میزان استقبال کودکان از برنامه‌های تلویزیون
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
میزان استقبال کودکان از برنامه‌های تلویزیون

میزان استقبال کودکان از برنامه‌های تلویزیون

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: مرکزتحقیقات سازمان صدا وسیما در جدیدترین نظرسنجی میزان استقبال خردسالان و کودکان و نوجوانان از برنامه های تلویزیون را اعلام کرد.

به گزارش سینماپرس، براساس نظرسنجی که مرکزتحقیقات سازمان صدا وسیما از خردسالان ۴ و ۵ سال، کودکان ۶ تا ۱۱ سال و نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ سال به صورت جداگانه درسراسرکشور درباره تماشای برنامه‌های تابستان سیما انجام داده است مشخص شد به ترتیب ۸۴٫۹، ۸۸٫۷ و ۸۳ درصد از افراد دراین رده‌های سنی بیننده برنامه‌های مختلف تلویزیون بوده‌اند.

براساس این نظرسنجی مشخص شد که از ۸۴٫۹ درصد خردسالانی که پای برنامه‌های مختلف تلویزیون نشسته‌اند ۸۱٫۲ درصد آن‌ها به نحوی بیننده برنامه‌های خردسال سیما بوده‌اند.

همچنین از ۸۸٫۷ درصد از کودکانی که بیننده برنامه‌های گوناگون تلویزیون بوده‌اند نیز ۸۲٫۳ درصد به نحوی برنامه‌های کودک سیما را تماشا کرده‌اند و از ۸۳ درصد نوجوانان بیننده تلویزیون هم ۵۴٫۸ درصد به نحوی برنامه‌های کودک و نوجوان سیما را دیده‌اند.

میانگین مدت زمان تماشای برنامه‌های سیما درمیان خردسالان سه ساعت و سه دقیقه، درمیان بینندگان کودک سه ساعت و ۳۹ دقیقه و درمیان بینندگان نوجوان هم سه ساعت و ۲۵ دقیقه بوده است.

پربیننده‌ترین ساعات تماشای برنامه‌های سیما درمیان خردسالان از ده صبح تا ۱۲ ظهر، درمیان کودکان از چهار تا پنج و سه تا چهار عصر و درمیان نوجوانان از هشت تا ده شب است.

درفصل تابستان ۷۸٫۱ درصد از خردسالان ۴ و ۵ سال بیننده برنامه‌های شبکه پویا بوده‌اند و بعد از این شبکه، شبکه دو با ۳۸٫۴ درصد، شبکه پنج با ۱۴٫۳ درصد، شبکه امید با ۱۴ درصد، شبکه قرآن با ۱۰٫۸ درصد و شبکه آموزش هم با ۹٫۱ درصد بیشترمخاطب خردسال را پای برنامه‌های خود نشانده‌اند.

پرمخاطب‌ترین برنامه پخش ده برای کودکان خردسال نیز دراین شبکه‌ها به این ترتیب بوده است:

۱-انیمیشن ببعی با ۴۴٫۶ درصد از شبکه پویا

۲-اتل متل یه جنگل با ۳۷٫۹ درصد از شبکه پویا

۳-ماهی فضایی با ۳۶٫۸ درصد از شبکه پویا

۴-ماشین کوکی‌ها با ۳۴٫۹ درصد از شبکه پویا

بینندگان کودک بین ۶ تا ۱۱ سال نیز در فصل تابستان شبکه پویا را بیش از شبکه‌های دیگر دیده‌اند که نتیجه نظرسنجی آن به ترتیب رتبه به شرح ذیل ارائه می‌شود:

۱-شبکه پویا با ۷۸٫۷ درصد

۲-شبکه دو با ۴۴٫۴ درصد

۳-شبکه امید با ۲۴٫۹ درصد

۴-شبکه قرآن با ۱۶٫۶ درصد

۵-شبکه پنج با ۱۵٫۴ درصد

۶-شبکه آموزش با ۱۳٫۹ درصد

۱۰ برنامه اول مورد علاقه کودکان بین ۶ تا ۱۱ سال نیز براساس نظرسنجی مرکز تحقیقات به ترتیب درصد مخاطبان آن‌ها به این شرح است:

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

۱-پاندای کونگ فوکار از شبکه پویا با ۴۶٫۷ درصد

۲-لاک پشت‌های نینجا از شبکه پویا با ۴۰٫۸ درصد

۳-خرس‌های محافظ جنگل از شبکه پویا با ۳۳٫۹ درصد

۴-موش خبرنگار ۳ ازشبکه پویا با ۳۰٫۵ درصد

۵-زنان کوچک از شبکه پویا با ۲۶٫۵ درصد

۶-رکاب زنان کوهستان از شبکه پویا با ۲۵٫۷ درصد

۷-پنگوئن ببری از شبکه پویا با ۲۵٫۳ درصد

۸-دیجیمون از شبکه پویا با ۲۴ درصد

۹-مل مل و محله گل و بل بل از شبکه‌های پویا و دو سیما هر دو با ۲۳٫۶ درصد

درفصل تابستان بینندگان نوجوان بین ۱۲ تا ۱۷ سال هم انتخاب اولشان شبکه پویا با ۴۳٫۶ درصد بوده است و بعد از این شبکه، شبکه امید با ۲۸٫۵ درصد، شبکه دو با ۲۶٫۲ درصد، شبکه قرآن با ۱۲٫۸ درصد، شبکه پنج با ۱۲٫۶ درصد و شبکه آموزش با ۱۱٫۴ درصد قرار دارند.

بینندگان نوجوان سیما هم از میان برنامه‌های مختلف برنامه‌های ذیل را با این میزان درصد بیشتر از سایربرنامه دیده‌اند:

۱-سریال آوای باران از شبکه امید با ۱۳ درصد

۲-موش خبرنگار ۳ از شبکه پویا با ۱۰٫۱ درصد

۳-زنان کوچک از شبکه پویا با ۱۰ درصد

۴-کلاه قرمزی از شبکه دو با ۹٫۲ درصد

۵-قهرمانان تنیس از شبکه پویا با ۸٫۹ درصد

درفصل تابستان ۵۶ درصد خردسالان بیننده برنامه‌های بزرگسال سیما بوده‌اند و ۶۰٫۷ درصد از آن‌ها به انجام بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی و ۵۲٫۵ درصد هم به تماشای سی دی و دی وی دی فیلم‌ها و انیمیشن‌ها نشسته‌اند.

۷۱ درصد از کودکان ۶ تا ۱۱ سال هم در تابستان بیننده برنامه‌های بزرگسال سیما بوده‌اند و ۶۸٫۸ درصد از آن‌ها پای بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی، ۶۳٫۲ درصد پای مطالعه درسی و غیردرسی و ۶۰٫۱ درصد هم پای تماشای سی دی و دی وی دی نشسته‌اند.

براساس این نظرسنجی ۷۷٫۶ درصد از نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ سال در تابستان وقت خود را برای تماشای برنامه‌های بزرگسالان از سیما گذرانده‌اند.

همچنین ۷۴٫۷ درصد از نوجوانان دراین مدت به انجام بازی‌های یارانه‌ای و موبایلی، ۷۲٫۷ درصد به استفاده از اینترنت و ۷۱٫۲ درصد هم به خواندن مطالب درسی و غیردرسی پرداخته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر