دوران آبیاری سنتی سر آمده است /دولت نمی‌تواند تاجر بزرگی باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
دوران آبیاری سنتی سر آمده است /دولت نمی‌تواند تاجر بزرگی باشد

دوران آبیاری سنتی سر آمده است /دولت نمی‌تواند تاجر بزرگی باشد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/بوشهر معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: فلسفه خرید تضمینی حمایت از کشاورز است که در مورد بسیاری از محصولات کشاورزی اتفاق می افتد، اما دولت نمی تواند تاجر بزرگی باشد و تولیدکننده ها باید در این خصوص همت کنند.

محمدعلی طهماسبی در آیین افتتاحیه دومین نمایشگاه تخصصی خرما و صنایع وابسته در بوشهر گفت: مشخصات جغرافیایی محدودی در جهان وجود دارد که می‌توان در آن خرما را به عمل اورد، بنابراین از تمام کشورهای دنیا تنها ۳۹ کشور خرما تولید می‌کنند که حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار سطح زیر کشت دارند. بالغ بر ۸ میلیون تن خرما تولید می‌شود که از این مقدار حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن در چرخه صادرات و مابقی مصرف داخلی است.

وی خاطرنشان کرد: کشور ایران جز کشورهای مهم تولیدکننده خرما در دنیا است، در ایران ۲۵۳ هزار هکتار خرما وجود دارد و بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن خرما تولید می‌شود.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: میزان صادرات خرما در سال ۹۷ به عنوان بهترین سال صادراتی حدود ۳۰۶ هزار تن بوده که بیش از ۳۰۰ میلیون دلار ارزآوری داشته است.

این مسئول ادامه داد: در استان بوشهر نیز حدود ۳۴ هزار و ۵۰۰ هکتار و بالغ بر ۱۶۰ هزار تن خرما تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه خرما هم غذا است و هم دارو، اظهار کرد: بزرگترین طرح اصلاح و بهسازی خرما، نخلستان‌ها و آبرسانی در استان بوشهر در دست اقدام است که در سطح ۳۴ هزار هکتار از عرصه‌های زراعی و باغی اجرا خواهد شد.

نمایشگاه خرما تعاملی برای آخرین پدیده‌های علم و فناوری است

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

طهماسبی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در دومین نمایشگاه تخصصی خرما و صنایع وابسته می‌توان زنجیره خرما را مشاهده کرد، افزود: در واقع این نمایشگاه تعاملی برای آخرین پدیده‌های علم و فناوری است.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تغییر روش کشت عنوان کرد: در ایران ۷۰۰ رقم خرما وجود دارد که تنها ۱۵ رقم آن اقتصادی است، لذا تولیدکننده باید به بازار نگاه کرده و مطابق با آن عمل کند.

وی با اشاره به برنامه‌های دولت برای حمایت از خرمای جنوب در قالب خرید تضمینی گفت: دولت نمی‌تواند تاجر بزرگی باشد، فلسفه خرید تضمینی حمایت از کشاورز است که در مورد بسیاری از محصولات کشاورزی اتفاق می‌افتد، چرا که این محصولات فصلی هستند.

محمدعلی طهماسبی با اشاره به اهمیت صنایع تبدیلی گفت: قند خرما، عسل و حتی دمنوش خرما فرصت هایی برای سرمایه گذاری‌های جدید است که تولیدکننده‌ها باید در یک زنجیره با هم فعالیت کنند.

این مسئول بیان کرد: دوران آبیاری سنتی سر آمده است، دیگر آبی وجود ندارد که بخواهیم استخر کنیم و غیره … امروز آب یک مایه حیاتی برای تولید است و تنوع و اقسام روش‌های ابداعی برای آبیاری وجود دارد که دولت نیز تسهیلاتی به آن اختصاص داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا12 ساعت قبل
ایسنا/کرمانشاه چهار تن از نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس، در نشست شورای اداری استان با حضور رییس مجلس و وزیر نیرو، مشکلات و خواست‌های استان را مطرح کردند. این نماینده مجلس به فرسودگی و خسارت شبکه‌های آب روستایی در مناطق زلزله زده هم اشاره کرد وافزود: این امر موجب قطعی آب در بسیاری روستاها شده است و باید به بازسازی این شبکه‌ها توجه ویژه‌ای شود. این نماینده مجلس با بیان اینکه ساماندهی رودخانه قره سو هم نیمه کاره مانده گفت: ساماندهی این رودخانه هم نیازمند توجه ویژه است تا بتوانیم از این فرصت عظیم گردشگری برای شهر کرمانشاه استفاده کنیم. این نماینده مجلس هم خواستار امهال دوباره تسهیلات زلزله زدگان شد و گفت: مشکلات زلزله زدگان بسیار است و امهال تسهیلات آنها برای یک سال دیگر کمک بزرگی برای آنها محسوب میشود. توسعه زیرساخت‌های مرزی نیاز امروز استان استحشمت الله فلاحت پیشه نماینده دیگراستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به منطقه جنگی اعلام شدن کرمانشاه گفت: متاسفانه بازنشستگان از این قانون جا مانده‌اند که نیازمند مذاکره و نامه دوباره رییس مجلس با ستاد کل نیروهای مسلح است.
افکارنیوزافکارنیوز3 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشحجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه علنی روز یکشنبه (۱۷ آذر ۹۸) مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور را تقدیم پارلمان کرد. **کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ چه زمانی تشکیل می‌شود؟ براساس جدول زمان‌بندی که از سوی هیئت‌رئیسه مجلس برای بررسی لایحه بودجه ۹۹ تدوین شده، قرار شده که کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ از روز یکشنبه (اول دی) تشکیل شود که در اولین جلسه، پس از تعیین اعضای هیئت‌رئیسه این کمیسیون، ابتدا کلیات لایحه بودجه سال آینده به رأی اعضای کمیسیون گذاشته می‌شود که در صورت تصویب، روند بررسی جزئیات آن در کمیسیون آغاز خواهد شد. براساس این گزارش، قرار است پس از پایان روند بررسی لایحه بودجه ۹۹ در کمیسیون تلفیق، گزارش آن در روز ۲۸ دی‌ماه تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شده و در نهایت روند بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۹ از روز (۳۰ دی‌ماه‌) در صحن پارلمان و به صورت علنی آغاز شود. براساس لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور، سقف کل بودجه کشور در سال آینده، ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان است که از این رقم ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی و ۴۸۴ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت است. همچنین منابع بودجه عمومی دولت در لایحه بودجه سال ۹۹، بیش از ۵۶۳ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابع عمومی و ۷۹ هزار میلیارد تومان منابع اختصاصی است.

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب16 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر