بررسی جامعه‌شناختی ۴ قتل خانوادگی طی یک ماه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. حوادث
بررسی جامعه‌شناختی ۴ قتل خانوادگی طی یک ماه

بررسی جامعه‌شناختی ۴ قتل خانوادگی طی یک ماه

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
متاسفانه از ابتدای آبان ماه سال جاری به فاصله کمتر از ۱۵روز شاهد چهارقتل خانوادگی در نقاط مختلف کشور بودیم که خبر آن در فضای مجازی رسانه ی شد گرچه وقوع قتل های خانوادگی اتفاق و پدیده جدیدی نیست و در مکانها و زمانهای مختلف رخ داده است. ولی در بازه زمانی بسیار محدود آن هم در روستا و شهرهای کوچک در کشوری که به ارزشهای اخلاقی،مذهبی و سنتی شهره بودیم پدیده شگفت و قابل تاملی است که نیاز به واکاوی و تحلیل های عمیقی از منظرهای مختلف علمی خواهد داشت .

در این اینجا سعی ما بر این است که بقدر بضاعتمان و به قدر اطلاعاتی که در رسانه‌ها منتشر شده است، از زاویه اجتماعی به این موضوع بپردازیم: در قتل خانوادگی اول در شهر کوچک جالق از توابع شهرستان سراوان پنج نفر توسط یک عضو خانواده کشته شدند؛ در حادثه دوم در یکی از روستاهای شهر کوچصفهان گیلان پنج نفر توسط فرزند۲۲ساله خانواده به قتل رسیدند، در حادثه سوم در شهرک شاهدشهر شهریار سه نفر توسط فرزند ۱۸ساله خانواده کشته می‌شوند در حادثه چهام در شهرستان گنبد دو نفر، همسر (متخصص اطفال) و خواهر همسر قربانی می‌شوند. و در جریان این اتفاقات به فاصله کمتر از پانزده روز پانزده نفر از اعضای خانواده و وابستگان جان می‌بازنند. دورکیم جامعه شناس شهیر فرانسوی در مورد علت خودکشی چهار دسته بندی انجام داده است:۱-خودکشی خودپرستانه؛ ناشی از عدم انطباق و اتصال به جامعه و فرو رفتگی شدید در فردیت خویش ۲-خودکشی دیگر دوستانه؛ ناشی از شدت وابستگی به گروه و جامعه ۳- خودکشی ناشی از بی هنجاری؛ در بحرانهای مالی و اتفاقات غیر مترقبه شدید ۴-خودکشی تقدیرگرایانه؛ در حالتی رخ می‌دهد که فرد در نظم فزاینده و آینده نامشخص قرار می‌گیرد. به واقع افرادی که دست به کشتار خانوادگی مبادرت می‌ورزند در ابتدا به نوعی دست به خودکشی و انتحار می‌زنند و تمام هستی خود (مرگ فیزیکی و روانی) و بنیان خانواده شان را متلاشی می‌نمایند از آنچه در رسانه‌ها انعکاس یافته در میابیم که انگیزه مالی پشت این قتلها نبوده است؛ چرا که معمولا ثروت با وجود و درکنار خانواده معنا و مفهوم می‌یابد. ساختار کلی زندگی انسان از سه ضلع اصلی فرد، خانواده و جامعه تشکیل شده است. در محور فردی بیشتر مسایل و ویژگی شخصی و درونی فرد مهم است؛ دوم: خانواده تامین کننده نیاز‌های مهم و اساسی اولیه است. و سوم جامعه متشکل شده از ساختارهای کلان و کلی که فرد و خانواده در قالب آن قرار می‌گیرد و بخش زیادی از نیازهای ثانویه و نظم و نظارتها و نظامهای ارزشی در بستر جامعه تامین گردد. و این سه ضلع در ارتباط توامان و مداوم قرار دارند و تاثیر گذار و تاثیر پذیرند. منهای مسائل و مشکلات روان تنی که با توجه به شخصیت در افراد حادث می‌شود آسیب دیدگی کانون و نقطه ثقل خانواده که محور زندگی، آرامش، نیازهای عاطفی، امنیت خانوادگی و ارزشهای مهم اولیه می‌باشد سبب فروپاشیدگی و از هم گسیختگی زندگی فردی و اجتماعی خواهد شد. خانواده بعنوان مهمترین، محوری‌ترین و کوچکترین واحد اجتماعی وپل ارتباطی بین فرد و جامعه محسوب می‌شود است که در آن افراد بسیاری از نیازهای مهم و اولیه خویش را در آن می‌جوید وقتی فرد از این کانون جدا می‌شود یا به هر دلیل توسط دیگر اعضا بدور می‌افتد و خانواده کارکردهای اصیل خویش را تولید و بازتولید نکند زمینه بروز حوادثی از قبیل ناامنی روحی، انزوا، طلاق، اعتیاد و در مرحله شدید و خطرناک آن به قتلهای خانوادگی منجر می‌شود. لایه سوم یعنی جامعه نیز که فرد و خانواده را به صورت ساختار کلان در بر می‌گیرد نیز تاثیر غیر مستقیم‌تر در رفتارهای فردی و خانوادگی خواهد داشت.

خبری: اخبار حوادث ایران

ساختار تشکیل دهنده جامعه نیز از پیچیدگی خاصی برخوردار است که از نظامهای مهم اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تشکیل شده است وقتی توازن در این ابعاد کلان بدرستی انجام نگیرد و انسجام، اخلاق و ارزشهای انسانی و سنتی دچار اختلال و بی نظمی شود و سرمایه اجتماعی، اعتماد اجتماعی رو به زوال رود و سیستم کلان دچار بی هنجاری نسبی شود خانواده نیز از کارکردهای اصیل و واقعی خویش درمانده شده و در واقع افرادی که پتانسلهای ناهنجاری و تهی شدگی را دارند در کمترین آن دچار انزوا از خانواده تا شدیدترین آن انتحار خانواده می‌شوند. اتفاقات فوق را می‌توان با نظریه خودکشی بی هنجاری دورکیم تبیین نمود که در آن فرد نتوانسته است خود را به کانون خانوادگی و جامعه متصل نماید با این تفاوت که در این مواقع فرد ابتدا دست به نابودی خانواده دست می‌زند با این علم که خودش نیز امیدی به بازگشت به زندگی نخواهد داشت.

این سوال مطرح می‌شود که چرا در کمتر از پانزده روز این اتفاقات ناگوار خانوادگی در جاهای مختلف رخ می‌دهد؟

به نظر می‌آید بواسطه شبکه‌های مجازی متعدد و گسترش سریع انتشار اخبار و سهولت دسترسی و عدم پالیش‌های خبری به نوعی باعث ترویج فرهنگ خشونت و به نوعی واگیری اجتماعی خشونت شده است. و اخبار قتل خانوادگی هر یک از قربانیان دیگر قربانیان را متاثر نموده است و هر اتفاقی زمینه و بستر خشونت بعدی را در اشخاص دیگر آماده کرده است. و موجودیت خانوادها را هدف قرار داده است.

مدرنیته شدن جامعه تحت تاثیر فن آوری نوین، عدم توجه به شعایر واقعی دینی و سنتهای اصیل و ارزشهای اخلاقی و انسانی و عدم گفتمان بین اعضای خانواده و رشد و گسترش فردگرایی در مقابل جمعگرایی و برآورده نشدن نیازهای عاطفی سبب اختلال بیش از پیش کانون‌های خانوادگی شده است از این رو تا وقتی به این موارد توسط خانواده‌ها و ساختارهای کلان توجه نشود این اتفاقات ناگوار دور از انتظار نخواهد بود.

*دانشجوی دکترای جامعه شناسی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قتل وحشیانه نوجوان عراقی

تابناکتابناک2 روز قبل
گروهی از معترضان عراقی یک نوجوان شانزده سال به نام هیثم علی اسماعیل را که شایعه شده بود عامل قتل چهار تن از معترضان عراقی بوده را به شکل وحشیانه و بدون حتی اجازه دفاع از خود کشتند. تصاویر منتشر شده از این عمل سبعانه نشان می‌دهد این نوجوان ابتدا به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، سپس زیر دست و پا به کشت هدف قرار می‌گیرد، سپس به میدان الخلانی بغداد منتقل می‌شود و در آنجا گلویش توسط چند تن از حاضران بریده می‌شود و در آخر جسدش از تیر چراغ راهنمایی و رانندگی آویزان می‌شود. این تصاویر وحشتناک جنایت را از ابتدا تا انتها با این توضیحات می‌بینید که مناسب افراد کمتر از ۱۸ سال و بیماران قلبی نیست و تماشایش به گروه‌های حساس توصیه نمی‌شود.

(تصویر و ویدئو) اعدامی که عراق را تکان داد

فراروفرارو2 روز قبل
هشدار: این ویدئو حاوی تصاویر خشن استجزییات ماجراسخنگوی نیروهای مسلح عراق جزئیات جدیدی درباره حادثه امروز میدان الوثبه بغداد منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی تاکنون در این قضیه دخالتی نکرده‌اند. واکنش نخست وزیر عراقعادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق با صدور بیانیه‌ای نسبت به حادثه قتل و به دار آویخته شدن نوجوانی در میدان الوثبه بغداد واکنش نشان داد. به نقل از خبرگزاری بغداد الیوم، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه تاکید کردند که آن حوادث در راستای تحریف وجهه تظاهرات بوده است. تظاهرات کنندگان میدان التحریر در این بیانیه عنوان کرده‌اند: ما تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز برای اصلاح اوضاع دست به تظاهرات زده‌ایم. آنچه در میدان الوثبه رخ داد از نظر تظاهرات کنندگان، بشریت و همه ادیان محکوم است.

علت آتش‌سوزی در مغازه‌های ضلع غربی پاساژ پلاسکو اعلام شد

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش رکنا، سرکلانتر هفتم از آتش سوزی ۶ باب مغازه در مرکز پایتخت خبر داد و گفت: کارشناسان در برآورد اولیه خسارت وارده را ۲۵ میلیارد ریال برآورد کرده‌اند. سرهنگ دوستعلی جلیلیان گفت: ساعت ۰۵:۴۵ صبح روز گذشته تعدادی از شهروندان به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ تماس و ماموران سرکلانتری هفتم را در جریان آتش سوزی گسترده در مغازه‌های ضلع غربی ساختمان پلاسکو (چهارراه استانبول) قرار دادند. سرکلانتر هفتم تصریح کرد: خوشبختانه این آتش سوزی، صدمات جانی به همراه نداشت. این مقام پلیسی، اضافه کرد: کارشناسان در محل حاضر هستند و تلاش ماموران برای یافتن علت دقیق حادثه ادامه دارد. وی در خصوص میزان خسارت وارده بیان کرد: در برآورد اولیه کارشناسان میزان خسارت وارده را حدود ۲۵ میلیارد ریال برآرود کرده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

حادثه عجیب برخورد لاستیک به یک عابر پس از چپ کردن خودرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک خودرو در کویت به دلیل شکستن کمک فنرش، خودرویش چپ کرد. شکستن کمک فنر باعث جدا شدن لاستیک از خودرو و برخورد آن به یک عابرپیاده شد. بیشتر بخوانید: انفجار لاستیک کامیون حین تعویض + فیلمانتهای پیام/
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با بیان اینکه از این تعداد فوتی ۳۴۰ نفر آقا و بقیه خانم بوده‌اند گفت: آمار جاده‌های درون شهری با ۱۲۵ نفر (۳۰ درصد افزایش) و جاده‌های برون شهری و راه روستایی با ۳۲۵ نفر (۲ درصد کاهش) فوتی به ثبت رسیده است. علی عباسی افزود: بر اساس این گزارش، بیشترین آمار فوتی‌های حوادث رانندگی مربوط به شهرستان‌های ساری و میاندرود با ۷۱، بابل با ۶۲، قائم شهر و سیمرغ با ۵۰ مورد بیشترین و شهرستان گلوگاه با ۵ مورد کمترین تعداد فوتی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با بیان اینکه در این مدت ۱۰۷ عابر پیاده، ۹۲ سر نشین، ۸۸ موتور سوار، ۸۵ راننده و ۷ دوچرخه سوار جان خود را از دست داده‌اند گفت: ۱۰ هزار و ۳۹۰ مصدوم حوادث رانندگی هم به مراکز پزشکی قانونی شهرستان‌ها مراجعه کردند.

نظرها

اخبار بیشتر