانگین استانی برسند.

استاندار گیلان با اشاره به اردوی راهیان نور، تأکید کرد: راهیان نور حرکت خوبی است که تاثیرات فرهنگی و اجتماعی بسیاری در راستای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس دانش آموزان و حمیت ملی در آنها دارد که باید برنامه‌ریزی لازم بهره مندی بیشتر از این اثرات فراهم انجام شود.

پیگیری جدی طرح تقویت بنیه علمی دانش آموزان

وی با بیان اینکه برگزاری پیش اجلاسیه نماز دانش آموزی در استان گیلان کار ارزشمندی است، اظهار کرد: برگزاری این اجلاسیه سبب تقویت بیشتر نماز جماعت در سطح مدارس می‌شود. نقش تربیتی نماز در دانش آموزان غیرقابل انکار است.

زارع با اشاره به اجرای طرح تقویت بنیه علمی دانش آموزان و با تأکید بر مشارکت همه مسئولان در سطح شهرستان‌ها برای اجرای این طرح، ادامه داد: باید براساس هدف‌گذاری‌های پیش بینی شده حرکت کنیم به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته نیازمند تلاش بیشتری هستیم.

وی در ادامه به فعالیت‌های کارآفرینی دانش آموزان در سطح مدارس فنی و حرفه‌ای نیز اشاره کرد و گفت: این موضوع تضمینی است برای ترسیم آینده خوب برای دانش آموزان بوده و تقویت روحیه کارآفرینی جدا از فعالیت‌های انتزاعی که جز آسیب‌ها در سطح مدارس و سپس دانشگاه‌ها است، می‌تواند نقش هدایت تحصیلی در آینده دانش‌آموزان داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این برنامه سید محمد جواد شوشتری رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به موضوع «پژوهش‌های قرآنی و وضع تولیدات علمی در حوزه قرآنی» می پردازد.

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر