دلار راه افتاد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. اقتصادی

دلار راه افتاد!

فراروخبرگزاری فرارو |
برخی از معامله‌گران باور دارند با رسیدن به محدوده ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی، به احتمال زیاد فروش‌های فنی افزایش خواهد یافت. در واقع عده‌ای در بازار احساس می‌کنند، در این محدوده قیمت در برابر رشد بیشتر مقاومت می‌کند و بازارساز نیز وارد بازار خواهد شد.

در چهارمین روز هفته، دلار توانست از مرز مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی عبور کند و سکه تمام بهار آزادی به رغم کاهش قیمت کانال ۴ میلیونی را حفظ کرد.

روز سه‌شنبه، شاخص ارزی ۳۵تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۱ هزار و ۵۳۰ تومان رسید. در حالی که فضای بازار آزاد ارز به کام افزایشی‌ها بود، در بازار سکه، این فلز گرانبها ۱۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی مرز ۴ میلیونی قرار گرفت. حتی برخی از معامله‌گران عنوان می‌کردند که پس از ساعت ۴ بعدازظهر این فلز گران‌بها تا محدوده ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومانی هم سقوط کرده است.

عامل اصلی که راه افزایش سکه را بست، نزول بهای طلای جهانی بود. دیروز تا ساعت ۴ بعدازظهر هر اونس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت هزار و ۴۵۳ دلار معامله می‌شد که حدود ۸ دلار کمتر از قیمت این فلز گران بها در مقطع زمانی مشابه روز دوشنبه بود. در کنار این، می‌توان گفت: انتظارات سکه بازان با توقعات بازیگران ارزی یکسان نبود.

در واقع سکه‌بازان در گذشته زمانی که قیمت دلار افزایشی می‌شد، بعضا نوسانات کاهشی طلای جهانی را نادیده می‌گرفتند و همراه نوسان افزایشی شاخص ارزی می‌شدند. دیروز چنین اتفاقی رخ نداد تا برخی از بازیگران بازار این احتمال را مطرح کنند که سکه‌بازان انتظار افزایش بیشتر قیمت دلار را ندارند. به‌هرحال دلار در محدوده‌ای قرار گرفته است که حدود یک ماه از آن دور بوده است و معمولا در آن فروش‌ها بالا می‌رود.

البته عده‌ای از فعالان نیز عنوان می‌کنند در فضای بازار سکه انتظار‌ها برای افت بیشتر طلای جهانی شدت گرفته است؛ حتی در نظرسنجی‌های هفتگی کیتکو نیز تحلیلگران انتظار کاهش قیمت طلا را مطرح کرده بودند. در هر صورت روز سه‌شنبه، سکه در واکنش به افت اونس در مقطعی به زیر مرز ۴ میلیونی رفت، ولی حدود ساعت ۴ بعدازظهر توانست خود را به آن کانال بازگرداند و افزایش قیمت دلار در این بازگشت موثر بود. البته پس از ساعت ۴ بعدازظهر بار دیگر انتظارات کاهشی در بازار سکه شدت گرفت و این فلز گران بها را با افت کانالی مواجه کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

اما چه عواملی دیروز زمینه ساز رشد قیمت دلار شدند؟ بیشتر فعالان باور داشتند عامل افزایشی شدن بازار داخلی، رشد نرخ حواله درهم بود. دیروز در برخی کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران عنوان می‌شد که قیمت حواله درهم به حدود ۳ هزار و ۱۷۵ تومان رسیده است که ۱۵ تومان بالاتر از روز دوشنبه بود. نرخ حواله درهم شاید مهم‌ترین متغیری است که توسط معامله‌گران بازار داخلی به‌صورت روزانه رصد می‌شود و هر افزایش یا کاهش آن در جهت‌گیری معاملاتی بازیگران فردوسی و سبزه‌میدان اثر دارد. در این میان، عده دیگری از فعالان، همچنان افزایش سنتی تقاضا در پاییز را عامل رشد می‌دانند و اعتقاد دارند این افزایش به آرامی ادامه پیدا خواهد کرد.

از نظر آنها، رشد تقاضای تجاری و نزدیک شدن به تسویه‌های تجاری انتهای سال میلادی، از جمله عواملی هستند که انتظارات افزایشی را در بازار فعال کرده‌اند. در این میان رفتار بازارساز نیز در روز‌های اخیر قابل توجه بوده است. صرافی‌های منتخب بازارساز در روز‌های اخیر به آرامی قیمت‌های خود را بالا برده و اجازه نداده‌اند که تقاضای کاذبی وارد بازار شود.

به‌عنوان مثال، دیروز بر تابلوی صرافی‌های بانکی قیمت دلار ۱۱ هزار و ۴۵۰ تومان درج شد که ۵۰ تومان از قیمت بسته شده روز دوشنبه بیشتر بود.

روز دوشنبه نیز دلار ۵۰ تومان افزایش دیگر را در صرافی‌های بانکی تجربه کرده بود. زمانی که قیمت دلار در بازار آزاد همراه با صرافی‌های بانکی رشد می‌کند، بسیاری از معامله‌گران اعتقاد دارند که اوضاع از دستان بازارساز خارج نشده است و روند افزایشی با کاهش قیمت دنبال خواهد شد.

در چنین شرایطی، برخی از معامله‌گران باور دارند با رسیدن به محدوده ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی، به احتمال زیاد فروش‌های فنی افزایش خواهد یافت. در واقع عده‌ای در بازار احساس می‌کنند، در این محدوده قیمت در برابر رشد بیشتر مقاومت می‌کند و بازارساز نیز وارد بازار خواهد شد.

البته عده‌ای از معامله‌گران همچنان معتقدند رشد قیمت دلار در پاییز ادامه خواهد یافت؛ از نظر آن‌ها سطح بعدی که دلار به دنبال رسیدن به آن است، نقطه ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.
مجله سخت‌افزارمجله سخت‌افزار3 روز قبل
AOC از مانیتورهای فوق عریض و خمیده خود که برای بازار میان رده در نظر گرفته رونمایی کرد. پنل این مدل‌ها از نوع VA می‌باشد که نرخ نوسازی سریع‌تر را در قیمت بسیار پایین فراهم می‌کند. هر دو مانیتور از یک حالت Game Color بهره می‌برند که جزئیات تصویر را افزایش داده و رنگ‌ها بهبود می‌بخشد. با این که هر دو مانیتور CU۳۴G۲ و CU۳۴G۲X قابلیت‌های فوق العاده‌ای را ارائه می‌دهند، CU۳۴G۲ حداکثر نرخ نوسازی ۱۰۰ هرتز را فراهم می‌کند در حالی که CU۳۴G۲X حداکثر نرخ نوسازی ۱۴۴ هرتز را در اختیار کاربر قرار خواهد داد. مانیتور AOC CU۳۴G۲Xمانیتور AOC CU۳۴G۲CU۳۴G۲X دو درگاه HDMI ۲٫۰ را در کنار Display Port ۱٫۲ در اختیار دارد در حالی که CU۳۴G۲ از دو پورت HDMI ۱٫۴ بهره می‌برد که اگر از آنها استفاده کنید نرخ نوسازی بالایی را بدست نمی‌آورید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
بنابر اعلام بیمه سلامت، تمام اتباع باید از سوی وزارت کشور به این سازمان معرفی شوند و با در دست داشتن کارت سبز اقامت و مدارکی جهت اثبات هویت خانوادگی در صورتی پذیرش می‌شوند که توسط وزارت کشور به سازمان بیمه سلامت معرفی شده باشند و نام آنها در سامانه سازمان بیمه سلامت ثبت شده باشد. اکنون اما با آغاز طرح پوشش اجباری بیمه همگانی سلامت چه تغییراتی قرار است در روند بیمه شدن اتباع خارجی پیش آید؟ در همین راستا، ‌ کوروش فرزین_معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ضمن تاکید بر آنکه متولی امور اتباع، ‌ وزارت کشور و کمیساریای عالی پناهندگان هستند، ‌ گفت: اتباع از طریق قراردادی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با وزارت کشور دارد به سازمان ما معرفی می‌شوند. وی با بیان اینکه روند آزمون ارزیابی وسع برای اتباع وجود ندارد، ادامه داد: به همین دلیل تغییری در روند بیمه شدن اتباع به وجود نمی‌آید و مانند گذشته اتباع در دو قالب اتباع آسیب‌پذیر و اتباع غیرآسیب‌ پذیر به سازمان بیمه سلامت معرفی می‌شوند که حق بیمه گروه اول توسط کمیساریای عالی پناهندگان و حق بیمه گروه دوم توسط خود افراد پرداخت می‌شود. معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت به دسته سوم و چهارم اتباع اشاره کرد و گفت: اتباعی که در قالب دانشجو به کشور آمده‌اند نیز از طریق دانشگاه‌شان در قالب صندوق سایر اقشار سازمان بیمه سلامت، ‌ بیمه می‌شوند. دسته آخر نیز شامل اتباع غیرقانونی می‌شود که از هیچ نوع بیمه‌ای برخوردار نیستند؛ چراکه از سوی وزارت کشور به ما معرفی نشده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر